Σελίδα 25 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 15 23 24 25 26 27 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 241 έως 250 από 299

Θέμα: πομπος fm 30w με 6146w

  1. #241
    Μέλος Το avatar του χρήστη kiros
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    315

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω εκτιμώ πολύ περισσότερο έναν με ελλιπείς γνώσεις που προσπαθεί να μάθει παραπάνω, παρά έναν με γνώσεις που κρίνει τους πρώτους με τέτοιο ύψος.
    Ο συγκεκριμμένος δεν προσπαθεί να μάθει, αλλά προσπαθεί να επιβάλει τις λανθασμένες γνώσεις του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kiros για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (11-03-12)

  3. #242
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο συγκεκριμμένος δεν προσπαθεί να μάθει, αλλά προσπαθεί να επιβάλει τις λανθασμένες γνώσεις του.
    Ναι! Αυτό ακριβώς είναι που προσπαθώ να αναδείξω & να αποτρέψω!!! Αλλά δυστυχώς έχω αρχίσει να πείθομαι από την σοφότατη ομήγυρη ότι τελικώς δεν ξέρω τι λέω και μάλλον έχει δίκιο ο Πάπας!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  4. #243
    Μέλος Το avatar του χρήστη kiros
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    315

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αθικτον Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι ατοπο να ισχυριζομαι οτι ειμαι ειδικος στο απλουστερο κυκλωμα "rf" που υπαρχει.
    Παντως το κολπο με το "Led" δοκιμασε το εχει πλακα. Θα λες δεν ειναι δυνατον!
    Μόνος σου το ανακάλυψες;
    Οταν ειμασταν μικροι ψαχναμε να βρουμε την ΒΑ102
    Και σταματουσαμε την κατασκευη επειδη ελειπε αυτο το σημαντικο υλικο!
    Τότε υπήρχαν παντού
    Που να ξεραμε οτι κανουν τα παντα.
    Τώρα που το ανακάλυψες έχεις αποκτήσει τον τίτλο ειδικός στην 504 (απλουστερο κυκλωμα "rf" που υπαρχει)
    .........

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #244
    Μέλος Το avatar του χρήστη kiros
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    315

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι! Αυτό ακριβώς είναι που προσπαθώ να αναδείξω & να αποτρέψω!!! Αλλά δυστυχώς έχω αρχίσει να πείθομαι από την σοφότατη ομήγυρη ότι τελικώς δεν ξέρω τι λέω και μάλλον έχει δίκιο ο Πάπας!!!
    Την Ελληνική γλώσσα είναι λίγο δύσκολο να την διαχειριστεί κάποιος......

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #245
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο συγκεκριμμένος δεν προσπαθεί να μάθει, αλλά προσπαθεί να επιβάλει τις λανθασμένες γνώσεις του.
    νομίζω οι περισσότεροι αντιλαμβανόμαστε οτι τα περισσότερα που λεεί είναι μπαρούφες, και για όσους δεν τις αντιλαμβάνονται (τις μπαρουφες), επανέρχομαι στο προηγούμενο ποστ μου, όπου έγραψα <<Μπορείς ευγενικά να απαντήσεις σε κάποιον που θεωρείς οτι αυτά που γράφει είναι λάθος, και να επισημάνεις το λαθος του και να τεκμηριώσεις την δική σου άποψη που θεωρείς σωστή>>.
    Το να γράφουμε όμως πολυσέλιδα φιλοσοφικά μυνήματα σε ένα τεχνικό φόρουμ τουλάχιστον κουράζουν όλους τους υπολοίπους και δεν έχουν να προσφέρουν εντελώς τίποτα στην συζήτηση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την Ελληνική γλώσσα είναι λίγο δύσκολο να την διαχειριστεί κάποιος......
    και επίσης διαφωνώ και με τον τρόπο γραφής, δεν είναι όλοι φιλόλογοι εδώ οι Μπαμπινιώτηδες, ένα τεχνικό φόρουμ είναι, όπου κάποιοι που το παρακολουθούν και συμμετέχουν μπορεί να είναι απλά απόφοιτοι γυμνασίου ή ακόμα και δημοτικού. Θεωρώ οτι η χρήση της Ελληνικής απο τον SRF κατα αυτό τον τρόπο, γίνεται καθαρά για θέμα εντυπωσιασμού.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzitzikas : 11-03-12 στις 12:50

  7. #246
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Θεωρώ ότι κατανοώ απόλυτα τα γραφόμενα και ίσως εννοούμενα (με κάποια επιφύλαξη) του καθενός.
    Όπως και ότι μπορώ με 'μεγάλη ακρίβεια' να ξεχωρίσω την επαγγελματική του κατάρτιση , την οποία και δεν αμφισβητώ.
    Όμως όσοι χρησιμοποιούν το φόρουμ για μάθηση δεν νομίζω να ξεκαθαρίζουν και να απομονώνουν το 'δια ταύτα' στα περισσότερα θέματα.
    Θυσιάζεται η λεπτομέρεια και χάνεται στον βωμό της αντιπαλότητας.
    Από την άλλη να πω ότι αυτή η αντιπαλότητα (σε λογικά πλαίσια) είναι το αλάτι και το πιπέρι της κουβέντας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #247
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Σταύρο θα συμφωνίσω μαζί σου, όπως και με τον προλαλλήσαντα Παναγιώτη. Σκοπός δεν είναι με τον τρόπο γραφής μας να εντυπωσιάζουμε τον συνομιλητή μας για το πόσο καλοί γνώστες είμαστε. Γεώργιε (srf), ότι έχεις γνώσεις, κάποιος άλλος συνάδελφος το καταλαβαίνει πολύ εύκολα. Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη προσπάθεια αυτό, όμως αν το ειρωνικό ύφος απουσίαζε από τα γραφόμενά σου όλα θα ήταν πολύ καλύτερα. Εντάξει, είναι βλάκειες για παράδειγμα αυτά που αναφέρει ο αθικτον; Πες του με τρόπο που να μην είναι εριστικός ότι "αγαπητέ άθικτον διαφωνώ μαζί σου γιατί αυτά που λες είναι παντελώς εμπειρικά και δεν συνάδουν με την θεωρία η οποία λέει άλλα". Αν ο αθικτον επιμένει απλά δεν επιμένεις εσύ, γιατί οι υπόλοιποι σχετικοί ή μη αναγνώστες θα ψαχτούν ή θα καταλάβουν το ορθό των γραφόμενων από τους δυό σας.
    Οι χαρακτηρισμοί δημοσίως σε ανθρώπους που στην τελική δεν γνωρίζουμε δεν νομίζω ότι ωφελούν ή βοηθούν σε κάτι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον electron για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αθικτον (12-03-12), patent61 (15-07-12)

  10. #248
    Μέλος Το avatar του χρήστη yet!
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Λοιπον παιδια το μηχανηματακι ειναι ετοιμο... Η κατασκευη δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα ακολουθει το ερασιτεχνικο πνευμα της εποχης του... Για τα νηματα εφτειαξα το κυκλωμα με συνεχες που μου εδωσε ο φιλος Αθικτος και το ευχαριστω πολυ δημοσια για αυτο... Ο Βομβος μειωθηκε αισθητα.... Τα γραμματα στην προσοψη τα εγραψα με παλια Letraset εκεινης της εποχης...Μετα για να μην φευγουν χρησιμοποιησα λακ σπρευ για τα μαλια....Ιδεα και.... ευγενης χορηγια της Κοπελιας μου.... Οσο για την Βαρικαπ που ζεσταινεται περιμενω να ερθουν καινουργιες και θα δουμε αν εχει η τωρινη Βαρικαπ καποιο προβλημα...κατι που πιστευω εγω... Στην αντιπαραθεση που γινεται εδω δεν θα λαβω μερος γιατι πιστευω οτι εδω ολα τα παιδια εχουν τις γνωσεις τους και τους σεβομαι ολους..Ειμαι της αποψης οτι ακομα και απο ενα ...μυρμηγκι μπορει να μαθει καποιος πολλα....Εμαθα πολλα απο αυτο εδω το Φορουμ και δεν μορω να κατηγορησω κανεναν.... Ολοι κατι ξερουν και ο καθε ενας καπου αλλου... Φιλικα... Χρηστος... DSC01889.jpgDSC01891.jpgDSC01896.jpgDSC01897.jpgDSC01898.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    http://www.Radioyet.de
    Το Ελληνικό Ραδιόφωνο....από την Γερμανία...!
    Κάθε Δευτέρα , Τρίτη και Πέμπτη απο 22.00 μεχρι τις 01.00 τα μεσάνυχτα...

    Γίνετε φίλοι μου στο Facebook εδώ.. https://www.facebook.com/RADIOYET.THE.GREEK.RADIO

  11. #249
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή

    Δεν χρειαζεσαι καινουριες βαρικαπ,αρκει να μην εχει καει η παλια,
    απλα βαλε μικροτερο πυκνωτη ,απο την βαρικαπ προς το πηνιο ταλαντωσης,
    βαλε ενα 4,7πικο και αν συνεχιζει να ζεσταινεται βαλε 3,3 πικο.
    τι πυκνωτη εχει εκει τωρα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον TSAKALI για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αθικτον (12-03-12)

  13. #250
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από silver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητε Αθικτον ριξε μια ματια εδω http://www.solorb.com/elect/misc/VXOFMbug1/.Υπαρχει ενα απλο σχεδιακι πως μπορει να δουλεψει ενας κρυσταλλικος ταλαντωτης με διαμορφωση fm χρησιμοποιοντας varicap.
    φιλτατε "σιλβερ" μικρομεταβολες στη συχνοτητα οντως μπορουν να γινουν. Ετσι,με μια

    μεταβαλομενη χωρητικοτητα,ρυθμιζεται η συχνοτητα στους κρυσταλους των γεννητριων στερεο.

    Δεν μπορει ομως με ενα τοσο απλο κυκλωμα να εχουμε την ιδια αποκλιση στη διαμορφωση οπως

    μ'ενα "PLL"(για να μπορουμε να βαλουμε μουσικη). Μικτη διαμορφωση ισως να μπορει να κανει,καθαρο

    "fm" παντως δε θα'ναι. Πρεπει να λαβεις υποψιν σου βεβαια οτι πολλα κυκλωματα στο "νετ" δεν δουλευουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 25 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 15 23 24 25 26 27 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΟΜΠΟΣ FM 6146W (ΑΥΤΟΤΑΛΑΝΤΩΤΟ)
    By thanos_x in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-20, 17:55
  2. tube 6146w
    By sokerdem in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-13, 02:17
  3. Πομπος με την 6146w
    By MOGOLOS in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 112
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-12, 19:07
  4. Λαμπα 6146W
    By pak pak in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-08, 15:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας