Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 16 από 16

Θέμα: Μηχανή τυλίγματος πηνίου απλού μετασχηματιστή

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos
    Ωραιος!Χρησιμοτατο μηχανημα και το κολπακι με το κομπουτερακι πολυ μαγκαιβερια!!!!
    Συνηθως οι επαγγελματικοι περιεληκτες εχουν μηχανισμο που μετακινει το συρμα (περιπου οπως μετακινειται η κεφαλη ενος εκτυπωτη) και δεν χρησημοποιεις καθολου τα χερια σου...
    Το ξέρω ότι το έχουν και τέτοιο μηχανισμό. Είναι λίγο δύσκολο να το φτιάξω όμως. Πρέπει να γίνει και ρυθμιζόμενο για να μπορώ να ρυθμίζω το βήμα. Άρα δύσκολο... Καλό είναι και έτσι μωρέ, δεν θα ανοίξω και εργοστάσιο

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Νίκο, είσαι άξιος συγχαρητηρίων. Πολύ ωραία η κατασκευή σου και πολύ έξυπνος ο μετρητής των στροφών - σπειρών.
    Μπράβο και πάλι μπράβο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babisko
    Νίκο, είσαι άξιος συγχαρητηρίων. Πολύ ωραία η κατασκευή σου και πολύ έξυπνος ο μετρητής των στροφών - σπειρών.
    Μπράβο και πάλι μπράβο.
    Μπάμπη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, όπως και όλους τους υπόλοιπους

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    μπραβο! απιστευτη κατασκευη!

    το κομπιουτερακι ομως μου φενεται καλο... τι βλεπω εκει? λογαριθμους εξισωσεις? δεν εχεις κατι πιο φθηνο να βαλεις?!

    Υ.Γ. πως την εχεις κανει την κατασκευη να μην τυλιγει πηνιο μονο σε ενα μερος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Whiz
    μπραβο! απιστευτη κατασκευη!

    το κομπιουτερακι ομως μου φενεται καλο... τι βλεπω εκει? λογαριθμους εξισωσεις? δεν εχεις κατι πιο φθηνο να βαλεις?!

    Υ.Γ. πως την εχεις κανει την κατασκευη να μην τυλιγει πηνιο μονο σε ενα μερος?
    3€; πόσο πιο φτηνό; :P άσε που δεν το χρησιμοποιεί κανείς.. Εξ'αλλού δεν πήγε και χαμένο. Γιαυτό έβαλα βύσματάκι
    έβαλα αυτό γιατί έχει πάνω του ένα κουμπί που λέγεται +/- και μόλις το πατάω αλλάζει το πρόσημο. πχ. Έκανα λάθος στις 50 σπείρες και θέλω να γυρίσω μια σπείρα πίσω. Πατάω το +/- , γύρναω την κορίνα μια σπείρα πίσω για να διορθώσω το λάθος και αμέσως γίνεται 49. Μετά όταν θέλω να παω μπροστά, πατάω ξανά το +/- και συνεχίζω, 50, 51 κτλ.. Τα αλλά κομπιούτερακια δεν το έχουν αυτό.

    ΥΓ. Το είπα και πιο πάνω. Με το χέρι και με λίγο ζόρι! Έχει μάνουρα αυτός ο μηχανισμός..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Αυτή είναι η παλιά μου περιελικτική ("πολιορκητική") μηχανή από το παλιό μου εργαστήριο. Τη χάρισα σε ένα φίλο μου διότι δεν έχω πια χώρο να την τοποθετήσω. Η ξύλινη βάση είναι κατασκευασμένη από μασίφ ξύλο παρμένο από παλιό χαλασμένο παγκάκι. Το μοτέρ είναι από ηλεκτρικά παράθυρα αυτοκινήτου και είναι αντιστρέψιμο ώστε να αφαιρούνται σπείρες, αν χρειαστεί. Η μέτρηση των σπειρών γίνεται με μηχανικό απαριθμητή τηλεφωνικού κέντρου αγορασμένο από το Μοναστηράκι. Η διέγερση του απαριθμητή γίνεται με μαγνήτη από αυτούς που χρησιμοποιούν οι ξυλουργοί και ειδικά τοποθετημένο reed relay. Η οδήγηση του σύρματος γίνεται με το χέρι και με πολύ προσοχή (είναι από τις πιο αγχωτικές εργασίες που έχω κάνει). Η συγκράτηση της καρκάσας (καρουλιού) γίνεται με ειδικές κατασκευές σιδερένιων πλακών τις οποίες, δυστυχώς, δεν έχω φωτογραφήσει, αλλά, αν θέλετε, μπορώ να σας περιγράψω. Είμαι στη διάθεσή σας για οποιεσδήποτε απορίες. Η μηχανή κατασκευάστηκε γύρω στο 1989. Έχω τυλίξει με αυτήν αρκετές δεκάδες μετασχηματιστών ισχύος από 70-500W.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  perieliktiki_3_346.jpg Εμφανίσεις:  266 Μέγεθος:  84,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  perieliktiki_2_141.jpg Εμφανίσεις:  264 Μέγεθος:  84,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  perieliktiki_1_691.jpg Εμφανίσεις:  282 Μέγεθος:  86,5 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-17, 13:47
  2. DIY Μηχανή περιέλιξης μετασχηματιστών & πηνίων.
    By Alex.137 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-17, 17:31
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-16, 20:14
  4. Μετασχηματιστής σε μετασχηματιστή
    By kanivallos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-15, 14:48
  5. Κατασκευή απλού μετασχηματιστή
    By thodoris12 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-14, 20:18

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας