Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 59

Θέμα: ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΩΝ ΠΥΡΚΑΓΙΩΝ

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    [QUOTE=IXHEM;931395]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνω για τα πευκα.. εγω σκευτομουν πριν ολες αυτες τις πυρκαγιες εαν κοβαμε τα δαση σε κομματια. δλδ σε τετραγωνα δασηκης εκτασης ωστε αν ενα τετραγωνο δασικης εκτασης παρει φωτια να μην μπορει να περασει διπλα γιατι θα εχει χωρισμα.. ισως φαινεται χαζο αλλα πιστευω οτι θα γινοταν δουλεια..
    Αντιπυρική Ζώνη είναι μια περιοχή μέσα στο δάσος όπου κόβονται τα δέντρα και έτσι εμποδίζεται η διάδοση της πυρκαγιάς. Για να είναι αποτελεσματική πρέπει να έχει μήκος 20- 30 μέτρων.
    Υπολόγισε την παραπάνω δήλωση ( κατά εμέ βλακώδης ) συγκρίνοντας σε όλο το πανελλήνιο .
    Τα χωρίσματα θα απαιτούσαν εργατικό δυναμικό συντήρησης της αντιπυρικής ζώνης σε όλο το μήκος , και εκτός αυτού θα άφηνες τεράστιες εκτάσεις κενές . Το πεύκο έχει την ιδιότητα να επεκτείνεται ( με φυσικό τρόπο ) μέσα στις αντιπυρικές ζώνες . Απλά επαναλαμβάνω , όπως στρώσεις έτσι θα κοιμηθείς , λύσεις απόλυτες δεν έχω ως γνώμη ( οι αρμόδιοι του τομέα ίσως γνωρίζουν περισσότερα και να τα έχουν μελετήσει ) , αλλά η εμμονή στην "κατάρα " του πεύκου είμαι σίγουρος ότι θα είναι επίσης μόνιμη , ακόμη και με τα κενά χωρίσματα .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 27-07-23 στις 17:01

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (27-07-23)

  3. #42
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    αυτό το θέμα με τις αντιπυρικές ζώνες το ακούω και το ακούω...... έχει δει κανένας πως περνάει την εθνική οδό με 3 λωρίδες +ΛΕΑ στην κάθε πλευρά άρα 6 λωρίδες + 2 ΛΕΑ και βάλε και σε πολλά σημεία + τους βοηθητικούς δρόμους?.

    για αν μην τα πολυλογώ υπάρχουν αρκετές μελέτες για όποιων θέλει να ψάξει που ανάλογα με την καύσιμη ύλη και την ένταση του ανέμου οι φωτιές μπορούν να μεταφερθούν στα 200 μέτρα εύκολα έως και μερικά χιλιόμετρα. πολλές φορές ψάχνουν για εμπρηστές αλλά μια φωτιά μόλις φτάσει σε καποια έκταση ( μην φανταστείτε τεράστια ) με την ένταση του άνεμου μπορεί εύκολα να πηδάει από σημείο σε σημείο σε μεγάλες αποστάσεις....

    υπάρχουν και άλλα πολλά που παίζονται στις δασικές πυρκαγιές (υπόστρωμα κλπ κλπ ) αλλά σε μια χώρα που πήρε από την δασική υπηρεσία η πυροσβεστική τα δάση το 1998 ( αν θυμάμαι καλά) και στην σχολή της πυροσβεστικής μπήκε μάθημα κατάσβεσης δασικών πυρκαγιών (έτσι σε μια γωνιά να υπάρχει να έχουν κάτι να πουν ότι έμαθαν) το 2012 θέλετε να συζητάμε ακόμα?

    7 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    el greco 1 (28-07-23), mikemtb (28-07-23)

  5. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη xqtr
    Όνομα
    xxx
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    xxx
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό το θέμα με τις αντιπυρικές ζώνες το ακούω και το ακούω...... έχει δει κανένας πως περνάει την εθνική οδό με 3 λωρίδες +ΛΕΑ στην κάθε πλευρά άρα 6 λωρίδες + 2 ΛΕΑ και βάλε και σε πολλά σημεία + τους βοηθητικούς δρόμους?.
    Οταν ακούτε οτι φτιαχνουν αντιπυρικες ζωνες, την στιγμη της φωτιας, ειναι να γελαμε και να κλαιμε ταυτόχρονα.

    Η αντιπυρικη ζωνη, εκτος απο οτι πρεπει να ειναι φαρδια, χρειάζεται και μεγαλο μηκος, αλλα και σχεδιασμο αναλογα την μορφολογια της περιοχης που γίνεται και πιθανόν και αλλα πραγματα όπως φυτευση δεντρων, που δεν καίγονται ευκολα στις ακρες της ζωνης.

    Μιλαμε για αντιπυρικες ζωνες, την στιγμη που ουτε δρομοι για να εχουν προσβαση τα πυροσβεστικα μεσα, δεν υπαρχουν.

    Γενικά, ειμαστε ενα μπαχαλο παντου βλεπε, ΟΣΕ, πυροσβεστικη, στρατο κτλ. Δεν υπαρχει μέριμνα σε τιποτα και ο καθενας οτι κανει μονος του.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xqtr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kalitexnis (01-09-23)

  7. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη kalitexnis
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ν.Σερρών
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    το εξηγεις λιγο παραπανω σε παρακαλώ?

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Αυτό όσο αφορά ,το κατά πόσο θα δώσει λύση στο πρόβλημα των εμπρησμών (με εμπρηστικό μηχανισμό) , το να γνωρίζει ο εμπρηστής ότι αν πιαστεί επ αφτόφορο να τοποθετεί εμπρηστικό μηχανισμό ,και συνάμα τον "πιάσει " το μάτι τις διόπτρας ,..... θα πυροβοληθεί.!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕL-504

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kalitexnis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (01-09-23)

  9. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη kalitexnis
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ν.Σερρών
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xqtr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ακούτε οτι φτιαχνουν αντιπυρικες ζωνες, την στιγμη της φωτιας, ειναι να γελαμε και να κλαιμε ταυτόχρονα.

    Η αντιπυρικη ζωνη, εκτος απο οτι πρεπει να ειναι φαρδια, χρειάζεται και μεγαλο μηκος, αλλα και σχεδιασμο αναλογα την μορφολογια της περιοχης που γίνεται και πιθανόν και αλλα πραγματα όπως φυτευση δεντρων, που δεν καίγονται ευκολα στις ακρες της ζωνης.

    Μιλαμε για αντιπυρικες ζωνες, την στιγμη που ουτε δρομοι για να εχουν προσβαση τα πυροσβεστικα μεσα, δεν υπαρχουν.

    Γενικά, ειμαστε ενα μπαχαλο παντου βλεπε, ΟΣΕ, πυροσβεστικη, στρατο κτλ. Δεν υπαρχει μέριμνα σε τιποτα και ο καθενας οτι κανει μονος του.
    Ακριβώς αυτό.!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕL-504

  10. #46
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kalitexnis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό όσο αφορά ,το κατά πόσο θα δώσει λύση στο πρόβλημα των εμπρησμών (με εμπρηστικό μηχανισμό) , το να γνωρίζει ο εμπρηστής ότι αν πιαστεί επ αφτόφορο να τοποθετεί εμπρηστικό μηχανισμό ,και συνάμα τον "πιάσει " το μάτι τις διόπτρας ,..... θα πυροβοληθεί.!!!!
    Από το 2007 ( βλέπε μήνυμα 21 ) δεν πιστεύω να έφτασες σε καλύτερες σκέψεις τιμωρίας εκτός απλά του πυροβολισμού
    https://www.youtube.com/watch?v=LoQZYfhGptc

    Και μια ομιλία ενδιαφέρουσα από δασολόγο / οικολόγο , που περιληπτικά αναφέρετε στην ιστορία / στον μύθο περί "κλιματικής αλλαγής " (ναι υπαρκτή εν μέρη αλλά δεν οφείλετε σε αυτά που συνήθως σερβίρουν και νομίζουμε )
    Αυτό το πιστεύω έντονα για τον Έβρο ( λάθη αναδασώσεων επί πολλά χρόνια / από όσα γνωρίζω από τα παιδικά μου χρόνια μέχρι σήμερα στις αλλαγές των δασών) αλλά και προλήψεων , που αδιαφόρησαν , που δεν έχουν να κάνουν με τις αντιπυρικές ζώνες , αλλά στην αδιαφορία της πυκνότητας δασών που θεωρείται μη φυσιολογική .
    Παρακολουθήστε όλη την ομιλία.


    Σχετικά με τις δηλώσεις περί " βάζουμε φωτιές για την τοποθέτηση ανεμογεννητριών αργότερα " , από όσο γνωρίζω για την περιοχή μου ( που θεωρείται ισχυρός τομέας ανεμογεννητριών ) , αυτές τοποθετήθηκαν σε μέρη μη δασώδη ( θάμνοι σε βάθος βραχώδη κτλ ) , από την άλλη λένε ότι τα δάση ( αν θεωρηθεί η συγκεκριμένη περιοχή με κατάλληλο αιολικό δυναμικό ) , το καίνε επειδή έτσι συμφέρει οικονομικά ( διάνοιξη δρόμων μεταφοράς κτλ ) , το θεωρώ αβάσιμο επίσης .

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 02-09-23 στις 15:13

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Panoss (02-09-23)

  12. #47
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    εχω ζήσει πολλες δασικές πυρκαγιές μέσα στον πυρήνα τους δεδομένου ότι το πατρικό μου ειναι σε πευκοφυτη περιοχή και ίσως απο τις μοναδικές κατοικίες που με μεγάλη προσπάιθεια έχουμε κρατήσει τα πεύκα σε πεισμα γεωπόνων μηχανικών ( όταν περνειας αδεια οικοδόμησης η πολεοδομία σου λεει ποσα δεντρα πρεπει να κόψεις τουλαχιστον ετσι ήταν το 86 που εκδόσαμε την αδεια) και πολλών αλλων ειδικών που σε συμβουλευουν να τα κοψεις . πριν συνεχίσω να πώ ότι τα πεύκα ειναι το αγαπημενο μου δέντρο και ειμαι αρκετά φυσιολάτρης και γυρισμένος σε αρκετά δάση μεχρι και την κεντρική ελλαδα.

    πάμε στο ζουμί . το 1/3 του πατρικου μου κάηκε σε μια φωτιά του 1996 μαζί με 5-6 πεύκα ηλικίας > 15 χρονών, και ξανα παρόλες τις υποδειξεις των "ειδικών" ( το σπιτι μου εχει ξυλινα κουφώματα μαντέψτε απο τι ξύλο...!) δεν κοψαμε ούτε μισό πεύκο. αντιθέτος αγόραζα και φυτευα συνεχώς πεύκα προκειμένου να αντικαταστήσω τα καμμενα δεδομένου ότι τα πευκοδάση ειναι ο σημαντικότεροςς παραγοντας ρύθμισης του μικροκλίματος αρα και του κλιματος γένικά.

    εχω παρακολουθησει την φωτιά του ματιου εν την γενέση της ( όταν ο καπνος ήταν ακομα κεράκι ) και μέσα σε όλα θελω να σταθώ στο ότι ξανά κοιτάμε το δεντρο και χάνουμε το δάσος... θα διαφωνίσω ώς συνήθως με διάφορα που ακουω και τέλος θα σταθώ στο σημαντικότερο κομματι γι αεμενα.

    καταρχήν όταν ήμουν μικρός και ταξιδευαμε και βλέπαμε τεράστειες αντιπυρικές ζώνες δεν μπορούσα να καταλαβω την σημασία τους. τώρα που εζησα τόεσς φωτιές απο κοντα ομως μπορώ . δεν θα μιλήσω όμως για αυτό θα σας πώ ομως όμως κάτι που θα σας φανει μεγάλη μακακία. ένα πευκο για να πάρει φωτιά δεν χρειαζεται μόνο φλόγα αλλα χρειάζεται τρομερο θερμικό κύμα. στην τελευταία φωτια της πεντέλης περνόντας το δευτερο κύμα της φωτιάς απο το σπίτι μου εκανε εντύπωση ένα πολύ μεγάλο κλαδί που το εγλυφαν οι φλόγες για περιπου 10 λεπτά χωρίς ωστόσο να αναφλεγει . εκει καταλαβα ξανα την σημασία του θερμικού κυμματος. την πρωτη φορά την καταλαβα όταν γνώρισα έναν φοβερό άνθρωπο που ειχαν καει τα χέρια τυο καθώς καταλάθως κλειστηκε στο μπαλκόνι του με πευκα στα 7-8 μετρα απέναντι και απο ότι μας ειπε τα χερια του σωθηκαν και εινια λειτουργικά μονο επειδή ο γιατρός που τον κουραρε ειχε ξαναδει παρόμοια περιπτωση και ηξερε τι ακριβώς πρέπει να κάνει. σημειωτεον ότι η φλογες ήταν στα 7-8 μετρα.

    τώρα πάμε στο προκειμενο . στενωχωριεμαι πολυ που χάνονται τα δάση εδώ και χρόνια και πραγματικά αυτο για τους οικοπεδοφάγους ποτε δεν μου κολλησε καλά ( οπως δεν μου κολλαει τώρα η πιπιλα της κλιματικής αλλαγής) καθώς αδυνατουσα να πιστεψω ότι υπάρχουν ανθρωποι που κάνουν τόσο μεγάλο κακό για οικονομικό όφελος.

    αυτο όμως που με στενωχωρεί πάρα πολύ και πρεπει να μας προβληματίσει ιδιέταιρα ειναι ότι εντάξει ρε παιδί μου καιγονται τα δάση καθότι ειμαστε αχρηστος λαός ίσως. γιατι ομως αυτα τα δάση ποτε ΔΕΝ αντικαθιστούνται ??? και μην ακουσω τπτ για φυσικές αναδασώσεις - αναγεννήσεις καθότι αυτα εινια παραμύθια της χαλιμάς. η πεντέλη εδώ και χρόνια οπως και κάποιες πλευρές του υμητου και σε λίγο και της παρνηθας δεν εχουν πλεον ικανονητα φυσικής αναγεννησης. \ η υπεροχη μορφολογία της αττικής οφειλόταν στο ότι βρισκοταν στο κεντρο ενος τριγωνου απο δασώδη βουνα

    όταν γεννηθήκαμε ειχαμε παρακαταθηκη φυσικό πλούτο τεράστιο . τώρα στα παιδιά μας θα αφήσουμε μονο κατι φωτογραφίες απο το τι υπήρχε. τέλος όσο αφορά στο δασαρχείο ( για την μπυροσβεστική δεν θα μιλήσω καθότι την εχω δεί και απο την αναποδη της ( η καλή της ήταν σε φωτιά μετα του 1996 όταν επιστρέψαμε σπιτι εγώ εφηβος τώτε τους ειδαμε να σβήνουν πευκα που ήταν στα βορεια του σπιτιου και γλυφανε εκεινα τα ξύλινα τα κουφωματα . εκει πριν φυγουνε τους φύλαγα τα χέρια ) θα πώ ομως κατι που μπορει μερικοί να το εχετε δει . πηγαινοντας για διονυσο στην πεντέλη υπάρχει μια εκκλησία Αγ. Σεραφεειμ . και πάνω απο αυτή ενα δειγμα πευκοφυτης περιοχής. όταν λοιπόν ειχα επικοινωνήσει με την σπαπ της πεντέλης ρωτόντας τι πρεπει να κανω για να μπουμε μερικά ατομα με χορτοκοπτικά να κοψουμε την χαμηλή βλάστηση μου ειπαν ότι ειχαν και αυτοι και ο δήμος πολλές φορες αποτανθεί στο δασαρχειο και αυτο δεν τους αφηνε. εγώ δεν ήθελα να το κάνω για πρόληψη αλλα θέλαμε να φτιάξουμε μια πιστα καταβασης για Mtb ( για να μην ευλογω τα γένια μυο) . οποτε όσο αφορά στα δάση της παντελης ξέρω ότι ειναι υπο την δικαιοδοσία του δασαρχείου τουλαχιστον μεχρι το 15. τώρα φυσικά εκει δεν υπάρχει τπτ καθότι καηκανε πέρσι. η δουλεια του δασαρχειου οπως την καταλαβα εγώ μεσα απο καποιες τριβές που ειχα με την συγκεκριμένη υπηρεσία ειναι να διαφυλάσει την κρατική περιουσία απο καταπάτηση , η οποια η κρατική περιουσία by the wake πλεον ανηκει στους δανειστές μας.

    και όσο αφορά της αναμεγονήτριες θα σας πώ κατι το οποιο το συνελαβα μετά απο ερκετή σκέψη και παρατήρηση. εχετε ολοι παρατηρησει ότι όλες ειναι σε περιοχές χωρίς βλάστηση. δεν σας κανει εντύπωση αυτο ? πιστευετε ότι πραγματικά ειχαν θεμα στην διανυξη των δρόμων ? μηπως σχετιζεται με αυτό που είπα στην αρχή ότι το πευκοδασος εινια ρυθμιστικός παραγοτας στο μικρόκλίμα και επιτρέπει να τηρουνται ισοροπίες οι οποιες οι ισοροπίες δεν ειναι αυτο που δημιουργει ανεμους .

    μαλλον σας κουρασα με την κ******πιδα μου και εγώ οποτε την συγνώμη μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #48
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Τα πράγματα θα πάνε πολύ καλύτερα όταν κάποιος υπουργός/πρωθυπουργός δεν φοβηθεί τις αντιδράσεις και αφαιρέσει την αρμοδιότητα της έγκρισης από το δασαρχείο, για το τι θα καθαρίζεται στα δάση και που θα γίνεται αντιπυρική ζώνη, και δώσει πλήρη αρμοδιότητα στην πυροσβεστική υπηρεσία. Το δασαρχείο θα πρέπει απλά να ενημερώνεται και αν το ενδιαφέρει σε σύντομο χρονικό διάστημα να λέει συμβουλευτικά την άποψη του....

    1 Not allowed! Not allowed!
    find me: Chips Place @ facebook , e555shop στο skroutz

  14. #49
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    https://data.worldbank.org/indicator...ocations=EU-GR

    Συνημμένο Αρχείο 87513

    Μέχρι το 2010 αυξανόταν η δασοκάλυψη στην Ελλάδα΄(η πράσινη γραμμή), από τότε σταθερή.
    Άρα κάτι θα παραδώσουμε στις επόμενες γενεές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  15. #50
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    τα διαγράμματα θέλουν και λιγο κριτική σκέψη όσο αφορά διαφορα τους στοιχεία. αν εσύ συμφωνεις με αυτο που βλέπεις εγώ που δεν συμφωνω μαλλον ειμαι απο τους ψεκασμένους...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Λιγα λογια για την γενοκτονια των Ποντιων
    By mystaki g in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-14, 21:06
  2. UHF Yagi Antenna για την μπάντα των 430-440 NHz
    By SV1JRT in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-13, 12:31
  3. ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΠΟΥ ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΩ SOS!!!
    By TKelectronic in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-13, 14:20
  4. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-09, 04:02
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-08, 18:47

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας