Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: Μετ/της 220-220v 2000w

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    317

    Προεπιλογή Μετ/της 220-220v 2000w

    Kαλησπερα σας.

    υπάρχει ενα μικρο πρόβλημα και θελω μια βοήθεια. μου έχουν φτιάξει (μια μεγάλη εταιρία) ενα μετασ/τη torodial 1προς1 220-220v 2000w που τον χρειάζομαι για το εργαστήριο.. οταν τον παρελαβα και τον έβαλα για δοκιμή είδα οτι τραβά πολύ μεγάλο ρεύμα εκκίνησης.και αυτό οχι όλες της φορές.δηλαδη στο πρωτεύων εχω βάλει μια 20a αυτόματη και 9 στης 10 φορές την ρίχνει όταν πάω να την σηκώσω και δεν την κρατά με τίποτα.να σκεφτείτε οτι μερικές φορές ρίχνει και την 35 αρα ασφάλεια στο ρολόι της DEH. όλα αυτά φυσικά χωρείς κανένα φορτίο πάνω του...
    μετα απο τηλεφωνική επικοινωνία με την εν λόγο εταιρία, πηγα τον μετ/τη στο εργαστήριο για τεστ. αυτο εγινε μπροστά μου. ο άνθρωπος τον έβαλε σε ειδικά μηχανήματα και δεν βρήκε κανένα πρόβλημα ούτε διαρροή ούτε και βραχυκύκλωμα.. αυτό που διαπίστωσε και αυτός είναι οτι τραβά μεγάλο ρεύμα στην εκκίνηση του..
    μου πρότεινε μια λύση με ένα κύκλωμα καθυστέρησης (χωρείς να μου δώσει κάποιο κύκλωμα) με μια αντίσταση η με μια μικρή λάμπα ώστε να υπάρχει μείωση στο ρεύμα εκκίνησης.

    οι ερωτήσεις μου είναι 2

    1 θέλω μια έγκυρη απάντηση απο έναν που γνωρίζει αρκετά καλά πανω σε αυτα. αυτό που γίνετε στον εν λόγο μετ/τη να τραβα τοσο μεγαλο ρευμα στην εκκίνηση και οχι όλες της φορές είναι νορμάλ αυτό?????αν οχι θα του τον φέρω στην μούρη....

    2 αν είναι νορμάλ μου μπορώ να βρω ενα τέτοιο κύκλωμα? το σχέδιό του να το κατασκευάσω μια και ειμαι ηλεκτρονικός..

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    282

    Προεπιλογή Re: Μετ/της 220-220v 2000w

    Υπάρχει η απλή και η σωστή λύση.
    -Η απλή λύση είναι να αλλάξεις την ασφάλεια και να βάλεις βραδεία τηκόμενη (lameria αλλά εκμεταλλεύεσαι το μεγαλύτερο thermal inertia της τηκόμενης).
    -Η σωστή λύση (νούμερο ενα) είναι να βάλεις ένα έτοιμο κύκλωμα κύκλωμα soft start π.χ. της ABB ή Legrand (ακριβό για 2kW)
    -H σωστή λύση (νούμερο δύο) είναι να βάλεις αυτόματη ασφάλεια που να είναι θερμική-αργή (άμα βρεις που έχει πες μου και εμένα να πηγαίνω να πέρνω...-Υπάρχουν πάντως.)

    Είναι λίγο μπέρδεμα να φτιάξεις softstart για τόσο μεγάλο φορτίο. Δύσκολα μπορείς να το κάνεις με αντιστάσεις (πολλές και μεγάλες). Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις triac και να κάνεις pwm control στην πύλη του.
    Διάλεξε και πάρε...

    Φιλικά,
    Χρήστος

    0 Not allowed! Not allowed!
    (|=|) ...to drive and control... (|=|)
    Εδώ το καλό σέρβις - άρφ άρφ

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Μία φορά στο παρελθόν δούλευα μεγάλο μετασχηματιστή και είχε την ίδια συμπεριφορά....Λογικό είναι...
    Οτι δεν το κάνει πάντα έχει σχέση με το σε ποια στιγμή πετυχαίνεις το ρεύμα της ΔΕΗ δηλαδή αν είναι στα 0V ή στα 220V και πιθανόν έχει να κάνει και με την παραμένουσα μαγνήτιση του μετασχηματιστή.
    Προσωπικά πιστεύω (δεν το έχω δοκιμάσει) σε τέτοιο φορτίο οτι η πιο απλή και οικονομική λύση (αν ξέρεις λίγο από κατασκευές) είναι η λύση με λάμπα, η οποία θα συνδέεται για 1-2 sec σε σειρά και μετά με ρελέ καθυστέρησης θα την βραχυκυκλώνεις...
    Υπάρχουν και αντιστάσεις (αλλά αμφιβάλλω πάλι αν θα βρείς) που αρχικά έχουν υψηλή αντίσταση και στην συνέχεια μειώνεται η αντιστασή τους όσο ζεστενωνται...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή zero crossing

    Δημήτρη δεν ξέρω τι θέλεις να τροφοδοτήσεις αλλά θα σου πρότεινα κύκλωμα καθυστέρησης με zero crossing ώστε να έχεις το μικρότερο ρεύμα εκκίνησης.
    Αν κοιτάξεις στις εταιρείες που έχουν triac πιθανότατα να έχουν κάποια εφαρμογή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "ο φτωχούλης άρρωστος δεν είναι ασθενής, είναι ένας πεθαμένος που έχει την αναίδεια να ζεί..." ΤΣΙΦΟΡΟΣ

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    317

    Προεπιλογή

    Παιδιά όπως είπα είμαι ηλεκτρολόγος - ηλεκτρονικός. ασχολούμαι με service. τον θέλω για τον πάγκο για απομόνωση του ουδετέρου αλλά και γενικά από την DEH. θέμα προστασίας (αν έχεις ένα τέτοιο μετ/τη και ακουμπήσεις κατά τύχη μόνο ένα από τα 2 καλώδια η φάση η ουδέτερο δεν σε χτύπα οχι να σε σκοτώσει αλλά πολύ ελάχιστα,μια και δεν υπάρχει επιστροφή προς την γη στον ουδέτερο δηλαδή)

    .. σχετικά με ασφάλειες βραδιάς τήξης υπάρχουν όσες θες.
    Σε αυτό που δεν ήμουν τόσο σίγουρος ήταν οτι αυτό που κάνει είναι σωστό.. έχω συνδέσει και άλλες φορές ιδία kw μετ/τη αλλά οχι torodial κανονικό, και δεν είχα αυτό το πρόβλημα. αυτό που διαβεβαίωσε αυτός που τον έφτιαξε ήταν ότι οι torodial έχουν μεγαλο ρεύμα εκκίνησης στα ιδία wat σε σχέση με έναν απλό. άρα μάλλον είναι λογική η συμπεριφορά του..

    αυτό με το χρονικό θα κάνω μαλών. υπάρχουν έτοιμα στην αγορά σε σειρά με μια μικρή λάμπα.δεν βρίσκω άλλη λύση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Δημήτρη,

    το στιγμιαίο ρεύμα εκκίνησης είναι επαγωγικό και σκεφτόμουν μήπως κατά την εκκίνηση να είχε νόημα να έχεις κάποιους πυκνωτές ώστε να μπορούν να εξουδετερώνουν την έντονα επαγωγική συμπεριφορά με την αντίστοιχη (ή έστω μικρότερη) χωρητική. Κάτι αντίστοιχο δηλ. με διατάξεις λαμπών φθορισμού που χρησιμοποιούν πυκνωτές μαζί με τα μπάλαστ για να διορθώνουν το συντελεστή ΔΕΗ για χρήση συστοιχειών τέτοιων λαμπών π.χ. σε μονάδες παραγωγής...

    Επίσης φαντάζομαι ότι μετά από έναν μετασχηματιστή 1:1 δεν είναι δυνατή η απευθείας ανόρθωση που κάποιοι χρησιμοποιούμε ανορθώνοντας από την φάση της ΔΕΗ. Σε αυτή την περίπτωση απαιτείται διπλή ανόρθωση σαν να χρησιμοποιύσαμε οποιδήποτε μετασχηματιστή χωρίς μεσαία λήψη... Επιβεβαίωσέ με αν γνωρίζεις γιατί έχω ξεχάσει... τη σχετική θεωρία. Επίσης θύμησέ μου: πρωτεύον και δευτερέον είναι γαλβανικά απομονωμένα (?) δηλ. μετράω βραχυκύκλωμα πρωτεύον και δευτερεύον και ανοιχτό κύκλωμα μεταξύ οποιουδήποτε πόλου πρωτεύοντος με οποιοδήποτε δευτερεύοντος...

    ΥΓ. Είχα και εγώ έναν τέτοιο αλλά σαφώς μικρότερο μετασχηματιστή και σκεφτόμουν εκτός του θέματος της προστασίας την εξομάλυνση της τάσης δικτύου για λογότερους βόμβους κλπ.

    Φιλικά
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    317

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Ανώνυμος
    Δημήτρη,

    το στιγμιαίο ρεύμα εκκίνησης είναι επαγωγικό και σκεφτόμουν μήπως κατά την εκκίνηση να είχε νόημα να έχεις κάποιους πυκνωτές ώστε να μπορούν να εξουδετερώνουν την έντονα επαγωγική συμπεριφορά με την αντίστοιχη (ή έστω μικρότερη) χωρητική. Κάτι αντίστοιχο δηλ. με διατάξεις λαμπών φθορισμού που χρησιμοποιούν πυκνωτές μαζί με τα μπάλαστ για να διορθώνουν το συντελεστή ΔΕΗ για χρήση συστοιχειών τέτοιων λαμπών π.χ. σε μονάδες παραγωγής...

    Επίσης φαντάζομαι ότι μετά από έναν μετασχηματιστή 1:1 δεν είναι δυνατή η απευθείας ανόρθωση που κάποιοι χρησιμοποιούμε ανορθώνοντας από την φάση της ΔΕΗ. Σε αυτή την περίπτωση απαιτείται διπλή ανόρθωση σαν να χρησιμοποιύσαμε οποιδήποτε μετασχηματιστή χωρίς μεσαία λήψη... Επιβεβαίωσέ με αν γνωρίζεις γιατί έχω ξεχάσει... τη σχετική θεωρία. Επίσης θύμησέ μου: πρωτεύον και δευτερέον είναι γαλβανικά απομονωμένα (?) δηλ. μετράω βραχυκύκλωμα πρωτεύον και δευτερεύον και ανοιχτό κύκλωμα μεταξύ οποιουδήποτε πόλου πρωτεύοντος με οποιοδήποτε δευτερεύοντος...

    ΥΓ. Είχα και εγώ έναν τέτοιο αλλά σαφώς μικρότερο μετασχηματιστή και σκεφτόμουν εκτός του θέματος της προστασίας την εξομάλυνση της τάσης δικτύου για λογότερους βόμβους κλπ.

    Φιλικά
    Γιώργος
    Γεια σου γιωργο!!!

    1 αυτό με ένα πυκνωτή το σκέφτηκα για βελτίωση στο συνημίτονο Φ. όταν τον τοποθετήσω θα το μετρήσω με το όργανο..

    2 Σωστό οτι δεν μπορεί να γίνει ανόρθωση δικτύου με στυλ διόδου εν σειρά και πυκνωτή (αν κατάλαβα καλά αυτό εννοείς) διοτι ο ουδέτερος είναι εκτός ΔΕΗ και οχι γειωμένος. Mπορουμε μόνο με πλήρη ανόρθωση γέφυρας..

    3 Οχι. αυτός ο μετ/της που έχει ένα κοινό τύλιγμα λέγετε αυτό-μετασχ/της και χρησιμοποιείτε γι άλλους σκοπούς..

    Ο 1 προς 1 έχει 2 ανεξάρτητα τυλίγματα (Πρωτεύων - δευτερεύων) ηλεκτρικός τελείως απομονωμένα το ένα από το άλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Γιατί να μην μπορείτε να κάνετε απλή ανόρθωση με μια δίοδο? εφόσον έχουμε δυο σημεία με εναλλασσόμενη τάση βάζουμε σε σειρά με το ένα άκρο του δευτερεύοντος μια δίοδο, και έναν πυκνωτή απο το άλλο άκρο της διόδου προς το άλλο άκρο του δευτερεύοντος. Πάνω στον πυκνωτή θα έχουμε κανονικά DC και απομονωμένο.

    Στην περίπτωση μετασχηματιστή 1:1 απο τα 230 θα είναι περίπου 310V

    Κάνω κάπου λάθος?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Κρητη
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    δυμιτρη υπαρχει κυκλομα το οποιο ειναι απλο και θα σου κανει δουλια,απλα δεν ξερω να ανεβαζω σχεδια εδω.να στο στηλω στο msn?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Δημήτρη,

    δεν γνωρίζω αν είναι αυτομετασχηματιστης, πάντως με είχε παραξενέψει το ότι πρωτεύο και δευτερεύων δεν ήταν γαλβανικά απομωνομένα και σκεφτόμουν μήπως είχε γίνει κατασκευαστικό λάθος δηλ. η μιά λήψη πρωτεύοντος κανονικά κατέληγε στην είσοδο τάσης και η άλλη στην έξοδο τάσης... Αντίστοιχα και για το δευτερεύον... Πάει το μυαλό σου κάπου? Στον αυτομεταχηματιστή τί ελέγχους αντίστασης μπορούμε να κάνουμε?

    Γιάννη,

    απλή ανόρθωση γίνεται μόνο όταν ο ένας πόλος είναι γειωμένος, ανόρθωση γέφυρας όταν υπάρχει μετασχηματιστής χωρίς μεσαία λήψη και διπλή ανόρθωση όταν υπάρχει μετασχηματιστής με μεσαία λήψη (γη). Προφανώς είχα κάνει λάθος στο προηγούμενο post που ανέφερα τη διπλή ανόρθωση και με διόρθωσε ο Δημήτρης.

    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. INVERTER 220-220 vOLT kAI 220-380
    By MAIKLKF in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-14, 17:48
  2. AC 220V 2000W Speed Controller SCR Voltage Regulator Dimming Dimmer Thermostat
    By xkosm in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-13, 19:09
  3. μετ/στης 220V > 42V .Προβλημα υπερτασης στα 46 Volt
    By dalai in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-13, 14:30
  4. Μετατροπη 220v 60 Hz σε 220 50Hz
    By anonymos29 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-11, 15:06
  5. Μετ/στής 220V/12V-24V 200VA
    By QED in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-09, 21:01

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας