Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 37

Θέμα: Διαφορα ψηφιακης με αναλογικης κεραιας

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη aser
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    260

    Προεπιλογή Διαφορα ψηφιακης με αναλογικης κεραιας

    Μια ερωτηση ποια η διαφορα εχει μια κεραια για ψηφιακα σε σχεση με την απλη.

    Ρωταω γιατι εβλεπα ενα διαφημηστικο μια νεας κεραιας καταλληλης για τα ψηφιακα & απορησα ποια θα ειναι η διαφορα της με την υπαρχουσα που εχω αφου βλεπω τα ψηφιακα με την απλη εξωτερικη.

    Η ψηφιακη κεραια θα πιανει τα αναλογικα;

    Ξερω ισως να ειναι χαζες η ερωτησης μου αλλα με μπερδευουν οταν βλεπω να γραφουν καταλληλη για ψηφιακη tv

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή Re: Διαφορα ψηφιακης με αναλογικης κεραιας

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aser
    Μια ερωτηση ποια η διαφορα εχει μια κεραια για ψηφιακα σε σχεση με την απλη.

    Ρωταω γιατι εβλεπα ενα διαφημηστικο μια νεας κεραιας καταλληλης για τα ψηφιακα & απορησα ποια θα ειναι η διαφορα της με την υπαρχουσα που εχω αφου βλεπω τα ψηφιακα με την απλη εξωτερικη.

    Η ψηφιακη κεραια θα πιανει τα αναλογικα;

    Ξερω ισως να ειναι χαζες η ερωτησης μου αλλα με μπερδευουν οταν βλεπω να γραφουν καταλληλη για ψηφιακη tv
    Μάλλον για να δουλεύουν τον κόσμο το κάνουν φίλε μου. Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις καθόλου...

    http://www.dtv.gov/consumercorner.html#specialantenna

    Η μετάδοση του σήματος ως προς την πληροφορία μπορεί να είναι ψηφιακή ή αναλογική όχι η κεραία !

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    282

    Προεπιλογή Re: Διαφορα ψηφιακης με αναλογικης κεραιας

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aeonios
    Μάλλον για να δουλεύουν τον κόσμο το κάνουν φίλε μου. Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις καθόλου...

    http://www.dtv.gov/consumercorner.html#specialantenna

    Η μετάδοση του σήματος ως προς την πληροφορία μπορεί να είναι ψηφιακή ή αναλογική όχι η κεραία !

    Σίγουρα πέφτει πολύ δουλεμα αλλά αυτό που γράφεις παραπάνω δεν είναι απόλυτα αληθές aeonios.
    Συγκεκριμένα oι παραδοσιακές κεραίες UHF δεν πρέπει να έχουν πολύ ανοιχτό λοβό για να μην ευνοούν το Multipath (στην ναλογική φαίνεται σαν είδωλο). Στην ψηφιακή επίγεια το multipath είναι πολύ καλό πράγμα λόγο των OFDM χαρακτηριστικών του σήματος. Επίσης κάποιες από τις κεραίες (ακριβές) έχουν ενσωματωμένο ενισχυτή επί του ενεργού στοιχείου που τροφοδοτείται από τον δέκτη με 12 ή 24Volt. Παράδειγμα η DAT 45 ή 75 (+MRD) της televes.

    Για το λεκανοπέδιο της Αττικής που γνωρίζω δεν έχει κανείς κανένα λόγο να αλλάξει την υπάρχουσα εγκατάσταση για να βάλει ψηφιακό δέκτη επίγειας.


    Φιλικά,

    Χρήστος

    0 Not allowed! Not allowed!
    (|=|) ...to drive and control... (|=|)
    Εδώ το καλό σέρβις - άρφ άρφ

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Αυτό πάντως μου θυμήζει τις προ 20ετίας διαφημίσεις περί κεραιών για τα δορυφορικά κανάλια.Εκείνες τις κεραίες τις ονόμαζαν μάλιστα δορυφορικές!! :P Φυσικά τα κανάλια εκείνα δεν ήταν δορυφορικά αλλά επίγειες αναμεταδώσεις δορυφορικών από την ΕΡΤ και οι κεραίες ήταν κλασσικές επίγειας λήψης UHF.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον electron για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (23-07-12)

  6. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    282

    Προεπιλογή

    Πάντα κάτι θα βρει ο έλληνας να πει για να πουλήσει !

    0 Not allowed! Not allowed!
    (|=|) ...to drive and control... (|=|)
    Εδώ το καλό σέρβις - άρφ άρφ

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη aser
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    260

    Προεπιλογή

    Μαλιστα, κατα την γνωμη σας σκοπευω να αλλαξω την κεραια στο χωριο λογο εχει τα χρονακια της και θελω να βαλω μια καλη που να στελνει σημα στα 2 σπιτια δηλ κοινοχρηστοι χωρις ενισχυτη λογο ο αναμεταδωτης ειναι απεναντη απο το σπιτι σε πολυ κοντινο σημειο και βλεπει απευθειας εχω καταληξη σε αυτες της δυο ποια προτεινεται εσεις. Στην υπαρχουσα δεν χρησιμοποιω ενισχυτη & μονο ενα καναλι δεν δειχνει καλα δεν με πειραζει και τοσο.

    ALCAD 17db

    TELEVES 19db

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή Re: Διαφορα ψηφιακης με αναλογικης κεραιας

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris Valis
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aeonios
    Μάλλον για να δουλεύουν τον κόσμο το κάνουν φίλε μου. Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις καθόλου...

    http://www.dtv.gov/consumercorner.html#specialantenna

    Η μετάδοση του σήματος ως προς την πληροφορία μπορεί να είναι ψηφιακή ή αναλογική όχι η κεραία !

    Σίγουρα πέφτει πολύ δουλεμα αλλά αυτό που γράφεις παραπάνω δεν είναι απόλυτα αληθές aeonios.
    Συγκεκριμένα oι παραδοσιακές κεραίες UHF δεν πρέπει να έχουν πολύ ανοιχτό λοβό για να μην ευνοούν το Multipath (στην ναλογική φαίνεται σαν είδωλο). Στην ψηφιακή επίγεια το multipath είναι πολύ καλό πράγμα λόγο των OFDM χαρακτηριστικών του σήματος. Επίσης κάποιες από τις κεραίες (ακριβές) έχουν ενσωματωμένο ενισχυτή επί του ενεργού στοιχείου που τροφοδοτείται από τον δέκτη με 12 ή 24Volt. Παράδειγμα η DAT 45 ή 75 (+MRD) της televes.

    Για το λεκανοπέδιο της Αττικής που γνωρίζω δεν έχει κανείς κανένα λόγο να αλλάξει την υπάρχουσα εγκατάσταση για να βάλει ψηφιακό δέκτη επίγειας.


    Φιλικά,

    Χρήστος
    Συμφωνώ απολύτως Χρήστο για την παρατήρηση! Τα θέματα λήψης οι εταιρίες εκπομπής τα έχουν ήδη λύσει με εξομοιώσεις (μοντέλα Rice για σταθερή λήψη, rayleigh για κινητή λήψη) και δοκιμές σε ανάλογες συνθήκες στο εξωτερικό...αλλά και εγώ δεν νομίζω για κάποιον που έχει ήδη καλή λήψη να χρειαστεί να ψαχτεί με νέες κεραίες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Πρακτικά-πρακτικά, καλώς ορίζονται ως "αναλογικές" και "ψηφιακές" κεραίες. Όχι τόσο για το multipath κλπ.
    Υποτίθεται ότι "η νέα εποχή" του DVB-T θέλει να φέρνει μαζί της κεραίες με ενσωματωμένο ενισχυτή λήψης. Μικρής απολαβής μεν, χαμηλού θορύβου και υψηλής γραμμικότητας δε (ένεκα ψηφιακού σήματος). Γι' αυτό και όλοι οι δέκτες DVB-T προσφέρουν στο βίσμα της κεραίας phantom τροφοδοσία 5VDC.

    Τώρα, το πως το χρησιμοποιούν/εκμεταλλεύονται οι Ελληνάρες τεχνικοί/έμποροι, είναι ακριβώς όπως τα είπατε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον sigmacom για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kioan (27-07-12), SRF (23-07-12)

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    aser έχω την εντύπωση ότι οι κεραίες που επέλεξες αφορούν περιοχές με δύσκολη λήψη.Κάποιος γνωστός μου μη γνωρίζοντας αγόρασε μια κεραία παρεμφερή αυτών που ανέφερες και λόγω της υψηλής ενίσχυσης (χωρίς χρήση ενισχυτή) η τηλεόραση του μπούκωσε στην αναλογική λήψη.Με μια άλλη κοντή που δοκιμάσαμε δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα.Υπόψιν ότι από Υμηττό κάναμε λήψη.
    Προφανώς στον πωλητή πρέπει να αναφέρεις που θα την εγκαταστήσεις & σε τι δέκτη για να σου δώσει την κατάλληλη κεραία και προφανώς με τα λιγότερα πλαστικά μέρη για αντοχή στο χρόνο.
    Τώρα για το ελληνικό λεκτικό τρυκ περί επίγεια ψηφιακής κεραίας συμφωνώ με τους προλαλλήσαντες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη aser
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    260

    Προεπιλογή

    Επελεξα αυτες γιατι θα μοιραστει σε 2 σπιτια που η αποσταση απο το αλλο ειναι περιπου 10 μετρα (εχει γινει η εγκατασταση εδω και καποια χρονακια) για αυτο θελω να βαλω τετοια για να γλυτωσω την αγορα ενισχυτη θα τροφοδοτηση συνολικα 5 tv. η παλια κεραια μοιαζει σαν αυτη εδω

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ειστε υπερ ή κατα της διακοπης αναλογικης εκπομπης;;
    By takisegio in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-12, 22:21
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-11, 00:17
  3. εξοδος αναλογικης τασης απο την παραλληλη θυρα.
    By ΓΙΑΝΝΗΣ 456 in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-09, 00:29

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας