Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 49 από 49

Θέμα: κύκλωμα ελέγχου ανεμιστήρων κουτιού ...

  1. #41
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    175

    Προεπιλογή

    Λογικα χωρις να το εχω δοκιμασει ενα ptc θερμιστορ στα 1κΩ (25deg C) θεωρητικα πρεπει να ειναι οκ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη kingor83
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Ναι, αλλά τί πετυχαίνεις έτσι ...

    - Έναν πολύ "πρώτο" και μουράτο αυτοματισμό στον οποίο δεν μπορείς να επέμβεις προς δικό σου όφελος (μείωση θορύβου) έστω και σε βάρος της θερμοκρασίας του pc ...

    Σίγουρα πάντως αν διάλεγε το pc τι θα ήθελε να φοράει θα διάλεγε θερμίστορ !!! χεχεχε

    Πολύ καλή πρόταση, anyway!



    - Mr. moutoulos αν διαβάζεις θα μπορούσαμε να έχουμε ένα από τα κορυφαία σου σχηματικά για το θερμίστορ
    Έτσι να υπάρχει μήπως θέλει κάποιος να αυτοματοποιήσει το regulated fan control του ...


    Ωραίος blue_shark !

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη kingor83
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    thano και συ άμα θες δώσε σχηματικό στον λαό ... μην το πάρεις στραβά που το ζήτησα πριν από τον Γρηγόρη ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    se euxaristw kingor!Οσο για το τι πετυχαινεις.φανταζομαι οτι αμα δουλεψει σωστα και το συνδυασεις με ενα ροοστατη ωστε να μπορεις να το ρυθμιζεις θα κερδισεις απο θορυβο.Φυσικα εγω για αρχη δεν θα το εβαζα στον επεξεργαστη αλλα στους ανεμιστηρες του κουτιου και το θερμιστορ στην motherboard ετσι ωστε οταν δεν ζοριζετε το πσ να δουλευουν αργα οι ανεμιστηρες!Ασχετο αλλα κατι σαν αυτο το συστημα νομιζω το εχουν οι καινουριες μητρικες!Κανα κυκλωμα ομως θα ηταν καλο γιατι και εγω δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρονικα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη kingor83
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Κοίτα ... εγώ μετά το διάβασμα που έριξα στα datasheets των LM και στα triac για τα 220 (dimmer φωτισμού) μπορώ να πω
    ότι τα κατανόησα και τους πήρα λίγο τον αέρα ... Τώρα σειρά έχει το optocoupler από το κύκλωμα "φωτορυθμικό" και στη
    συνέχεια θα ψάξω να δω πως ακριβώς λειτουργούν τα thermistor γιατί με ενδιαφέρουν...

    Προς το παρόν δεν έχω την γνώση όμως να σου δώσω εγώ σχηματικό και δεν ξέρω πότε θα μπορέσω να το κάνω ...

    Anyway ... Επειδή μ'αρέσει πολύ να ασχολούμαι με τα ηλεκτρονικά ίσως κάποια στιγμή να μπορώ να δίνω τα δικά μου σχηματικά, προς το παρόν παίρνω από τα έτοιμα ...

    Κάθε σχηματικό και ιδέα για το θέμα του topic ευπρόσδεκτα !

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #46
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    175

    Προεπιλογή

    Tα θερμιστορ ειναι αντιστασεις που η τιμη τους μεταβαλλεται με την θερμοκρασια.
    Υπαρχουν δυο κατηγοριες τα ΝΤC(negative temperature coefficient) & PTC(Positive Temperature Coefficient) .
    Στα πρωτα η αντισταση μεταβαλλεται αντιστροφα της μεταβολης της θερμοκρασιας(οσο ανεβαινει η θερμ μειωνεται η αντισταση) στα PTC γινεται το αντιστροφο.
    Η ονομαστικη τιμη της αντιστασης τους εκφραζεται συνηθως για μια συγκεκριμενη θερμοκρασια πχ 25 η 0 deg C.Ενα απο τα κυρια μειονεκτηματα τους ειναι πως πρεπει να διαρρεονται απο μικρο ρευμα ωστε να μην αυτοθερμαινονται...
    Κατι μου λεει (δε το χω ψαξει) οτι στο παραπανω κυκλωμα αν αντικατασταθει το ποτενσ με το θερμιστορ θα εμφανιστει αυτο το προβλημα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #47
    Μέλος Το avatar του χρήστη kingor83
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Βρήκα αυτό ... Νομίζω περιέχει τα ΠΑΝΤΑ !!! Κατόπιν εορτής βέβαια αλλά τα σχέδια του Greg δεν τα αλλάζω ... !!! χεχεχε

    http://www.cpemma.co.uk/index.html

    thanks μια ακόμη φορά για όλη τη βοήθεια !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #48
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kingor83
    Βρήκα αυτό ... Νομίζω περιέχει τα ΠΑΝΤΑ !!! Κατόπιν εορτής βέβαια αλλά τα σχέδια του Greg δεν τα αλλάζω ... !!! χεχεχε

    http://www.cpemma.co.uk/index.html

    thanks μια ακόμη φορά για όλη τη βοήθεια !!!
    Πολυ καλο!μπραβο!αλλα μαλλον μπερδευτηκες λιγο στο λινκ.μαλλον ηθελες να βαλεις το¨:

    http://www.cpemma.co.uk/thermal.html
    παντως φαινεται απλο,εγω θα το δοκιμασω παντως,απλα πρεπει να το ρυθμισουμε καποιο τροπο ωστε να να μην δινει το μεγιτο ρευμα στους 40 αλλα πιο πανω π.χ 55

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #49
    Μέλος Το avatar του χρήστη kingor83
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Χαίρομαι που σ'άρεσε το site, όντως αναλυτικότατο και φιλικό στον μέσο χρήστη..

    Δεν μπερδέυτηκα όμως... Επίτηδες το έδωσα από την αρχή σε index γιατί προτείνει πολλούς τρόπους για fan regulation (με διόδους, τρανζίστορ, ροοστάτες κλπ.).

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. Κύκλωμα ελέγχου κινητήρα από relays
    By Spiroslouis in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-16, 20:35
  2. Κύκλωμα ελέγχου κινητήρα (Leds)
    By karion in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-13, 12:39
  3. Κύκλωμα ελέγχου γκαραζόπορτας
    By Ulysses in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-11, 23:26
  4. Κύκλωμα ελέγχου ρεύματος σε μοτέρ DC
    By hatziman in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-11, 11:37

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας