Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Τροφοδοσία τριφασικού μοτέρ για οικιακή χρήση (220V)... help

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη kingor83
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή Τροφοδοσία τριφασικού μοτέρ για οικιακή χρήση (220V)... help

    Λοιπόν, είχα ξαναδημοσιεύσει σχετικά με τριφασικό μοτέρ αλλά για ευνόητους λόγους μου ζητήσατε τα
    στοιχεία του για να μου πείτε πως τελικά θα το δουλέψω... Ε τώρα βρέθηκαν τα στοιχεία του και παρακαλώ
    για βοήθεια ... Μου είπαν ότι με έναν πυκνωτή θα κάνω δουλειά αλλά δεν ξέρω που και πως οπότε το
    αφήνω στα χέρια του πολύτιμου forum ...

    Τα στοιχεία του μοτέρ από την πλάκα του είναι :

    Lenze Postfach D-4923 Extertal

    3D-Mot Typ. 43.701.30.2.2.1

    220 - 240 / 380 - 415 V 50Hz

    0.39 A / 0.22 A

    2700 1/min



    Επίσης έχει μια 4πλη κλέμα πάνω του που συνοδεύεται με το απαραίτητο χαρτάκι επεξήγησης το οποίο
    σχεδίασα όσο καλύτερα μπορούσα στο photoshop για να βοηθήσω όσους ασχοληθούν με το θέμα ...
    Από την πάνω μεριά υπάρχουν ήδη συνδεδεμένα καλώδια που πάνε προς το εσωτερικό του μοτέρ αλλά
    τα συμπεριέλαβα και αυτά μήπως πρέπει να παρέμβω εκεί. Επίσης υπάρχει και μία βίδα με ταμπελάκι
    γείωσης (την έβαλα και αυτή στο σχέδιο). Το Y που φαίνεται στο σχέδιο είναι από την κάτω μεριά όπως
    το έβαλα ... Επίσης αρίθμησα με αχνό κόκκινο χρώμα τις εισόδους για να μπορείται να μου δώσετε πιο
    εύκολα οδηγίες στο τι πρέπει να κάνω αναφέροντας νούμερο ...

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια ...

    Επίσης επειδή δεν έβγαλα ακριβώς στο ταμπελάκι κατανάλωση σε W μπορεί
    κάποιος να το υπολογίσει από τα λοιπά στοιχεία ???

    ( Ισχύει 220*0.39=85.8W και 380*0.22=83.6W ??? και αν ζοριστέι ? δεν αλλάζει η κατανάλωση ? )

    Αν χρειαστεί να το δουλέψω με inverter από μπαταρία ή δυναμό 12V (πχ. αμάξι ή βάρκα) στα πόσα W
    κοιτάω inverter ??? Ρωτάω γιατί αν ζοριστεί το μοτέρ λογικά καταναλώνει περισσότερο ρεύμα ... Επομένως
    μέχρι που είμαι καλυμένος ??? Και κάτι ακόμα ... έχει προσαρμοσμένο από μόνο του μειωτήρα μπροστά
    και νομίζω ότι προέρχεται από κάποιο ζυμωτήριο.

    Thanks και πάλι, ακολουθεί το σχέδιο, kingor
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Καλήμέρα Δημήτρη.
    Λοιπόν, μετά από ψάξιμο, η συνδεσμολογία του μοτέρ όπως παρουσιάζεται στις φωτό, είναι λίγο πολύ μυστήριες. Αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι ήταν συνδεδεμένο σε ΑΣΤΕΡΑ όταν λειτουργούσε σε τριφασικό δίκτυο.
    Κοίταξε τι θα κάνεις. Λογικα από το εσωτερικό του μοτέρ βγαίνουν 6 καλώδια. Αν είναι έτσι, θα πρέπει με την βοήθεια πολυμέτρου να δείς ποια καλώδια ανά ζευγάρι "κάνουν" κύκλωμα, οπότε έχεις ξεχωρίσει τα τρία τυλίγματα του μοτερ. Τότε η συνδεσμολόγια σε μονοφασικό δίκτυο είναι όπως φαίνεται στο σχέδιο (σε αστέρα πάλι για να είμαστε σίγουροι) Δηλάδή: τα τρία άκρα από τα τυλίγματα συνδεδεμένα μαζί, στα δύο άκρα από τα δύο τυλίγματα συνδέουμε το πυκνωτή και στα άλλα δύο την τάση. Τον πυκνωτή θα τον πάρεις σύμφωνα με την ισχύ του μοτέρ από κατάστημα βιομηχανικού ηλεκτρολογικού, καθώς επίσης λέγοντάς τους οτι το μοτέρ είναι διπολικό (2700 στρ/λεπτό). Η ισχύς του μοτέρ είναι μέχιστο 100 watt. Ομως προσοχή!!!!!! Με ένα απλό φθηνό inverter (30~100 ευρώ) του εμπορίου 12vdc-220vac δεν θα κάνεις δουλειά, δίοτι γενικά τα μοτερ θέλουν απόλυτη ημιτονοειδές τάση (αλλιώς μπορεί να σκάσει ο πυκνωτής), οπου αυτή την "δίνουν"μόνο τα ακριβά μοντέλα inverter (τιμή ισως πάνω από 300 ευρώ).

    Ελπίζω να βηήθησα
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    ...Επίσης μεγάλη προσοχή με το ρεύμα δικτύου. Κίνδυνος ηλεκτροπληξίας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη kingor83
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή κοντά στη λύση ...

    Φίλε Πέτρο, άρχισα να το ψάχνω και είμαι αρκετά κοντά στη λύση του ...

    Βρήκα την συνδεσμολογία ως "συνδεσμολογία Steinmetz".

    Έβγαλα την κλέμα που έχω σχεδιάσει και βρήκα τα καλώδια που λες ... Όντως 6 στον αριθμό
    και είναι 2 μπλε, 2 κόκκινα και 2 μαύρα. Προφανές ότι είναι τα τυλίγματα αλλά το τσέκαρα και
    με το πολύμετρο και όντως έτσι είναι. Επομένως αφού είναι σίγουρα σε αστέρα (Υ) "το γράφει"
    μένει να ενώσω ένα μπλε, ένα κόκκινο και ένα μαύρο και στο ελεύθερο άκρο να φέρω την τάση
    και τον ουδέτερο στο ένα άκρο του πυκνωτή αν τα έχω καταλάβει καλά.

    Το θέμα τώρα είναι η επιλογή του πυκνωτή σε είδος (ηλ/ος, χαρτιού, πολυπροπ. κλπ) που πράγματι
    υπάρχουν πολλές απόψεις αλλά λέω να συμβουλευτώ ειδικό ... Εαν υπάρχει καμιά γνώμη επί τούτου
    θα ήμουν ευγνώμων!

    Όπως επίσης και τα χαρακτηριστικά του πυκνωτή ... δηλαδή στα πόσα βολτ (220, 250, 450) ???
    Και με τι χωρητικότητα πρέπει να βρω πυκνωτή ??? (μου είπαν γύρω στα 12μF / 250V)

    Σχετικά με το inverter τώρα ... Δεν μπορούμε να επέμβουμε ώστε να πάρουμε καλύτερο ημίτονο ???
    Με κατάλληλη επιλογή πυκνωτή δεν μπορεί να δουλέψει ?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για όλα!

    kingor


    ΥΓ - Πάντα τηρώ όλους τους κανόνες ασφαλείας. Όλες μου οι συνδέσεις γίνονται ή με κόλληση ή με κλέμα και μονώνονται
    με διπλά θερμοσυστελλόμενα ή ταινία αντίστοιχα. Υπάρχει ρελέ διαφυγής και έξτρα ασφάλεια στον χώρο που κάνω τέτοιου
    είδους εργασίες.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή Re: κοντά στη λύση ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kingor83
    Το θέμα τώρα είναι η επιλογή του πυκνωτή σε είδος (ηλ/ος, χαρτιού, πολυπροπ. κλπ) που πράγματι
    υπάρχουν πολλές απόψεις αλλά λέω να συμβουλευτώ ειδικό ... Εαν υπάρχει καμιά γνώμη επί τούτου
    θα ήμουν ευγνώμων!
    Όπως επίσης και τα χαρακτηριστικά του πυκνωτή ... δηλαδή στα πόσα βολτ (220, 250, 450) ???
    Και με τι χωρητικότητα πρέπει να βρω πυκνωτή ??? (μου είπαν γύρω στα 12μF / 250V)
    Σε κατάστημα βιομηχανικού ηλεκτρολογικού υλικού θα σε κατατοπίσουν για το είδος και την χωρητικότητα του πυκνωτή. Σαφώς και η τάση λειτουργίας του πυκνωτή να είναι 450 volt για σφάλεια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kingor83
    Σχετικά με το inverter τώρα ... Δεν μπορούμε να επέμβουμε ώστε να πάρουμε καλύτερο ημίτονο ???
    Με κατάλληλη επιλογή πυκνωτή δεν μπορεί να δουλέψει ?
    Δυστυχώ δεν γίνεται κάτι τέτοιο. Χρειάζεται πολύπλοκο ηλεκτρονικό κύκλωμα για απόλυτη ημιτονοειδής τάση που το έχουν μόνο τα "ακριβά" inverter. Ενα παράδειγμα να σου πώ ένα απλό inverter των 500w στοιχίζει 50~100 ευρώ, ενώ ένα "καλό" (πχ της ACE) στοιχίζει κάπου στα 500 ευρώ. Δεν μπορεί να δώσει λύση ένα πυκνωτής. Το "έργο" το έχω ξαναδεί με ολέθρια αποτελέσματα για το "φθηνό" inverter και για τον πυκνωτή.
    Εγώ να ρωτήσω κάτι. Εφόσον θέλεις να το τροφοδοτήσεις με 12vdc γιατί δεν χρησιμοποιείς ένα μοτερ υαλοκαθαριστήρων αυτοκινήτου. Είναι αρκετά δυνατά και πλησιάζουν στην ισχύ του προαναφερθέντος μοτερ. Δεν ξερω αν σε βολέυει η ταχύτητα περιστροφής τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη kingor83
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή thanks

    Ευχαριστώ και πάλι φίλε Πέτρο,

    Σε κατάστημα με ηλεκτρονικά γενικότερα (πχ φανος, ακτινιο) θα βγάλω άκρη Από πυκνωτές σίγουρα
    θα έχουν το θέμα είναι αν θα μπορούν να με κατατοπίσουν ... Γνωρίζεις κανένα κατάστημα βιομηχανικού
    ηλεκτρολογικού υλικού όπως ανέφερες στην Αθήνα

    Εφόσον θέλεις να το τροφοδοτήσεις με 12vdc γιατί δεν χρησιμοποιείς ένα μοτερ υαλοκαθαριστήρων
    αυτοκινήτου. Είναι αρκετά δυνατά και πλησιάζουν στην ισχύ του προαναφερθέντος μοτερ. Δεν ξερω αν σε
    βολέυει η ταχύτητα περιστροφής τους.
    Ξέρεις, είμαι πιο πολύ των κατασκευών και μου φαίνεται πιο εύκολο με προσωπική εργασία και με τις "άκρες"
    που έχω να φτιάξω ένα γραναζοκυβώτιο για να το φέρω στα μέτρα μου από άποψη ροπής και ταχύτητας παρά
    να αγοράσω ένα έτοιμο 12V μοτέρ για την βάρκα πχ. .Ξέρω ότι πουλάνε τα πάντα έτοιμα αλλά η χρήση που θα
    κάνω στο μοτέρ φαντάσου ότι είναι σαν να χρησιμοποιείς ένα τροφοδοτικό από υπολογιστή ... Φθηνή αξιόπιστη
    λύση σε 12 και 5 v ... Ποιος ο λόγος να πάω να αγοράσω κάτι τόσο εξειδικευμένο όταν μπορώ από κάτι απλό
    φθηνο και εύκολο να το βρεις να κάνω την δουλειά μου...

    Αυτό με τους υαλοκαθαριστήρες που λες σε τι τιμή θα μπορούσα να το βρώ, ξέρεις

    Πολύ καλή ιδέα anyway και θα το ψάξω ...

    Thanks και πάλι

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Στην αθήνα μπορείς να βρείς εδώ
    AERION SCATZ
    Ασπροποτάμου 67 Αγ. Δημήτριος 173 42
    Τηλ. 2109850 040 - 041 Fax: 210 9839 033

    Σωκράτους 72 Καλλιθέα 176 72
    Τηλ.: 210 9515 740 Fax: 210 9596 488

    Βάλτου 46 Αγ. Δημήτριος 173 43
    τηλ 210 9702 805 Fax 210 9760 533

    Αλλον δεν γνωρίζω.
    Για κινητήρες υαλοκαθαριστήρων μπορείς να βρείς σε μαντρες με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά, ώστε να το αγοράσεις φθηνα. Συνήθως τα δίνουν για 10 ευρώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετατροπή car audio σε ηχοσύστημα για οικιακή χρήση!
    By lpd in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-22, 04:27
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-12, 00:16
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-12, 14:48
  4. Συμφέρουν ( ; ) φωτοβολταϊκά & LEDs για οικιακή χρήση;
    By GeorgeVita in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-12, 22:05
  5. λειτουργία τριφασικού μοτέρ
    By kingor83 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-10, 14:20

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας