Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: ΣΧΕΔΙΟ DUBLEX 100 WATT ME EL-504

  1. #11
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Είχα έναν REPTON 2Χ ΕL 34 (αυτόν με τις πολλές εισόδους) και τον μετέτρεψα καταλλήλως, επίσης βρήκα σχέδια από μετατροπή 35-άρη σε άριστο ενισχυτή (ήμουν παρών όταν ο ενισχυτής δούλευε άριστα). Τα θέλει κανείς;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Για όσους δεν γνωρίζουν, οι ενισχυτές "Δελτα" κατασκευάζονταν στην Αθήνα από τη βιοτεχνία του μακαρίτη Δραγώνα που ήταν και από τους πρώτους ραδιοερασιτέχνες (SV1AJ) και παλιό μέλος της ΕΕΡ την εποχή του μεγάλου σκοταδισμού.... Υπήρξε άριστος ηλεκτρονικός στην εποχή του. Καμία σχέση με τις αθλιότητες του DUBL-EX. Μάλιστα έχω ακούσει ότι είχε φέρει από το εξωτερικό αεροπορικώς τρανζίστορ χαμηλού θορύβου μέσα σε σακούλα από καραμέλες για να αποφύγει την υπέρογκη φορολογία των ηλεκτρονικών εξαρτημάτων τη δεκαετία του '60 από το ελληνικό κράτος που κυριολεκτικά "έθαβε" την ηλεκτρονική εκείνη την εποχή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας
    Είχα έναν REPTON 2Χ ΕL 34 (αυτόν με τις πολλές εισόδους) και τον μετέτρεψα καταλλήλως, επίσης βρήκα σχέδια από μετατροπή 35-άρη σε άριστο ενισχυτή (ήμουν παρών όταν ο ενισχυτής δούλευε άριστα). Τα θέλει κανείς;
    Ξεκίνησα μια μετατροπή στον Ρέπτον 2Χελ34. Συγκεκριμένα, ο εν λόγω ενισχυτής βγάζει έξοδο, "γείωση-0-100 βολτ" για μεγάφωνα τύπου κόρνας. Άλλαξα λοιπόν το μ/σ 2Χ5κω/γη-0-100 βολτ, με έναν άλλο 2Χ5κω/4-8ω. Έχω πρόβλημα με την ανάδραση. Υπάρχει ένα καλώδιο που πηγαίνει από τα 100 βολτ (εναλλ) στην πλακέτα (όπως είπα η προενισχ είναι σε πλακέτα). Το καλώδιο, αφού έβγαλα τον παλιό μ/σ , το σύνδεσα στα 8 ωμ αλλά δεν δούλεψε ο ενισχ. Σκέφτομαι να συνδέσω ανάμεσα στο καλώδιο και την πλακέτα μια αντίσταση 39 κω όπως έχω δει σε παρόμοιο σχέδιο. Είναι καλή η σκέψη μου;
    Όσο για το άλλο σχέδιο θα το ήθελα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, φίλε Ήτα - Βήτα θα σου στείλω αντίγραφο του σχεδίου μόλις μπορέσω. Θα είμαι κάποιες μέρες εκτός λόγω εργασιών αλλά δεν θα το ξεχάσω. Τη μετατροπή την έκανα βάζοντας ολοκληρωμένα στην προενίσχυση και στο μείκτη, όσο για την ανάδραση, θα δείς στο σχέδιο. Είναι τρελή πατέντα δική μου, την έχω κάνει πολλές φορές και δουλεύει τέλεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Φίλε Ήτα-Βήτα, ποτέ να μην προσπαθείς να ρυθμίσεις αναδράσεις σε ενισχυτές χωρίς όργανα (φορτίο 8 Ω, γεννήτρια και παλμογράφο) γιατί το αποτέλεσμα θα είναι μετά συγχωρήσεως...μπουρμπούτσαλα! Είμαι παθών και ξέρω... Οι λαμπάτοι ενισχυτές δεν θέλουν πολύ ανάδραση, από 6dB (minimum) έως 15-20 dB τάσεως (maximum), αν την σηκώνουν, βέβαια. Έχουν μικρό περιθώριο φάσης λόγω μετασχηματιστού εξόδου (ακόμη χειρότερα αν οδηγούν την έξοδο με ECC83 που έχει μεγάλη εσωτερική αντίσταση). Μόλις ευκαιρήσω θα "ανεβάσω" το σχέδιο του REPTON που έχω μετατρέψει. Λίγο υπομονή...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή Μετατροπή σε ενισχυτή REPTON

    Λοιπόν, κατάφερα και ετοίμασα τα σχέδια από μετατροπή στον ανωτέρω ενισχυτή αλλά δυστυχώς το scanner που έχω δεν κατάφερε να διαβάσει το τυπωμένο για τα ολοκληρωμένα. Το πολύ-πολύ να προσπαθήσετε μόνοι σας να φτιάξετε την πλακέτα... Φίλε Ήτα-Βήτα πρόσεξε την ανάδραση. Είναι περίπου 6dBV και δουλεύει κανόνι! Χρειάζεται όμως παραφασικό κύκλωμα οδήγησης. (πού τον θυμήθηκα τώρα αυτόν τον όρο Μη βάζετε ποτέ ECC81 για οδήγηση σε τέτοιες λάμπες (EL34, EL-PL504, 6550 κλπ) γιατί θέλουν περίπου 30-35 Vpeak απαραμόρφωτα στο οδηγό πλέγμα σε τάξη ΑΒ1 και η καημένη η '81 δεν μπορεί να τα καταφέρει. Αν θέλετε να οδηγείτε όπως ο Geloso, βάλτε στη θέση της την ECC88 με κάποιες αλλαγές στην πόλωσή της.
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή Ενισχυτής με 807

    Σας στέλνω και άλλο ένα σχέδιο που βρήκα με 807. Δεν ξέρω τι ισχύ βγάζει, πάντως όχι πάνω από 70 βατ. Το σχέδιο είχε γίνει από φοιτητή ηλεκτρονικής το 1965, τώρα μάλλον είναι συνταξιούχος. Δεν το έχω κατασκευάσει και δεν μπορώ να σας πω αν δουλεύει σωστά. Μου θυμίζει αντιγραφή από Geloso με μετατροπές. Πάντως η 6SN7 σίγουρα μπορεί να οδηγήσει σωστά σε AB1.
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tsalapis
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Rethymno - Chania
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    ΦΙΛΕ ΤΡΕΛΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ. ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ. ΜΝΜ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΤΟ ΕΛΛΑΒΕΣ.

    ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙΣ , ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Κατέβασέ το και αποσυμπίεσέ το με το winrar ή to winzip. Το βασικό αρχείο είναι pdf (acrobat)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικόλαος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Μπορείτε να μου στείλετε τα σχέδια του ντούμπλεξ 100βατ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατέβασέ το και αποσυμπίεσέ το με το winrar ή to winzip. Το βασικό αρχείο είναι pdf (acrobat)
    Συγνώμη, μήπως μπορείτε να μου και 'μένα στείλετε τα σχέδια του ντούμλεξ 100 βατ στη΄ν διέυθηνση grammatikakisnikolaos@gmail.com;

    Σας ευχαριστώ πολύ!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. το σωστο σχεδιο 504 στα fm.
    By χαμραδιο in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-13, 01:28
  2. ENIΣΧΥΤΗΣ DUBLEX 100 WATT
    By crown in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-09, 12:43
  3. ΣΧΕΔΙΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ DUBLEX
    By crown in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-09, 18:16
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-06, 21:19

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας