Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29

Θέμα: Μετ/της 220-220v 2000w

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή Re: Μετ/της 220-220v 2000w

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_p
    Kαλησπερα σας.

    υπάρχει ενα μικρο πρόβλημα και θελω μια βοήθεια. μου έχουν φτιάξει (μια μεγάλη εταιρία) ενα μετασ/τη torodial 1προς1 220-220v 2000w που τον χρειάζομαι για το εργαστήριο.. οταν τον παρελαβα και τον έβαλα για δοκιμή είδα οτι τραβά πολύ μεγάλο ρεύμα εκκίνησης.και αυτό οχι όλες της φορές.δηλαδη στο πρωτεύων εχω βάλει μια 20a αυτόματη και 9 στης 10 φορές την ρίχνει όταν πάω να την σηκώσω και δεν την κρατά με τίποτα.να σκεφτείτε οτι μερικές φορές ρίχνει και την 35 αρα ασφάλεια στο ρολόι της DEH. όλα αυτά φυσικά χωρείς κανένα φορτίο πάνω του...
    μετα απο τηλεφωνική επικοινωνία με την εν λόγο εταιρία, πηγα τον μετ/τη στο εργαστήριο για τεστ. αυτο εγινε μπροστά μου. ο άνθρωπος τον έβαλε σε ειδικά μηχανήματα και δεν βρήκε κανένα πρόβλημα ούτε διαρροή ούτε και βραχυκύκλωμα.. αυτό που διαπίστωσε και αυτός είναι οτι τραβά μεγάλο ρεύμα στην εκκίνηση του..
    μου πρότεινε μια λύση με ένα κύκλωμα καθυστέρησης (χωρείς να μου δώσει κάποιο κύκλωμα) με μια αντίσταση η με μια μικρή λάμπα ώστε να υπάρχει μείωση στο ρεύμα εκκίνησης.

    οι ερωτήσεις μου είναι 2

    1 θέλω μια έγκυρη απάντηση απο έναν που γνωρίζει αρκετά καλά πανω σε αυτα. αυτό που γίνετε στον εν λόγο μετ/τη να τραβα τοσο μεγαλο ρευμα στην εκκίνηση και οχι όλες της φορές είναι νορμάλ αυτό?????αν οχι θα του τον φέρω στην μούρη....

    2 αν είναι νορμάλ μου μπορώ να βρω ενα τέτοιο κύκλωμα? το σχέδιό του να το κατασκευάσω μια και ειμαι ηλεκτρονικός..

    Τοποθέτησε σε σειρά με τη φάση ή τον ουδέτερο (220-230ν) μια αντίσταση με τιμή από 15 -25Ω ισχύος 40 βαττ ή και περισσότερο. Αν δεν βρεις τέτοια αντίσταση θα κάνεις συνδυασμό αντιστάσεων, παράλληλη σύνδεση για να πάρεις βαττ. Παράλληλα στην αντίσταση θα συνδέσεις ένα διακόπτη ον-οφ. Με τον διακόπτη αυτό στο οφ δηλ το ρεύμα να περνά μέσα από την αντίσταση, σηκώνεις τον πρώτο σου διακόπτη και παίρνει φορτίο το τροφοδοτικό (αυτό διαρκεί μερικά δευτερόλεπτα). Μετά βραχυκυκλώνεις την αντίσταση με τον διακόπτη (θέση ον). Νομίζω ότι έγινα σαφής και δεν χρειάζεται να ανεβάσω κάποιο σχεδιάκι.
    Πες μας αποτελέσματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    317

    Προεπιλογή Re: Μετ/της 220-220v 2000w

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από itta-vitta
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_p
    Kαλησπερα σας.

    υπάρχει ενα μικρο πρόβλημα και θελω μια βοήθεια. μου έχουν φτιάξει (μια μεγάλη εταιρία) ενα μετασ/τη torodial 1προς1 220-220v 2000w που τον χρειάζομαι για το εργαστήριο.. οταν τον παρελαβα και τον έβαλα για δοκιμή είδα οτι τραβά πολύ μεγάλο ρεύμα εκκίνησης.και αυτό οχι όλες της φορές.δηλαδη στο πρωτεύων εχω βάλει μια 20a αυτόματη και 9 στης 10 φορές την ρίχνει όταν πάω να την σηκώσω και δεν την κρατά με τίποτα.να σκεφτείτε οτι μερικές φορές ρίχνει και την 35 αρα ασφάλεια στο ρολόι της DEH. όλα αυτά φυσικά χωρείς κανένα φορτίο πάνω του...
    μετα απο τηλεφωνική επικοινωνία με την εν λόγο εταιρία, πηγα τον μετ/τη στο εργαστήριο για τεστ. αυτο εγινε μπροστά μου. ο άνθρωπος τον έβαλε σε ειδικά μηχανήματα και δεν βρήκε κανένα πρόβλημα ούτε διαρροή ούτε και βραχυκύκλωμα.. αυτό που διαπίστωσε και αυτός είναι οτι τραβά μεγάλο ρεύμα στην εκκίνηση του..
    μου πρότεινε μια λύση με ένα κύκλωμα καθυστέρησης (χωρείς να μου δώσει κάποιο κύκλωμα) με μια αντίσταση η με μια μικρή λάμπα ώστε να υπάρχει μείωση στο ρεύμα εκκίνησης.

    οι ερωτήσεις μου είναι 2

    1 θέλω μια έγκυρη απάντηση απο έναν που γνωρίζει αρκετά καλά πανω σε αυτα. αυτό που γίνετε στον εν λόγο μετ/τη να τραβα τοσο μεγαλο ρευμα στην εκκίνηση και οχι όλες της φορές είναι νορμάλ αυτό?????αν οχι θα του τον φέρω στην μούρη....

    2 αν είναι νορμάλ μου μπορώ να βρω ενα τέτοιο κύκλωμα? το σχέδιό του να το κατασκευάσω μια και ειμαι ηλεκτρονικός..

    Τοποθέτησε σε σειρά με τη φάση ή τον ουδέτερο (220-230ν) μια αντίσταση με τιμή από 15 -25Ω ισχύος 40 βαττ ή και περισσότερο. Αν δεν βρεις τέτοια αντίσταση θα κάνεις συνδυασμό αντιστάσεων, παράλληλη σύνδεση για να πάρεις βαττ. Παράλληλα στην αντίσταση θα συνδέσεις ένα διακόπτη ον-οφ. Με τον διακόπτη αυτό στο οφ δηλ το ρεύμα να περνά μέσα από την αντίσταση, σηκώνεις τον πρώτο σου διακόπτη και παίρνει φορτίο το τροφοδοτικό (αυτό διαρκεί μερικά δευτερόλεπτα). Μετά βραχυκυκλώνεις την αντίσταση με τον διακόπτη (θέση ον). Νομίζω ότι έγινα σαφής και δεν χρειάζεται να ανεβάσω κάποιο σχεδιάκι.
    Πες μας αποτελέσματα.
    Ρε παιδιά διαβάστε καλά τι γράφω ποιο πάνω. λέω οτι το έλυσα το πρόβλημα και με εύκολο τρόπο. τι διακόπτες εξτρά και ιστορίες μου λετε.. με το που σηκώνω την ασφάλεια στον πινάκα είναι όλα οκ..απλά πράγματα. κόστος 15 ευρώ όλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή ΠΑΙΔΙΑ !!!!!

    LETS PUT IT TOGETHER !!!!!ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΗΝ ΠΕΠΑΤΗΜΕΝΗ !!!!!!!!!!!!!! ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΤΟΡΟΕΙΔΗΣ ΜΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΙΣΧΥΟΣ ΟΠΩΣ ΤΕΛΙΚΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΜΕ ΙΣΧΥ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΚΙΛΟΒΑΤ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΕΝΑ ΚΥΚΛΩΜΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ SOFT START ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΟΥ ΑΡΧΙΚΑ ΣΥΝΔΕΕΙ ΜΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΜ ΚΑΙ ΣΕ ΒΑΤΤ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΣΚΟΡΤΣΟ ΟΠΩΣ ΛΕΜΕ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΟΥ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΞΕΣΥΝΔΕΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΡΕΛΑΙ ΑΦΟΥ ΠΙΑ Ο ΜΣ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ

    ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΠΑΤΗΕΜΝΗ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΕΣ ΑΝΕΞΕΡΕΤΩΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΣ ΑΠΟ 500 ΒΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ

    ΥΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΟΔΟ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ...... ΣΑΝ ΝΑ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΝ ΑΡΗ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ....ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΙΠΑΜΕ ....ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ .....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή ΣΟΡΡΥ

    ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΠΟΣΤ ....ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΕΛΙΔΑ Η ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΕΙΤΕ ΜΕ ΧΡΟΝΙΚΟ Η ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΟΠΩΣ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ......

    ΤΕΛΟΣ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ

    REGARDS SAKIS

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisc
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    αιγιο
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    pare mia asfalia 20 A Ekiniseos se ola ta magazia hlektrologikon

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIMKAF
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία
    Μηνύματα
    639

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisc Εμφάνιση μηνυμάτων
    pare mia asfalia 20 A Ekiniseos se ola ta magazia hlektrologikon
    Σε αυτό το forum λέμε όχι στα greeklish και όχι μόνο το λέμε αλλά προσπαθούμε να το κάνουμε και πράξη... Διάβασε πιο προσεκτικά τους όρους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΧΙ στα greeklish...

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.
    διωρθώνω
    Κατά λάθος απάντησα; σε παλαιό μήνυμα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 24-10-10 στις 01:17
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Βαζεις ενα θερμιστορ NTC στο πρωτευον δηλαδη στα 220ν και ελυσες ολα τα προβληματα οταν τροφοδοτεις το θερμιστορ παρουσιαζει αντισταση μερικων Ω και μετα απο λιγα δευτερολεπτα πεφτει στα 1Ω περιπου αναλλογα με το θερμιστορ, οι μετασχηματιστες αυτου του τυπου παρουσιαζουν πολυ μικρη αντισταση στο πρωτευον,γιαυτο τον λογο πεφτει και η ασφαλεια που το βλεπει σαν βραχυκυκλωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thanos10 : 24-10-10 στις 01:28

  9. #29
    Επισκέπτης
    Guest

    Προεπιλογή Απλή λύση στο πρόβλημα.

    Το πρόβλημα λύνεται πολύ απλά με την τοπολογία που αναφέρθηκε στην αρχή απο άλλο μέλος- λάμπα 220 v - 60 Watt στο πρωτεύον και διακόπτης για να τη βραχυκυκλώνει μετά την εκκίνηση. Έχω κάνει το ίδιο στον αυτομετασχηματιστή του εργαστηρίου μου (3 KW) γιατί μου έριχνε την ασφάλεια στο ρολόι τησ Δ.Ε.Η κατα την εκκίνηση και λύθηκε το πρόβλημα.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. INVERTER 220-220 vOLT kAI 220-380
    By MAIKLKF in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-14, 17:48
  2. AC 220V 2000W Speed Controller SCR Voltage Regulator Dimming Dimmer Thermostat
    By xkosm in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-13, 19:09
  3. μετ/στης 220V > 42V .Προβλημα υπερτασης στα 46 Volt
    By dalai in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-13, 14:30
  4. Μετατροπη 220v 60 Hz σε 220 50Hz
    By anonymos29 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-11, 15:06
  5. Μετ/στής 220V/12V-24V 200VA
    By QED in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-09, 21:01

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας