Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: .::PIC ή AVR?::.

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    θεσ/νίκη
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή .::PIC ή AVR?::.

    Καλησπέρα παιδιά. Θέλω τη βοήθεια σας για κάποιες ερωτήσεις. Βλέπω συνέχεια project τα οποία χρησιμοποιούν μικροελεγκτή είτε AVR είτε κάποιον PIC. Έτσι αποφάσισα να αρχίσω με κάποιον από αυτούς. Το ερώτημα μου είναι AVR η PIC.

    Ποιος είναι καλύτερος με περισσότερες δυνατότητες?
    Ποιοι AVR και PIC είναι πιο γνωστοί?
    Programmer που θα βρω, υπάρχει κάποιος έτοιμος η πρέπει να φτιάξω εγώ?
    Από software τι χρησιμοποιείται?

    Περιμένω τις γνώμες σας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    θεσ/νίκη
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Το ic-prog ειναι καλο software?
    Εχω ακουσει οτι προγραμματιζει πολλα chip!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Η συζήτηση αυτή είναι ένα μεγάλο θέμα, για να καταλάβεις είναι σαν να λέμε INTEL vs AMD στους επεξεργαστές, ΑΤΙ ή nVidia στις κάρτες γραφικών κτλ. Έχουν παραπλήσια χαρακτηριστικά, κάνουν την ίδια δουλειά με την ίδια λογική, και κάθε ένα έχει τα πλεονεκτήματά του και τα μειονεκτήματά του.


    Ανάλογα με τι εταιρία θα επιλέξεις υπάρχουν και τα ανάλογα εργαλεία προγραμματισμού, που συνήθως διατίθενται δωρεάν απο τις εταιρίες, εκτός απο τους compilers αν θες να προγραμματίσεις σε γλώσσα C ή Basic ή όποια άλλη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    θεσ/νίκη
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση!

    Τώρα με έβαλες σε σκέψεις.
    Σου είναι εύκολο να αναλύσεις τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των δυο αυτών εταιρειών πάνω στους μικροελεγκτές?

    Με μια ματιά που έριξα στο νετ είδα ότι τα περισσότερα κυκλώματα βασίζονται σε μικροελεγκτές PIC.
    Είμαι αρχάριος στους μικροελεγκτές και ίσος κάνω χαζές ερωτήσεις!!!
    Και για τον παραπάνω λόγο θέλω να αρχίσω με κάτι εύκολο ως προς τον προγραμματισμό. Τι μου προτείνεται?
    Οι compilers τι είναι? Προφανώς χρειάζονται για τον προγραμματισμό από ότι κατάλαβα!
    Πιο γρήγοροι ποιοι είναι?
    Έχετε να μου προτείνεται κάποιον προγραμματιστή ελεγμένο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.965

    Προεπιλογή

    Τις περισσότερες φορές οι μικροελεγκτές είναι σαν την θρησκεία...
    Οι περισσότεροι έχουν επιλέξει κάποιο μικροελεγκτή και είναι πιστοί σε αυτόν και τον υποστηρίζουν χωρίς να ξέρουν 100% γιατί είναι καλύτερος από κάποιον άλλο....

    Οι microchip είναι παλαιότεροι και είναι λογικό να τους μεταχειρίζονται (μαλλον) περισσότερα άτομα (αν και στις πωλήσεις πρέπει να έιναι πλέον στα ίδια επίπεδα)
    Η microchip ήταν η πρώτη εταιρεία που έβγαλε πολύ φθηνά εργαλεία και γι αυτό κατάφερε να έχεις τόσους πιστούς και παλιούς υποστηρικτές.
    Η σχεδιασή τους βασίζεται σε έναν επεξεργαστή που απέτυχε εμπορικά στην δεκαετία του 70 της General Instruments (CP1600).
    Κατά τη γνώμη μου είναι πιο στριφνοί από τους ATMEL στην κατανόηση και συγγραφή προγράμματος αν και σίγουρα έχουν δική τους προσοπικότητα...
    Σαν εξαρτήματα (τουλάχιστον στα εισαγωγικά μοντέλα πχ pic16f84) είναι πιο ακριβοί από τους ATMEL (καλά μη φανταστείς οτι θα πληρώσεις μια περιουσία παραπάνω.... άπλα για εμπορική χρήση και το τελευταίο λεπτό μετράει... όπως βέβαια μετράνε και οι εργατοώρες για την ανάπτυξη του προιόντος)
    Στα μικρά μοντέλα οι ATMEL (με το ίδιο κόστος) είναι πιο γρήγοροι... όμως πλέον και η Microchip έχει βγάλει πολύ γρήγορους μικροελεγκτές που έχουν ακόμο και DSP.
    Στα εργαλεία ανάπτυξης (τουλάχιστον στα επίσημα) η ATMEL είναι πιο φθηνή. Επίσης νομίζω οτι είναι και πιο διαδεδομένα τα σχέδια για κατασκευή προγραμματιστή για ATMEL.
    Από την άλλη αν είσαι φοιτητής τότε μπορείς να έχεις δωρεάν δείγματα από τους Microchip. Αντίθετα η ATMEL δεν δίνει.... έτσι εύκολα.
    Όμως τους Microchip δεν τους βρίσκεις εύκολα στα καταστήματα σε αντίθεση με τους ATMEL και όταν τους βρίσκεις πιστεύω θα τους βρείς ακριβούς. (ο λόγος προφανής... πιο κατάστημα θα στοκάρει εξάρτημα που η εταιρεία το δίνει σε φοιτητές και σε εταιρείες δωρεάν... και μάλιστα δεν έχει επίσημο αντιπρόσωπο στην ελλάδα ώστε να πάρει λίγα κομμάτια σε λογική τιμή?)

    Βλέπεις ο κάθε μικροελεγκής έχει τα δικά του πλεονεκτήματα.
    Προσωπικά δουλεύω ATMEL γιατί απλά η ATMEL έβαλε πρώτη FLASH μνήμη και έδινε πάμφθηνα εργαλεία.
    Αν ήθελα να σε μπλέξω περισσότερο θα σου έλεγα οτι υπάρχουν και πολλοί άλλοι μικροελεγκτές με πολλά προτερήματα.
    ΠΧ Οι freesclae (προην Motorola) τους οποίους δεν έχω δουλέψει ποτέ πιστεύω οτι θα είναι πολύ απλοί αφού βασίζονται στον επεξεργαστή 6800 (υπόδειγμα προγραμματιστικού μοντέλου για εκμάθηση επεξεργαστών).
    οι Z8ENCORE της zilog δίνουν πολλά σαν βασικά σε πολύ καλή τιμή και με πολύ φθηνά εργαλεία που περιλαμβάνουν ακόμα και πλήρη C Compiler.
    Οι Psoc της Cypress έχουν φοβερά αναλογικά περιφερειακά (που μπορείς να φτιάξεις από φίλτρο εως A/D converter) και αν και αργοί (σε σχεση με τους Microchip και τους ATMEL) έχουν μία απίστευτα απλή και δυνατή γλώσσα Assembly που τα λάθη στη συγγραφή κώδικα περιορίζονται στο ελάχιστο. Εκεί που οι άλλοι έχουν πχ 5-10 εντολές για φόρτωμα ή μετακίνηση δεδομένων οι PSOC έχουν μία που τα κάνει όλα...!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.965

    Προεπιλογή

    Μια μικρή διόρθωση σε αυτά που έγραψα πιο πάνω... οι pic είναι παράγωγο του PIC1650 (και όχι του CP1600) που δημιουργήθηκε για υποστήριξη του 16Bit CPU CP1600

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    θεσ/νίκη
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα παιδία!

    Πολύ ενδιαφέρων αυτά που γράψατε!
    Δηλαδή κάθε ένας έχει τα ‘καλά και τα κακά του’.
    Λοιπών αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο πολύ και με τους PIC & με τους AVR της Atmel.

    Από software κατέληξα μετά από πολύ ψάξιμο στο IC-Prog και ο λόγος, γιατί είναι 100% ελεγμένο από πάρα πόλους και επίσης μπορεί να προγραμματίσει και τους δύο.

    Τώρα σκέφτομαι να κάνω για αρχή έναν καλό προγραμματιστή για PIC και έναν για AVR. Έχετε να μου προτείνεται κάτι δοκιμασμένο.
    Δεν θέλω να προγραμματίζει όλους τους PIC, του πιο βασικούς μόνο, και σίγουρα αυτούς: 12C509 , 16F84/A , 16F877/A.

    Θανάσης

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Φίλε thess σε χαιρετώ και καλώς όρισες

    Οπως πολύ σωστά έγραψε ο gsmaster πραγματικά η συζήτηση είναι μεγάλη...Εχω διαχειριστεί τόσο micro της PIC όσο και της ATMEL με τους PIC να έχουν άψογη συμπεριφορά σε επαγγελματικές/εμπορικές εφαρμογές.Προσωπικά βρίσκω τους micro της ATMEL λίγο πιο προσιτούς για κάποιον που ξεκινάει τώρα τον προγραμματισμό τόσο από πλευράς λογισμικού όσο και hardware.Τους βρίσκεις σχεδόν παντού (Φανός,Darlas) είναι οικονομικά προσιτοί,ενσωματώνουν πολλές λειτουργίες (A/D,PWM,F:4-20MHZ),υπάρχει πληθώρα λογισμικού ανάπτυξης (ΑVR Studio,Bascom,PonyProg) και μια αρκετά ενημερωμένη κοινότητα χρηστών (AvrFreaks).
    Οι compilers είναι προγράμματα που αναλαμβάνουν να μετατρέψουν τις εντολές που έχεις γράψει σε έναν editor σε γλώσσα μηχανής προκειμένου να "φορτωθούν" στον micro και να κάνει αυτό που θέλεις.Τρείς είναι οι μεγάλες κατηγορίες εγγραφής προγράμματος:C,Assemply,Basic.Oι δύο πρώτες κυριαρχούν σε ποσοστό 90% λόγω του γεγονότος ότι μπορείς αρκετά εύκολα να αλλάξεις τον κώδικα που έχεις ήδη γράψει και να τον φορτώσεις σε κάποιον καινούργιο micro με περισσότερες δυνατότητες.Οι προσθήκες που απαιτούνται είναι πολύ λίγες.Με assembly θα έχεις μια άμμεση και ακριβέστερη εικόνα του τι γίνεται μέσα στον micro ενώ με C μπορείς με λίγες εντολές να κάνεις πάρα πολλά πράματα.Προσωπικά χρησιμοποιώ Basic για απλές εφαρμογές και C όταν θέλω κάτι πιο σύνθετο.
    Εαν επιλέξεις ATMEL τότε έχεις λύσει (εν μέρει) και το κομμάτι του προγραμματισμού αφού χρησιμοποιώντας την τεχνική ISP μπορείς να προγραμματίζεις τον micro σου ενώ αυτός είναι πάνω στην τελική πλακέτα της κατασκευής σου.Από όσο μπορώ να θυμηθώ κάτι αντίστοιχο έχει αναπτύξει και η MicroChip (PIC).Βιβλία υπάρχουν πολλά και υλικό στο internet επίσης.Σου δίνω κάποια link για ξεκίνημα:

    http://www.atmel.com/dyn/Products/to...p?tool_id=2725
    http://www.mcselec.com/
    http://www.avrfreaks.net/
    http://www.lancos.com/
    http://www.klidarithmos.gr/v2details.asp?prod=33000

    Καλή αρχή.

    Μάριος

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    θεσ/νίκη
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Μάριε!

    Μου είπες ότι οι Atmel ενσωματώνουν πολλές λειτουργίες (A/D,PWM,F:4-20MHZ).
    Εκτός από το τελευταίο που μάλλον είναι ο κρύσταλλος με τον οποίο συγχρονίζεται ο μικροελεγκτής, τα δυο πρώτα (A/D,PWM) τι λειτουργίες είναι και τι κάνουν?

    Άρα στην ουσία για να προγραμματίσουμε ένα μικροελεγκτή θέλουμε 3 προγράμματα.

    Πρώτα κάποιον editor που θα γράψουμε τον κώδικα (C,Assemply,Basic). Δεύτερο τον compiler ο οποίος θα μετατρέψει τον κώδικα σε γλώσσα μηχανής και τρίτο ένα programmer για να περάσει το πρόγραμμα στον μικροελεγκτή.

    Έτσι δεν είναι ή κατάλαβα λάθος?

    Θανάσης

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Θανάση

    Το τελευταίο είναι όντος η συχνότητα λειτεουργίας του micro.A/D είναι τα αρχικά από το Analog to Digital conversion δηλαδή η μετατροπή ενός αναλογικού σήματος σε ψηφιακό.Τυπική τιμή στους ATMEL τα 10 bit.Και από 4 εως 16 κανάλια.PWM είναι από το Pulse-width modulation και αναφέρεται σε μια τεχνική διαμόρφωσης παλμών η οποία χρησιμοποιείται κυρίως σε έλεγχο σερβομηχανισμών.Και τα τρία προγράμματα μπορείς να τα βρείς (συνήθως) σε ένα πακέτο δηλαδή με το AVR Studio μπορείς και να γράψεις (editor) και να μεταγλωτίσεις (assembler-C) και να προγραμματίσεις (programmer-STK) τον micro.Tο ίδιο και με τον Bascom σε Basic.Προυπόθεση για τον προγραμματισμό είναι να υποστηρίζεται ο micro από το πακέτο.Διαφορετικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ξεχωριστό πρόγραμμα.

    Μάριος

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Aντιγραφή pic/avr
    By mtzag in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-14, 02:01
  2. PIC και AVR
    By h@ris in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-10, 15:06
  3. Πρόγραμμα προσωμοίωσης AVR, PIC....
    By Thansavv in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-10, 07:51
  4. AVR vs PIC
    By lordi in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-09, 02:30
  5. USB PIC or AVR
    By lordi in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-09, 21:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας