Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Ρύθμιση στροφών σε DC motor ... help!

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη kingor83
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή Ρύθμιση στροφών σε DC motor ... help!

    Γεια και χαρά σε όλους!

    Μπαίνω κατ'ευθείαν στο θέμα :

    Έχω ένα DC μοτέρ στα 12V που θα χρησιμοποιηθεί κατά πάσα πιθανότητα (90%) σε βάρκα ως "εργάτης" για να σηκώνει
    άγκυρα ή για βαθιά καθετή. Επίσης έχω έναν πολύ καλής ποιότητος μειωτήρα στροφών που θα μου εξασφαλίσει αρκετή
    δύναμη στο σήκωμα...

    Το θέμα μου είναι ότι και με τον μειωτήρα μου είναι λίγο γρήγορο για καθετή και θέλω αν μπορώ και αν γνωρίζει κανείς
    κανένα κύκλωμα που μπορεί να μου μειώσει το ρεύμα με αποτέλεσμα να πέσουν οι στροφές του ...

    Το λίγο δύσκολο της υπόθεσης είναι ότι το μοτέρ είναι λίγο μπόλικο ...

    Στα 0.7kW και από τα λίγα που γνωρίζω το LM338 του πέφτει κάπως μικρό...

    Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να κάνω regulation σε αυτήν την τάξη ρεύματος ??? Ίσως με τρανζίστορ να γίνεται η δουλειά ???

    Μπορώ να κάνω μηχανολογική κατασκευή για βάση στήριξης, άξονες κλπ αλλά το γραναζοκιβώτιο που θα ήταν ιδανική λύση
    μου πέφτει κομματάκι βαρύ να κάτσω να το φτιάξω ...

    Μην με ρωτήσετε γιατί δεν απευθύνομαι σε έτοιμες λύσεις γιατί η απάντηση είναι ότι το μοτέρ μου το χάρισαν και δεν ξέρω
    πόσο κάνει (αλλά υποθέτω τα έχει τα λεφτάκια του) και ο μειωτήρας μου βιομηχανικού τύπου είναι "ζουλάτος" από εργοστάσιο
    με σχέση 1/20 και κοστίζει μόνος του 180 ευρώπουλα ...

    Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη ...

    Δημήτρης

    ps - Το topic μπήκε στην κατηγορία τροφοδοτικά γιατί πρόκειται για θέμα regulation σε μπόλικο ρεύμα που θα τροφοδοτήσει "συσκευή" ...
    Ένιωθα ότι είναι πιο κοντά στα τροφοδοτικά το θέμα παρά στο auto moto ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Χρειάζεσαι λοιπόν ένα τροφοδοτικό ρυθμιζόμενο 0(?)-12V μόλις στα 60Α.......

    Λοιπόν το ρέυμα είναι μεγάλο και η απλή σχεδίαση γραμμικού τροφοδοτικού δεν συμφέρει.
    Προτείνω λύση με mosfet που οδηγούνται απο PWM. Τα μεγαλύτερα mosfet που θα βρείς, παραλληλησμένα για να αντέχουν το ρεύμα, σε μεγάλες ψύκτρες, οι πύλες τους να οδηγούνται απο ένα ζευγάρι mosfet σε push-pull για να ανοιγοκλείνουν ακαριαία τα ισχύος. Το PWM σήμα θα το πάρεις είται απο κάποιο μικροελεκτή, ή απο κανα 555


    ΥΓ Δεν ρώτησα.... Σε ενδιαφέρει και η αμφίδρομη κίνηση?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη kingor83
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Βασικά δεν θέλω να φτιάξω τροφοδοτικό, θέλω να κάνω regulation σε μεγάλη τάξη ρεύματος ...

    Κάτι σαν ροοστάτη για μεγάλα ρεύματα συνεχούς ας πούμε.

    Το μοτέρ θα τροφοδοτηθεί από τη μηχανή μέσω δυναμό (ίσως βάλω δεύτερο) και η χρήση του θα είναι περί τα 10 με 15 λεπτά συνεχούς λειτουργίας
    ανάλογα με το βάθος της άγκυρας ή της μπαλαδοκαθετής για τους ψαρόφιλους ηλεκτρονικούς!!! χεχε

    Το μοτέρ που το δοκίμασα με φορτιστή μπαταρίας αυτοκινήτου (χωρίς να το ζορίσω να κάνει δουλειά βέβαια) αλλάζει φορά περιστροφής ανάλογα με
    το που δίνεις το + και το - και δεν έχει μαρκαρισμένα πάνω του τα + - στους δύο βιδωτούς ακροδέκτες του. Οπότε το θέμα αλλαγής φοράς φαίνεται
    κάπως εύκολο...

    Το κύκλωμα που ζητάω αν γνωρίζει κανείς και μπορεί να ποστάρει κανένα σχηματικό είναι αυτό που είναι κυκλωμένο με κόκκινο στην φωτο...

    σσ - Το ποτενσιόμετρο το έβαλα εκεί ενδεικτικά για να φαίνεται πως πρόκειται για ρυθμιζόμενο κύκλωμα.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Επιστήμων
    Όνομα
    atmel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    450

    Προεπιλογή

    Ο Γιάννης σου είπε τη λύση .
    Μειωτήρα στροφών με χρήση παλμών(PWM) ρεύματος .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αν δεν μάθεις σε κάποιον να μιλάει , πως θα ακούσεις τι έχει να σου πεί . Σίμος . Τ.

  5. #5
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη MOJO
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Πιστεύω ότι μια γέφυρα Η θα ήταν οτι πρέπει για το πρόβλημα σου. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και IGBT σαν διακοπτικά στοιχεία. Συγκεκριμένα το STGW30NC60W (30A) απο την ST που το στέλνει και δείγμα. Ακομα σου προτείνω και το LT1162 της Linear Technology (επισης το στέλνει και ως δείγμα) το οποιο είναι οτι πρεπει για την εφαρμογή σου. Οδηγεί γέφυρα Η. Είναι το ενδιάμεσο στάδιο μεταξύ κυκλώματος ελένχου (μάλλον μικροελεγκτή αν έχείς κέφια) και κυκλώματος ισχύος. Επισης μην ξεχάσεις να κοιτάξεις και τα Application Notes της Microchip. Θα βρεις πολλα κυκλώματα και ωραίες ιδέες. Μια ακομα πολύ ωραία λύση(την οποία εγώ την θεωρώ ιδανική για την περίπτωση σου) είναι να χρησιμοποιησεις τα POWER MODULES της Fairchild(Π.Χ FMG2G75US60 75A). Το πρόβλημα είναι όμως ότι (αν δε κανω λαθος) στην Ελλαδα αυτα τα έχει ο DARLAS. Οπότε δεν ξέρω πόσο συμφέρεί απο οικονομικής άποψης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Να ξέρεις πάντως οτι τετοιες λύσεις δεν είναι 100% σίγουρο οτι θα δουλέψουν...γιατί απλά θα χάσεις σε ροπή (και με PWM χάνεις). Κάνονικά χριεάζεσαι ελεγκτή που θα ελέγχει το PWM βασιζόμενος στο ρεύμα ή/και στις στροφές.
    Μάλιστα προσωπικά θα επέλεγα την παραγωγή συνεχούς τάσης DC με την τεχνική PWM με σκοπό να μην δίνω παλμούς ρεύματος στον κινητήρα που μπορεί να φθείρουν τα καρβουνάκια του (δεν το ανέχονται όλοι οι κινητήρες το PWM.
    ¨Οσο για τρανζίστορ φυσικά τα igbt είναι η ιδαινική λύση αν και προσωπικά θα επέλεγα κάτι πιο απλό και φθηνό (εκτός και μπορείς να βρείς δείγματα)...mosfet

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Τα power modulew αυτά καλό είναι να τα ξεχάσει...γιατί η τιμή δεν θα είναι σε καμία περίπτωση κάτω από τα 75 ευρώ....άσε που αν αν τα κάξει χάνει όλο το module...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη MOJO
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Chip έχεις δίκιο σ'αυτο που λές σχετικά με τη ροπή. Μπορεί εύκολα όμως να εφαρμόσει μια ανάδραση στον μικροελεγκτη έτσι ώστε να μπορεί το εύρος του παλμού να μεταβαλεται ανάλογα με το φορτίο που εφαρμόζεται στον ροτορα. Η αναδραση αυτη μπορεί να γίνει πολύ εύκολα με μια αντίσταση shunt. Εγώ μαλιστα δοκίμασα πρόσφατα και με αισθητηρα Hall(LTS25).

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Αυτό εννοούσα λέγοντας οτι ο ελεγκτης θα ελέγχει με βάση το ρέυμα ή και τις στροφές... Μέτρηση ρεύματος με κάποια αντίσταση και τις στροφές ή με Hole ή με φωτοδίοδο (ταχόγεννήτρια θα του πέσει λίγο ακριβή..)΄. Βέβαια στην πραγματικότητα μπορεί να μετρήσει και τις στροφές μέσα απο τις μεταβολές του ρεύματος (καθώς τα καρβουνάκια αφήνουν το ένα τήλιγμα και συνδεόνται με το άλλο έχουμε αλλαγές στο ρεύμα και στην emf.)

    Φυσικά αν δεν έχει εμπειρία το βρίσκω λίγο δύσκολο να φτιάξει κάποιος αρχάριος τέτοιο ελεγκτή. Ϊσως πρέπει απλά να ανατροφοδωτήσει το ρεύμα που μετράει με την shunt αντίσταση σε ένα απλο ελεγτκή τάσης (τροφοδοτικό) ώστε να κάνει αντιστάθμιση στην απώλια ταχύτητας.. Προσωοπικά αν ήθελα να κάνω κάτι στα γρήγορα αυτό θα έκανα. Και το τροφοδοτικό απλά θα τα switching για να μην έχω μεγάλες απώλειες (είναι μονόδρομος το παλμοτροφδοτικό)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη kingor83
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    H αλήθεια είναι ότι δεν μου ακούγονται και πολύ οικεία τα όσα λέτε ...

    Μετά από κάθε post τρέχω να βρω datasheets και κυκλώματα στο iNET γενικότερα αλλά δεν έχω καταφέρει κάτι σπουδαίο μέχρι τώρα ...

    Το εκτιμώ αφάνταστα πάντως που το "ψάχνετε" και ανταλλάζετε απόψεις για το θέμα μου ... Δεν μένει παρά να συμφωνώ με τα όσα
    διαβάζω αλλά πως θα το υλοποιήσω ακόμα παραμένει λίγο μυστήριο ...

    Συγχωρέστε με για το απλό της σκέψης μου αλλά ως "αρχάριος" έχω άλλη μια ερώτηση ... Ένα ολοκληρωμένο τύπου LM που έχει κάποια
    συγκεκριμένη αντοχή σε Α με καλή ψύξη μπορεί να λειτουργήσει με ίδια στοιχεία σε παράλληλη σύνδεση ?????? Δηλαδή τι θα γίνει αν
    χρησιμοποιήσω 12 ή 13 LM338 σε παράλληλη σύνδεση που να οδηγούνται από το ίδιο ποτενσιόμετρο ??? Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω ...

    Και κάτι ακόμα : Πώς χρησιμοποιείται ένα Power Module (πχ FMG2G75US60)

    Thanks πολλά για τις γνώμες που ακούστηκαν ήδη !

    Δημήτρης

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρύθμιση στροφών σε κινητήρα DC
    By αντονιο in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-19, 21:51
  2. Ρύθμιση στροφών σε μίξερ.
    By ΗΝ1984 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-17, 19:24
  3. Ρύθμιση στροφών σε φραπιέρα
    By iliasgog in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-16, 18:44
  4. Ρύθμιση στροφών μοτέρ...
    By hitech444 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-13, 03:44

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας