Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33

Θέμα: Κυκλωμα 3 επιλογων

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη kingor83
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Φίλε tasosmos επειδή θα μου πήγαινε πολύ ακριβό να μου τα χαράξουν (και ήδη μου πήραν πολλά για να μου τα κόψουν-τρυπήσουν) έκανα το εξής :

    Πήρα διαφάνεια για inject εκτυπωτή και τύπωσα σε mirrored image από την μεριά της εκτύπωσης (με την κόλλα). Μετά με προσοχή έκοψα τις τρύπες
    και όταν το γύρισα τούμπα τα γράμματα φαίνονται ίσια και δεν είναι το χρώμα στην μπροστινή μεριά οπότε δεν φοβάσαι μήπως ξυστεί ή φύγει...

    Βέβαια μπόρεσα να το κάνω με αυτόν τον τρόπο γιατί είναι πολλοί οι διακόπτες και τα buttons που τα παξιμάδια το στερεώνουν μια χαρά χωρίς κόλλες κλπ
    και φαίνεται και μια χαρα (βλέπε φώτο)... σε αντίθετη περίπτωση μάλλον πήγαινα για χάραξη αλλά σε πολύ πολύ πολύ πιο απλό σχέδιο γιατί κοπανάνε άγρια
    στις τιμές ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη kingor83
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    chris14 δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να βοηθήσω στην μετατροπή του κυκλώματος σε κύκλωμα για pc ... Θέμα γνώσεων ...

    Ξέρω πως είναι να κολλάς με κάτι που θες να φτιάξεις ... Είναι λογικό να θες να το κάνεις όπως το έχεις φανταστεί ... Και γω τρώω σκαλώματα με πολύ συγκεκριμένα πράγματα...

    Δική σου η απόφαση ...

    Κάτι ακόμα όμως : με την χρήση ρελέ χρειάζεσαι και μια πηγή που θα τροφοδοτεί τα ρελεδάκια διαφορετική από την (μικρή) τάση του θερμομέτρου. Αυτή θα μπορούσε να είναι από τα +12V ή τα +5V του PC αλλά ίσως υπάρχει και θόρυβος στα πηνία από τους ρελέδες με τα πηνία οπλισμένα (βώμβος). Εκτός εάν το βάλεις σε κουτί ηχομονομένο το κύκλωμα και φέρεις μπροστά μόνο τα buttons ... Αλλά και πάλι για μέσα στο pc θα σου πιάσει πολύ χώρο κάτι τέτοιο και θα έχεις και extra καλώδια ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Ελπίζω να βρω χρόνο το σαβατοκύριακο να το σχεδιάσω να στο στείλω μέχρι την κυριακή το βράδυ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Παλληνη
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Οπως τα λες εχω φαει κολλημα.
    chip περιμενω

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Συγνώμη για την ασυνέπεια...(είχα πει οτι θα το έστελνα μέχρι την κυριακή το βράδυ)
    Το έχω φτιάξει και το έχω δοκιμάσει... και θα το καθαρογράψω για να το ποστάρω το βράδυ
    Πάντως μην ανυσηχείς ένα τσιπάκι cd4013...
    Αν βρώ χρόνο θα σχεδιάσω και ένα που να έχει μόνο τρανζίστορ....Bact to '60s....σχεδίαση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Παλληνη
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Κανενα προβλημα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Άνεβάζω το ένα από τα δύο κυκλώματα που σχεδίασα θεωρόντας το πιο αξιόπιστο αυτό. (Το άλλο μερικές φορές δεν ανταποκρίνονταν αν κάποιος πατούσε πάρα πολύ γρήγορα τα κουμπάκια του)
    Το πρόβλημα του συγκεκριμένου (αν και υποθέτω οτι δεν είναι τόσο συμαντικό για την εφαρμογή αυτή) είναι οτι δεν κάνει reset κάθε φορά που ανήγει το Pc και έτσι δεν είναι σίγουρο οτι πάντα όταν ανήγει το Pc θα δείχνει την θερμοκρασία του αισθητηρίου 0 (μπορεί να επιλέγει άλλο αισθητήριο).
    Χρησιμοποιεί ένα ολοκληρωμένο CD4013. Επειδή κανονικά θα χρειαζόταν και ένα ολοκληρωμένο με πύλες OR το παρέκαμψα δημιουργόντας πύλες OR με διοδάκια 1N4148. Αυτό είχα σαν αποτέλεσμα οι αντιστάσεις R1 Και R2 να πέρνουν τιμή που εξαρτάτοι από τα ρελέ που θα συνδέσεις. Με δύο τύπους ρελέ που είχα πρόχειρους το κύκλωμα δούλευε πολύ καλά με αντιστάσεις 15Κ έως 22Κ. (Η τιμή αυτή είναι για τροφοδοσία 5V και πιθανόν να χρειαστεί αλλαγή αν το κύκλωμα δουλέψει με 12V.) Αν το δουλέψεις με 5V θα βάλεις relay των 5 ή των 6V. Τα τρανζίστορ είναι BC547. Αν θές μπορείς να βάλεις και led παράλληλα με το ρελέ για να δείχνει ποιο είναι ενεργοποιημένο. Η αντίσταση σε σειρά με το Led θα είναι 470Ω όταν η τροφδοσία είναι 5V και 1Κ έως 1,5Κ αν βάλεις 12V τροφοδοσία.
    Στο πάνω μέρος του κυκλώματος χρησιμοποιούνται 3 ρελέ. Όμως μπορείς αν θέλει να χρησιμοποιήσεις μόνο δύο (Το 1 και το 2) και να τα συνδεσμολογήσεις όμως φένεται στο κάτω μέρος. Τότε στο τμήμα που είναι "κυκλώμένο" δεν θα βάλεις το ρελέ και για να έχεις LED (αν το επιθυμείς) θα αυξήσεις την αντίσταση R2 σε τιμή ώστε να είναι ανοικτό το LED όταν πρέπει και κλειστό όταν δεν πρέπει....εκτιμώ στα 68K.
    Εκπίζω να είναι αυτό που ζητούσες... έγινε αρκετή προσπάθεια να είναι απλό το κύκλωμα και πέρα από κάποιες "παραξενιές" του κυκλώματος στο κομάτι της σχεδίασης και της κατασκευής (επιλογή σωστών αντιστάσεων) δουλεύει χωρίς προβλήματα.
    Αν δεν βρεις το CD4013 μπορεί να ξανασχεδιαστεί το κύκλωμα με CD4001 ή CD4011 τα οποία θα συνδεσμολογηθούν σαν RS flip-flop.
    Μην ξεχάσεις να δώσεις τροφοδοσία στα ποδαράκια 7 και 14.
    Αν έχεις οποιαδήποτε απορεία πες μου...
    περιμένω αποτελεσματα (αν το φτιάξεις τελικά...)
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: tif 1_144.tif (67,6 KB, 23 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    175

    Προεπιλογή

    Το θεμα ειναι αν θες να φτιαξεις κατι ''ψαγμενο''και να εξασκησεις και το χομπυ σου ή να βρεις μια πρακτικη ευκολοτερη και αξιοπιστη λυση οπως ενα περιστροφικο διακοπτη τριων θεσεων οπως αυτον www.futurlec.com/Switches/ROTP4P3.shtml σε συνδυασμο με ενα ωραιο κουμπακι www.futurlec.com/Switches/ROTP4P3.shtml ή ενα απλο διακοπτακι 3 θεσεων που θα τα στερεωσεις με μια τρθπιτσα στο case του pc www.webx.dk/oz2cpu/pcmod/fan-reg.htm

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Παλληνη
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Τελειαααα!
    Μπορει να το φτιαξω την επομενη βδομαδα ή τον Αυγουστο καθως θα παω στο χωριο μου στην καρδιτσα.
    Ευχαριστω πολυ για την προσπαθεια σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Καλές διακοπές και καλές κατασκευές!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρονοδιακοπτης επιλογων
    By taskom in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-12, 22:16
  2. βοηθεια με κυκλωμα
    By stinger in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-11, 20:22
  3. Βοήθεια σε κυκλωμα
    By RBR in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-09, 18:24
  4. RF Κυκλωμα
    By alani1984 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-07, 16:52

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας