Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 38 από 38

Θέμα: VELLEMAN KIT(Κ7300) - (ΑΠΟ)ΦΟΡΤΙΣΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ NiCd κ NiMH

  1. #31
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    η βοηθεια τελειωσε?
    ολο κ δυσκολευουν τα πραγματα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    Είσαι τυχερός....(ή άτυχος?) το SEDRA SMITH τον έχω κάπου στην αποθήκη και δεν μπορώ να σου πω κεφάλαιο και MALVINO δεν έχω...
    Για κοίτα στο Μαλβίνο λοιπόν....στα κυκλωματα "πηγές σταθερού ρεύματος" Τι λές δεν μοιάζει με το κυκλωματάκι του BD676?
    Το BD 676 δημιουργεί (με τα γύρω εξαρτήματα του) μία πηγή σταθερού ρεύματος για να φορτίζει τις μπαταρίες με σταθερό ρεύμα. Για το λόγο αυτό υπάρχουν και οι αντιστάσεις που επιλέγεις...γιατι αν δεις στην θεωρεία το ρεύμα εξαρτάται από την αντίσταση αυτή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Να ρωτήσω κάτι...
    Η λειτουργία της διόδου VR1 είναι να χρησιμοποιείται ως αναφορά για την τρέχουσα πηγή έτσι ώστε ένα ακριβές ρεύμα να μπορεί να τεθεί? είναι σωστό αυτό?Αν οχι τι άλλο μπορει να είναι?
    και κάτι άλλο..
    Το πράσινο ledακι κοντρολάρεται απο το trimmer...
    αυτό γίνεται επειδη το trimmer ρυθμίζει τη συχνότητα του ταλαντωτή που βρίσκεται στο ολοκληρωμένο(4536)?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    Νομίζω καλά κατάλαβες.
    Αν κοιτάξεις στην θεωρεία για να παράγει η πηγή σταθερού κυκλωματος (το τρανζίστορ με μία από τις αντιστάσεις του δικτυώματος και τη ζένερ) σταθερό ρεύμα απαιτείται να υπάρχει σταθερή τάση στη βάση του τρανζίστορ. Για το λόγο αυτό έχει μπεί εκεί η VR1.

    Το λεντάκι ανάβει όσο χρόνο διαρκεί η φόρτιση.
    Ο χρόνος που διαρκεί η φώρτιση ρυθμίζεται από το τρίμμερ.
    Πως γίνεται αυτό....
    Το 4536 έχει ένα εσωτερικό ταλαντωτή η συχνότητα του οποίου καθορίζεται από τον C1 την RV1 και την R14.
    Οι παλμοί που παράγονται οδηγούνται σε εναν απαριθμητή. Όταν φτάσει στο μέγιστο ο απαριθμητής (κάτι που ρυθμίζεται και από κάποια Pin του 4536) το πόδι 13 από λογίκό 0 πάει σε λογικό 1.
    Στο λογικό 0 ανάβει το led ενώ στο λογικό 1 σβήνει.
    Έτσι το τρίμμερ ρυθμίζει τον χρόνο που θα περάσει ώστε να φτάσει στο μέγιστο ο απαριθμητής που θα κάνει την φόρτιση να σταματήσει και το LED να σβήσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip
    Το λεντάκι ανάβει όσο χρόνο διαρκεί η φόρτιση.
    Ο χρόνος που διαρκεί η φώρτιση ρυθμίζεται από το τρίμμερ.
    Αν ισχυει αυτο που λες μετα γιατι υπαρχει το jumper με τα 3 pin?
    Αφου με αυτο διαλεγεις τον χρονο που θελεις να φορτισει την μπαταρια(52 λεπτα ή 14 ώρες)...
    Στο manual λεει οτι οταν το ρυθμιζεις πρωτη φορα πρεπει to πρασινο ledακι να ανψει κ να σβησει μετα απο 12 δευτερολεπτα
    Αν δεν γινει αυτο θα πρεπει να το ρυθμισεις με το trimmer(αριστερα μειωνεις τον χρονο δεξια τον αυξανεις μπορει να ειναι κ αναποδα δεν ειμαι σιγουρος).

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    Στο προηγούμενο Post έγραψα οτι ο χρόνος ρυθμίζεται από τη συχνότητα του ταλαντωτή και από κάποια Pin.
    Είχα γράψεί..... Όταν φτάσει στο μέγιστο ο απαριθμητής (κάτι που ρυθμίζεται και από κάποια Pin του 4536) το πόδι 13 από λογίκό 0 πάει σε λογικό 1.

    Αυτό συμβαίναι γιατί ο απαριθμητής έχει πολλές εξόδους (εσωτερικά στο ολοκληρωμένο) και μέσα από κάποι Pin του 4536 (9, 10, 11, 12) διαλέγεις πιο θα κατάλήξει στην έξοδο... Η κάθε έξοδος ενεργοποιείται σε διαφορετικό χρόνο (διπλασιο από την προηγούμενη). Λοιπόν αν δεις στο σχέδιο τα ποδαράκια 9, 10,11, 12, είναι σε σταθερή λογική κατάσταση και δίνει τη δυνατότητα να αλλάξεις την λογική κατάσταση του 11... Έτσι επιλέγεις δύο διαφορετικούς χρόνους στους οποίους το 4536 θα ολοκληρώσσει την απαρίθμησή του (η πιο σωστά την απαρίθμηση που επέλεξε ο χρήστης γιατί στην πραγματικότητα κάποια στάδια στο εσωτερικό του θα συνεχίζουν την απαρίθμηση για κάποιο χρόνο)
    Έτσι μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα στα 52 λεπτά και στις 14 ώρες.
    Όμως το ολοκηρωμένο έχει άλλη μία δυνατότητα...
    Ο απαριθμητής αυτός που είπαμε μπορεί είτε να τροφοδοτηθεί με παλμούς απ ευθέιας από τον ταλαντωτή είτε πριν οι παλμοί φτάσουν στον απαριθμητή να περάσουν από εναν απαριθμητή-διαιρέτη 8 βαθμίδων ο οποίος φυσικά θα διαιρέσει τη συχνότητα του ταλαντωτή δια 256.

    Τώρα γιατί δώθηκε η επιλογή αυτή....της αλλαγής του χρόνου....Απλά είναι ένας απλός τρόπος για να ρυθμιστεί σωστά (χονδρικα) η συχνότητα του ταλαντωτή. Αν δεν δοθεί η επιλογή να αλλάζει το λογικό στο πιν11 θα έπρεπε να ρυθμίζεις το τρίμερ και να περιμένεις πολύ ώρα για να δείς αν έχεις επιλέξει την σωστή συχνότητα ώστε η μέτρηση να τελειώνει στα 52 λεπτά (ή 14 ώρες) που φορτίζει η μπαταρία.
    πρόσεξε λοιπόν κάτι....
    52 λεπτα *60 δευτερόλεπτα/256=12,1875 δευτερόλεπτα...
    Δηλαδή σε κανονική λειτουργία χρησιμοποιείται ο διαρέτης δια 256 ενώ την ώρα της ρύθμισης τον βγάζεις OFF για να απαριθμήσει πιο γρήγορα και να τελειώνεις...
    Εναλακτικά θα έπρεπε κάποιος να διαθετει συχνόμετρο και να μετρήσει απ ευθέιας την συχνότητα του ταλαντωτή.... (ακριβή επιλογή για τους περισσότερες αγοραστές του ΚΙΤ)....αλλά σίγουρα έτσι θα γινόταν αν η συναρμολόγηση γινόταν σε βιομηχανία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    ένα έχω να πω...ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ!!
    Αν κ δεν χρειάζεται να αναλύσω τον τρόπο λειτουργίας του ολοκληρωμένου......τώρα μου έδωσες έναν λόγο να το κάνω!!
    Επειδή θέλω να το χωρίσω σε υποκυκλώματα έτσι ώστε να γίνει καλύτερα η ανάλυση του κυκλώματος μπορείτε να μου πείτε πως θα ήταν καλύτερα να το χωρίσω?
    λέω να το χωρίσω στα παρακάτω :
    1)Η πηγή σταθερού κυκλώματος(οι αντιστάσεις R1-R13, το τρανζίστορ BD676, η zener κ η VR1)
    2)Το ολοκληρωμένο 4536
    3)Το ολοκληρωμένο LM324(A1) μαζί με τις αντιστάσεις(R17-R24) το τρανζίστορ BD327 κ R38(με το οποίο πραγματοποιείται η εκφόρτισητης μπαταρίας)
    Μου λείπουν τα Α2-4( να τα βάλω μαζί με το Α1? ) κ μερικά πράγματα (πχ το trimmer) τα οποία δεν ξερω σε ποια υποκυκλώματα να τα βάλω ακόμα
    Ποιο άλλο υποκύκλωμα να προσθέσω ή να διορθώσω από τα παραπάνω για να γίνει σωστά η δουλειά?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    μπορει καποιος να μου πει τι συγκρίνουν τα Α2 κ Α3?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-12, 22:48
  2. ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΚΟΥΔΟΥΝΙ ΑΠΟ VELLEMAN KIT
    By serafeim in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-07, 15:56
  3. Αναρωτιόμουν τι διαφορες έχουν φορτιστες NiMH NiCd
    By plouf in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-06, 18:07

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας