Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 46

Θέμα: ΨΗΦΙΑΚΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΑ

  1. #31
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαίως, κανένα πρόβλημα. Είναι εργασία για μάθημα, ή πτυχιακή για τη σχολή σου? Αλήθεια, που σπουδάζεις (σχολή, έτος, χώρα)?
    Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ.Για μαθημα ...εργασια ειναι (βασικα μας ζητησε να βρουμε το κυκλωμα ελεγχου ανελκυστηρα και να τον προγραμματισουμε με ενα plc) .Στην ξανθη , στο ΔΠΘ σπουδαζω... στο τμημα ηλεκτρολογων ,τεταρτο ετος ειμαι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    314

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paul21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ.Για μαθημα ...εργασια ειναι (βασικα μας ζητησε να βρουμε το κυκλωμα ελεγχου ανελκυστηρα και να τον προγραμματισουμε με ενα plc) .Στην ξανθη , στο ΔΠΘ σπουδαζω... στο τμημα ηλεκτρολογων ,τεταρτο ετος ειμαι.
    Σας ζήτησε δηλαδή να βρείτε ένα έτοιμο κύκλωμα (πλακέτα), ή να το σχεδιάσετε εσείς?
    Το κύκλωμα που θέλεις, θέλεις να είναι έτοιμο και προγραμματισμένο με PLC, ή μπορείς να το προγραμματίσεις μετά μόνος σου?

    Δώσε αν θέλεις την περιγραφή της εργασίας που σας έδωσε ο καθηγητής σου και πες μας τι χρειάζεσαι (ή τι θα ήθελες) από εμάς, γιατί το "πλακέτα ελέγχου" είναι κάπως γενικό και αόριστο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fmav : 19-03-10 στις 18:40

  3. #33
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ζήτησε δηλαδή να βρείτε ένα έτοιμο κύκλωμα (πλακέτα), ή να το σχεδιάσετε εσείς?
    Το κύκλωμα που θέλεις, θέλεις να είναι έτοιμο και προγραμματισμένο με PLC, ή μπορείς να το προγραμματίσεις μετά μόνος σου?

    Δώσε αν θέλεις την περιγραφή της εργασίας που σας έδωσε ο καθηγητής σου και πες μας τι χρειάζεσαι (ή τι θα ήθελες) από εμάς, γιατί το "πλακέτα ελέγχου" είναι κάπως γενικό και αόριστο.
    Μας ζητησε να βρουμε το κυκλωμα ελεγχου ενος ανελκυστηρα και να γραψουμε το προγραμμα στο plc ....Εγω θελω μονο το κυκλωμα ελεγχου! ..τον προγραμματισμο θα τον κανω μονος μου..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη 167vasgio
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΘΕΣΣ/ΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    τώρα εγω που είχα βγαλει τα μάτια μου να την κάνω (όχι οτι είναι δύσκολο αλλά θέλει ώρες),δικαιολογούμαι που νιώθω μ@λ@κ@ς όσο διαβάζω το θέμα??

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  5. #35
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 167vasgio Εμφάνιση μηνυμάτων
    τώρα εγω που είχα βγαλει τα μάτια μου να την κάνω (όχι οτι είναι δύσκολο αλλά θέλει ώρες),δικαιολογούμαι που νιώθω μ@λ@κ@ς όσο διαβάζω το θέμα??
    Εγω δε λεω να μου τη κανετε την εργασια!!!!...Ο καθηγητης μας ειπε να ψαξουμε και να βρουμε το κυκλωμα ελεγχου ενος ανελκυστηρα και επειδη δε μπορω να το βρω πουθενα στο internet ζητησα αν μπορει καποιος να μου το δωσει!!!!! αυτα.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη 167vasgio
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΘΕΣΣ/ΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paul21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω δε λεω να μου τη κανετε την εργασια!!!!...Ο καθηγητης μας ειπε να ψαξουμε και να βρουμε το κυκλωμα ελεγχου ενος ανελκυστηρα και επειδη δε μπορω να το βρω πουθενα στο internet ζητησα αν μπορει καποιος να μου το δωσει!!!!! αυτα.....
    Παύλο για το αρχικό θέμα την έχω την απορία, όχι για το δικό σου, είμαστε σε διαφορετικές σχολές.,.αν και εκεί πιστεύω πως θα υπάρχει κάποιος με τις ίδιες ανησυχίες

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  7. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    314

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paul21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μας ζητησε να βρουμε το κυκλωμα ελεγχου ενος ανελκυστηρα και να γραψουμε το προγραμμα στο plc ....Εγω θελω μονο το κυκλωμα ελεγχου! ..τον προγραμματισμο θα τον κανω μονος μου..
    Παύλο, δεν μας τα λες και πολύ καλά...
    Διευκρίνησε: ποιό είναι το κύκλωμα ελέγχου και τι πρέπει να κάνει, από που υποτίθεται θα πρέπει να το βρείτε και
    το plc που εμπλέκεται στην όλη ιστορία, γιατί εμένα μου φαίνεται ότι είναι το ίδιο πράγμα και τα δύο.
    Καλό θα είναι να διαβάσεις την εκφώνηση της εργασίας και να καταλάβεις τι ζητάει. Απ'ότι φαίνεται ούτε την εκφώνηση δεν έχεις διαβάσει καλά καλά. Διάβασέ την, κατανόησέ την και προσπάθησε να βάλεις τα πράγματα σε μία τάξη. Ψάξε στο google, στα βιβλία σου (τα οποία είναι αρκετά, είναι καλά και είναι ΔΩΡΕΑΝ), ενημερώσου. Μετά ξαναθέσε το ερώτημά σου και θα σε βοηθήσουμε.
    Έτοιμα κυκλώματα ελέγχου ανελκυστήρων δεν υπάρχουν, παρά μόνο custom σχεδιάσεις από εταιρίες που κατασκευάζουν ασανσέρ και οι οποίες σχεδόν πάντα βασίζονται σε μικροελεγκτή (στην Ξάνθη η εταιρία Lamda Electronics σχεδιάζει ελεγκτές ασανσέρ). Οπότε ο καθηγητής σου (μάλλον ο Μουρούτσος είναι φαντάζομαι) κάτι άλλο εννοεί με το "βρείτε ένα κύκλωμα ελέγχου ανελκυστήρα". Το plc είναι σε θέση να παίξει το ρόλο του κυκλώματος ελέγχου από μόνο του, οπότε πραγματικά, τα στοιχεία που δίνεις δεν είναι αρκετά.

    Μηχανικός σπουδάζεις, δεν επιτρέπεται να κάνεις τόσο ασαφείς ερωτήσεις και πολύ περισσότερο δεν επιτρέπεται, εδώ και τέσσερα ποστ που προσπαθώ να καταλάβω τι ζητάς, να μην με έχεις κάνει να καταλάβω ακόμη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Αρχικά, εκφώνηση δεν υπάρχει το θεμα της εργασίας ειναι να ελεγξουμε με plc συστοιχία ανελκυστήρων.. 2 ανελκυστήρες που θα κατεβαίνει εκείνος που είναι πιο κοντά κτλ + εναν ανελκυστήρα ειδικής χρήσης.

    Για να βγάλουμε το κώδικα στην stl για το plc (προτείναμε το s7-200, που έχουμε δουλέψει κ έχουμε το προσομοιωτή) θέλουμε το κύκλωμα ελέγχου το αυτοματισμού δλδ εκείνο με τα ρελέ του τις ανοικτές κ κλειστές επαφές κ όλα τα συναφή.

    Υπάρχει κάτι τέτοιο; αριθμό ορόφων κ άλλες λεπτομέρειες δεν τις γνωρίζω. Ας είναι οτιδήποτε κ μετά μπορώ να το προσαρμόσω όπως το θέλει ο διδάσκων.

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    314

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patirgerasimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά, εκφώνηση δεν υπάρχει το θεμα της εργασίας ειναι να ελεγξουμε με plc συστοιχία ανελκυστήρων.. 2 ανελκυστήρες που θα κατεβαίνει εκείνος που είναι πιο κοντά κτλ + εναν ανελκυστήρα ειδικής χρήσης.

    Για να βγάλουμε το κώδικα στην stl για το plc (προτείναμε το s7-200, που έχουμε δουλέψει κ έχουμε το προσομοιωτή) θέλουμε το κύκλωμα ελέγχου το αυτοματισμού δλδ εκείνο με τα ρελέ του τις ανοικτές κ κλειστές επαφές κ όλα τα συναφή.

    Υπάρχει κάτι τέτοιο; αριθμό ορόφων κ άλλες λεπτομέρειες δεν τις γνωρίζω. Ας είναι οτιδήποτε κ μετά μπορώ να το προσαρμόσω όπως το θέλει ο διδάσκων.

    Ευχαριστώ
    Καταρχάς να πω ότι ρώτησα τον "υπεύθυνο του κυλικείου" σας (μπορεί το deece.gr να έκλεισε, αλλά αυτός παραμένει στο "κυλικείο"), αν ο patirgerasimos είναι φίλος ή όχι, και μου απάντησε: φίλος. Οπότε έχω κάποια εξουσιοδότηση να βοηθήσω λίγο.

    Λοιπόν, να βάλουμε λίγο τα πράγματα σε σειρά. Το κύκλωμα ελέγχου είναι το plc. Το υπόλοιπο κύκλωμα του ανελκυστήρα είναι αυτό που ελέγχεται από το κύκλωμα ελέγχου, δηλαδή από το plc.
    Εσείς απ' ότι καταλαβαίνω χρειάζεστε το υπόλοιπο κύκλωμα του ανελκυστήρα. Αυτό θα αποτελείται από κινητήρες, διακόπτες (για την επιλογή ορόφου, καθώς και για ειδοποίηση του plc ότι έφτασε στον όροφο ή στο τέρμα κίνησης το κουβούκλιο), ρελέ και τροφοδοτικό. Ίσως και από κάποια ένδειξη του ορόφου με τη μορφή 7-segment LED display. Μένει λοιπόν να βρείτε, πως θα συνδεθούν όλα τα παραπάνω στο plc (το plc έχει ψηφιακές εισόδους και εξόδους, καθώς και αναλογικές εισόδους), να τα συνδέσετε και να γράψετε το πρόγραμμα ελέγχου.

    Ερώτηση: από υλικά που θα μπορούσαν να βοηθήσουν, τι έχετε διαθέσιμα? Φαντάζομαι δε θα δουλέψετε σε πραγματικό σύστημα ασανσέρ, οπότε θα πρέπει να εξομοιώσετε ένα σύστημα σε μικρογραφία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    κοίτα επικρατεί ένα αλαλούμ... Σημερα του είπα ότι δεν βρήκαμε πίνακα.. και είπε να βρούμε στοιχεία για το πως δουλεύει το ανσασέρ τι διακόπτες χρειάζονται συνθήκες που πρέπει να πληρούνται για να λειτουργήσει κλπ... Δηλαδή έναν αλγόριθμο λειτουργίας...

    Όταν λες υλικά που έχουμε διαθέσιμα τι εννοείς;;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προταση για ψηφιακο κυκλωμα
    By giwrgos77 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-15, 18:23
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-15, 01:42
  3. κυκλωμα ελεγχου μπεκ
    By ktm25089 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-13, 21:49
  4. κυκλωμα ελεγχου φορτισης
    By KALODIAKIAS in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-09, 02:19
  5. ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΑ
    By fedra in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-08, 20:39

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας