Σελίδα 19 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 9 17 18 19 20 21 29 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 181 έως 190 από 299

Θέμα: πομπος fm 30w με 6146w

  1. #181
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Όταν δεν ακούτε τους παλιούς αυτά παθαίνετε. Ψάξε τις δημοσιεύσεις μου και βρες το σχέδιο που έχω ανεβάσει με τα δύο στάδια, με χωρητική σύζευξη. Κάποιοι άλλα σχέδια δημοσίευαν στα περιοδικά τους και άλλα σχέδια είχαν τα μηχανήματα που πουλούσαν. Να μη τα ξαναλέω, τάχω πει πόσες φορές αλλά κανένας δεν ακούει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #182
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Γειά σου Ηλία

    Η 6ak5 απο μόνη τις δεν μπορεί να οδηγήση την 6146β είναι μικρή .

    Η βάζεις την 5763 - 6146 ή φτιάχνεις 6ακ5 - 5763 - 6146

    πάντως την 6ak7 δεν την έχω χρησιμοποιήσει το σιγουρο είναι 6C4 -5763 - 6146

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #183
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JIM_6146B
    Γειά σου Ηλία

    Η 6ak5 απο μόνη τις δεν μπορεί να οδηγήση την 6146β είναι μικρή .

    Η βάζεις την 5763 - 6146 ή φτιάχνεις 6ακ5 - 5763 - 6146

    πάντως την 6ak7 δεν την έχω χρησιμοποιήσει το σιγουρο είναι 6C4 -5763 - 6146

    ΕΤΣΙ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #184
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πέτροs
    Όνομα
    Πέτροs
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    Α.Αττικη
    Μηνύματα
    252

    Προεπιλογή

    Σαs ευχαριστω πολυ ολουs για τιs απαντησειs.

    Χωρητικη συζευξη ειναι αληθεια δεν σκεφτηκα να κανω, αν και εχω δει τιs δημοσιευσειs σου Ηλια για το θεμα αυτο,{σχεδιο
    6c4 , el504} και δεν το σκεφτηκα γιατι ειναι η πρωτη φορα που κατασκευαζω σχεδιο με δυο βαθμιδεs στα FM αλλα και γιατι
    τα περισοτερα σχεδια που εχω δει εχουν επαγωγικη, θα το κανω ομωs σημερα και αυριο θα σαs πω τα αποτελεσματα.

    Για το οτι η 6ak5 μπορει να μην φτανει να οδηγησει την 6146 την αλλαζω και βαζω el84.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #185
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από itta-vitta
    Ψάξε τις δημοσιεύσεις μου και βρες το σχέδιο που έχω ανεβάσει με τα δύο στάδια, με χωρητική σύζευξη.
    +1

    Πάντα έφτιαχνα τα δικά μου μηχανήματα με χωριτική σύζευξη και λειτουργούσαν άψογα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #186
    Μέλος Το avatar του χρήστη yet!
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Γεια σας παιδια... Πριν απο μερικες ημερες ενω εψαχνα για κατι ασχετο στην Αποθηκη μου επεσε το ματι μου σε ενα κλειστο Μαυρο μεταλικο κουτι που μου τραβηξε αμεσως την προσοχη μου... Το πηρα στο σπιτι το ανοιξα και εκπληκτος αντικρυσα ενα παλιο αυτοταλαντωτο με την 6146α για τα FM... Αν σας πω ποσο χαρηκα ισως να με θεωρησετε τρελαρα... Ναι χαρηκα γιατι ειχα στα χερια μου ενα μικρο κοματι Ιστοριας , ενα κοματι Ελληνικης ιστοριας απο τα καλα χρονια του Πειρατικου Ραδιοφωνου των 70 και 80.... ΕΙδα λοιπον οτι το σχεδιο κατασκευης ηταν σχεδον πανομοιοτυπο με αυτην την κατασκευη του φορουμ.... http://www.hlektronika.gr/forum/show...801#post218801 ΑΦου λοιπον εκανα τους απαραιτητους ελενχους στα εξαρτηματα, αρχισα την αναπαλαιωση.... Κατ αρχας ξεκολησα πολλα εξαρτηματα και τα ξανακολησα παλι... Μετα το συναρμολογησα λιγο πιο επαγγελματικα , τουλαχιστον να εχει και καπιοα ταξη... Κατα τον ελενχο των εξαρτηματων ειδα οτι αντι μια Varicap ειχε τεσσερις σε σειρα... Η συνδεσμολογια αυτη εχει αναφερθει ηδη εδω σε αυτο το Thread... Το κακο ηταν οτι απο τις τεσσερις Varicap ηταν οι τρεις καμενες... Ετσι μου εμεινε μονο μια η οποια κολληθηκε κανονικα οπως δειχνει το σχεδιο... Επισκευασα επισης και τους δυο μεταβλητους Πυκνωτες που σε ορισμενα σημεια βραχυκυκλωναν...Μετα..αποφασισα λοιπον με μεγαλη αγωνια να συνδεσω το ολο Κυκλωμα στην Ταση και να το δοκιμασω συντονιζοντας το με ενα μικρο διπολακι.... Τωρα θα γελασετε λιγο αλλα αισθανθηκα παλι σαν ημουν 25 Χρονων!!!! Τα χερια μου ετρεμαν απο την χαρα μου οταν συντονιστηκα ακριβως εκει που εβγαινα στον Αερα πριν απο 32 περιπου χρονια στην ομορφη Αθηνα μας.... Στους 92,6 Mhz!!!!!!!! Η συχνοτητα εδω στο μικρο χωριουδακι της κρυας και αφιλοξενης Γερμανιας ηταν αδεια λες και περιμενε τον Τρελο Ελληνα να κανει κατι που ισως λιγοι ντοπιοι , μετρημενοι στα δαχτυλα ενος χεριου θα το ειχαν μονο σαν ενα Ονειρο..... Ημουν λοιπον στον Αερα!!!!!!!!!!! Ολο το σπιτι πλυμηρισμενο απο τα 20 Watt της παλιας αλλα ακομα ακμαιας 6146α!!!! Το επομενο βημα..... ελφρο χτυπημα με το δαχτυλο στον Μεταβλητο Ταλαντωσης για να ακουστει εκεινι το Μαγικο....Τακ Τακ.....στον δεκτη.... Αντιδραση... ΘΕΤΙΚΗ!!!!!!! Το χαρακτηριστηκο Τακ Τακ απο το δαχτυλο μου ακουγονταν καθαρα στον δεκτη... Το Μηχανημα εβγαινε ακριβως εκει που ηθελα εγω Στους 92,6 Mhz , και τραβουσε γυρω στα 60ma.... Πιο ειναι τωρα το επομενο βημα ενος Ελληνα τρελου ερσαιτεχνη των 70 και 80??? Μα φυσικα να δοκιμασει την Διαμορφωση!!!!!! Εκει ειναι που η Καρδια μου αρχισε να χτυπα σαν τρελη... Η Εισοδος του μηχανηματος συνδεθηκε κατ αρχας μα μια γεννητρια και το χαρακτηριστικο μακρυ ΜΠΙΠ ακουγονταν αρκετα καλα θα ελεγα στον δεκτη μου.... Μετα συνεδεσα στην εισοδο εναν Μικτη και διαλεξα επο τον Κεντρικο μου υπολογιστη ενα Μουσικο κοματι που μου θυμιζει τις τελευταιες νυχτες μου στην Ελλαδα μας και συγκεκριμενα , να σας το πω χοντρα χοντρα...Πανγκρατιωτικες Νυχτες μου!!!! Ολα σε θυμιζουν απο Χαρουλα Αλεξιου.... Οι...πεταλουδες στο στηθος μου αρχιζουν να χορευουν ρυθμικα.... Η διαμορφωση δουλευει τελεια, αν και η τελευταια μου Varicap ζεσταινεται ανησυχητικα... Ισως να ειναι και αυτη σε κατσταση Εξαρσης οπως ολο μου το σωμα.... Ξερεται τι σκεφτηκα εκεινη την ομορφη στιγμη.... Για εναν τρελο Πειρατη ουτε ο πιο ομορφος Οργασμος δεν συγκρινεται με αυτο το τελειο και πανεμορφο συναισθημα που αισθανομαι εγω τωρα.... Μην γελατε... και εσεις τα περασατε... Το μονο ανησυχητικο παιδια σε ολη αυτην την περιπτωση ειναι ο βομβος που με ενοχλει... Δεν αιναι και τοσο πολυς αλλα ειμαι τελειωμανης... Δεν τον γουσταρω τον Βομβο.... Δειχνει ασχημη δουλεια... Απροσεχτη... Κακη η Λανθασμεη Κατασκευη..Ξερετε τι εκανα?? Δεν ξερω πραγματιμα αν ειναι σωστο παιδια... Αποσυνδεσα τα Νηματα της 6146 απο τον Μετασχηματιστη των 6,3 Βολτ και του εδωσα Ταση απο ενα σταθεροποιημενο Τροφοδοτικο..... Και ως δια μαγειας ο Βομβος εξαφανιστηκε εντελως!!!!!! Σκεφτηκα λοιπον να ανορθωσω τα 6,3 Βολτ του Μετασχηματιστη Τασης και μετα να τα σταθεροποιησω με ενα κοινο ολκληρωμενο σταθεροποιητη Τασης... Αλλα επειδη δεν ξερω αν αυτο ειναι εφικτο η Θεωρητικα σωστο , ζητω εδω την τεχνικη σας βοηθεια... Αν εχετε κανενα σχεδιακι θα με βοηθησετε πολυ... Δεν ξερω επισης κατα ποσο ειναι σωστο να δωσουμε συνεχη Ταση στα νηματα μιας Λυχνιας... Αν αυτο την βλαψει.... Πεστε μου την γνωμη σας.... Δεν το εχω ξανακανει ποτε... Αλλα οι δικιμες εδωσαν αριστα αποτελεσματα.... Αλλα ηταν μονο πενταλεπτες γιατι φοβηθηκα μην χαλασω κατι....Το μηχανηα αυτο παιδια δεν θα το χρησιμοποιησω για να βγαινω καθημερινα στον Αερα.... Αλλωστε για αυτην την δουλεια εχω τον Διαδυκτιακο μου Νομιμο Σταθμο που με ακουνε παρα πολοι φιλοι και φιλες καθε βραδυ απο ολον τον Κοσμο!! Το Μηχανημα αυτο αναπαλαιωνεται μονο και μονο για Πειραματικους και συναισθηματικους σκοπους... Για εμενα ειναι μια απλα μια Μηχανη του χρονου που μου επιτρεπει να γυρισω λιγο πισω στις καλες ανεμελες εποχες... Εποχες που δεν ειχαμε τον φοβο της χρεωκοπιας, που περπαταγαμε την Πλατεια Ομονειας χωρις φοβο....εποχες χωρις Μερκελ και ΔΝΤ....εποχες που δυστυχως δεν θα γυρισουν ποτε πισω.... Ηταν ημερες που ηξερες οτι το αυριο που θα ξημερωσει θα ειναι τουλαχιστον τοσο σιγουρο οσο και το χθες... Ενω...σημερα..... δεν εισαι πια σιγουρος ουτε για τον ιδια σου τον εαυτο.... Με φιλκους Ραδιοφωνικους χαιρετισμους... Χρηστος...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yet! : 05-03-12 στις 15:18
    http://www.Radioyet.de
    Το Ελληνικό Ραδιόφωνο....από την Γερμανία...!
    Κάθε Δευτέρα , Τρίτη και Πέμπτη απο 22.00 μεχρι τις 01.00 τα μεσάνυχτα...

    Γίνετε φίλοι μου στο Facebook εδώ.. https://www.facebook.com/RADIOYET.THE.GREEK.RADIO

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον yet! για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αθικτον (05-03-12)

  8. #187
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    518

    Προεπιλογή

    Φιλε Χρηστο καλα εκανες και χσυνδεσες τα νηματα σε DC. Ειναι μια πολυ παλια τεχνικη για εξαλειψη του βομβου. Εξαλλου αν δεις το Datasheet της λυχνιας, αναφερει: "Heater voltage 6,3V (AC or DC)" Αυτο με το σταθεροποιητη που ειπες ειναι καλη ιδεα, απλα προσεξε λιγο γιατι η λαμπα τραβαει στα νηματα αποτι βλεπω maximum 1,3Α και θα ζοριζεται λιγο ο σταθεροποιητης. Με ξυκτρα οι κλασικοι LM78xx LM317 κτλ δινουν 1,5Α. Ισως μπορεις να χρησιμοποιησεις κανα LM338 εαν δεν καλυφθεις απο τα προηγουμενα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #188
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή

    Καλησπερα φιλε Χρήστο (yet!).Με συγκινει ο,βαθεια συναισθηματικος τροπος που προσεγγιζεις το θεμα.

    Προτιμησε μουσικη απο καποιο παλιο "cd player" για να μην περασει η "RF" στην καρτα ηχου.

    Αντι για "βαρικαπ" βαλε μια κοινη διοδο ή ακομα και...Led! Μη σου φανει παραξενο,διαμορφωνει μια χαρα!

    Οσο για το νημα,δες το απλο τροφοδοτικο στο σχεδιο.

    Θα ρυθμισεις το "τριμμερ" μεχρι να φωτοβολησει το
    νημα το ιδιο,οπως με το εναλλασομενο,ειναι ο απλουστερος και πιο σιγουρος τροπος.

    Για τα αυτοταλαντωτα εχω φτιαξει ολοκληρη ενοτητα με τιτλο: "504: ο μυθος των fm".Που ξεκινα απο'δω:

    http://www.hlektronika.gr/forum/show...393#post453393

    Εκει θα βρεις πολλα που σχετιζονται τοσο με την κατασκευη,οσο και με την ιστορια των αυτοταλάντωτων.

    Αν μπορεις δωσε καποιες φωτο απο το εσωτερικο να το θαυμασουμε,μιας και αποτελει κομματι πλεον της ιστοριας των ερασιτεχνων των "(χ)ερτζιανών".

    φιλικα Γεωργιος (αθικτον).
    NHMA.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #189
    Μέλος Το avatar του χρήστη yet!
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Ουαου!!!!! Φιλε Ανδρεα σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση!!!!!!!! Αυτα που εγραψες με βοηθουν παρα πολυ! Κοιταξα τι ενταση τραβανε τα Νηματα και μετρησα στα 6,4 Βολτ 1,16 Αμπερ..Συμφωνω λοιπον μαζι σου οτι ο ΣΤαθεροποιητης θα ζοριζεται.... Πρεπει λοιπον να βρουμε τον καταληλο και να δω εγω ποιον θα βρω προχειρο εκει που εργαζομαι.... Σημερα το βραδακυ αρχιζω να καταστρωνω τα .....καταχθονια σχεδια..... Να δουμε πως θα τα καταφερουμε.... Και παλι σε ευχαριστω πολυ.... Χρηστος..

    0 Not allowed! Not allowed!
    http://www.Radioyet.de
    Το Ελληνικό Ραδιόφωνο....από την Γερμανία...!
    Κάθε Δευτέρα , Τρίτη και Πέμπτη απο 22.00 μεχρι τις 01.00 τα μεσάνυχτα...

    Γίνετε φίλοι μου στο Facebook εδώ.. https://www.facebook.com/RADIOYET.THE.GREEK.RADIO

  11. #190
    Μέλος Το avatar του χρήστη yet!
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Φιλε Γιωργο εισαι απλα υπεροχος! Τετοιο Σερβις δεν το περιμενα....! Το σχεδιακι ειναι πραγματικα θησαυρος!!! Τα μισα απο τα εξαρτηματα τα εχω ηδη στα χερια μου... Μου λειπει το ολοκληρωμενο και το ποτενσιομετρο.... Αυριο μαλον θα εχω στα χερια μου και τα υπολοιπα.... Επειδη εργαζομαι σε μια Εταιρια Ηλεκτρονικων παιχνιδιων εχω την δυνατοτητα να τα βρω σιγουρα... Εδω που μενω δεν υπαρχει σε αποσταση 150 Χλμ κανενα καταστημα Ηλεκτρονικων.... Και οτι χρειαζομαι το παιρνω η απο την δουλεια μου η παραγγελια...! Οι καλες εποχες που πηγαιναμε γρηγορα γρηγορα στον Βασιλη η στον Ποπ22 εχουν για εμενα περασει εδω και 25 χρονια... Εμαινα μαλιστα στο Πανγκρατι και εκει υπηρχε ενα καλο μαγαζι με Ηλεκτρονικα εξαρτηματα... Η URANIA αν το θυμαστε... εκει εβρισκες σχεδον τα παντα... Σε ευχαριστω πολυ επισης για τα καλα σου λογια... Νοσταλγω εκεινες τις καλες ας τις πουμε εποχες... Σημερα τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα, μεγαλυτερη Ισχυ...μουσικα δικαιωματα κλπ.. Να σκεφτεις οτι εγω για ενα Ιντερνετ Ραδιοφωνο πληρωνω στο Γερμανικο Κρατος γυρω στα 1500 Ευρω τον χρονο για Μουσικα δικαιωματα.... Και να φανταστεις οτι παιζω 75 τις εκατο Ελληνικη Μουσικη! Αλλα επιδη ακουγομαι πολυ απο Ελλαδα και Αμερικη πληρωνω εξτρα χαρατσια!!!!! Αυτα λοιπον.... και παλι σε ευχαριστω... Μολις το ετοιμασω το μηχανημα θα βγαλω και μερικες φωτο να το χαρουμε ολοι μαζι... Πολλους χαιρετισμους...Χρηστος...

    0 Not allowed! Not allowed!
    http://www.Radioyet.de
    Το Ελληνικό Ραδιόφωνο....από την Γερμανία...!
    Κάθε Δευτέρα , Τρίτη και Πέμπτη απο 22.00 μεχρι τις 01.00 τα μεσάνυχτα...

    Γίνετε φίλοι μου στο Facebook εδώ.. https://www.facebook.com/RADIOYET.THE.GREEK.RADIO

Σελίδα 19 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 9 17 18 19 20 21 29 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΟΜΠΟΣ FM 6146W (ΑΥΤΟΤΑΛΑΝΤΩΤΟ)
    By thanos_x in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-20, 17:55
  2. tube 6146w
    By sokerdem in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-13, 02:17
  3. Πομπος με την 6146w
    By MOGOLOS in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 112
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-12, 19:07
  4. Λαμπα 6146W
    By pak pak in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-08, 15:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας