Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 49

Θέμα: κύκλωμα ελέγχου ανεμιστήρων κουτιού ...

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη kingor83
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή κύκλωμα ελέγχου ανεμιστήρων κουτιού ...

    Γεια και χαρά σε όλο το forum !!!

    Κάνω post για ένα θέμα που με απασχολεί τελευταία και χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθειά σας.

    Θέλω να μπορώ να χειρίζομαι τους ανεμιστήρες του κουτιού ως προς την ταχύτητα περιστροφής τους -> θόρυβο.

    Προς το παρόν υπάρχουν 3+1 fans στο κουτί (όχι cpu, vga, hdd, μόνο στο κουτί και psu) αλλά έχω ξεκινήσει project
    για ιδιοκατασκευή κουτιού το οποίο θα παίρνει 8 fans μάλλον 90άρηδες ίσως και 120άρηδες, θα δείξει ...

    Βρήκα κάποια κυκλώματα για τον χειρισμό τους αλλά θέλω να ρωτήσω ποιά είναι η διαφορά ανάμεσα στα
    κυκλώματα με τα τρανζίστορ που βρήκα σε σχέση με το να χρησιμοποιήσω ένα απλό ποτενσιόμετρο απ'ευθείας στην
    τροφοδοσία τους
    (Αν είναι να δουλέψει με απλό ποτενσιόμετρο στα πόσα Ω πρέπει να είναι ???)

    Μήπως θα έχω θόρυβο αντί για ησυχία όταν μειώνω τις στροφές

    (Το συγκεκριμένο το έχω παρατηρήσει σε έναν εξαεριστήρα δωματίου όπου έχω χρησιμοποιήσει ροοστάτη διακόπτη 220V
    για φώτα και όταν χαμηλώνω τις στροφές γκαρίζει σαν γαϊδούρι αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα, δεν είναι για εδώ... )

    Επίσης τα fans θα συνδεθούν παράλληλα και θα παίρνουν όλα μαζί την ίδια ρύθμιση μιας και θα είναι 4 μπρος και 4 πίσω
    άρα θέλω ένα ρυθμιστικό για όλα!

    Εξάλλου ό,τι μπαίνει πρέπει να βγαίνει ...

    Θα χρησιμοποιήσω διαφορετική τροφοδοσία, όχι από το psu.


    Κάθε βοήθεια, γνώμη, σχηματικό κυκλώματος ευπρόσδεκτη !!!


    Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους!


    kingor

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Δεν θα καεί το ποτεσνιόμετρο αν το βάλεις σκέτο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη kingor83
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Έτσι διαβάζω σε ένα παραπλήσιο topic που βρήκα ...

    Με κύκλωμα και LM το βλέπω να γίνεται αλλά δυστυχώς δεν έχω εμπειρία με τέτοια ηλεκτρονικά στοιχεία και
    θα χρειαστώ πολύ ψάξιμο ... Η ανάγκη για βοήθεια μεγαλώνει ακόμα και ως προς τα βασικά ...

    Αν κάποιος που το κατέχει το άθλημα δεν βαριέται ας κάνει έναν κόπο να εξηγήσει μερικά βασικά και να
    δώσει κανένα κύκλωμα λίγο αναλυτικό και για τους πρωτάρηδες ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    175

    Προεπιλογή

    Αυτο δεν ειναι PC ειναι αεροπλανο!!!!Με τοσα fans οσο και να μειωσεις τι στροφες δεν γλιτωνεις απο το θορυβο αντιθετα οπως ειπες αυξανει η πιθανοτητα για συντονισμους με αλλα θορυβωδη εξαρτηματα του Η/Υ(δισκους,αλλα fan κτλ) με αποτελεσμα πιο ενοχλητικο θορυβο.Η καλυτερη λυση που εχω δει ειναι μεγαλες ψυκτρες χωρις fan και ενας ποοοολυ μεγαλος αθορυβος ανεμιστηρας
    για ολο το κουτι...Τωρα αν θες να φτιαξεις καποιο ρυθμιστη στροφων σιγουρα θα βρηκες πολλους στο net...(Οπως ειπε ο PCMan το ποτενσιομετρο ξεχνα το..)Μια απλη λυση ειναι να χρησιμοποιησεις ενα ρυθμιζομενο τροφοδοτικο 9-12V με το lm317.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη kingor83
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Το κουτί θα είναι ξύλινο με αρκετό πάχος και αρκετό χώρο στο εσωτερικό του ... Το mobo θα είναι ανάσκελα στον πάτο του και ο μόνος ανεμιστήρας στο εσωτερικό του θα είναι της κάρτας γραφικών που αν μπορέσω θα το κάνω παθητικό και αυτό - μόνο heatpipe ... Η cpu θα έχει παθητικό σύστημα. Πιστεύω - όπως το έχω στο μυαλό μου - με λίγη σιλικόνη η οποία θα περιμένω να στεγνώσει στο χείλος των fans πριν τους βιδώσω θα γλιτώσω από συντονισμούς. Επίσης το τροφοδοτικό θα βρίσκεται παρέα εκει μέσα με τα υπόλοιπα και λίγο ψηλότερα - σε εσωτερικό ράφι - και θα αφαιρεθεί το fan του.

    Συνολικά αν σκεφτείς τα fans που έχει ένα σύγχρονο pc δεν νομίζω ότι πρόκειται για αεροπλάνο ... Βάλε, σε νορμάλ pc 3-4 fan στο κουτί, 2 στο τροφοδοτικό, 1 στη cpu, 1 στη vga και να στροφάρουν σαν τρελά (βλέπε τα μαμά της cpu) και όλα αυτά σε μεταλλικά κουτιά πριτσινομένα με ένα σωρό ελλάσματα, κοκορέτσια καλώδια κλπ - Δεν νομίζω ότι σε ξύλινο κουτί (mdf για την ακρίβεια) με σιλικόνες στις ενώσεις πριν τα βιδώματα και 8 90άρια fans ότι θα βγώ πολύ πάνω σε θόρυβο ιδίως εάν μπορώ να ρυθμίζω τις στροφές... Άσε που οι ανεμιστήρες θα είναι στο εσωτερικό, απ'έξω θα είναι μόνο οι σκάρες προστασίας και τα φίλτρα.

    Σκοπός μου γενικότερα σε αντίθεση με τους modders της εποχής είναι ένα pc που δεν θα φαίνεται και ανοίγοντάς το να έχει χώρο για άνετη δουλειά (πολύ χώρο) και πολύ καλή ψύξη ... Θα είναι μέρος του γραφείου μου και το pc.

    Τέλος πάντων ... Άσχετα με τους σκοπούς μου, το ερώτημα παραμένει για το ρυθμιστικό ... Αρχίζω βέβαια να προσανατολίζομαι προς ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό ...

    Περιμένω κι άλλες γνώμες αν γίνεται

    thanks


    Ίσως τελικά και τα 90άρια να είναι μπόλικα ... μάλλον θα πάω για μικρότερα ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Aθήνα
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Με τόσα fans, Hoovercraft θα το κάνεις το pc σου! Πάντως θα ήθελα να θυμάσαι οτι παίζει σημαντικό ρόλο και ο εξαερισμός στο κουτί σου. Αν βάλεις 8 fans, τότε κάπου θα πρέπει να κάνεις και μεγάλες εγκοπές. Remember... ο ζεστός αέρας είναι ελαφρύς και ανεβαίνει ενώ ο κρύος είναι βαρύς και μένει προς τα κάτω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη kingor83
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Οι μεγάλες εγκοπές που λες θα γίνουν με ποτηροτρύπανο ακριβώς όσο πρέπει για τους ανεμιστήρες ...

    Η τοποθέτηση τους θα είναι τέτοια που να εξυπηρετεί την σωστή ροή του αέρα ... (βλέπε σχήμα)

    Κανένα ρυθμιστικό 0 - 12V, 2A παίζει


    Το σχήμα είναι ενδεικτικό ... θα είναι 4 στην είσοδο, 4 στην έξοδο (το έχω σχεδιάσει πρόχειρα με 3Χ3)
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη kingor83
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή Μήπως ...

    Έχω φτιάξει το κύκλωμα dimmer φωτισμού 800W ( http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2139 )

    Κάνοντας μια δοκιμή το έβαλα πριν από έναν παλιό μετασχηματιστή 12V - 1.2A και στο πολύμετρο ...

    Όντως η τάση βγαίνει ρυθμιζόμενη στην έξοδο του μετασχηματιστή από 0 - 12 V και η δοκιμή που έκανα
    με ανεμιστηράκι φαίνεται να δουλεύει ...


    Θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω αν και "μπακάλικη" λύση ή θα έχω πρόβλημα και τι γίνεται με τα A του μετασχηματιστή ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    846

    Προεπιλογή

    λυση με το Lm317 ειναι
    σιγουρα η καλυτερη.
    Πανω-κατω το ρευμα αυτων των
    ανεμιστηρων ειναι 0.5Α στα 12βολτ
    βρες ενα παλμοτροφοδοτικο στα 12βολτ
    με μεγιστο ρευμα εξοδου 5Α
    και βαλε lm317 για ξεχωριστη ρυθμιση σε καθε
    ανεμιστηρα ή lm338( αν δεν κανω λαθος για την
    "ισχυρη " εκδοση του lm317).
    ειναι σιγουρα η καλυτερη λυση.
    εγω παντως εβαλα και ενα δευτερο τροφοδοτικο
    που λειτουργουσε σαν δευτερο απο την ενεργοποιηση του
    πρωτου με χρηση του "πρασινου καλωδιου" και ενος ρελε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η ενεργεια πρεπει να ειναι δωρεαν για ολους.

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    846

    Προεπιλογή

    α! και μην ξεχνας οτι ενα παλμοτροφοδοτικο
    καταλναλωνει οτι του ζητησεις ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η ενεργεια πρεπει να ειναι δωρεαν για ολους.

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κύκλωμα ελέγχου κινητήρα από relays
    By Spiroslouis in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-16, 20:35
  2. Κύκλωμα ελέγχου κινητήρα (Leds)
    By karion in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-13, 12:39
  3. Κύκλωμα ελέγχου γκαραζόπορτας
    By Ulysses in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-11, 23:26
  4. Κύκλωμα ελέγχου ρεύματος σε μοτέρ DC
    By hatziman in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-11, 11:37

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας