Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 76

Θέμα: elektor

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη kingor83
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή elektor

    Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω μια συλλογή (αν γινόταν και για ΟΛΑ δεν θα είχα πρόβλημα) από τα τεύχη
    του ΕΛΕΚΤΟΡ Και σίγουρα δεν εννοώ το official site για αγορά ...

    Αν κανείς έχει τίποτα υπόψιν του ας ποστάρει ή ας κάνει ένα pm για να μην υπάρχει και πρόβλημα με τους
    κανονισμούς ... thanks

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Aθήνα
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Afou tha kanei ston Kingor83, as kanei kai se mena ena

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Αν και ξέρω οτι δεν θα αρέσουν αυτά που θα πώ σε πολλους στο forum..

    δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχουμε μάθει να σεβόμαστε αυτό που λέγεται πνευματική ιδιοκτησία... και όταν πρόκειται για ποσά που δεν μπορεί να δώσει κανείς για να κάνει το hobby του... ας πούμε οτι έχει μια διακαιολογία.... άλλά όταν πρόκειτε για ένα περιοδικό που θα του προσφέρει πραγματικά πάρα πολλά και κοστίζει όσο δύο πακέτα τσιγάρα ή δύο καφέδες.... δε νομίζω οτι έχει καμία διακαιολογία... Αν υποθέσουμε οτι κάνουν όλοι το ίδο πράγμα απλά θα κλήσει άλλο ένα περιοδικό του χώρου των ηλεκτρονικών και προσωπικά πιστεύω οτι αυτοί που θα ζημιωθούν περισσότερα θα είναι οι ερασιτέχνες.
    Με την ευκαιρία να πω οτι μου έχει κάνε μεγάλη εντύπωση η απαγόρευση (και πολύ σωστά ισχύει) συζητήσεων για συδρομητικά κανάλια και ραδιο-πειρατικούς σταθμούς ενώ άπό την άλλη βλέπουμε να δημοσιεύονται όλο και περισσότερες σκαναρισμένες σελίδες περιοδικών. Ακόμα και στα κυκλώματα του Forum υπάρχουν σχέδια που έχουν δημοσιευθεί στο παρελθόν σε περιοδικά... Εδώ τα ξενχάμε τα θέματα πνευματικής ιδιοκτησίας...???'Ολα αυτά τα λέω αποκλιστικά και μόνο ελπίζωντας σε περισσότερη συνειδητοποίηση του ρόλου του καθενός μας στο χώρο των ηλεκτρονικών στην Ελλάδα. Αν και υποστηρίζω την κίνηση των ερασιτεχνών για σχεδίαση κατασκευών και δημοσίευσή τους ελεύθερα θεωρώ οτι πρέπει να σεβόμαστε αυτούς που επιθυμούν να δημοσιεύουν χωρίς να παραχωρούν τα δικαιώματα για περεταίρω διμοσίευση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Γιατι πολυ απλα θελω να βρω ολα τα τευχη του χωρις να δωσω 10000 ευρω...Γιατι εγω το εχασα τωρα του ιουλιου, σημερα το εψαχνα και δεν το βρηκα πουθενα, και γιατι ετσι.

    Υπαρχουν πολλα που δεν μπορω να καταλαβω και εγω, απο τη σπαταλη χρηματων για καλλυντικα, τη σπαταλη ενεργειας για πολεμους,τα πειραματα πανω σε ζωα για λογους οχι και πολυ σοβαρους, το ασκοπο κυνηγι ζωων, την οικοπεδοποιηση και πραγματικα πολλα, μα πολλα αλλα....και σε εναν τετοιο κοσμο το τελευταιο μαλλον που θα πρεπει να σκεφτουμε και να διορθωσουμε θα πρεπει να ειναι αυτο....(Αλλωστε οι μισες σελιδες που πληρωνουμε ειναι διαφημισεις)Αλλα μην ανοιξουμε συζητηση....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Aθήνα
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    nomizw pws o nuke apantise poly swsta gia olous mas

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Αυτή είναι η λογική της Αναρχίας....Κάνω οτι θέλω γιατί έτσι μου αρέσει...
    Αν κάποτε κάνετε μία δουλειά για να ζήσετε και σας την κλέβουν ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΟΠΗ Η ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ!! τότε σίγουρα θα καταλάβεται οτι δεν είναι έτσι τα πράγματα...
    Αν δεν είχαν τις διαφημίσεις τα περιοδικά απλά δεν θα υπήρχαν.... και προσωπικά σαν αναγνώστης θέλω σε κάποιο ποσοστό να βλέπω διαφημίσεις... για να ενημερώνομαι για το τι μπορώ να αγοράσω και απο πού...
    Ευτυχώς βέβαια ούτε εκδότης είμαι ούτε έχω κάποιο οικονιμικό συμφέρων απλά με αυτό που γίνεται κάνει ΜΕΓΑΛΟ κακό στο χώρο των ηλεκτρονικών... και να στε σίγουροι οτι αργά η γρήγορα θα κλείσουν και άλλα περιοδικά στην ελλάδα, στην υπόλυπη ευρώπη, και στην αμερική και η πληροφόρησή μας θα γίνει ακόμα λιγότερη... Και αν δεν θεωρείται τόσο συμαντική την ύπαρξη αυτών των περιοδικών... απλά δεν θα ψάχνατε να τα αντιγράψετε...
    Προσωπικά έχω δει άτομα να κάνουν ακόμα και καριέρα και επιχειρίσεης στην καλιφόρνια με αφορμή κάποια κατασκευή περιοδικού.... Τόσο συμαντική είναι η διατήρηση των περιοδικών...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη savnik
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    844

    Προεπιλογή

    Μια ερώτηση απλή.
    Όλα τα προγράμματα που έχεις στο κομπιούτερ σου τα έχεις αγορασμένα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Κανείς δεν έχει ΟΛΑ τα προγράμματα στον υπολογιστή του αγορασμένα.
    Δεν είναι υπερβολικό όμως να ζητάμε όλα τα προγράμματα του υπολογιστή μας δωρεάν;
    Επίσης δεν είναι υπερβολικό να ζητάμε κάθε νέα έκδοση κάποιου λογισμικού δωρεάν από την εταιρεία;
    Παράλληλα δεν είναι κομματάκι υπερβολικό (εκτός από παράνομο) να ζητάει κανείς ακόμα και ΟΛΑ τα τεύχη του ΕΛΕΚΤΟΡ δωρεάν;
    Στα αδικήματα υπάρχουν διάφορα επίπεδα...από πταίσματα έως κακουργήματα
    Το ένα τεύχος που μπορεί να μη βρίσκεις έχει τεράστια διαφορά με ΟΛΑ τα τεύχη
    Εγώ προσωπικά βρίσκω υπερβολική την προσδοκία του φίλου που θα ήθελε ακόμα και ΟΛΑ τα τεύχη δωρεάν

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλύτερα να είσαι κατά προσέγγιση σωστός, παρά με ακρίβεια λάθος

    Τα δοκίμασες όλα και δε γίνεται τίποτα; Ακόμα και Ultrex;... χμ... μικροελεγκτή χρησιμοποίησες;;;;;;

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jvourv
    Δεν είναι υπερβολικό όμως να ζητάμε όλα τα προγράμματα του υπολογιστή μας δωρεάν;
    Μπα, καθόλου υπερβολικό θα έλεγα! Όταν για να εξοπλίσεις με τρία-τέσσερα άκρος απαιτούμενα προγράμματα θα χρειαστείς κάπου στα 2000Euros (για να μη μιλήσω για προγράμματα που χρησιμοποιούμε ως ηλεκτρονικοί και δεν μας φτάνουν ούτε 10000Euros) και όλα αυτά για έναν υπολογιστή σπιτιού ενός φοιτητή (τα οποία σε ένα μήνα θα πρέπει να τα κάνεις ανανέωση γιατί θα υπάρχουν 100 bugs και θα πρέπει να τις πληρώσεις τις ανανεώσεις) τότε σίγουρα προτιμώ την μαύρη μέθοδο!!!

    Εξάλλου μην προσπαθούμε να δείξουμε την καλή μας πλευρά! Το 90% της επιστήμης και τεχνολογίας που αναπτύσσετε παγκοσμίως έχει γίνει με χρήση πειρατικού λογισμικού! Οπότε αφού οι εταιρίες κολοσσοί που εντελή θα βγάλουν και κέρδος από αυτό που θα πουλήσουν (το οποίο το ανέπτυξαν σε μεγάλο ποσοστό με πειρατικό λογισμικό) χρησιμοποιούν μη νόμιμο λογισμικό γιατί εγώ που είμαι ένας απλός φοιτητής ή χομπίστας ή μια μικρή επιχείρηση να νιώθω τύψεις… για ποιο λόγο να τα αγοράσω από την στιγμή που τα βρίσκω δωρεάν;

    Η πειρατεία μάλλον τελικός κάνει καλό στη τεχνολογία και όχι κακό!


    Επίσης διαφωνώ με την άποψη ότι θα πρέπει να πληρώνουμε ένα περιοδικό από την στιγμή που κοστίζει μόνο δύο πακέτα τσιγάρα, ή δύο καφέδες ή ένα γλυκό ή ή ή ή …. Απλά την θεωρώ λίγο απλή σκέψη (αλλά αυτό είναι άποψή μου)!!! Και όλα τα προηγούμενα ποιος θα τα πληρώσει όταν υπάρχει ένας πορισμένος αριθμός χρημάτων; Η μήπως θα πρέπει να παίρνουμε το περιοδικό και μετά να μην κάνουμε τίποτα άλλο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    175

    Προεπιλογή

    Αναμφισβητητα η ''πειρατεια'' των περιοδικων δεν ειναι σωστη, αλλα ας μη φτασουμε στο σημειο να μιλαμε για ''αναρχια'' μαλλον ''αναγκαιο κακο'' θα το χαρακτηριζα.Το ελεκτορ απευθυνεται σε ερασιτεχνικο κοινο που ειδικα στην φτωχη και καταφρονημενη Ελλαδιτσα μας προσπαθει με το χαμηλο του μισθο να κρατησει την αγαπη του για τα ηλεκτρονικα.Το φαινομενο της βαθμιαιας εξαφανισης παρομοιων τεχνικων περιοδικων απο την ελληνικη αγορα μαλλον οφειλεται στη μειωση του αγοραστικου κοινου και οχι στην πειρατεια..(οι παλιοι θυμουνται τις εποχες που η μιση Ελλαδα εφτιαχνε κατασκευες με λυχνιες χαρη σε δυο τρια βιβλια της εποχης) και γι αυτη τη συρρικνωση το ελεκτορ μαλλον αδιαφορει,πουλωντας ακομα και το πιο απλο κυκλωματακι που δημοσιευει με καθε τροπο (pdf,cd,downloads,βιβλια,kits), ενω ακομη μεγαλα και εγκυρα εγκυρα περιοδικα δινουν ελευθερη προσβαση στα παλαια τους αρθρα για χαρη της προοδου της επιστημης και του αναγνωστικου τους κοινου.
    Η τακτικη που ακολουθει το ελεκτορ τουλαχιστον εμενα μου φαινεται καθαρα κερδοσκοπικη...ενω εχω και καποιες αμφιβολιες για το ποσο το ιδιο το περιοδικο σεβεται τα πνευματικα δικαιωματα των αρθρογραφων του.
    Αυτα βεβαια δεν δικαιολογουν σε καμμια περιπτωση την πειρατεια αν και πιστευω οτι δεν υπαρχει ατομο στο χωρο μας που να μην εκτιμα το ελεκτορ και να μην το αγοραζει ακομα και αν εχει προσβαση σε πειρατικα αντιτυπα.
    Τελος ο chip εκανε μια αναφορα για τα πνευματικα δικαιωματα των κυκλωματων του forum δε νομιζω οτι θα δημοσιευοταν χωρις τη συγκαταθεση του σχεδιαστη αν και στα περισσοτερα δεν τιθεται τετοιο θεμα θα ηταν σα να ζηταμε πνευματικα δικαιωματα για ενα ''σκεφτομαι και γραφω'' που γραψαμε στην πρωτη δημοτικου και μαλιστα απο λυσαρι... ή θα επρεπε να πληρωσουμε δικαιωματα στον Αmpere το Maxwell...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ELEKTOR
    By k_sotiris in forum [Χαρίζονται]
    Απαντήσεις: 423
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-19, 21:12
  2. Elektor (ΕΛΕΚΤΟΡ) καπούτ;
    By SeAfasia in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-14, 14:43
  3. Elektor Valve Radio
    By spirakos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-11, 18:33
  4. elektor
    By sabouras in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-10, 18:51
  5. Αξιοπιστία elektor
    By pet in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-07, 22:09

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας