Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: radar υπερήχων....ανίχνευση κίνησης....smartkit.....

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή radar υπερήχων....ανίχνευση κίνησης....smartkit.....

    Καλησπέρα, έχω συναρμολογήσει το κιτακι http://www.smartkit.gr/details2.php?...adar&thepid=53 και θα ήθελα να με βοηθήσετε λίγο και να μου εξηγήσετε τι κάνει κάθε εξάρτημα στην πλακέτα. Το σχέδιο είναι το εξής

    http://img167.imageshack.us/img167/5199/meledakira5.jpg .

    Από όσο έχω καταλάβει και έχω βρει και στο internet λειτουργεί κάπως έτσι: Οι δύο πήλες NAND από τις 4 που βρίσκονται στον IC3 (το μεγάλο chipaki quad 2-input NAND Schmit trigger) χρησιμοποιούντε εδώ ως αναστροφείς και στο συγκεκριμένο κύκλωμα κάνουν ένα multivibrator η έξοδος του οποίου οδηγεί τους tranducers.
    Το τριμμερακι P2 (το μπλε 47κ στο δικό μου το κιτακι....) ρυθμίζει την εξερχόμενη συχνότητα η οποία εκπέμπεται και για να είναι πιο αποδοτικό πρέπει να ρυθμιστεί έτσι ώστε να είναι ίδια με την συχνότητα που αντηχούν οι trandusers (40Khz). Ο δέκτης ομοίως χρησιμοποιεί έναν tranducer για να λάβει το σήμα το οποίο ανακλάτε πίσω του οποίου η έξοδος ενισχύετε από το τρανζιστορ TR3 και από το IC1 που είναι ένας τελεστικός ενισχυτής. Η έξοδος του IC1 πηγαίνει στην μη αναστρέφουσα είσοδο του IC2, του οποίου ο λόγος ενίσχυσης ρυθμίζετε από την P1 (μαύρο 10κ).
    Το κύκλωμα είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να μένει σε «ισορροπία» εφόσον και όσο είναι ίδια η συχνότητα με την εξερχόμενη συχνότητα που εκπέμπεται. Άμα υπάρξει κάποια κίνηση στην περιοχή την οποία καλύπτεται από τους υπερήχους αυτή ανακλάται πίσω στον δέκτη και γίνετε διαταραχή και το κύκλωμα βγαίνει εκτός ισορροπίας. Η έξοδος του IC2 αλλάζει απότομα και οι υπόλοιπες δυο πύλες του schmitt trigger κυκλώματος IC3 οπλίζονται/ενεργοποιούνται. Αυτό οδηγεί/ξυπνάει την έξοδο τον τρανζίστορ TR1,TR2 τα οποί α με την σειρά τους δίνουν ένα σήμα στο ledaki.
    θα ήθελα μου πείτε εάν κάνουν αυτά τα πράματα τα ολοκληρωμένα και τα τρανζιστορ όπως τα περιγράφω. Επίσης θα μπορούσατε να μου πείτε για το schmit trigger τι κάνει στο συγκεκριμένο κύκλωμα αλλά και γενικότερα? γιατί όπου και να το βρώ άκρη δεν βγάζω....την κόκκινη γραμμή την προσέθεσα εγώ στο σχέδιο γιατί δεν υπήρχε το πώς συνδέεται το ledaki με την υπόλοιπη πλακέτα. επίσης εάν τα TR1 TR2 λειτουργούν σαν νταρλιγκτον.
    Ευχαριστώ για την βοήθεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    83 άτομα κανείς δεν ξέρει? :S :S :S :S

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Φίλε 117....

    Ο Smith-trigger θεωρείται καλύτερη επιλογή σε σχέση με απλές πύλες διοτί μπορεί να παράγει παλμούς των οποίων τα μέτωπα δεν παρουσιάζουν καμμία μορφή υστέρησης.Χρησιμοποιείται κυρίως σε ψηφιακούς ταλαντωτές αλλά και όπου αλλού θέλουμε να "τετραγωνοποιήσουμε" παλμούς.Στην υπόλοιπη ανάλυση μάλλον σε βρίσκω σωστό.Και δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος ιδαίτερος λόγος για να βιάζεσαι να πάρεις απάντηση.Αν υπάρχει κάποιος που ξέρει και θέλει να είσαι σίγουρος ότι θα σου απαντήσει.

    Μάριος

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    δηλαδή για να καταλάβω....οι δύο από τις 4 πήλες NAND θα δημιοργήσουν κάποια ταλάντωση έτσι....κάποιον παλμό στα 40Khz αν κατάλαβα καλά.....δηλάδη λειτουργούν σαν πολυδονητές....ωραία....οι άλλες δύο τι κάνουν ακριβώς....
    όσο για το βιαστικός μου έκανε εντύπωση που δεν απάντησε κάποιος :/ Ευχαριστώ SV1EDG

    edit: Μπορείς να μου πεις για την υστέρηση κάποια πράγματα γιατί βλέπω πχ εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Schmitt_trigger Να λέει οτι υπάρχει υστέρηση? :/ αν καταλαβαίνω καλά :/

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Σωστά κατάλαβες F117....οι πύλες Ν1 και Ν2 λειτουργούν ως πολυδονητές σε μια συχνότητα που ρυθμίζεται από το Ρ2 και είναι κοντά στην συχνότητα των 40 ΚΗΖ του tranducer.Η λέξη υστέρηση που χρησιμοποίησα μάλλον δεν είναι η πιο κατάλληλα.Ουσιαστικά τι κάνει;"Τετραγονοποιεί" το σήμα εξόδου του IC2 ο οποίος είναι κάποιος παλμός όχι και τόσο ...ψηφιακός.Το θέτικο δηλαδή και το αρνητικό του μέτωπο έχουν κάποια κλίση σε σχέση με τον καθαρό τετράγωνο παλμό που συναντάμε στα ψηφιακά.Η πύλη Ν4 ουσιαστικά είναι ένας αναστροφέας (μία ΝΟΤ).Γιατί εάν δεις τον πίνακα αλήθειας της ΝΑΝD θα δείς ότι όταν και οι δύο είσοδοι είναι 1 η έξοδος είναι 0 και όταν οι είσοδοι είναι 0 η έξοδος είναι 1.Αρά ουσιαστικά είναι μια ΝΟΤ.


    Μάριος

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    αχμ.....οκ με την N1 N2....στην Ν3 και Ν4 δεν καταλαβαίνω τι κάνει ο ΙC2 πρέπει να λειτουργεί σαν συγκριτής πιστεύω....μετά τον IC2 δεν καταλαβαίνω τι γίνεται με τις N3 και Ν4 :/ thanke πάλι μάριε

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    H N3 την έχει ως συγκριτή.Στο παιχνίδι μπαίνουν και οι D3,D4 άλλα έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με τέτοια κυκλώματα και τα έχω ξεχάσει.Πρέπει να εκτελούν λειτουργία πύλης άλλα με αναλογικό τρόπο.Μην ξεχνάς ότι οι ψηφιακές πύλες είναι στην ουσία δίοδοι.Οσο για την Ν4 αυτή buffarei κατά κάποιον τρόπο το σήμα της Ν3 για να οδηγήσει το ρελέ.Ενας άλλος λόγος που την χρησιμοποιεί είναι ότι αντι να γειώσει τις εισόδους των αχρησιμοποίητων πυλών της (Ν4) την χρησιμοποιεί ως ΝΟΤ αφού το τελικό σήμα δεν είναι κρίσιμο ως προς την φάση του.


    Μάριος

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με email alert σε ανίχνευση κίνησης
    By john959 in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-18, 13:14
  2. ανίχνευση βλαβών
    By fotinio in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-15, 22:40
  3. Ανίχνευση πιθανού εισβολέα
    By s12original in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-13, 16:41
  4. Ανίχνευση Κωδικών
    By POLYMETER in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-06, 09:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας