Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Ελληνικά βιβλία ηλεκτρονικών κατασκευών

  1. #1
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή Ελληνικά βιβλία ηλεκτρονικών κατασκευών

    Για σας και καλές κατασκευές!
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε ποια ελληνικά βιβλία ηλεκτρονικών κατασκευών έχουν εκδοθεί. Εγώ έχω τα βιβλία του Αθανάσιου Τράπαλη (Ηλεκτρονικές Κατασκευές, 1967 και Εφηρμοσμένα Ηλεκτρονικά, 1977), του Χ. Παπακωνσταντίνου (Ηλεκτρονικές Κατασκευές, εκδ. Ιων, 1990) και του Δημ. Ρήγα (Ηλεκτρονικές Κατασκευές, εκδ. Τζιόλα, ημ/νια?). Δυστυχώς,τα περισσότερα κυκλώματα είναι άθλια και γεμάτα λάθη, εκτός ίσως από όσα είναι αντιγραμμένα από ξένα βιβλία. Τα βιβλία του Τράπαλη είναι συλλήβδην τρισάθλια αλλά έχουν ιστορική αξία διότι είναι μάλλον τα πρώτα στο είδος τους. Επίσης κατά τη γνώμη μου αποτελούν τμήμα της (επιτρέψτε μου την αδόκιμη έκφραση) λαϊκής παράδοσης της ηλεκτρονικής στην Ελλάδα! Αυτό διότι πολλοί ξεκίνησαν από αυτά όπως και εγώ στα μαθητικά μου χρόνια. Έμαθα ηλεκτρονικά διορθώνοντας τα λάθη του Τράπαλη!
    Κάποτε είχα και ένα βιβλίο του Σοφιανού (είχε εκδώσει δυο) αλλά το έχασα (πιο σωστά μου το "έφαγαν"). Λοιπόν ας ξεκινήσουμε μια καταγραφή της ελληνικής βιβλιογραφίας των ηλεκτρονικών κατασκευών!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Vegeta
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    η γνωμη μου επιστημονα ειναι οτι τα βιβλια ειναι γυρω απο την θεωρια των ηλεκτρονικων και κανενα περιοδικο (σχετικο με τα ηλεκτρονικα) ειναι για κατασκευες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Βέβαια τα περισσότερα ελληνικά βιβλία ηλεκτρονικών είναι θεωρητικά. Έχουν όμως εκδοθεί και βιβλία κατασκευών που καλό είναι να τα γνωρίζουμε, αποτελούν μέρος της ιστορίας της ηλεκτρονικής στη χώρα μας. Ο Ήτα-Βήτα έχει αναφέρει και για τα βιβλία του Τριλιανού, αν κάποιος γνωρίζει, ας μας κάνει ένα post.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Τρελος Επιστημονας...
    Όνομα
    Ορεστης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Πολλοι τρελοι επιστημονες μαζευτηκαμε εδω....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Όσο για τα βιβλία του Τριλιανού, κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλά. Κάλυψαν ένα κενό στη φτωχή Ελληνική βιβλιογραφία, όσον αφορά τις ηλεκτρονικές κατασκευές αρ-εφ. Έμαθα πολλά από αυτά.
    Τα έχω αναπαραγάγει σε φωτοτυπίες και τα έχω δώσει σε κάποιους στο σάιτ, φυσικά χωρίς χρήματα με μόνη επιβάρυνση το κόστος των φωτοτυπιών, το δέσιμο και των εξόδων αποστολής. Ελπίζω ο Τριλιανός να μη μου ζητάει πνευματικά δικαιώματα. Πολύ ευχαρίστως θα ξαναγόραζα τα βιβλία, αν τα έβρισκα και όχι μόνο ένα κομμάτι. Ειδικά τον 3ο τόμο που δεν τον είχα ποτέ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή Re: Ελληνικά βιβλία ηλεκτρονικών κατασκευών

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας
    Για σας και καλές κατασκευές!
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε ποια ελληνικά βιβλία ηλεκτρονικών κατασκευών έχουν εκδοθεί. Εγώ έχω τα βιβλία του Αθανάσιου Τράπαλη (Ηλεκτρονικές Κατασκευές, 1967 και Εφηρμοσμένα Ηλεκτρονικά, 1977), του Χ. Παπακωνσταντίνου (Ηλεκτρονικές Κατασκευές, εκδ. Ιων, 1990) και του Δημ. Ρήγα (Ηλεκτρονικές Κατασκευές, εκδ. Τζιόλα, ημ/νια?). Δυστυχώς,τα περισσότερα κυκλώματα είναι άθλια και γεμάτα λάθη, εκτός ίσως από όσα είναι αντιγραμμένα από ξένα βιβλία. Τα βιβλία του Τράπαλη είναι συλλήβδην τρισάθλια αλλά έχουν ιστορική αξία διότι είναι μάλλον τα πρώτα στο είδος τους. Επίσης κατά τη γνώμη μου αποτελούν τμήμα της (επιτρέψτε μου την αδόκιμη έκφραση) λαϊκής παράδοσης της ηλεκτρονικής στην Ελλάδα! Αυτό διότι πολλοί ξεκίνησαν από αυτά όπως και εγώ στα μαθητικά μου χρόνια. Έμαθα ηλεκτρονικά διορθώνοντας τα λάθη του Τράπαλη!
    Κάποτε είχα και ένα βιβλίο του Σοφιανού (είχε εκδώσει δυο) αλλά το έχασα (πιο σωστά μου το "έφαγαν"). Λοιπόν ας ξεκινήσουμε μια καταγραφή της ελληνικής βιβλιογραφίας των ηλεκτρονικών κατασκευών!
    Κάποιος (ο ατατας) εδώ στο σάιτ κάτι είχε πει για τους ανωτέρω αναφερόμενους: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/vie...ghlight=#38555

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Ένα άλλο καταπληκτικό για την εποχή του βιβλίο είναι του Αδάμ Κόμπου "Πομπός Διαμορφώσεως Πλάτους", Πειραϊκαί Εκδόσεις. Κινείται σε θεωρητικό επίπεδο αλλά οι οδηγίες που δίνει είναι ως επί το πλείστον σωστές όπως και τα κυκλώματα, αντίθετα με το βιβλίο του Θανασάρα (Τράπαλη). Τα ξένα βιβλία είναι πολύ καλύτερα αλλά ας δούμε λίγο και τη δική μας ιστορία... Ο ίδιος έχει γράψει και ένα βιβλίο για συντήρηση πικάπ ("Ηλεκτρόφωνον" ,Αδ. Κόμπου). Υπάρχουν και τα δυο στη δανειστική βιβλιοθήκη του Ευγενίδειου Ιδρύματος μαζί με άλλα 2 θεωρητικά βιβλία του Τράπαλη (Η Τηλεόρασις δι όλους, Μέιζερ και Λέιζερ). Ψάξτε στην ιστοσελίδα του Ευγενίδειου στη βιβλιοθήκη http://www.eugenfound.edu.gr/opac/opaccat.htm και θα βρείτε σωρό τεχνικών βιβλίων! Πληροφορίες από γνωστούς λένε ότι ο Τράπαλης τελείωσε την ΑΤΟΜ τέλος του '60 και μετά πήγε στη Σουηδία, όπου και κατοχύρωσε πολλές ευρεσιτεχνίες. Τα βιβλία αυτά τα έγραψε όταν ήταν φοιτητής. Κουτσομπολιό, ε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Μήπως κάποιος έχει τα παλιά βιβλία ηλεκτρονικών κατασκευών του Σοφιανού; Θα με ενδιέφερε να τα είχα σε φωτοτυπίες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη waverunner
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Λεμεσός - Κύπρος
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    Έχω και γω ένα του Δημήτριου Ρήγα, Ηλεκτρονικές Κατασκευές , 2η έκδοση, Εκδόσεις Τζιόλα. Το αγόρασα πέρσι αλλά δεν γραφει έτος γραφής.

    Φίλε Δημήτρη (Τρελός Επιστήμονας) , ο Αδάμος Κόμπος, είναι πολύ καλος ηλεκτρονικός,είναι Κύπριος,έχει καταστήματα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων κ.α. στην Κυπρο. Τυχένει να τον γνωρίζω και απότι ξέρω έχει κανει παρα πολλες κατασκευές και κιτς.. Πέρσι τον είχαν οι εφημερίδες στην κύπρο, επειδή κατασκεύασε ένα μηχάνημα που βοηθάει στην θεραπεία του καρκίνου,όπως είπε,και θα έρχονταν ξένοι επιστήμονες να το μέλετήσουν-εγκρίνουν..!!!!!!!!!!!! Συγγνώμη αν βγήκα λίγο εκτος θέματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι ασχολείται και με την πολιτική στην Κύπρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-20, 09:07
  2. Βιβλία Ηλεκτρονικών - HELP !!!!
    By Resistor in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-14, 14:29
  3. Κανονισμοί ηλεκτρονικών κατασκευών
    By georgemailo in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-10, 13:16
  4. Ελληνικά βιβλία ηλεκτρονικών κατασκευών
    By Τρελός Επιστήμονας in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-07, 19:43
  5. Σελίδα με σχέδια ηλεκτρονικών κατασκευών
    By babisko in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-06, 17:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας