Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 38 από 38

Θέμα: Αυτοματισμος για autostart/autooff γεννητριας!!

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Θάσος
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και 4 με 5 χρόνια δουλεύω ένα δικής μου σχεδίασης ATS πάνω σε μια μικρή γεννήτρια των 2,8 Kw. Πέρσι μου παρουσίασε πρόβλημα το λαστιχένιο σωληνάκι της βενζίνης, με αποτέλεσμα να μου χυθεί αρκετή στο πάτωμα του εργαστηρίου. Η ατέλεια του αυτοματισμού είναι ότι δεν έχω έλεγχο στο άνοιγμα και κλείσιμο της βενζίνης. Άραγε υπάρχει ηλεκτρική βαλβίδα που να δουλεύει στα 12 volts και να επιτρέπει ή να αποκλείει την διέλευση του καυσίμου; Και αν ναι, δεν θα πρέπει αυτή να βιδωθεί απευθείας στο ρεζερβουάρ στην θέση του υπάρχοντος χειροκίνητου διακόπτη;
    για βαλβίδα... ψάξε από συστήματα υγραερίου αυτοκινήτου, μετά τον διακόπτη βάλτην

    http://autogas-systems.gr/index.php?route=product/product&product_id=271



    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Αρκετά φθηνή η βαλβίδα. Δεν γράφει την τάση λειτουργίας, αλλά μάλλον είναι απίθανο να μην είναι για 12 volts, αφού προορίζεται για αυτοκίνητα. Τον μόνο ενδοιασμό που έχω, είναι το πώς θα συνδεθεί με τον διακόπτη βενζίνης. Αν κάνω την ένωση μεταξύ τους με το ίδιο λαστιχένιο σωληνάκι, πάλι υπάρχει η πιθανότητα να μου κοπεί.

    Άραγε υπάρχει κάτι αντίστοιχο, αντί για λαστιχένιο σωληνάκι, κάτι σε μεταλλικό και εύκαμπτο, ώστε να μην έχω κανένα φόβο διαρροής από αυτό;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Θάσος
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρκετά φθηνή η βαλβίδα. Δεν γράφει την τάση λειτουργίας, αλλά μάλλον είναι απίθανο να μην είναι για 12 volts, αφού προορίζεται για αυτοκίνητα. Τον μόνο ενδοιασμό που έχω, είναι το πώς θα συνδεθεί με τον διακόπτη βενζίνης. Αν κάνω την ένωση μεταξύ τους με το ίδιο λαστιχένιο σωληνάκι, πάλι υπάρχει η πιθανότητα να μου κοπεί.

    Άραγε υπάρχει κάτι αντίστοιχο, αντί για λαστιχένιο σωληνάκι, κάτι σε μεταλλικό και εύκαμπτο, ώστε να μην έχω κανένα φόβο διαρροής από αυτό;
    Για ψάξε σε εξαρτήματα για σκάφη...

    Στάλθηκε από το SM-A600FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv9cvk
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Ρεθυμνο Κρητη
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και 4 με 5 χρόνια δουλεύω ένα δικής μου σχεδίασης ATS πάνω σε μια μικρή γεννήτρια των 2,8 Kw. Πέρσι μου παρουσίασε πρόβλημα το λαστιχένιο σωληνάκι της βενζίνης, με αποτέλεσμα να μου χυθεί αρκετή στο πάτωμα του εργαστηρίου. Η ατέλεια του αυτοματισμού είναι ότι δεν έχω έλεγχο στο άνοιγμα και κλείσιμο της βενζίνης. Άραγε υπάρχει ηλεκτρική βαλβίδα που να δουλεύει στα 12 volts και να επιτρέπει ή να αποκλείει την διέλευση του καυσίμου; Και αν ναι, δεν θα πρέπει αυτή να βιδωθεί απευθείας στο ρεζερβουάρ στην θέση του υπάρχοντος χειροκίνητου διακόπτη;

    Αλεξανδρε δες για βαλβιδα υποπιεσης απο μηχανακι . Παιζει το ρολο του αυτοματου ρουμπινετου , εχει εισοδο καυσιμου απο τεποζιτο και εξοδο προς καρμπ , εχει ακομα ενα σωληνακι που παει στην εισαγωγη (εκει θελει στην εφαρμογη σου πατεντα) και "διαβαζει " υποπιεση οταν μιζαρει ο κινητηρας!
    Αν εξαιρεσεις την μετατροπη που θελει στην εισαγωγη , ειναι μια ευκολη και απλη λυση!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος
    Όνομα
    vagelis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    316

    Προεπιλογή

    Καλησπερα.
    Σχετικα με auto start γεννητριας , ξερω οτι πρεπει να κοπουν και οι 3 φασεις (σε περιπτωση 3φασικου) για να ξεκινησει η γεννητρια. Μονοφασικη παροχη, πιο ευκολη.
    Εχεις δικιο οτι δεν ειναι κατι απλο , οπως και για το 600 (κατ εμε).
    Ελεγκτης 3 φασεων χρειαζεται , συνηθως 1 relay σε καθε φαση ή καλυτερα 3 optocoupler , μετα κυκλωμα με πυλες και στην συνεχεια ρελες να ξεκιναει γεννητρια.
    Αυτα τα απλα. Υστερα ανατροφοδοτηση αρχικου κυκλωματος (ελεγχος στροφων κινητηρα ή επιτηρητης τασης εξοδου γεννητριας) αν ξεκινησει η γεννητρια να σταματησει να οπλιζει ο ρελες εκκινησης. Οπως και χρονοκυκλωμα, σε περιπτωση που επανελθει η αρχικη 3φασικη ή μονοφασικη ταση να γινει off η γεννητρια σε καθορισμενο χρονο και οχι αμεσως. Ολλα αυτα με αυτοματισμο και χρονοκυκλωματα.
    2η περιπτωση με προγραμματισμο Arduino ή pic
    Αν θες ρωταω γνωστο μου περι προβληματος σου , αν το εχει υλοποιησει καπου . Ασχολειται με αυτοματισμους, οπως και εγω παλαιοτερα. Ισως ξερει , το εχει ξανακανει και μπορει να σε βοηθησει . Η ερωτηση θα ειναι μονο για 1η περιπτωση υλοποιησης και οχι για 2η προγραμματισμου.
    Αποτι το βλεπω, πολυ λιγοτερα απο την μιση τιμη που ανεφερες. Αν θες τον ρωταω. Καλο υπολοιπο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος
    Όνομα
    vagelis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    316

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lasenios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεία σας,,,,
    ψαχνώ να βρώ ετοιμο συστηματακι το οποίο θα μπορει να δει οτι κοπηκε το ρευμα, να δςσει εντολη να βαλει η γεννητρια μπροστα, και οταν ερθει το ρευμα να την ξανακλεισσι και να γυρίσει στο διτκυο.
    ακουγεται απλο...αλλα με μια ερευνα που εκανα τετοιοι ετοιμοι πινακες πωλούνται γυρώ στα 600 ευρώ....πολλα δεν ειναι>?>?

    παρακαλώ οποιος μπορεί να βοηθησει,να βρώ ετοιμη την πλακετα που θα τα ελεγχει αυτα,και απλα να βαλω μεγαλυτερα ρελε για το 220.
    ευχαριστώ
    επισης οποιοσ μπορει ας παραθέσει ενα σχεδιο για το πώς συνδέονται -γενητρια-πινακας-Δεή.


    Καλησπερα.
    Σχετικα με auto start γεννητριας , ξερω οτι πρεπει να κοπουν και οι 3 φασεις (σε περιπτωση 3φασικου) για να ξεκινησει η γεννητρια. Μονοφασικη παροχη, πιο ευκολη.
    Εχεις δικιο οτι δεν ειναι κατι απλο , οπως και για το 600 (κατ εμε).
    Ελεγκτης 3 φασεων χρειαζεται , συνηθως 1 relay σε καθε φαση ή καλυτερα 3 optocoupler , μετα κυκλωμα με πυλες και στην συνεχεια ρελες να ξεκιναει γεννητρια.
    Αυτα τα απλα. Υστερα ανατροφοδοτηση αρχικου κυκλωματος (ελεγχος στροφων κινητηρα ή επιτηρητης τασης εξοδου γεννητριας) αν ξεκινησει η γεννητρια να σταματησει να οπλιζει ο ρελες εκκινησης. Οπως και χρονοκυκλωμα, σε περιπτωση που επανελθει η αρχικη 3φασικη ή μονοφασικη ταση να γινει off η γεννητρια σε καθορισμενο χρονο και οχι αμεσως. Ολλα αυτα με αυτοματισμο και χρονοκυκλωματα.
    2η περιπτωση με προγραμματισμο Arduino ή pic
    Αν θες ρωταω γνωστο μου περι προβληματος σου , αν το εχει υλοποιησει καπου . Ασχολειται με αυτοματισμους, οπως και εγω παλαιοτερα. Ισως ξερει , το εχει ξανακανει και μπορει να σε βοηθησει . Η ερωτηση θα ειναι μονο για 1η περιπτωση υλοποιησης και οχι για 2η προγραμματισμου.
    Αποτι το βλεπω, πολυ λιγοτερα απο την μιση τιμη που ανεφερες. Αν θες τον ρωταω. Καλο υπολοιπο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος
    Όνομα
    vagelis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    316

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.Παιδιά θέλω να κάνω αυτό ακριβώς που ρωτάει και φίλος εδώ.Σε βουνό που υπάρχει πομπός ωστε όταν πέφτει η ΔΕΗ να παίρνει μπροστά η γεννήτρια.Ισχύς της γεννήτριας κάπου στα 2kva.Υπάρχει τίποτε έτοιμη αυτή η πλακέτα?Σίγουρα υπάρχει αλλά που θα την βρούμε είναι το θέμα.

    Τσεκαρισε απαντηση που εγραψα πιο πανω στον "Lasenio" , ο γνωστος που αναφερω καποτε ειχε σχεση με "βουνισιες" κεραιες νομιζω. Θες να τον ρωτησω περί προβλήματος σου ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv9cvk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλεξανδρε δες για βαλβιδα υποπιεσης απο μηχανακι . Παιζει το ρολο του αυτοματου ρουμπινετου , εχει εισοδο καυσιμου απο τεποζιτο και εξοδο προς καρμπ , εχει ακομα ενα σωληνακι που παει στην εισαγωγη (εκει θελει στην εφαρμογη σου πατεντα) και "διαβαζει " υποπιεση οταν μιζαρει ο κινητηρας!
    Αν εξαιρεσεις την μετατροπη που θελει στην εισαγωγη , ειναι μια ευκολη και απλη λυση!!
    Όλα αυτά που μου ανέφερες μου ακούγονται "κινέζικα", αφού είμαι παντελώς άσχετος με τέτοιου είδους θέματα. Πάντα ότι είχε σχέση με μηχανικά μέρη ήταν η αντιπάθειά μου.

    Πάντως μετά από επικοινωνία που είχα με Θεσσαλονίκη, όπου διαπίστωσα ότι μιλούσα με παντελώς άσχετο άτομο, αφού δεν ήξερε αν η ηλεκτροβαλβίδα που πουλούσε είναι normal-close ή normal-open, μου υπέδειξε να αποτανθώ σε τοπικό συνεργείο που εγκαθιστούν υγραέριο στα αυτοκίνητα. Οπότε είμαι σε αναμονή.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Αυτοματισμος για διακοπει ρευμα
    By sokin_23 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-16, 13:41
  2. autostart γεννητριας
    By digelia in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-15, 17:57
  3. Nas 200 AutoStart after power faliure
    By tgi in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-10, 20:20
  4. Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-10, 11:32

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας