Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΚΑΛΩΔΙΟΥ RG 213

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πέτροs
    Όνομα
    Πέτροs
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    Α.Αττικη
    Μηνύματα
    252

    Προεπιλογή ΑΓΟΡΑ ΚΑΛΩΔΙΟΥ RG 213

    Καλο Μηνα! Πηγα χθεs στο House of Radio και πηρα 15 μ RG 213, το παω σπιτι και βλεπω οτι αυτο που μου δωσανε ειναι πιο λεπτο απο αυτο που ηδη εχω, συγκεκριμενα αυτο ειναι 9,5mm εναντι 10,3,το πλεγμα ειναι πιο αραιο, και ο κεντρικοs αγωγοs λεπτοτεροs,παρ,ολα αυτα γραφει επανω RG 213. Γιατι συμβαινει αυτο! Τι κανω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Φίλε Πέτρο το καλλώδιο γράφει ότι είναι rg213;Επέστρεψε στο κατάστημα το καλλώδιο που αγόρασες μαζί ένα κομμάτι από το καλλώδιο που ήδη έχεις για να του αποδείξεις ότι σου πούλησε μαϊμού καλλώδιο.Γνωρίζεις ότι υπάρχει και η ένωση καταναλωτών.(Τηλ 1520).Μην μασάς.Προχώρα...Και προφανώς την απόδειξη να έχεις μαζί σου.Αν σου πει μα μου...πες του ότι αυτό δεν είναι rg αλλά παραλλαγή rg και απαίτησε αλλαγή με άλλο καλύτερης ποιότητας & θα πληρώσεις τη διαφορά με απόδειξη.Αν δεν έχει απαίτησε τα χρήματα σου πίσω εδώ και τώρα,ας πρόσεχε μη σε τουμπάρει γιατί δεν έφταιγες εσύ αλλά όποιος σου πούλησε μια μαϊμού.
    Η γνώμη μου παντως θα ήταν να αγόραζες HELLIAX μισής ίντσας...πχ από τη C&A...που είναι και σοβαροί άνθρωποι.
    Πόσο αγόρασες το μέτρο το rg213, τι προέλευσης είναι και που ακριβώς θα ήθελες να χρησιμοποιήσεις;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πέτροs
    Όνομα
    Πέτροs
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    Α.Αττικη
    Μηνύματα
    252

    Προεπιλογή

    Καλημερα!!Φιλε Radioamateur τα στοιχεια του καλωδιου οπωs αναγραφονται σ αυτο ειναι K-PO RG213 BX COAXIAL CABLE και το αγορασα προs 1,5Ε το μετρο. Χθεs πηρα τηλ στο καταστημα και τουs εξεφρασα τιs αποριεs μου για την διαφορα των καλωδιων καθωs πιστευα οτι η ονομασια RG 213 εμπεριεχει συγκεκριμενεs προδιαγραφεs, μου απαντησαν οτι το εργοστασιο απο το οποιο το αγοραζουν το βγαζει ετσι,σε ερωτηση μου γιατι το καλωδιο επανω γραφει ΒΧ και οχι UBX ενω στο σαιτ τουs διαφημιζουν οτι πουλανε το U με προδιαγραφεs διαφορετικεs απ αυτο που μου εδωσαν μου απαντησαν οτι το εργοστασιο τουs το τιμολογει ωs U. Ειναι σιγουρο οτι κατι συμβαινει εδω περα!! Το καλωδιο το αγορασα για ανα πομπουδακι 1χ6146 που εχω φτιαξει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη billos1989
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    απο ταρατσα σε ταρατσα!
    Μηνύματα
    435

    Προεπιλογή

    τι γνωμη εχετε για τα καλωδια της βιοκαλ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Να ναι καλα ο ηλιος και η ενεργεια που προσφερει...photovoltaic rulez!!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Τα βιοκαλ είναι Ελληνικά. Είναι φτηνοδουλειά. Όχι πως δεν κάνουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πετροs
    Καλημερα!!Φιλε Radioamateur τα στοιχεια του καλωδιου οπωs αναγραφονται σ αυτο ειναι K-PO RG213 BX COAXIAL CABLE και το αγορασα προs 1,5Ε το μετρο. Χθεs πηρα τηλ στο καταστημα και τουs εξεφρασα τιs αποριεs μου για την διαφορα των καλωδιων καθωs πιστευα οτι η ονομασια RG 213 εμπεριεχει συγκεκριμενεs προδιαγραφεs, μου απαντησαν οτι το εργοστασιο απο το οποιο το αγοραζουν το βγαζει ετσι,σε ερωτηση μου γιατι το καλωδιο επανω γραφει ΒΧ και οχι UBX ενω στο σαιτ τουs διαφημιζουν οτι πουλανε το U με προδιαγραφεs διαφορετικεs απ αυτο που μου εδωσαν μου απαντησαν οτι το εργοστασιο τουs το τιμολογει ωs U. Ειναι σιγουρο οτι κατι συμβαινει εδω περα!! Το καλωδιο το αγορασα για ανα πομπουδακι 1χ6146 που εχω φτιαξει.
    Πάντως οι τύποι το ψέμα το έχουν πάντα έτοιμο, για κάθε περίπτωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πέτροs
    Όνομα
    Πέτροs
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    Α.Αττικη
    Μηνύματα
    252

    Προεπιλογή

    Σημερα ξαναπηρα τηλ στο προαναφερθεν καταστημα και ζητησα τα στοιχεια του προμηθευτη τουs για το καλωδιο RG213 μου εδωσαν ευχαριστωs ενα τηλ 0049227493870 και μια διευθυνση στη Γερμανια νομιζω, διεκρινα βεβαια μια επιθετικοτητα πισω απο την διαθεση τηs παροχηs των στοιχειων, μου ειπαν επισηs οτι το καλωδιο που μου εδωσαν και γραφει RG213 BX εχει τιs ιδιεs προδιαγραφεs και αs ειναι λεπτοτερο απ το RG213 UBX που εχω, και στην ερωτηση μου πωs ειναι δυνατον? απαντησαν ωs εξηs: παρε 1000 m καλωδιου μετρησε τιs απωλειεs, την αντισταση κλπ, και αν βρειs διαφορεs το συζηταμε, και σε τελικη αναλυση αυτο μαs δινουν για RG 213 αυτο πουλαμε, μα λεω αυτο ειναι διαφορετικο κι απ αυτο που εχετε στο σαιτ" σαs? τα στοιχεια που εχουμε στο σαιτ" ειναι αυτα που μαs δινουν, αν εσειs θελετε να διυλησετε τον κωνωπα!!!!!!μου απαντησαν. Μιλαμε οτι εχουν μεγαλη πλακα οι ανθρωποι!!!! Τελοs παντων, προs γνωσιν και συμορφωση δικη μου, αλλα και αυτων που θα διαβασουν τη σελιδα αυτη. ΥΓ:Ειπαν επισηs οτι το RG213 το βρισκειs με διαφορεs oπωs εγω διοτι κατασκευαζεται απο πολλα εργοστασια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Λογικο μου φαινεται να υπαρχουν καποιες διαφορες αν το βγαζουν διαφοροι κατασκευαστες, αυτο γινεται σε ολα σχεδον τα εξαρτηματα.
    πχ ειχα παρει πριν κανα μηνα διοδους 5402 απο δυο διαφορετικα καταστηματα και απο το δευτερο ηταν περιπου μισο χιλιοστο πιο μεγαλες σε διαμετρο και ενα χιλ. πιο μακριες.

    Υπαρχουν καποιες ανοχες σε ολα τα προτυπα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πετροs
    Σημερα ξαναπηρα τηλ στο προαναφερθεν καταστημα και ζητησα τα στοιχεια του προμηθευτη τουs για το καλωδιο RG213 μου εδωσαν ευχαριστωs ενα τηλ 0049227493870 και μια διευθυνση στη Γερμανια νομιζω, διεκρινα βεβαια μια επιθετικοτητα πισω απο την διαθεση τηs παροχηs των στοιχειων, μου ειπαν επισηs οτι το καλωδιο που μου εδωσαν και γραφει RG213 BX εχει τιs ιδιεs προδιαγραφεs και αs ειναι λεπτοτερο απ το RG213 UBX που εχω, και στην ερωτηση μου πωs ειναι δυνατον? απαντησαν ωs εξηs: παρε 1000 m καλωδιου μετρησε τιs απωλειεs, την αντισταση κλπ, και αν βρειs διαφορεs το συζηταμε, και σε τελικη αναλυση αυτο μαs δινουν για RG 213 αυτο πουλαμε, μα λεω αυτο ειναι διαφορετικο κι απ αυτο που εχετε στο σαιτ" σαs? τα στοιχεια που εχουμε στο σαιτ" ειναι αυτα που μαs δινουν, αν εσειs θελετε να διυλησετε τον κωνωπα!!!!!!μου απαντησαν. Μιλαμε οτι εχουν μεγαλη πλακα οι ανθρωποι!!!! Τελοs παντων, προs γνωσιν και συμορφωση δικη μου, αλλα και αυτων που θα διαβασουν τη σελιδα αυτη. ΥΓ:Ειπαν επισηs οτι το RG213 το βρισκειs με διαφορεs oπωs εγω διοτι κατασκευαζεται απο πολλα εργοστασια.
    Φίλε ο επαγγελματισμός δεν έχει ευαισθησίες. Αυτοί πουλάνε ότι βρούν στην αγορά, είναι δεν είναι καλό. Δεν τους ενδειαφέρει η ποιότητα. Αρκεί να έχουν στο μαγαζί τους το όποιο είδος για να πουλήσουν. Η διαφορά του επαγγελματία με του ερασιτέχνη ηλεκτρονικού είναι ότι ο μεν επαγγελματίας είναι ρεαλιστής και χωρίς συναισθηματισμούς ο δε ερασιτέχνης είναι ρομαντικός και συναισθηματικός.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή Πέτρο πρόσεχε!!!

    Πέτρο δεν με άκουσες!Να απαιτήσεις αλλαγή τουλάχιστον με καλλώδιο καλύτερης ποιόητας.Πες του ότι θες να εφαρμόσεις επάνω 500 watts συνεχώς και δεν γουστάρεις να καεί το καλλώδιο επειδή ο πωλητής ήταν κόπανος και σου πάσαρε μια μαϊμού.Δεν μπορεί κανείς να παίζει με την τσέπη σου,την τσέπη του κάθε καταναλωτή.Ρίξε και κανένα phone στο 1520 και μετά τα λέμε αν θα στο αλλάξει...
    Κατά τη γνώμη μου τα επιχειρήματα του πωλητή ήταν πολύ ανόητα γελοιότητες!Η πολιτική ορισμένων ανόητων εταιρειών είναι να μην έχουν επιστροφές.Ήρθε ο καιρός να μάθουν ότι θα έχουν επιστροφές αφού πουλάνε προϊόντα με ελλιπείς προδιαγραφές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-16, 16:08
  2. Αγορα καλωδιου για τα FM
    By kostas2005 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-15, 12:20
  3. Ευρεση καλωδιου.
    By p_stama in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-12, 09:18
  4. RG 213 ?
    By jeik in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-10, 19:31

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας