Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 46

Θέμα: ΨΗΦΙΑΚΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΑ

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    846

    Προεπιλογή

    και το τριτο
    εδω ειναι ολο το ζουμι

    και ενα λαθος το U7(4002BP) ειναι (4072ΒΡ)
    γα*ω τις μπυρες μου μεσα ...
    χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η ενεργεια πρεπει να ειναι δωρεαν για ολους.

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη Vegeta
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    psycoclan1 δεν ξερω εαν αυτο το σχημα που σου εκανε ο GEWKWN ειναι σωστο ή οχι ( το πιο πιθανον να ειναι ) αλλα πριν το παρεις και το αντιγραψεις ετσι ξερα καλο θα ηταν για σενα να δεις και τι μπορεις να κανεις μονος σου. γιατι καλες οι ετοιμες λυσεις αλλα αν ηταν το παραδωσεις απλα και να φυγεις δεν θα πειραζε τιποτα, ειπες οτι θα πρεπει να το παρουσιασεις και σε powerpoint. εκει λογικα δεν θα πεις μονο αυτα που σου εχει γραψει ο GEWKWN πανω στο σχημα. δεν θα σου παρει και πολυ, ενα απογευματακι αντε δυο εαν σου ειναι δυσκολα και εχεις περιθωριο 3 μηνες. εμενα για παραδειγμα περισσοτερη ωρα θα μου επαιρνε να ελεγξω εαν τα σχηματα αυτα ειναι σωστα παρα να κανω ενα δικο μου.
    απλα λεω την γνωμη μου και κανε οτι θες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    846

    Προεπιλογή

    φιλε Vegeta συνφωνω μαζι σου!
    Για αυτο και εγραψα μια περιγραφη του
    κυκλωματος ...
    Αν θελει αυτο το κυκλωμα θα πρεπει να το διαβασει ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η ενεργεια πρεπει να ειναι δωρεαν για ολους.

  4. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    GEWKWN και Vegeta. Ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια.
    Ολο αυτο το καιρο ελειπα κ σημερα ειδα τις απαντησεις σας. Εχω κανει κ εγω μια μελετη πανω σε αυτο το κυκλωμα κ κατεληξα στο εξης. Το ασανσερ αποτελειται(οπως ειπες κ εσυ GEWKWN) απο 3 μερη-το μηχανοστασιο, το φρεατιο και το θαλαμο-οποτε εχουμε κ λεμε :
    1)μηχανοστασιο : 2 διακοπτες οι οποιοι θα κανουν την ανοδο κ τη καθοδο του θαλαμου(στη πραγματικοτητα οι διακοπτες αυτοι ειναι ενας κινητηρας που δουλευει δεξιοστροφα ή αριστεροστροφα, αναλογα με το αν κανει ανοδο ή καθοδο ο θαλαμος.
    2)4 διακοπτες που θα βρισκονται μεσα στο θαλαμο οι οποιοι θα πηγαινουν το ασανσερ στον οροφο που επιθυμει ο χρηστης. Επισης θα χρειαστουμε αλλους 4, 1 για καθε οροφο εξω απο το ασανσερ, απο τους οποιους θα γινεται κληση κ ο θαλαμος θα πηγαινει.
    3)4 τερματικοι διακοπτες οι οποιοι θα ειναι τοποθετημενοι στο φρεατιο-λιγο πριν την πορτα- κ θα ελεγχουν αν το ασανσερ ειναι πισω απο τη πορτα, αν το ασανσερ ειναι σε μικροτερο οροφο οποτε αν γινει κληση-ειτε απο μεσα,ειτε απ' εξω-να κανουν ανοδο κ αντιστοιχα καθοδο ή τιποτα απο τα δυο.
    4)2 διακοπτες. Ο 1 θα ελεγχει αν οι πορτες ειναι κλειστες κ θα ειναι ο βασικος ελεγκτης για το αν ο θαλαμος θα κανει κινηση. Σε περιπτωση που αυτος ο διακοπτης ειναι ανοικτος, ο θαλαμος ακινητοποιειται. Ο 2ος διακοπτης θα ελεγχει αν οι πορτες θα πρεπει να ειναι ανοικτες.
    5)LED κινησεως. Αυτα τα LED θα τοποθετηθουν μεσα στον θαλαμο κ θα ενημερωνουν τον χρηστη οτι το ασανσερ κινειται κ προς τα που-πανω,κατω- ή αν κανει σταση.
    6)7-segment display : θα τοποθετηθει στο ασανσερ κ θα δειχνει καθε στιγμη σε ποιον οροφο βρισκεται ο θαλαμος. Οι αριθμοι που θα δειχνει θα ειναι 1-2-3-4.

    Τα εχω κανει στο multisim 10 τα κυκλωματα(τα σχεδια ειναι στο αλλο pc αν θελετε να τα δειτε πειτε μου να τα μεταφερω κ να σας τα στειλω) μεχρι στιγμης δουλευουν ολα ικανοποιητικα. Τα 3 μερη τα εχω συνδεσει κ εχει γινει ενα κυκλωμα. Εχω ομως προβλημα στο 7-segment display. Διαβασα σε ενα βιβλιο ψηφιακων-του Tokheim- οτι για να λειτουργησει σωστα χρειαζεται BCD Decoders, συγκεκριμενα τον 74147 και τον 7447-ο ενας μετατρεπει τον δυαδικο σε δεκαδικο κ ο αλλος ξανα σε δυαδικο για να δουλεψει το display(φυσικα εβαλα κ τις αντιστασεις των 150Ω)-αλλα τα αποτελεσματα ειναι απολυτως λαθος. Ουτε καν αναβει ο ενδεικτης. Εγω κανω λαθος το ξερω αλλα δε μπορω να βρω τη λυση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Γεια σε όλους ,
    Έχω μια εργασία και χρειάζομαι το κύκλωμα ελέγχου ανελκυστήρα(όχι με λογικές πύλες).Μήπως μπορείτε να μου το στείλετε???
    Ευχαριστώ πολύ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    314

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paul21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σε όλους ,
    Έχω μια εργασία και χρειάζομαι το κύκλωμα ελέγχου ανελκυστήρα(όχι με λογικές πύλες).Μήπως μπορείτε να μου το στείλετε???
    Ευχαριστώ πολύ..
    Να στο στείλουμε έτοιμο εννοείς ή να σε βοηθήσουμε να σχεδιάσεις ένα εσύ? Στην πρώτη περίπτωση θέλεις και το κείμενο, ή αρκεί μόνο η έτοιμη πλακέτα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να στο στείλουμε έτοιμο εννοείς ή να σε βοηθήσουμε να σχεδιάσεις ένα εσύ? Στην πρώτη περίπτωση θέλεις και το κείμενο, ή αρκεί μόνο η έτοιμη πλακέτα?
    Απλά θέλω να του ρίξω μια ματιά και να καταλάβω πως λειτουργεί.Αν γίνεται μπορείτε να μου το στείλετε έτοιμο!...την πλακέτα περισσότερο (αν είναι εύκολο ...δε λέω όχι και στο κείμενο )
    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paul21 : 19-03-10 στις 08:30 Αιτία: συμπληρωση

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068


    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    314

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paul21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά θέλω να του ρίξω μια ματιά και να καταλάβω πως λειτουργεί.Αν γίνεται μπορείτε να μου το στείλετε έτοιμο!...την πλακέτα περισσότερο (αν είναι εύκολο ...δε λέω όχι και στο κείμενο )
    Ευχαριστώ
    Βεβαίως, κανένα πρόβλημα. Είναι εργασία για μάθημα, ή πτυχιακή για τη σχολή σου? Αλήθεια, που σπουδάζεις (σχολή, έτος, χώρα)?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paul21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά θέλω να του ρίξω μια ματιά και να καταλάβω πως λειτουργεί.Αν γίνεται μπορείτε να μου το στείλετε έτοιμο!...την πλακέτα περισσότερο (αν είναι εύκολο ...δε λέω όχι και στο κείμενο )
    Ευχαριστώ
    μπλε καλο κοκκινο κακο... μηπως θελεις και καμια γκομενα? εχω μια ξανθια.. σου κανει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προταση για ψηφιακο κυκλωμα
    By giwrgos77 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-15, 18:23
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-15, 01:42
  3. κυκλωμα ελεγχου μπεκ
    By ktm25089 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-13, 21:49
  4. κυκλωμα ελεγχου φορτισης
    By KALODIAKIAS in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-09, 02:19
  5. ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΑ
    By fedra in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-08, 20:39

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας