Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΑΜ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑ ΑΝΟΔΟΥ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΑΜ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑ ΑΝΟΔΟΥ

    Απο τοτε που εβαλα τον νεο διαμορφωτη στον πομπο παρατηρω εκτοα απο τα σχετικα μεγαλα ρευματα στον τελικο σε σχεση με παλια (ειχα κορυφες στον τελικο 2χ811 ως 250mA) και μεγαλο αρνητικο παιξιμο στο ρευμα ανοδου της 813. δηλαδη χωρις διαμορφωση το ρευμα ανοδου της 813 ειναι 170mA σταθερο αλλα με διαμορφωση παιζει αρνητικα μειούμενο μεχρι και τα 120mA. παιζει δηλαδη απο 120-170. ιναι φυσιολογικη τοσο διακυμανση??

    επισης ο πομπος ειχε μεινει μερικες μερες off λογω χαλασμενου ρελε. οταν τον ξαναανοιγα παρατηρησα κορυφες 250mA και ενα μικρο γρατζουνισμα στα φωνητικα των τραγουδιων. υπαρχει περιπτωση να αρπαξε ο ντραιβερ λογω υψηλης οδηγησης απο προενισχυτη?? η αυτα δεν αρπαζουν αλλα αν παθουν κατι ακουγονται μετα πολυ χαλια η καθολου?? σημειωτεον εδω ο ντραιβερ ειναι 30 βατ. ακομα βεβαια δε δοκιμασα τα 8Ω και τα 16 Ω οποτε δε μπορω να δωσω πληρη στοιχεια. τωρα στα 4 Ω ειναι προενισχυτης & ντραιβερ. ισως αλλαζωντας Ω να στρωσει κι αλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή Περί αρνητικότητας....

    Λοιπόν, αγαπητέ Τζίτζικα, έχω ασχοληθεί με το θέμα της αρνητικότητας πάρα πολύ γιατί το παρατηρούσα και στη δική μου κατασκευή με τις 2 αρχικά και κατόπιν με τις 4 807 που λειτουργώ. H αρνητικότητα οφείλεται στην πτώση τάσεως που παρατηρείται στα screen και στο συνακόλουθο "γονάτισμα" του ρεύματος των screen, με το που πας να κάνεις διαμόρφωση από άνοδο χωρις να έχεις λάβει προηγουμένως τα "μέτρα" σου. Έτσι, βλέπεις την "αντανάκλαση" αυτού του φαινομένου στο ανοδικό ρεύμα. Δες τα δύο σχέδια που έχω ανεβάσει για το δικό μου μηχάνημα και θα βρεις τη λύση που σε ενδιαφέρει. Μιλάμε για το δεύτερο και τρίτο (τελευταίο) σχέδιο. Κάνε όποιο από τα δύο μπορείς (προσωπικά προτείνω το τρίτο σχέδιο). Τα mA του ανοδικού ρεύματος πρέπει να διατηρούνται σταθερά κατά τη διαμόρφωση και όχι να παίζουν είτε αρνητικά είτε θετικά. Αν ήσουν "πενηνταρισμένος", θα έβλεπες με τη γέφυρα δραματική πτώση της ισχύος σου με το αρνητικό παίξιμο. Από την άλλη πλευρά, μην νομίζουμε ότι αν είχες θετικό παίξιμο θα κέρδιζες σε ισχύ γιατί το μιλλιαμπερόμετρο ανοδικού ρεύματος μετράει μέσο όρο εντάσεως ανοδικού ρεύματος, όπως και ένα βολτόμετρο ανοδικής τάσεως θα σου δείχνει μόνο την τάση ανόδου της 813 χωρίς τις υπάρχουσες αυξομειώσεις εξαιτίας της διαμόρφωσης, που όπως ξέρουμε οδηγούν από μηδενισμό μέχρι και διπλασιασμό της ανοδικής τάσεως. Μόνο με θερμικό αμπερόμετρο στην κεραία θα μπορούσες να δεις αυξομειώσεις του ρεύματος που διαρρέει την κεραία (κάτι ανάλογο βλέπεις με το βαττόμετρο). Ελπίζω να σε βοήθησα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Α, και για να μην ξεχάσω. Κάνε ένα κάπλερ (να σου στείλω σχέδια) και γίνε 50Ω, για να συντονίζεσαι σωστά, να βλέπεις τα επιστρεφόμενά σου και εν γένει να μην είσαι "τυφλός". Το λέω γιατί πόσα από τα Watts που εκπέμπεις ακτινοβολούνται και πόσα πηγαίνουν "στο γάμο του... καραγκιόζη" και σου γυρίζουν πίσω??? Στη σημερινή εποχή, συντονισμοί με λάμπες φθορίου και μιλλιαμπερόμετρα ανόδου είναι πρωτόγονες καταστάσεις. Και εφόσον, λειτουργείς σε μία μόνο συχνότητα δεν χρειάζεται και αυτοματισμός στο κάπλερ. Μιά φορά θα το ρυθμίσεις με το χέρι και θα μείνει εκεί. Αν θέλεις να τα πούμε με πμ να σου πω λεπτομέρειες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    evbellis ευχαριστω για τις απαντησεις. αν θες με πμ στειλε μου λεπτομερειες. παντος μια τετοια κεραια που εχω δε νομιζω οτι μπορει να ειναι 50Ω. μετα μονο με διπολο λ/2 αλλα δεν εχω και τοσο χωρο.
    για την ταση του σκρην που ειπες οτι πεφετι για πιο λογο? ο μετασχηματιστης που εχω για τα σκρην ειναι καμια 500 mA ως γινεται να υπαρχει πτωση απο τη στιγμη που το ρευμα που τραβαει ειναι λιγα μονο mA? αν θες στειλε μου με πμ τα σχεδια που ειπες απο τα μηχανηματα σου οσον αφορα το προβλημα της αρνητικοτητας και επισης για καπλερ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas
    evbellis ευχαριστω για τις απαντησεις. αν θες με πμ στειλε μου λεπτομερειες. παντος μια τετοια κεραια που εχω δε νομιζω οτι μπορει να ειναι 50Ω. μετα μονο με διπολο λ/2 αλλα δεν εχω και τοσο χωρο.
    για την ταση του σκρην που ειπες οτι πεφετι για πιο λογο? ο μετασχηματιστης που εχω για τα σκρην ειναι καμια 500 mA ως γινεται να υπαρχει πτωση απο τη στιγμη που το ρευμα που τραβαει ειναι λιγα μονο mA? αν θες στειλε μου με πμ τα σχεδια που ειπες απο τα μηχανηματα σου οσον αφορα το προβλημα της αρνητικοτητας και επισης για καπλερ
    Η κεραία σου σίγουρα δεν έχει χαρακτηριστική αντίσταση 50Ω. Αν θυμάμαι καλά παίζεις με κεραία σχήματος "Γ", η οποία έχει 500, 600, ή ποιός ξέρει πόσα Ω αντίσταση. Με το κάπλερ θα κάνεις προσαρμογή και θα τη φέρεις στα 50Ω, ούτως ώστε να επιτύχεις προσαρμογή μεταξύ γραμμής μεταφοράς (δηλ καλωδίου RG213 που είναι 50Ω) και αυτής καθεαυτής της κεραίας. Το άλλο βημα που πρέπει να γίνει είναι η έξοδος του μηχανήματός σου να είναι 50Ω, ώστε να υπάρχει προσαρμογή μεταξύ μηχανήματος και γραμμής μεταφοράς. Για το τελευταίο, πρέπει στην έξοδό σου να έχεις συντονιστικό τύπου "Π" και όχι "L" που έχεις τώρα, ούτως ώστε και μεγαλύτερη αποκοπή αρμονικών να έχεις (χαρακτηριστικό του "Π" δικτυώματος στην έξοδο) αλλά και να μην έχεις μεγάλη αντίσταση στην έξοδο και να μπορείς να προσεγγίσεις τα 50Ω (κατ'αυτόν τον τρόπο θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις ομοαξονικό καλώδιο και όχι απευθείας σύρμα απ'την έξοδο του μηχανήματός σου).
    Όσον αφορά το δίπολο. Το δίπολο λ/2 εμφανίζει αντίσταση 72-73Ω και όχι 50Ω. Τούτο σημαίνει ότι θα πρέπει πρέπει να βάλεις καλώδιο με αυτήν την αντίσταση για να μην έχεις mismatch μεταξύ κεραίας και γραμμής μεταφοράς. Αν θέλεις να βάλεις καλώδιο ομοαξονικό 50Ω, τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις BALUN (ένας μετασχηματιστής είναι που θα σου φέρει τα 50Ω του ομοαξονικού σου με τα 72-73Ω του διπόλου σου).
    Σε ό,τι αφορά το ρεύμα των screen. Το γεγονός ότι το τροφοδοτικό σου έχει "αέρα" (δηλ περιθώριο) σε ό,τι αφορά το "τράβηγμα" των screen, μην σε μπερδεύει. Είναι το σύνηθες λάθος που κάνουμε ή που κάναμε όλοι μας (δεν εξαιρώ τον εαυτό μου). Σκέψου τα εξής. Κατά τη στιγμή της διαμόρφωσης, όπου εκτός από την τάση dc έχεις και την af, ποιά είναι η μεταβολή του ανοδικού ρεύματος όταν δεν διαμορφώνεις και το screen ταυτόχρονα (μιλάμε για beam τέτροδες λυχνίες)? Αν μεταβάλλεται λίγο η τάση του screen κατά τη διαμόρφωση, τότε αυτό έχει μικρή ή μεγαλη αντανάκλαση στο ανοδικό ρεύμα? Έχει μεγάλη. Και κατι άλλο. Όταν πάει το ανοδικό ρεύμα με τη διαμόρφωση να αυξηθεί (αφού αυξάνεται και η τάση στο διπλάσιο για 100% διαμόρφωση) το ρεύμα του screen (εφόσον το screen δεν διαμορφώνεται) αυξάνεται και αυτό ή πάει να μειωθεί? Θα πρέπει, επίσης, οι μεταβολές να είναι τέτοιες, ώστε αν το ανοδικό ρεύμα πάει να γυρίσει αρνητικά, το αντίστοιχο ρεύμα του screen να μεταβάλλεται θετικά (και τα αντίστροφο), οπότε επέρχεται μία "εξισορρόπηση". Μεγαλο ρόλο παίζει και ο bypass capacitor που έχεις στα screen. Αυτός πρέπει να έχει τιμή τέτοια, ώστε να γειώνει μεν την RF αλλά όχι τις ακουστικές συχνότητες και συνήθως γίνεται ένας "συμβιβασμός".
    Τα σχέδια (το δεύτερο και το τρίτο), τα έχω ήδη ανεβάσει εδώ στο site. Μπορείς να τα δεις
    εδώ http://www.hlektronika.gr/phpBB2/vie...r=asc&start=45 και εδώ http://www.hlektronika.gr/phpBB2/vie...=asc&start=120

    Για τα σχέδια του κάπλερ θα τα πούμε με πμ. Πρέπει να σκαναριστούν προηγουμένως.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    evbellis 4 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ σχετικα με τα σχεδια σου.

    1) οσον αφορα τον πυκνωτη των σκρην και εγω στην 813 εχω 1nf πυκνωτη. αυτη ειναι η βελτιστη τιμη?

    2) οσον αφορα το τσοκ στα σκρην 15-20Η μπορω να χρησιμοποιήσω ballast για λαμπες φθορισμου? αυτα τι τιμη σε Η εχουν ?? αν ειναι μικρα να βαλω 2-3 σε σειρα. γιατι 15Η Μ/Σ θα κοστιζει. επισης η αρνητικοτητα τη κακο εχει στην εκπομπη? φανταζομαι οτι σε μεγαλες αποστασεις οπου το σημα δεν ειναι αρκετο θα γινεται αισθητο το "παιξιμο".

    3) γραφεις "...τα screen επιπλέον "αυτοδιαμορφώνονται" (self-modulated) λόγω της ύπαρξης του choke 15-20Η ....".
    αυτο προσφερει κατι στην ποιοτητα του ηχου?? γιατι αυτο που παλευω τοσο καιρο ειναι να βελτιωσω κι αλλο την ποιοτητα του ηχου, επειδη ο σταθμος ειναι για εκπομπες και οχι για συνομιλιες.

    4) οσον αφορα τον καπλερ για τα 50Ω μετα σιγουρα θα θελει γεφυρα για τον συντονισμο. ποσο περιπου κοστιζει μια τετοια γεφυρα για χαμηλες συχνοτητες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Απαντώ με τη σειρά που ετέθησαν τα ερωτήματα:
    1) Σύμφωνα με το ARRL Handbook (1965) που έχω στην κατοχή μου, η τιμή του εν λόγω πυκνωτή κυμαίνεται από 1 έως 2nF. Άρα, 1nF που ήδη έχεις είναι εντάξει.
    2) Τα μπάλαστ για λάμπες φθορίου δυστυχώς έχουν πολύ μικρή τιμή αυτεπαγωγής, μόλις 0,94Η (μετρημένα με πηνιόμετρο). Κατά συνέπεια δεν κάνουν. Ασφαλώς μπορέις να δοκιμάσεις, δεν χάνεις τίποτε. Σε εμένα είχαν πολύ μικρή απόδοση. Κάτι άλλα τσοκ που είναι σαν μικροί μ/σ και γράφουν 15Η/300mA, που μας τα πούλαγαν παλιά κάτι απατεώνες, έχουν τιμή μόνο 2,4Η και όχι αυτήν για την οποία μας επωλούντο. Επειδή το screen της 813 πρέπει να τραβάει λίγα mA (νομίζω κάτω από 60), μπορείς να τυλίξεις ένα τσοκ σε σιδηροπυρήνα με φύλλα, χρησιμοποιώντας αρκετά λεπτό σύρμα, το οποίο βέβαια να αντέχει στο εν λόγω ρεύμα και συγχρόνως επειδή θα είναι και λεπτό θα μπορεί να "φέρει πολλές βόλτες" γύρω από τον πυρήνα, χωρίς η συνολική κατασκευή να είναι και ιδιαίτερα ογκώδης. Ξέρουν από αντοχές συρμάτων οι "μετασχηματιστάδες". Αφού φτιάξουν το τσοκ, θα το μετρήσουν παρουσία σου. Δεν θα πάρεις "γουρούνι στο σακί".
    Η αρνητικότητα έχει μεγάλη επίδραση γιατί χανεις εκπεμπόμενα Watt και αυτό φαίνεται σε s-meters ειδικά αν είσαι και απομακρυσμένος (μιλάμε για αρνητικότητα και όχι διάλειψη στο σήμα).
    3) Θα υπάρξει αλλαγή στην ποιότητα του ήχου (εμένα μου έγινε πιο "πριμαριστή" η διαμόρφωση αλλά αυτά ρυθμίζονται με τον ενισχυτή σου).
    4) Ασφαλώς και χρειάζεσαι γέφυρα στασίμων και ένα dummy load για να φέρεις το μηχάνημα στα 50Ω πριν ενώσεις το κεραιοσύστημά σου. Το dummy load φτιάχνεται εύκολα με πολλες παράλληλες αντιστάσεις C στα 2 βαττ. Μία γέφυρα που είναι καλή είναι η της Daiwa CN801H (120euros) από το freebytes. Βέβαια, είναι από τους 1800ΚΗζ και άνω, αλλά κάνει και για συχνότητες μέχρι 1600ΚΗζ χωρίς ιδιαίτερες αποκλίσεις. Καθώς κατεβαίνεις σε συχνότητες θα σου δείχνει λιγότερα βαττ απ'όσα πραγματικά έχεις αλλά τα στάσιμά σου δεν θα είναι λάθος. Και αυτό το τελευταίο είναι που σε ενδιαφέρει. Εκτός αν θέλεις να αγοράσεις Bird γέφυρα με το ανάλογο καψούλι. Ο Μανιάτης, εκεί στη συμπρωτεύουσα που είσαι, φέρνει απ'ό,τι ξέρω. Τώρα, από τιμές "ουκ οίδα".
    Ελπίζω να βοήθησα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    THANKS evbellis. ΤΣΟΚ σε στυλ Μ/Σ 15Η νομιζω εχω βαλει ση λαμπα υδραγυρου που εχω για να εμφανιζω πλακετες.
    η 813 στο σκρην τραβαει απο 30-40 mA. οποτε και με μια ανοχη για να μην ζεστενεται πιστευω με 80mA να με καλυπτει. το τσοκ. αντε 100. παντος και με τσοκ λογικα πρεπει να παιζει λιγο το mAμπερομετρο της ανοδου. ουτης η αλλως διαμορφωση ΑΜ ειναι, πρεπει να παιζει λιγο ωστε να εχουμε διαμορφωση κατα πλατος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη phoenix_2007
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Εντάξει... Λίγο θα παίζει (5 mA) αλλά όχι 50-60mA.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ο,τιδήποτε!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    με το παλιο διαμορφωτη επαιζε 5-10 mA το πολυ αλλα απο ενταση ηχου και ποιοτητα τιποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ισχυς και ρευμα help
    By kostasmav in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-09, 15:20
  2. Πως θα βρω το ρευμα συλλεκτη και το ρευμα βασης?
    By johny16 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-08, 13:19
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-08, 08:27
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-06, 10:07

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας