Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ράδιο - CD Player Sony σε Toyota Carina

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή Ράδιο - CD Player Sony σε Toyota Carina

    Καλησπέρα σε όλους! Αγόρασα σήμερα ένα ηχοσύστημα Sony (φετινό μοντέλο) για να το εγκατασήσω στο αυτοκίνητο μου (Toyota Carina μοντέλο 1997). Έχω βασικές γνώσεις ηλεκτρονικών και γενικά μαστορεύω Επειδή σκέφτομαι να το εγκαταστήσω μόνος μου μπορείτε να μου πείτε τι να προσέξω (συνδεσμολογίες, ασυμβατότητες κλπ). Ή μήπως τελικά να το πάω σε ηλεκτρολογίο αυτοκινήτων. Βασικά η όλη ιδέα είναι ότι επειδή σπουδάζω ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός υπολογιστών λυπάμαι να το δώσω σε ξένο άνθρωπο χωρίς να προσπαθίσω να το εγκατιστίσω μόνος μου!!! Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αν χτίζαμε το σπίτι της ευτυχίας, το πιο μεγάλο δωμάτιο θα ήταν η αίθουσα αναμονής!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    εγω ψηφιζω "do it yourself" εξαλου δεν ειναι και τπτ δυσκολο... μερικα φισακια ειναι... στην χειροτερη περιπτωση ανοιξε δες τι παιζει και αν δεις οτι δεν την παλευεις ξανακλειστο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή

    Αυτό λέω και εγώ. Θα το παλέψω το πρωί και... βλέπουμε!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αν χτίζαμε το σπίτι της ευτυχίας, το πιο μεγάλο δωμάτιο θα ήταν η αίθουσα αναμονής!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Δεν νομιζω πως θα αντιμετωπισεις καποιο προβλημα, αρκει το εγχειριδιο εγκαταστασης και ενα απλο πολυμετρο και εισαι μια χαρα.
    Ασε που μερικα μαγαζια κανουν τσαπατσοδουλειες με μονωτικη και απλο στριψιμο αντι για κολλημα και θερμοσυστελλομενο και μετα ψαχνεις να βρεις γιατι κανει παρασιτα και γιατι δεν ακουγεται καλα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή

    Τελικά το πήγα σε μαγαζί να μου το εγκαταστήσουν. Δεν μπορούσα να βγάλω το παλιό. Ήταν βιδωμένο από πίσω και έπρεπε να βγεί όλη η μάσκα. Πάντως δουλεύει μια χαρά τώρα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αν χτίζαμε το σπίτι της ευτυχίας, το πιο μεγάλο δωμάτιο θα ήταν η αίθουσα αναμονής!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή

    Να σημειώσω επίσης ότι χρειάστηκαι τελικά έναν αντάπτορα στις συνδεσμολογίες για να μην χρειαστεί να κόψει ο "μάστωρας" τα καλώδια. 15 ολόκληρα ευρώ για 10 πόντους καλώδιο!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αν χτίζαμε το σπίτι της ευτυχίας, το πιο μεγάλο δωμάτιο θα ήταν η αίθουσα αναμονής!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Αγ. Ανάργυροι, Αθήνα
    Μηνύματα
    401

    Προεπιλογή

    Tα toyota ,γενικότερα, χρειάζονται για τα περισσότερα cd player, αντάπτορα. Τα φις που έχουν από τη μάνα τους δεν ταιριάζουν με αυτά των cd player. Ένας φίλος μου άλλαξε πριν δυο μήνες το cd player του αυτοκινήτου του και του τοποθέτησαν πρώτα αντάπτορα. Πάντως απ' ότι είχα δει τότε δεν είναι πολύ δύσκολο να τον φτιάξεις μόνος σου, το μόνο που χρειάζεται είναι λίγο καλώδιο και κάμποσα κομμάτια από δύο διαφορετικά φις, μου φαίνεται πολύ κλέψιμο τα 15 ευρώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Στην ουσία πληρώνει τα φίς τα οποία τις περισσότερες φορές δεν τα βρίσκεις. Το συνηθησμένο είναι άμα βρείς το ένα μόνο κομμάτι, αυτό που πάει στο ραδιο, το οποίο είναι κλασσικό ένα για τα ρεύματα και ένα για τα ηχεία, το συνδέεις "καβάλα" στα του αυτοκινήτου και έχεις 2 βύσματα στην ίδια καλωδίωση.

    Παρεπιπτώντων, τέτοιους αντάπτορες έχει και στα πρακτικερ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Δεδομενου οτι ολα τα καινουργια cd-mp3-dvd-τρεχαγυρευε player εχουν 99,9% iso βυσματα και μαλλον θα εχουν για αρκετο καιρο ακομα αφου υπαρχουν κενες επαφες δεν νομιζω πως υπαρχει λογος να κρατησεις το εργοστασιακο βυσμα.
    Εγω τουλαχιστον σε ολα τα αυτοκινητα της οικογενειας το εχω κοψει αφηνοντας 1-2 cm μπας και χρειαστει ποτε και εχω κολλησει iso.

    Οσον αφορα το πρακτικερ επισης εχει τσιμπημενες τιμες στα βυσματακια. Σε καποιο μαγαζι ηλεκτρονικων ειχα βρει με νορμαλ τιμη 1-2 € αλλα δεν θυμαμαι ποιο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν και κάποια CD-player που το περιέχουν το βύσμα ISO σε περίπτωση που το δικό σου δεν είναι ISO.
    Εγώ είχα πάρει ένα Mp3-CD-usb-Card reader Watson απο ένα πολυκατάστημα με 60 ευρω και είχε ακόμα και το βύσμα ISO

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. συναγερμος toyota th1
    By digelia in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-15, 15:25
  2. Sony cd player δεν διαβάζει τα δισκάκια
    By steliosb in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-15, 14:20
  3. FREE Video Player για sony ericsson x8;
    By primeras in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-13, 08:45
  4. Αναβαθμιση cd player sony
    By xristoscat13 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-12, 11:21
  5. Sony Walkman NWZ-B142 MP3 Player
    By anna_nikol in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-12, 00:24

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας