Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: ΟΤΑΝ ΚΙΝΗΘΩ ΚΑΙ ΦΩΝΑΞΩ ΝΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΑ ΦΩΤΑ...!!!

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    thessalonik-larisa
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή ΟΤΑΝ ΚΙΝΗΘΩ ΚΑΙ ΦΩΝΑΞΩ ΝΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΑ ΦΩΤΑ...!!!

    παιδια θελω να κανω ενα κυκλωμα που να αναβουν τα φωτα οταν μπαινω στο δωματιο.εχω σκεφτει το εκσης:
    1.ανιχνευτη κινησης και ανιχνευτης ηχου
    2.αυτοι θα στελνουν ενα σημα σε μια AND πυλη και η εξοδος της θα παει σε ενα ρελε που εχω.το οποιο οταν παρει 5V θα κλεινει ο διακοπτης για τα 220V που θα ειναι τα φωτα.

    Το προβλημα μου ειναι τι ανιχνευτες θα παρω(μοντελο) και ποσο εχουν.και πως δουλευουν αυτοι?δηλαδη θελουν ταση?πως στελνουν σημα και τετοια?
    ξερει κανεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Κάτι ποιό απλό που έχουμε κάνει κυρίως σε αποθήκες στο σπίτι μας είναι ένας απλός τερματικός διακόπτης σε κάθε πόρτα. Όταν ανοίγει η πόρτα ανάβει το φώς. Όταν κλείσει η πόρτα κλείνει το φώς αλλά αν θές πατάς εναν άλλο διακόπτη και συνεχίζουν να είναι αναμένα.

    Μπορεί να είναι και άσχετο με αυτό που θες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή Re: ΟΤΑΝ ΚΙΝΗΘΩ ΚΑΙ ΦΩΝΑΞΩ ΝΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΑ ΦΩΤΑ...!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanosgen
    παιδια θελω να κανω ενα κυκλωμα που να αναβουν τα φωτα οταν μπαινω στο δωματιο.εχω σκεφτει το εκσης:
    1.ανιχνευτη κινησης και ανιχνευτης ηχου
    2.αυτοι θα στελνουν ενα σημα σε μια AND πυλη και η εξοδος της θα παει σε ενα ρελε που εχω.το οποιο οταν παρει 5V θα κλεινει ο διακοπτης για τα 220V που θα ειναι τα φωτα.

    Το προβλημα μου ειναι τι ανιχνευτες θα παρω(μοντελο) και ποσο εχουν.και πως δουλευουν αυτοι?δηλαδη θελουν ταση?πως στελνουν σημα και τετοια?
    ξερει κανεις?
    Υποθέτω πως όλα αυτά τα λες πολύ χοντρικά έτσι ώστε να καταλάβουμε τι θέλεις να κάνεις. Γιατί αν δεν τα λες να ξέρεις πως δεν μπορείς να συνδέσεις έτσι απλά τις εξόδους των αισθητήρων πάνω σε μια πύλη AND (η οποιαδήποτε άλλη πύλη) και αυτήν μετά να οδηγήσει ένα ρελέ (όσο μικρός και αν είναι)… Θέλεις λίγο πιο... πολύπλοκο κύκλωμα!

    Για ποιο λόγο δεν βάζεις απλά ένα φωτοκύτταρο που να ελέγχει τα φώτα;;; Τα πουλάνε και έτοιμα κιόλας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    thessalonik-larisa
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    επειδη θελω με ηχο να ανοιγουν.δηλαδη να χτυπησω παλαμακια μπαινωντας στο δωματιο.το ρελε δεν ξερω αν αντεχει τα 220V.

    δηλαδη δεν υλοποιητε με τιποτα αυτο που θελω?????????

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή Re: ΟΤΑΝ ΚΙΝΗΘΩ ΚΑΙ ΦΩΝΑΞΩ ΝΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΑ ΦΩΤΑ...!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanosgen
    παιδια θελω να κανω ενα κυκλωμα που να αναβουν τα φωτα οταν μπαινω στο δωματιο.εχω σκεφτει το εκσης:
    1.ανιχνευτη κινησης και ανιχνευτης ηχου
    2.αυτοι θα στελνουν ενα σημα σε μια AND πυλη και η εξοδος της θα παει σε ενα ρελε που εχω.το οποιο οταν παρει 5V θα κλεινει ο διακοπτης για τα 220V που θα ειναι τα φωτα.

    Το προβλημα μου ειναι τι ανιχνευτες θα παρω(μοντελο) και ποσο εχουν.και πως δουλευουν αυτοι?δηλαδη θελουν ταση?πως στελνουν σημα και τετοια?
    ξερει κανεις?
    Για το άνοιγμα της πόρτας με μαγνητικές επαφές και ένα ρελέ.
    Για ενεργοποίηση με ήχο ένα ηχοδιακόπτη. Το κιτ της σμαρτ λειτουργεί καλά. Μόνο επειδη το ρελε είναι μικρό, θα οδηγήσεις μ' αυτό ένα μεγαλυτερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ice25
    Όνομα
    Γιατί το θέλει?
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    194

    Προεπιλογή

    μπορείς να πάρεις ένα pir(ραντάρ) και ένα glas break. αυτά μέσα έχουν επαφές ρελε,συνήθως normaly close.μπορείς το comon των ρελε να τα βάλεις στο (-)και από την επαφή να δώσεις σε οπουδήποτε λογικό κύκλωμα,φυσικά οι αισθητήρες παίρνουν τάση +12v.επισεις τα glas break αντιδρούν περισσότερος σε υψηλές συχνότητες,αν και έχω δει να δίνουν και με παλαμάκια από κοντινή απόσταση.

    καλό είναι στην έξοδο του λογικού κυκλώματος να βάλεις κάποιο κύκλωμα με τρανζίστορ να δουλέψει σαν διακόπτης και από εκεί να οδηγήσεις το ρελε.


    ανυχνευτες θα βρεις απο 10-20Ε

    για τα glas break δεν ξερω αν σου δουλεψουν σωστα γι'αυτο που θες.ισως να χριαστει να κανεις καποιο δικο σου κυκλομα με μικροφονο και καποιο ενυσχιτακη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanosgen
    επειδη θελω με ηχο να ανοιγουν.δηλαδη να χτυπησω παλαμακια μπαινωντας στο δωματιο.το ρελε δεν ξερω αν αντεχει τα 220V.
    Εχεις σκεφτει ποτε σοβαρα να παντρευτεις...? με ενα χτυπημα των χεριων θα αναβουν αυτοματα φωτα......τηλεοραση, θα ερχοντε οι παντοφλες .... ,θερμοσιφωνας να κανεις μπανακι.....κτλ......

    το μονο μειονεκτημα του κυκλωματος που σου προτεινω ειναι οτι μετα απο λιγο καιρο θα αρχισει να υπολητουργει ...και θα πρεπει να τα κανεις ολα χειροκινητα.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    george
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    ΤΡΙΚΑΛΑ
    Μηνύματα
    421

    Προεπιλογή ΟΤΑΝ ΚΙΝΗΘΩ ΚΑΙ ΦΩΝΑΞΩ ΝΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΑ ΦΩΤΑ...!!!

    τα glass-break σας ενημερωνω οτι δεν ειναι τοσο ευεσθητα ετσι ωτσε να δουλεψουνε με τον χτυπο απο τα παλαμακια ακομα και αν ειναι κοντα.τα δουλευω σε τραπεζες και ξερω

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Τα φωτα σας για ...φωτα
    By bchris in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-12, 01:57
  2. Φωτα xenon και ραδιοφωνο
    By antwnhs1 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-11, 17:33
  3. ROISCOK RP 208CN ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΦΩΤΑ
    By diamantis23 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-11, 21:29
  4. ενεργοποιηση κυκλωματος οταν σβησουν τα φωτα.
    By thanosgen in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-08, 18:23
  5. Πως ανοιγουν αυτα τα αρχεια????
    By _ab in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-05, 16:50

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας