Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Πρόβλημα με επέκταση μνήμης...

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή Πρόβλημα με επέκταση μνήμης...

    Έχω μία καινούρια μνήμη DDR Kingston 512MB στα 400MHz και προσπάθησα να την εγκαταστήσω στο PC μου. Πάνω στο PC υπάρχουν άλλες δύο μνήμες 1GB η κάθε μία και είναι πάλι Kingston στα 400MHz. Με το που έβαλα και την 512 πάνω στην μητρική ενώ την αναγνωρίζει κανονικά ο υπολογιστής (BIOS), αφού βλέπω το πλήρες μέγεθος της μνήμης όταν εκκινεί ο υπολογιστής από εκεί και πέρα δεν γίνετε τίποτα…

    Δεν προχωρεί καθόλου. Που λέτε να είναι το πρόβλημα; Η μητρική μπορεί να δεχτεί ως και 3GB…




    PS:
    Η νέα μνήμη (512) δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Δοκιμάστηκε σε άλλο PC και δουλεύει τέλεια…

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    γιατι να βαλεις τοσο πολυ ραμ? εγω εχω 2gb και πεταει το μηχανιμα... εσυ απο 2gb πας σε 2.5gb δεν θα εχεις διαφορα... ισα ισα που θα χασεις και την λειτουργια dual channel... στο pc σου παλιες μνημες ειναι DDRII η απλα DDR?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Αν εχεις μονο 3 υποδοχες για μνημη, διαβασε το εγχειριδιο της μητρικης μηπως η τριτη ειναι μονο για συνδιασμο dual channel. π.χ. slot 1&2 για αθροισμα και slot 1&3 για διπλο καναλι. αν υποστιρίζει dual η μητρικη σου. λιγες πληροφοριες ακομα για το συστημα σου θα βοηθουσαν παντως.

    0 Not allowed! Not allowed!
    HONDA-THE POWER OF DREAMS-

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis
    γιατι να βαλεις τοσο πολυ ραμ? εγω εχω 2gb και πεταει το μηχανιμα...
    Το μηχάνημα είναι παλιό και δεν σκοπεύω να το αλλάξω σύντομα. Το μόνο που μπορώ να αναβαθμίσω πλέον έτσι ώστε να μπορέσει να μείνει ζωντανός για τουλάχιστον άλλα 3 χρόνια + είναι η μνήμη. Δεν μπορώ πλέον να βρω επεξεργαστή αφού η μητρική έχει socket 754 για AMD 64. Και το δικό μου πετάει με τα 2GB RAM αλλά όπως είπα πετάει τώρα… σε δύο χρόνια όμως;;;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis
    εσυ απο 2gb πας σε 2.5gb δεν θα έχεις διάφορα... ισα ισα που θα χάσεις και την λειτουργία dual channel... στο pc σου
    Από τα 2GB πήγα στα 2.5GB απλά για να κάνω δοκιμή. Ο στόχος μου είναι να πάω στα 3GB προσθέτοντας ακόμα ένα άρθρομα του ενός GB πάνω στην μητρική μου. Τα 3GB είναι και τα μέγιστο όριο της μητρικής μου και φυσικά λόγο παλαιότητας δεν υποστηρίζει dual channel.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis
    παλιές μνήμες είναι DDRII η απλά DDR?
    Οι παλιές μνήμες είναι DDR. Η μητρική μου δεν υποστηρίζει DDR2

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FISIKOS
    Αν εχεις μονο 3 υποδοχες για μνημη, διαβασε το εγχειριδιο της μητρικης μηπως η τριτη ειναι μονο για συνδιασμο dual channel. π.χ. slot 1&2 για αθροισμα και slot 1&3 για διπλο καναλι. αν υποστιρίζει dual η μητρικη σου. .
    Μόνο τρείς υποδοχές έχει η μητρική μου και δυστυχώς δεν υποστηρίζει dual channel, μόνο single channel με μέγιστη τιμή τα 3GB RAM.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FISIKOS
    λιγες πληροφοριες ακομα για το συστημα σου θα βοηθουσαν παντως.
    Το σύστημα αποτελείτε από ένα AMD 64 3200+ σε 754 socket, μητρική Gigabyte K8 triton GA-K8VT800 Pro, 2x1GB RAM Kingston 400MHz, 2x120GB SATA1 HDD, ATI Radeon 9600 Pro με 256MB RAM για VGA… ότι άλλες πληροφορίες θέλετε πείτε μου…




    PS:
    Fisikos καλώς μας ήρθες στο forum!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω Lykos1986.

    Ειχα το ιδιο συστημα πριν 2-3 χρονια (πριν μου το ΚΑΨΕΙ η ΔΕΗ) με Κ8, sata1 120 αλλα με AMD athlon xp και ειχα 2χ512mb σε διπλο καναλι που δουλευε ρολοι. μετα την αναβαθμιση εβαλα amd 3200+ στα 1,8 αλλα σε μητρικη με 939 socket (της chaintech με vnf4/ultra chip) και με ενα ακομη module μνημης 1gb (καταργησα το dual channel απλα τοποθετώντας τη μνημη στην 4η θεση με τις 512 στις θεσεις 1 και 2)

    Μηπως η μητρικη σου ζορίζεται με τον αρκετα ισχυρο επεξεργαστη για τις δυνατοτητες της (3200+) και την προσθετη μνημη που εβαλες???????

    παντως θα ψαξω να βρω τα εγχειριδια μηπως βρω κατι καλυτερο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    HONDA-THE POWER OF DREAMS-

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Τελικός βρήκα τα φταίει! Δείτε σε αυτήν την σελίδα http://www.ec.kingston.com/ecom/conf...submit1=Search στο κάτω μέρος…


    Με λίγα λόγια:
    Maximum Memory:
    2 GB using 400MHz DDR modules
    3 GB using 333MHz and 266MHz DDR modules

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Επέκταση καλωδίου με πρόβλημα
    By DjChris in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-15, 23:27
  2. Αντιγραφή μνήμης!!!
    By gsouf in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-13, 19:00
  3. περι μνήμης RAM
    By Aris Drogados Cucaracha in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-11, 16:47
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-05, 14:58
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-05, 23:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας