Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 76

Θέμα: elektor

  1. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    1. Κατ' αρχήν μίλησα για σεβασμό πνευματικής ιδιοκτησίας όσο είναι δυνατόν... (αν και αυτό είναι πάλι παράνομο). Δηλαδή δεν περιμένω από έναν φοιτητή να αγοράσει το ORCAD δίνωντας 6000 ευρώ. Άλλωστε το ORCAD είναι ένα εργαλείο που φτιάχτηκε με σκοπό να πουλήσει σε εταιρείες. Έτσι δεν θα μου έκανε εντύπωση φοιτητής να το έχει παράνομα αλλά θα το θεωρούσα απαράδεκτο εταιρεία να μην το έχει νόμιμα (και 2-3 σοβαρές που ξέρω το έχουν νόμιμα).
    Αντίθετα τα περιοδικά απευθύνται σε ερασιτέχνες και έχουν τιμή που μπορεί να δώσει ο ερασιτέχνης.
    Φυσικά δεν θα περίμενα κάποιος να δώσει 1000-2000 ευρώ για τα παλαιά τεύχη όμως θα περίμενα απο εδώ και πέρα να τα αγοράζει... και ο λόγος που έγραψα ήταν οτι θεώρησα οτι αναπτύσεται μία λογική του στιλ όπως αντιγράφο τα mp3 αντιγράφο τα περιοδικά... Πιστεύω οτι οι δισκογρφικές δεν κινδυνεύουν (αν κάνω λάθος ας με διορθώσετε) με κλείσιμο (προς το παρόν) από την πειρατία της μουσικής όμως τα λίγα περιοδικά που απομένουν πιστεύω οτι κινδυνεύουν.
    2.Όταν έγραψα για αναρχεία αναφερόμουν στη λογική κάνω κάτι επειδή έτσι με βολεύει και έτσι μου αρέσει και δεν μπαίνω στη λογική αν είναι σωστο ή οχι αν είναι νόμιμο ή παράνομο.
    3.Αναφέρθηκε ένα παράδειγμα περιοδικού με 200 σελίδες διαφημίσεων.... πιστεύω οτι απέχει πολύ από τα περιοδικά ηλεκτρονικής... Άλλωστε μπορεί κανείς να μετρήσει τις σελίδες και να υπολογίσει πολύ χονδρικά τα έσοδα του περιοδικού. από την άλλη αν μετρήσει τα άτομα που απασχολεί ένα περιοδικό και τα έξοδα εκτύπωσης διακίνησης κλπ... καταλαβαίνει κανείς οτι μία τιμή γύρω στα 5 ευρώ δεν είναι και υπερβολική... Το αν βέβαια η ύλη αξίζει για 5 ευρώ (σε σχέση με τα ενδιαφέροντα του καθενός)....αυτό είναι άλλο θέμα.
    4.Προσωπικά κάνω οτι μπορώ για να χρησιμοποιώ νόμιμο λογισμικό... πχ για κειμενογράφο openoffice για τους μικροελεγκτές AVRSTUDIO για CPLD CUPL, για ALTERA το δωρεάν λογισμικό MUXPLUS II κλπ... Σχεδίαση τυπωμένων δεν κάνω τα τελευταία 3 χρόνια γιατί απλά δεν έχω νόμιμο λογισμικό και κανένα με λογική τιμή δεν με καλύπτει. Ίσως τελικά αγοράσω το EDWin XP στην χαμηλή τιμή για προσωπική χρήση... (προσωπικά θα προτιμούσα το ORCAD)
    ελπίζω κάποια στιγμή να μπορεί κανείς να αγοράσει εύκολα και στην ελλάδα το mp3 που θέλει με περίπου 1 ευρώ ανά κομμάτι (όπως στην αμερική) και να στε σίγουροι οτι δεν πρόκειται ούτε καν να σκεφτώ για παράνομο mp3.
    5.Το αν ενδιαφέρει τους καλιτέχνες για την πειρατία στη μουσική εξαρτάται από τον καλιτέχνη... Δηλαδή έναν καλιτέχνη με μικρές πωλήσεις που έχει ένα συμβόλαιο με μια εταιρεία στο οποίο αναφέρεται οτι θα πάρει ένα ποσό για το δίσκο που βγάζει δεν τον ενδιαφέρει η πειρατία γιατι είτε πουλήσει είτε όχι το ίδιο ποσό θα πάρει ενώ η πειρατία τον βοηθά στο να γίνει περισσότερο γνωστός οπότε να πουλάει περισσότερο στο μέλλον και φυσικά να πετύχει ένα καλό συμβόλαιο σε κάποιο μαγαζί.
    Ένα καλιτέχνη από την άλλη που είναι ανάμεσα στα μεγάλα ονόματα δεν τον συμφέρει η πειρατία γιατί πέρνει ποσοστά από τις πωλήσεις οπότε χάνει χρήματα...
    6.Όποια και αν είναι η πραγματικότητα, έχει δεν έχει το forum Κυκλωματα από περιοδικά, σίγουρα θα πρέπει να γίνεται κάθε προσπάθεια να μην έχει... και να έχει πάντα κυκλώματα των μελών της... κάτι που μας αφορά όλους βέβαια.
    7. Όσον αφορά τη microsoft το οτι κάνει τα στραβά μάτια δεν σημαίνει οτι της αρέσει και οτι δεν ζημιώνεται απλά με την παρούσα κατάσταση δεν την συμφέρει κάτι διαφορετικό... Είναι περίπου σα να κλέβουν και να μην το καταγγέλεις γιατί ξέρεις οτι δεν θα συληφθούν οι διαρήκτες και μετά θα σου κάνουν χειρότερα. Φυσικά βέβαια ούτε εγω συμφωνώ με την τιμολογιακή της πολιτική... και πιστεύω οτι αν πχ έδινε για 30 ευρώ τα WIN XP PRO όλοι θα τα χαν νόμιμα και θα χε περισσότερα έσοδα συνολικά... Όπως δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν το office να είναι πολύ ακριβότερο από τα WIN ενώ (πιστεύω) οτι είναι πολύ πιο εύκολο να κατασκευάσεις μία σουίτα γραφείου απ΄οτι ένα λειτουργικό σύστημα. Το αποτέλεσμα βέβαια είναι ελάχιστες εταιρίες να έχουν νόμιμο Office και οι περισσότεροι να έχουν είτε παράνομο είτε το δωρεάν openoffice.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη kingor83
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Φίλε chip,

    Απαντώ σε 3 σχόλιά σου μιας και τα υπόλοιπα με βρίσκουν "σχεδόν" σύμφωνο ...

    5. Σίγουρα αν όση μουσική διακινούνταν στο internet ήταν νόμιμη, τα χρήματα στις δισκογραφικές και στους καλλιτέχνες θα ήταν περισσότερα!!! Όμως κάτι τέτοιο είναι απλά ανέφικτο διότι η αγοραστική δύναμη δεν είναι ανεξάντλητη, είναι περιορισμένη και αν αύριο το πρωί σταματούσε αυτή η "παράνομη" διακίνηση να είσαι σίγουρος πως δεν θα υπήρχε αλλαγή στις ποσότητες αγορών σε δίσκους! Όλοι αγοράζουν ακόμη και σήμερα αλλά μέχρι εκεί που μπορούν... Οι μεγάλοι καλλιτέχνες ή συγκροτήματα δεν περιμένουν τις πωλήσεις για να πάρουν χρήματα... Τα έχουν ήδη πάρει από την δισκογραφική και τις διαφημίσεις ή τα live τους. Οι "μικροί" καλλιτέχνες ΔΕΝ περιμένουν να ζήσουν από τη μουσική γιατί είναι στην διαδικασία του να γίνουν γνωστοί και προς το παρόν - ακόμα και μετά από 2 δίσκους - ΞΟΔΕΥΟΥΝ χρήματα ... Δεν κοιτάνε να κερδίσουν! (Μιλάω εκ των έσω...) Προσωπικά έχω φίλο που για να κυκλοφορήσει CD με μεγάλη εταιρία και να γίνει γνωστός ήδη έχει ξοδέψει από την τσέπη του 10,000 ευρώ και ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει το CD ... Δεν περιμένει να τα πάρει πίσω από τις πωλήσεις όμως, το διακινεί και μόνος του μέσω internet για να καταφέρει να διαδοθεί και να έχει καλύτερη συμφωνία από την δισκογραφική στο επόμενο album ...

    6. Είναι διαφορετικό να θες να κατοχυρώσεις πνευματικά κάτι μοναδικό που δημιούργησες (πχ. ένα αντικείμενο, έναν κώδικα σε ένα πρόγραμμα ή μικροελεκτή, ένα τραγούδι) και διαφορετικό να θες να κατοχυρώσεις ένα σχηματικό με αντιστάσεις και πυκνωτές. Είναι λεπτά τα όρια που αφορούν στην πνευματική ιδιοκτησία τότε... Δηλαδή αν εσύ βγάλεις ένα περιοδικό και έχεις ένα άρθρο σχετικά με το πως να ανάψεις ένα LED με μία μπαταρία σημαίνει ότι όποιος το κάνει από εδώ και πέρα είναι παράνομος αν δεν έχει το περιοδικό ...

    7. Η micro$oft προσωπικά πιστεύω πως η ίδια κυκλοφορεί τα cracks της και αφήνει τα "πολύτιμα" λογισμικά της "ξεβράκωτα" στο θέμα προστασίας γιατί έχει πιάσει το νόημα ... Και καλά κάνει κατά την γνώμη μου γιατί δεν έχει ανάγκη κανέναν μας (ιδιώτη) να πάρει αυθεντικά τα XP Home για να ζήσει σαν εταιρία ... Γιατί πολύ απλά εκμεταλλεύτηκε το θέμα "πειρατεία" προς δικό της όφελος και κέρδισε από την φήμη της ... όχι από τις πωλήσεις της ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    φίλε chip νομίζω πως το ORCAD υπάρχει και σε δωρεάν δοκιμαστική DEMO έκδοση που σου επιτρέπει μέχρι 15 εξαρτήματα στο κύκλωμα αλλά μπορείς να το χωρίσεις ένα κύκλωμα σε πολλά μικρά. Και πρέπει να υπάρχουν και άλλα DEMO η freeware προγράμματα για σχεδίαση κυκλωμάτων. Πάντως αφού θες να έχεις νόμιμο αυτό το λογισμικό θα σου πρότεινα να το κατεβάσεις σπασμένο αν δεν υπάρχει δοκιμαστική έκδοση και να το δοκιμάσεις πριν το αγοράσεις, αυτό πιστεύω είναι σωστό.

    Για τα περιοδικά μη ξεχνάμε ότι η τιμή τους πρέπει να πηγαίνει και με τη ζήτηση τους κανονικά. Ενα περιοδικό που κάνει 1 εκατομμύριο πωλήσεις μπορεί να πωλήται πολύ πιο φτηνά από ένα μικρό περιοδικό (άσε που και θα παίρνει πολύ περισσότερα χρήματα από τις διαφημίσεις αφού είναι πιο γνωστό).



    Και μη ξεχνάμε και τις κονσόλες video games, είναι ολοφάνερο ότι είναι κατασκευασμένες για να modarode και να παίζουν πειρατικά. Οταν ανοίγεις ένα xbox και βλέπεις σε όλη τη πλακέτα ένα σημείο ορθογώνιο με τεράστιες επαφές χωρίς τίποτα πάνω να σε περιμένει να κολλήσεις πάνω ένα mod chip.... η να βγαίνουν 3 διαφορετικά games με exploit για να φορτώσεις μη εξουσιοδοτημένο κώδικα ώστε να αλλάξεις τα BIOS...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    To ORCAD το ξέρω πολύ καλά και το έχω σαν βάση σύγκριση των άλλων προγραμμάτων. Έχω δοκιμάσει κάποια σε DEMO όπως το EDwin XP αλλά δεν έχουν την χρηστικότητα και την εξυπνάδα του ORCAD. Δηλαδή πχ για να σχεδιάσεις μία γραμμή (manual) πρέπει να κάνεις πολύ περισσότερα κλικ στο ποντίκι. Ύστερα δεν έχουν αυτό το πολύ οραίο με την βάση δεδομένων που έχει το orcad και μπορείς να τα χειρίζεσαι όλα μέσα από πίνακες (όποιος δουλεύει Orcad το ξέρει αυτό το χαρακτηρισιτκό).
    Έτσι δεδομένου οτι θέλω να δώσω το πολύ 300 ευρώ (και κατα προτίμηση έως 150) δυσκολεύομαι να βρώ κάποιο χωρίς περιορισμούς στις βιβλιοθήκες (δεν με ενδιαφέρει βέβαια τόσο πόσα εξαρτήματα θα έχει όταν το αγοράσω έτοιμα) και στα χαρακτηστικά της πλακέτας (μέγεθως αριθμός εξαρτημάτων οπών κλπ), να κάνει σχηματικό και πλακέτα (προσομοίωση δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα) να μπορεί να κάνει τουλάχιστον έως 4 επίπεδα πλακέτα και να μπορεί να βγάζει εκτός απο gerber files και postscript (το θεωρώ απολύτως απαραίτητο για να μπορώ να τυπώσω film σε τυπογραφείο με fotoplotter). Το EDwin XP κάνει τα περισσότερα από αυτά (στην έκδοση για προσωπική χρήση που κοστίζει το 10% της επαγγελματικής) αλλά δεν το βρήκα ιδιαίτερα έξυπνο στις λειτουργίες του και γι αυτό το σκέφτομαι και το ξανασκέφτομαι επίσης δεν ξέρω ακόμα αν βγάζει Postscript έξοδο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Απο το gerber μπορείς να βγάλεις postscript χρησιμοποιώντας το GerbTool. Και εγώ που χρησιμοποιώ orcad έτσι το κάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  6. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Στο orcad το ξέρω....είπα για την περίπτωση που αγοράσω κάποιο άλλο πρόγραμμα οτι θέλω να βγάζει Postscript (δηλαδή να έχει το αντίστοιχο του gerbtool)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Μηνύματα
    76

    Προεπιλογή τευχη ελεκτορ

    edited by gRooV: Το μήνυμά διαγράφεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    423

    Προεπιλογή

    φιλε chip αυτο που εσυ ανεφερες ποιο πανω ως αναρχια δεν εχει να κανει με την αναρχια αλλα με την εννοια της "αταξιας"η κατι τετοιο,παντως η λεξη αναρχια ηταν αστοχη,γιατι αναρχια ειναι μια ιδεολογια με συγκεκριμενες αποψεις και οχι με επειχηρημα το κανω οτι μου κχχχχχχχ επειδη ετσι γουσταρω.
    εχω ολη τη σειρα του ελεκτορ απο το πρωτο τευχος μεχρι και το τελευταιο(εκτος 5-6 τευχων) και τα εχω μαζεψει με πααρα πολυ κοπο.απο τα 300κατι τευχη δεν εχω αγορασει ουτε τα 30,και αυτο γιατι δεν διατιθεμαι να δωσω 5ευρω(ακομα και να μου περισευαν ,που δεν μου περισευουν) για ενα περιοδικο(οποιοδηποτε περιοδικο) το οποιο εκτος του οτι ειναι μεταφρασμενο αρα θα επρεπε να ειναι και πιο φτηνο,ειναι γεματο διαφημισεις,και επιπλεον εναν μικροελεγκτη που μπορει να κανει 4 ευρω απο τα μαγαζια το πουλανε προγραμματισμενο μπορει και 15 ευρω χωρις τα εξοδα αποστολης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Θα πρέπει να ξέρεις οτι η εργασία πρέπει να αμοίβεται... Κάποιοι δουλεύουν στο περιοδικό και με αυτή τη δουλειά ζουν αυτοί και οι οικογένειές τους και είμαι σίγουρος οτι δεν πλουτίζουν ούτε αυτοί ούτε το περιοδικό....
    Σκέψου λοιπόν πόσο θα πρέπει να πληρώνεται ένας υπάλληλος, πρόσ8εσε δώρα επιδώματα κλπ...και να δεις τη έξοδα λειτουργίας έχει ένα περιοδικό και αν τα 5 ευρώ που ζητά είναι πολλά... (ακόμα και με τις διαφημίσεις). Σκέψου πάλι οτι δεν πάνε στο περίπτερο αγοράζουν μια ξένη έκδοση και την μεταφράζουν αλλά προφανώς πληρώνουν συγγραφικά δικαιώματα.... Και είναι απόλυτε λογικό... γιατι όσοι σχεδίαζουν κατασκευές ξέρουν οτι δεν γίνεται σε ένα απόγευμα... αλλά μία κατασκευή θέλει ευδομαδες ή και μήνες.... Ακόμα σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό αρθρών το περιοδικό δίνει το Hex αρχείο και μπορεί ο αναγνώστης να προγραμματίσει μόνος του τον μικροελεγκτή....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIKLKF
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    472

    Προεπιλογή

    Για μισό λεπτό να μιλήσω γενικά και όχι προσωπικά και αναφέρομε σε πάμπολλες αντιγραφές διαδικτύου από επαγγελματίες μεταφρασμένες και μεταπουλούνταν σε κιτ σε φιλέδες σε τσιπ προγραμματισμένα έτυμα για χρίση πώληση εξειδικευμένων ολοκληρωμένων που πρωτίστως φροντίζουν να σηκώσουν από την αγορά πριν την δημοσίευση και πάει ο έρημος ο χομπήστας και του πίνουνε το Έμα και μιλάμε τώρα για δικαιώματα
    Δηλαδή να φυλάξουμε τα δικαιώματα του κερδοσκόπου εκδότη εμπόρου ώστε να παραβιάσουν και το υπόλοιπο σύνταγμα

    1) η αντιγραφή πληροφόρησης για μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα δεν είναι παράνομη και δεν διώκεται. εκείνος που μεταπουλά αντίγραφα δημόσιας κατοχυρωμένης ευρεσιτεχνίας είναι παράνομα και καταχρηστικά
    στον χώρο του χομπίστα πειραματιστή τα κάστρα πέσανε και από τον νόμο δεν δικάζοντα τα φωτοαντίγραφα γιατί θεωρούνται καχεκτικές φωτοτυπίες μη κερδοσκοπικού χαραχτήρα ενημερωτικά για το κοινό

    0 Not allowed! Not allowed!
    SV1 LKF

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ELEKTOR
    By k_sotiris in forum [Χαρίζονται]
    Απαντήσεις: 422
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-19, 20:12
  2. Elektor (ΕΛΕΚΤΟΡ) καπούτ;
    By SeAfasia in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-14, 13:43
  3. Elektor Valve Radio
    By spirakos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-11, 17:33
  4. elektor
    By sabouras in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-10, 17:51
  5. Αξιοπιστία elektor
    By pet in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-07, 21:09

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας