Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Το PC κλείνει - Ερώτηση για Windows

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη robotakias
    Όνομα
    Λάμπρος
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή Το PC κλείνει - Ερώτηση για Windows

    Παίδες χαιρετώ! Λοιπόν, ο υπολογιστής του κολλητού κλείνει στα καλά καθούμενα..Υποπτεύομαι οτι πρέπει να φταίει το τροφοδοτικό, τι λέτε? Είναι στα 300 W.. Αυτό το πρόβλημα το είχα και εγώ παλιά και απο τότε που του έβαλα ένα δυνατό στα 480 δεν ξαναέκλεισε το pc.

    Και κάτι ακόμα..Τα windows του τα βάλανε στο μαγαζί απο όπου πήρε τον υπολογιστή..επειδή σέρνεται όμως το μηχάνημα λέμε να του κάνουμε ένα φορμάτ και να τα ξαναβάλουμε..Θα πρέπει να κάνω μετά δήλωση του προϊόντος στη Microsoft? Όταν γίνεται αυτός ο έλεγχος απο τη Microsoft τι ακριβώς συμβαίνει? Εννοώ π.χ. αν εγώ αύριο αγοράσω έναν καινούργιο υπολογιστή και πάω να του βάλω τα Win που ήδη έχω αγοράσει αυθεντικά δεν θα φαίνεται ότι είναι σαν να τα έχω βάλει σε δύο υπολογιστές παρόλο που θα έχω καινούριο υπολογιστή και τον παλιό δεν θα τον χρησιμοποιώ? Δηλαδή υπάρχει κάτι στο pc μέσω του οποίου καταλαβαίνει η Microsoft αν έχω βάλει τα Win σε περισσότερους απο έναν υπολογιστές?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω τις απαντήσεις σας παρακαλώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Κατά 95%, για να μην πω και παραπάνω, είναι το τροφοδοτικό.

    Το έχω πάθει και εγώ αυτό το πρόβλημα με το Q-Tec τροφοδοτικό μου. Ιδικά τα συγκεκριμένα τροφοδοτικά την λατρεύουν αυτήν την βλάβη και δεν συμβαίνει λόγο του ότι το δουλεύεις στα όρια. Συνήθως σε περίπου 1 χρόνο λειτουργίας όλα βγαίνουν εκτός (με λίγα λόγια άθλια τροφοδοτικά). Το καινούριο που έχω είναι no name και με μικρότερη ισχύ από το παλιό και ήταν και μεταχειρισμένο και δουλεύει αδιάκοπα εδώ και 2,5χρόνια περίπου χωρίς κανένα πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    846

    Προεπιλογή

    Εγω προσωπικα εγω καταλαβει οτι
    ενα κακο τροφοδοτικο μπορει να κανει
    πολυ ζημια στον υπολογιστη.
    Ο Lykos1986 εχει δικαιο σε αυτο που
    γραφει .
    Το θεμα με την Μαϊκροσοφτ νομιζω οτι δεν σου
    επιτρεπει να εγκαταστησεις το λειτουργικο σε υπολογιστη
    με διαφορετικη συνθεση hardware για ενα εξαμινο .
    Επειδη τα τροφοδοτικα με γεγαλη αποδοση watt
    ειναι ακριβα μπορειτε να συνδεσετε δυο τροφοδοτικα
    μαζι με χρηση ενος τρικ για την παραλληλη
    λειτουργια τους.
    το τρικ ( εγω το εχω κανει ) λειτουργει ως εξις:
    1)Για τον ελενχο της καλης λειτουργιας ενος τροφοδοτικου
    εκτος υπολογιστη εαν συνδεσουμε την πρασινη ακιδα(stanby) στην μαυρη(gnd)
    το τροφοδοτικο αρχιζει να δουλευει.
    αρα με χρηση ενος rele που θα περνει τροφοδοσια απο το κυριο τροφοδοτικο
    και θα συνδεει τις εν λογο ακιδες στο δευτερο τροφοδοτικο θα εχουμε
    με περιπου 60 eyro (2 χ 400watt) ενα τροφοδοτικο των 800watt.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η ενεργεια πρεπει να ειναι δωρεαν για ολους.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Κατ αρχήν υποθέτουμε οτι τα WIN είναι νόμιμα...(όπως και ΠΡΕΠΕΙ να είναι!!!!...όσοι θέλουν τσάμπα ας βάλουν linux ή open-dos)
    Η Microsoft αφηνει τους χρήστες να κάνουν έναν μέγιστο αριθμό εγκαταστάσεων... πρέπει να είναι γύρω στις 10-20...
    Οπότε μπορείτε να κάνετε ένα φορματ χωρίς να φοβάστε... Αν πάλι ξεπεράσετε τον μέγιστο αριθμό τότε πρέπει να επικοινωνήσετε με υπάλληλο της Microsoft και να τον πείσετε οτι δεν αλλάξατε PC.
    Έχω την αντύπωση οτι στα XP δεν κρατάει τα σειριακά των εξαρτημάτων οπότε πέρα από το θέμα της νομιμότητας δεν υπάρχει πρόβλημα... με τις αναβαθμίσεις.
    Πρέπει βέβαια να ξέρει κανείς οτι αν τα WIN είναι έκδοση DSP (πραγμα που συμβαίνει τις περισσότερες φορές) το λειτουργικό έχει πωληθεί για να χρησιμοποιείτε μόνο στο συγκεκριμένο PC. Αν πχ καεί το πετάξετε και πάρετε καινούριο δεν έχετε δικαίωμα να το βάλετε (το λειτουργικό) στο καινούριο. Αντίθετα (απ όσο γνωρίζω) αν έχετε έκδοση retail (συμαντικά ακριβότερη) μπορείτε να το βάλετε σε άλλο μηχάνημα (εννοείτε οτι θα καταργηθεί η παλαιά εγκατάσταση - αν δεν πάει στα σκουπίδια το PC)
    Αναβαθμίσεις επιτρέπονται

    Στα Vista έχουν γίνει κάποιες αλλαγές στο όλο ζήτημα και η microsoft κρατάει τα serial number των εξαρτημάτων... Για να μπορεί κανείς να κάνει αναβαθμίσεις δίνονται κάποιες μονάδες σε κάθε εξάρτημα... Αν αλλάξουν πολλά εξαρτήματα και χαθούν πολλές μονάδες (δεν θυμάμαι πόσες μονάδες) τότε η Microsoft θεωρεί οτι το PC είναι καινούριο και δεν μπορεί να γίνει η δηλωση... οπότε πρέπει να επικοινωνήσετε με υπάλληλο της microsoft με την ελπίδα να τον πείσετε οτι είναι το ιδιο PC.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    μαλιστα δλδ εαν θελησουμε να κανουμε αναβαθμηση θα πρεπει να τους δινουμε και λογαριασμο απο πανω ε οχι ρε φιλε δεν γινονται αυτα! παντως τα xp τα εχω.... καταλαβενετε και απο την α λυκειου και δεν εχω καποιο προβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλήματα με Γκαραζόπορτα
    By haris_216 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-18, 11:28
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-14, 15:48
  3. το UPS κλείνει όταν γίνεται διακοπή!
    By plaketas in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-10, 12:51
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-09, 01:59
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-09, 17:01

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας