Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 30

Θέμα: Πίνακας με ρελέδες

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.

    Σπύρο αν θες να σε βοηθήσω και εγώ, με τα λίγα που ξέρω.

    Σκέφθηκες να κατασκευάσεις εσύ όλον τον έλεγχο ;

    Θα ήθελα να κάνεις ένα σχέδιο της εγκατάστασής σου που έχεις.
    Φτοιάξε το με την ζωγραφική.

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους και καλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φώτης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή PLC Moeller

    Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά,
    Σπύρο, μπορείς να εφαρμόσεις συνθήκες σε ένα PLC της MOELLER, της σειράς easy-Soft, (αυτό το πρόγραμμα έχω για προγραμματισμό, της συγκεκριμένης μάρκας), το οποίο μπορεί να σου ελένχει 2 αναλογικές (θερμοκρασίες) και από 6 εως 16 ψηφιακές εισόδους (για συνθήκες) και έχει 6 έως 12 (εαν θυμάμαι καλά) εξόδους (από αυτές μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις 2 ως αναλογικές, σε καποια μοντέλα)
    Μπορείς να προγραμματίσεις όποια συνθήκη θέλεις (ή να βοηθήσω εαν θέλεις), στο πως και πότε θα ενεργοποιείται και υπό ποιές συνθήκες.
    Απλώς ξεφορτώνεσαι τα πάντα, εκτός από τα ρελέ οδήγησης των βανών και ότι άλλο έχει εντολή κίνησης (κυκλοφορητής, έναυση καυστήρα, κτλπ), τα οποία είναι καλό να μείνουν με ενδιάμεσο από PLC και τελικό αποδέκτη με ένα ρελέ, για λόγους προστασίας του PLC (κάψιμο επαφών).

    ένα σχέδιο θα χρειαστεί για τα σημεία ελέγχου (και τύπος επαφών, ΟΝ/OFF, analog, κλπ) και εντολών (βάνες, μποιλερ κλπ και τύπος αυτών για την εκκίνηση τους), μονοφασικό, τριφασικό, ξηρή εντολή, εντολή τάσης κλπ.

    φιλικά
    Φπολιτης

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    καλα αν θελουμε και plc για εναν πινακα θερμανσης τοτε p4 στα 3ghz με 2gb ram εχουμε για ενα ανσανσερ... επισης τι αναλογικες εισοδους εξοδους λες?
    ο ανθρωπος εχει δυσκολια στο να δει τι μπορει να γινει με απλα ρελε και εσυ βαζεις και προγραμματισμο μεσα?
    ολο και ολο 3 θερμοστατες ειναι που ο καθενας δινει την εντολη στην ηλεκτροβανα του και οι 3ηλεκτροβανες δινουν την εντολη τους σε ενα ρελε που ελενχει τον κυκλωφοριτη...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από colt3003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρες και χρόνια πολλά
    τελικά την αγορά του πίνακα δεν τη γλίτωσα... και πάλι αυτό που θέλω δεν το πετυχαίνω στο 100% και αυτό γιατί δεν βρέθηκε πίνακας που να καλύπτει ακριβώς την περίπτωσή μου αλλά τυποποιημένη λύση. Τι εννοώ:
    στο σπίτι υπάρχουν τα εξής:
    1. λέβητας και καυστήρας πετρελαίου (η κλασσική λύση που έχει η πλειοψηφία των σπιτιών)
    2. τζάκι με ενσωματωμένους αυλούς που κυκλοφορεί νερό με δικό του θερμοστάτη που δίνει μια εντολή όταν το νερό φτάσει σε επιθυμητή θερμοκρασία
    3. δυο θερμοστάτες για 2 διαφορετικές ζώνες οι οποίες αποτελούνται απο 3 και 5 σώματα αντίστοιχα.
    4. δυο κυκλοφορητές
    5, μια τρίοδη βάνα ανάμιξης

    τα ζητούμενα ήταν:
    α) δίνοντας εντολή σε οποιονδήποτε απο τους δυο θερμοστάτες (ή και στους 2 ταυτόχρονα) να κυκλοφορεί ζεστο νερό που να προέρχεται είτε απο τον λέβητα του πετρελαίου είτε απο ο τζάκι
    β) το νερό απο το τζακι να κάνει προθέρμανση το νερό που βρίσκεται μέσα στον λέβητα.
    γ) σε περίπτωση που δίνεται εντολή για τον λέβητα αυτό το νερό να μην περνάει απο το τζακι και να χάνει θερμότητα τσάμπα (όταν π.χ. δεν είναι αναμμενο).

    τελικά το μόνο που δεν πέτυχα είναι να δίνω εντολή σε όποια απο τις 2 ζώνες θέλω, απο το τζάκι παρα μόνο σε μία συνεχόμενα και με δεύτερη εντολή να παίρνει και η δευτερη ζώνη ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ να μπορώ να σταματήσω την πρώτη.

    Το γιατί δεν το πολυθυμάμαι καθώς έχουν περάσει και 2 χρόνια αλλά είχε να κάνει με αδυναμία του πίνακα να δεχτεί 2 ανεξάρτητες εντολές απο 3 θερμοστάτες. το μόνο σίγουρο είναι ότι ο θερμοστάτης που ελέγχει τη θερμοκρασία στο νερό που βρίσκεται στο τζάκι δίνει την εντολή στην ηλεκτροβάνα να περάσει την επιστροφή του νερού απο τον λέβητα πρίν ξαναμπεί στο τζάκι για να ξαναζεσταθεί ...
    μύλος ε ?
    τα μπερδευεις πολυ τα πραγματα... τριοδη βανα που λες τελικα βρηκες?? πιο ευκολα θα το εκανες με 2 απλες... και ο θερμοσταστη του τσακιου θα ελενχε αυτες τις 2 χωρις να παιδευεσε με πινακες... στην μια κατασταση του θερμοστατη θα εβαζες την ηλεκτροβανα του bypass του τζακιου και στην αλλη την ηλεκτροβανα εισοδου του τζακιου... τωρα για τα αλλα περι αδυναμιας του πινακα εχω να πω μονο για την αδυναμια του ηλεκτρολογου

    Χρονια Πολλα
    Παναγιωτης

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φώτης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή PLC Moeller

    Καλημέρα Παναγιώτη & Χρόνια πολλά,
    Ακριβώς, τα PLC έχουν και αναλογική είσοδο και κάποια και αναλογική έξοδο.
    Οπότε, θα σε παρακαλούσα να σκεφτείς πριν κάνεις κριτική ή σχολια που, τελικά γυρνούν εις βάρος σου, λες σιγά μη βάλουμε PLC απο την άλλη δεν φαίνεται να ξέρεις τι μπορεί να προσφέρει ενα PLC.
    Πρώτο γιατί δεν είσαι ενήμερος επί του θέματος και δεύτερο γιατί προτέχεις για κάτι που, φαίνεται, ότι δεν κατέχεις, προς το παρόν. Υπομονή, όταν τελειώσεις και τη σχολή, φαντάζομαι ηλεκτρολόγος ή ψυκτικός.
    Μια και σνομπάρεις τα PLC, προς πληροφόρηση σου, εαν ασχοληθείς με ψυκτικά, θα σου χρειαστούν, ειδικά σε μεγάλες μονάδες.
    Ο Σπύρος θέλει κάποιες συνθήκες να επαληθεύνται και να λειτουγεί υπό κάποιες συνθήκες που εκείνος κρίνει για το πως θα συμπεριφέρεται η εγκατάσταση του. Οταν λοιπόν, θέλεις κάτι τέτοιο, έχεις 2 λύσεις.
    Α) κάνεις ένα σχέδιο με ρελέδες, με κάποιο κόστος ΧΧΧ, διότι θα χρειαστείς, χρονικά (time relay DELAY ON & DELAY OFF), θα χρειαστείς ρελέ κίνησης, ρελέ ελένχου ( οκτάλ ή εντεκάλ ) για να μπλοκάρεις κάποια άλλα ρελε να ξεκινούν ή να σταματούν, κλπ.
    Η εκκίνηση ενός μπόιλερ, δεν είναι βάλτο μπροστά και τελειώσαμε, αλλά μια σειρά ενεργειών που πρέπει να τηρηθούν ώστε να έχουμε τη βέλτιστη απόδοση και οικονομία από άποψη κατανάλωσης ρεύματος, καύσιμου, ξύλα.
    για να μη συζητήσουμε για την ασφάλεια του καζανιού (μπόιλερ), άλλες τόσες διατάξεις.
    B) Βάζεις PLC και καταργείς από 80% έως 100% τα κυκλώματα (ρελε ανωτέρω) των ελένχων συνθηκών και εντολών κίνησης. Θερμαστάτες, βάνες (είτε τρίοδες ή τετράιοδες, και κυκλοφορητές τις δατηρείς.

    Οπότε, ψάξε λίγο πριν απαντήσεις ή σχολιάσεις, τουλάχιστον να ξέρεις για τι συζητάμε. Δες επίσης τι αφορά και τι χρειάζεται ένα κύκλωμα θέρμασης, πριν καν σχολιάσεις. Το θέμα είναι και η ασφάλεια του χειριστή/καταναλωτή από τυχόν ατύχημα λόγω ελειπής ασφάλειας/σχεδιασμού και η δισλειτουργία του συστήματος ( και αφορά τα πάντα) να προκληθεί κάποιος τραυματισμος, το λεγόμενο "Fail Safe", δηλαδή κάτι παθαίνει το σύστημα, μπλοκάρει τη λειτουργία του και το κοινωποιεί στο χειριστή.

    Τώρα μπορείς να μη κάνεις τίποτα από τα ανωτέρω και να πεις ¨δεν βαριέσαι, σε μένα θα τύχει" και να τα ενώσεις όλα μαζί, όπωε λάχει, και το αποτέλσμα θα είναι το ίδιο "θα δουλέψει".

    Ανωτέρω είναι καλοπροαίρετα και τουλάχιστον μετά από 25 χρόνια στο χώρο του αυτοματισμού, θα επέλεγα πως και τι θα απαντούσα σε κάποιον που μπορεί κάτι να έχει να πει στο χώρο αυτό.

    Σπύρο, συγγνώμη για τα ανωτέρω, αλλά εαν σε ενδιαφέρει η λύση PLC, το θεωρώ πιο λογικό από όλα, ως προς τη λύση που επιδιώκης, διότι μπορεί να προγραμματιστεί και να εγκατασταθεί χωρίς την άμμεση επίσκεψη κάποιου "ειδικού", αλλά από σένα μόνο και εφόσον τα καταφέρνεις με καλώδια.
    Ειδάλως μπορείς να φωνάξεις κάποιον, (συγγνώμη δεν γνωρίζω τι επαγγελμα κάνεις) να στο εγκαταστήσει.
    Το μόνο που χρειάζεται από την μεριά σου είναι η διάταξη της υπάρχουσας εγκατάστασης (καλώδια σε ποιο χώρο βρίσκονται και που καταλήγουν, τάσεις λειτουργίας των αντλιών, κτλπ)

    Φιλικά προς όλους και όχι διάθεση να θίξω κάποιον, αλλά να μπούν κάποια πράγματα στη θέση τους.

    Θεωρώ ότι ο χώρος αυτός είναι για ανταλλαγή απόψεων και ιδεών και όχι κριτικής/σχολίων και επιθέσεων έμμεσων ή άμμεσων. Δεν θα είχε νόημα ειδάλως, εαν δεν μπορούμε να δεχτούμε απόψεις άλλων, να υπάρχει το αυτό το forum. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει την άποψη του και να την εκφράζει ελεύθερα, αλλά δεν έχει το δικαίωμα να σχολιάζει (δισμενός) κάτι που δεν το κατέχει ή έχει ελλείψεις επί του θέματος που σχολιάζει.

    Επίσης, ένα παλιό PC (8086, 8088, P1) θα έκανε τη δουλειά αυτή που συζητάμε, αλλά πάει πιο μακριά η βαλίτσα και ανάγει στο σκεπτικό, ότι μπορεί να γίνει και αυτό και ας το δοκιμάσουμε, το οποίο δεν είναι το ζητούμενο του φίλου Σπύρου

    Όπως και να έχει
    Χρόνια Πολλά και ευτυχισμένος ο Νέος Χρόνος, με υγεία και χαρά και επαγγελματική ευημερία για όλους

    Φιλικά
    Φώτης

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fpolitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα Παναγιώτη & Χρόνια πολλά,
    Ακριβώς, τα PLC έχουν και αναλογική είσοδο και κάποια και αναλογική έξοδο.
    Οπότε, θα σε παρακαλούσα να σκεφτείς πριν κάνεις κριτική ή σχολια που, τελικά γυρνούν εις βάρος σου, λες σιγά μη βάλουμε PLC απο την άλλη δεν φαίνεται να ξέρεις τι μπορεί να προσφέρει ενα PLC.
    Πρώτο γιατί δεν είσαι ενήμερος επί του θέματος και δεύτερο γιατί προτέχεις για κάτι που, φαίνεται, ότι δεν κατέχεις, προς το παρόν. Υπομονή, όταν τελειώσεις και τη σχολή, φαντάζομαι ηλεκτρολόγος ή ψυκτικός.
    Μια και σνομπάρεις τα PLC, προς πληροφόρηση σου, εαν ασχοληθείς με ψυκτικά, θα σου χρειαστούν, ειδικά σε μεγάλες μονάδες.
    Ο Σπύρος θέλει κάποιες συνθήκες να επαληθεύνται και να λειτουγεί υπό κάποιες συνθήκες που εκείνος κρίνει για το πως θα συμπεριφέρεται η εγκατάσταση του. Οταν λοιπόν, θέλεις κάτι τέτοιο, έχεις 2 λύσεις.
    Α) κάνεις ένα σχέδιο με ρελέδες, με κάποιο κόστος ΧΧΧ, διότι θα χρειαστείς, χρονικά (time relay DELAY ON & DELAY OFF), θα χρειαστείς ρελέ κίνησης, ρελέ ελένχου ( οκτάλ ή εντεκάλ ) για να μπλοκάρεις κάποια άλλα ρελε να ξεκινούν ή να σταματούν, κλπ.
    Η εκκίνηση ενός μπόιλερ, δεν είναι βάλτο μπροστά και τελειώσαμε, αλλά μια σειρά ενεργειών που πρέπει να τηρηθούν ώστε να έχουμε τη βέλτιστη απόδοση και οικονομία από άποψη κατανάλωσης ρεύματος, καύσιμου, ξύλα.
    για να μη συζητήσουμε για την ασφάλεια του καζανιού (μπόιλερ), άλλες τόσες διατάξεις.
    B) Βάζεις PLC και καταργείς από 80% έως 100% τα κυκλώματα (ρελε ανωτέρω) των ελένχων συνθηκών και εντολών κίνησης. Θερμαστάτες, βάνες (είτε τρίοδες ή τετράιοδες, και κυκλοφορητές τις δατηρείς.

    Οπότε, ψάξε λίγο πριν απαντήσεις ή σχολιάσεις, τουλάχιστον να ξέρεις για τι συζητάμε. Δες επίσης τι αφορά και τι χρειάζεται ένα κύκλωμα θέρμασης, πριν καν σχολιάσεις. Το θέμα είναι και η ασφάλεια του χειριστή/καταναλωτή από τυχόν ατύχημα λόγω ελειπής ασφάλειας/σχεδιασμού και η δισλειτουργία του συστήματος ( και αφορά τα πάντα) να προκληθεί κάποιος τραυματισμος, το λεγόμενο "Fail Safe", δηλαδή κάτι παθαίνει το σύστημα, μπλοκάρει τη λειτουργία του και το κοινωποιεί στο χειριστή.

    Τώρα μπορείς να μη κάνεις τίποτα από τα ανωτέρω και να πεις ¨δεν βαριέσαι, σε μένα θα τύχει" και να τα ενώσεις όλα μαζί, όπωε λάχει, και το αποτέλσμα θα είναι το ίδιο "θα δουλέψει".

    Ανωτέρω είναι καλοπροαίρετα και τουλάχιστον μετά από 25 χρόνια στο χώρο του αυτοματισμού, θα επέλεγα πως και τι θα απαντούσα σε κάποιον που μπορεί κάτι να έχει να πει στο χώρο αυτό.

    Σπύρο, συγγνώμη για τα ανωτέρω, αλλά εαν σε ενδιαφέρει η λύση PLC, το θεωρώ πιο λογικό από όλα, ως προς τη λύση που επιδιώκης, διότι μπορεί να προγραμματιστεί και να εγκατασταθεί χωρίς την άμμεση επίσκεψη κάποιου "ειδικού", αλλά από σένα μόνο και εφόσον τα καταφέρνεις με καλώδια.
    Ειδάλως μπορείς να φωνάξεις κάποιον, (συγγνώμη δεν γνωρίζω τι επαγγελμα κάνεις) να στο εγκαταστήσει.
    Το μόνο που χρειάζεται από την μεριά σου είναι η διάταξη της υπάρχουσας εγκατάστασης (καλώδια σε ποιο χώρο βρίσκονται και που καταλήγουν, τάσεις λειτουργίας των αντλιών, κτλπ)

    Φιλικά προς όλους και όχι διάθεση να θίξω κάποιον, αλλά να μπούν κάποια πράγματα στη θέση τους.

    Θεωρώ ότι ο χώρος αυτός είναι για ανταλλαγή απόψεων και ιδεών και όχι κριτικής/σχολίων και επιθέσεων έμμεσων ή άμμεσων. Δεν θα είχε νόημα ειδάλως, εαν δεν μπορούμε να δεχτούμε απόψεις άλλων, να υπάρχει το αυτό το forum. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει την άποψη του και να την εκφράζει ελεύθερα, αλλά δεν έχει το δικαίωμα να σχολιάζει (δισμενός) κάτι που δεν το κατέχει ή έχει ελλείψεις επί του θέματος που σχολιάζει.

    Επίσης, ένα παλιό PC (8086, 8088, P1) θα έκανε τη δουλειά αυτή που συζητάμε, αλλά πάει πιο μακριά η βαλίτσα και ανάγει στο σκεπτικό, ότι μπορεί να γίνει και αυτό και ας το δοκιμάσουμε, το οποίο δεν είναι το ζητούμενο του φίλου Σπύρου

    Όπως και να έχει
    Χρόνια Πολλά και ευτυχισμένος ο Νέος Χρόνος, με υγεία και χαρά και επαγγελματική ευημερία για όλους

    Φιλικά
    Φώτης
    το δικο μου σχολιο γιατι το θεωρεις επιθετικο??? οσο για την γνωσεις μου σου λεω οτι δεν εχω ασχοληθει πανο απο 10ωρες σε plc, αλλα ξερω απο pic πανο απο 2χρονια... οπου εκει το Plc φεναιτε χοντροδουλεια...
    λες "...και κάνεις ένα σχέδιο με ρελέδες, με κάποιο κόστος ΧΧΧ, διότι θα χρειαστείς, χρονικά (time relay DELAY ON & DELAY OFF), θα χρειαστείς ρελέ κίνησης, ρελέ ελένχου ( οκτάλ ή εντεκάλ ) για να μπλοκάρεις κάποια άλλα ρελε να ξεκινούν ή να σταματούν, κλπ...." μαλλον τα μπλεκεις πολυ τα πραγματα.... αυτο που εξηγεις ειναι απλα overkill... για μια μυγα θες μπαζουκα...
    απο ολα οσα λες να σου πω εγω... την αναλογηκη εισοδο την να την κανεις???? θα φτιαξεις με το plc θερμοστατη? αυτους τους θερμοστατες που εχει θα τους πεταξει? τοσα χρονια τοσοι πινακες φτιαχνωτε με ρελε και εσυ μας το παρουσιαζεις σαν καμια επιστημη... μιλας για "fail safe"
    εγω δεν ειπα οτι ειναι λαθος ο τροπος σου... ουτε οτι δεν γινεται με pc... απλα ειναι overkill... και εγω μπορω να σου κανω να αναβει το φως μεσο ιντερνετ αλλα ποιο το νοημα?

    Χρονια πολλα
    Παναγιωτης

    υγ. χωρις να μιλαω για εσενα προσωπικα μια και εγω δεν ξερω τις γνωσεις αρα ουτε θα μιλησω για αυτες οπως εκανες εσυ για τις δικες μου, ξερω πολλους plcαδες που δεν ξερουν να συνδεσουν ενα αλερετουρ και χαιροντε οταν με μια απλη συνθηκη σε pcl το καταφερνουν...!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φώτης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη Καλησπέρα,
    Το αρχικό θέμα είναι ή ήταν

    "α) δίνοντας εντολή σε οποιονδήποτε απο τους δυο θερμοστάτες (ή και στους 2 ταυτόχρονα) να κυκλοφορεί ζεστο νερό που να προέρχεται είτε απο τον λέβητα του πετρελαίου είτε απο ο τζάκι
    β) το νερό απο το τζακι να κάνει προθέρμανση το νερό που βρίσκεται μέσα στον λέβητα.
    γ) σε περίπτωση που δίνεται εντολή για τον λέβητα αυτό το νερό να μην περνάει απο το τζακι και να χάνει θερμότητα τσάμπα (όταν π.χ. δεν είναι αναμμενο).

    τελικά το μόνο που δεν πέτυχα είναι να δίνω εντολή σε όποια απο τις 2 ζώνες θέλω, απο το τζάκι παρα μόνο σε μία συνεχόμενα και με δεύτερη εντολή να παίρνει και η δευτερη ζώνη ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ να μπορώ να σταματήσω την πρώτη."


    Οπότε η λύση είναι με PLC, εαν το έκανα εγώ, θα το έκανα με PLC.
    Λόγοι απλοί,
    α) Κόστος μετατροπής
    β) χρόνος απασχόλησης
    γ) Ευκολία προγραμματισμου, ειδάλως θα έπρεπε να κάτσω στο autocad ή στο χέρι να το σχεδιάσω, για να κάνει αυτό που ζητάει.
    δ) επιστροφές καλωδίων ή πρόσθετων για να τις επιβεβαίωσεις και έναρξη επόμενης διεργασίας.
    ε) επειδή κάποιες φορές, "κάτι δεν πήγε καλά" μικρό μετατροπές στις καλωδιώσεις/σχεδιασμό, εξτρα χρόνο για τη μετατροπή.

    Τώρα βάλε τα ανωτέρω να τα κάνει κάποιος που δεν το πολυ καταλαβαίνει ή και που δεν είναι δική του ιδέα, τα το υλοποιήσει, έχουμε προβληματάκι.

    Για αυτό πρότεινα PLC, μπορούμε να βοηθήσουμε όλοι και δεν είμαι PLCάκιας, απλώς χρησιμοποιώ ότι μπορεί να ευκολύνει τη "ζωή μου".
    Έχεις δίκιο ότι πολύ PLCάκηδες δεν μπορούν να ενώσουν ενα αλερετούρ, αλλά μη ξεχνάς ότι σε μια σοβαρή εγκατάσταση, και δεν μιλάω για ένα σπίτι ή διαμέρισμα, θα προτιμούσα ρελέ καστάνιας και όχι αλερετούρ.
    Πλεονεκτήματα πολλά και επεκτασιμότηα μεγάλη ανα πάσα στιγμή, που είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις.
    Εφόσον διαθέτεις καλύτερα υλικά γιατί να μη τα χρησιμοποιείς και παραμένεις στο παλιο υλικό. Σκέψου πόσα καλώδια χρειάζεσαι για τα αλερετουρ και τι διαδρομές καλωδίων πρέπει να εγκατασταθεί και ειδικά εαν πρέπει να βάλεις και ενδιάμεσο αλερετουρ. Ξαφνικά έχεις και τον ιδιοκτήτη να σου λέει ότι θέλω να τα ελεγχω όλα τα φώτα την ώρα που βγαίνω από το σπιτι για να τα σβήσω και να μη γυρνάω πίσω και από δωμάτιο σε δωμάτιο να τα σβήνω. Αντε βγάλε άκρη.
    Όπως και να έχει, με το ζητούμενο συνθηκών που ζητήθηκε πριν, άποψη μου είναι PLC εφόσον μπορώ άνα πάσα στιγμή να αλλάξω το πρόγραμμα σε κάτι διαφορετικό από αυτό που αρχικά θα είχα φανταστεί.

    Εμπορικά θα έλεγα ότι η άποψη 3 καλώδια, 2 βάνες και διάφορες θερμοστάτες είναι η λύση και ας μη ζητάει πολλά ο πελάτης.

    Άποψη είναι και αυτή, αλλά δεν συμφωνώ, δεν θέλω μπαζούκας για κουνούπι, αλλά τηλεχειριστήριο για κουνούπι και να κάνει ότι θέλω και όποτε θέλω. Τι σημαίνει αυτό, εμπορικά δείχνεις μια άλλη ποιότητα στο πελάτη, όταν θα χρειαστεί κάτι, θα πρέπει να σε φωνάξει (εφόσον έχεις κάνει μια καλή πελατειακή σχέση), και φυσικά δεν είσαι ένας ηλεκτρολόγος της πιάτσας, αλλά επιλέγεις να παρέχεις κάτι καλύτερο. Αυτό όμως που επιτυνχανεται τελικά είναι "οικονομία" στην εγκατάσταση, τουλάχιστον από άποψη καλωδίων ελέγχου (διακόπτες φωτισμού, πριζών, κατανομή φορτίων, σε περιπτώσεις που κάποιος έχει μικρή παροχή και πολλές συσκευές ισχύος που δεν πρέπει να ενεργοποιηθούν όλες μαζί).


    Ξεκαθαρίζω ότι δεν είμαι στο χώρο της δόμησης, αλλά στο χώρο της Ναυτιλίας, για αποφυγή παρεξηγήσεων. Είμαι στο χώρο του μηχανοστασίου, όπου έχουμε, παραγωγή ρεύματος (γεννήτριες), Γενικό πίνακα και ασφαλιστικές διατάξεις αυτού, παρακολούθηση και έλεγχο μηχανοστασίου (Monitoring & control), εκκινητές, ασφαλιστικές διατάξεις κύριας μηχανής και γενικά ηλεκτονικά & ηλεκτρολογικά Πλοίου εκτός από Γέφυρας ( Radar, VHF, δορυφορικές επικοινωνίες & ασυρμάτου)

    Αλλά έχω διαβάσει αρκετά για εγκατστάσεις στεριάς και η αρχή για ένα μπόιλερ είναι σχεδόν ίδια, με πιο αυστηρό κανονισμό του πλοίου.

    Δεν ξέρω εαν είναι πιό πολύπλοκη η δικιά μου σκεψη, αλλά προσωπικά τη θεωρώ τη πιο απλή.

    Απο περιέργεια τελικά τι σπουδάζεις Ηλ ή Υδ?

    Φιλικά
    Φώτης

    Υποψιάζομαι ότι σπουδάζεις Ηλεκτρολόγος, από αυτά που ανέφερες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fpolitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλικά
    Φώτης

    Υποψιάζομαι ότι σπουδάζεις Ηλεκτρολόγος, από αυτά που ανέφερες.

    μπα... τπτ απο τα 2... Γεωτεχνολογιας και Περιβαλλοντος... στο τεϊ οι ηλεκτρολογοι που ειναι στο πτυχιο δεν γνωριζουν ουτε τα μισα απο οσα ξερω... εδω και 2χρονια δουλευω σε ψυκτικο blue dealer της Daikin αν σου λεει κατι... το αλε ρετουρ αν σου ελεγε οτι θελει του κλασικους διακοπτες και οχι μπουτον (σαν αυτους που εχουμε στα κουδουνια) τι θα ελεγες?
    καταλαβενω την κλιση σου προς το εξυπνο σπιτι... αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν εχει κανενα νοημα το plc... αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι για 5 ηλεκτροβανες 4θερμοστατες και εναν κυκλοφωριτη θελεις να κατσεις στο autocad και να σπαταλισεις χρονο οπως λες... ισως ομως και να κανω λαθος λογο του εσυ απλα εχεις παρει αυτη την νωοτροπια απο την δουλεια οπου εκει αναγκαστικα απλα και μονο την εκτασης των ηλεκτρολογικων εγκαταστασεων χρειαζετε το χαρτι... επισης ειπες για το κοστος... ποσο εχει ενα plc και ποσο 3ρελε? επισης απο οσο ξερω και τον προγραμματισμο plc δεν τον εχουν και σε λογικες τιμες... αρα τι πραγματικα συμφερει τον πελατι? με το plc οπως ειπες απλα κλειδωνεις τον πελατη να σε ξαναπαρει γιατι αλλος ηλεκτρολογος δεν θα ασχολιθει εκτος απο τα βασικα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nemmesis : 30-12-09 στις 20:59
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    φιλοι καλησπερα και χρονια σας πολλα .
    θα ειμαι εντελως οφτοπικ σε αυτο το ποστ μου και γι'αυτο ζηταω συγνωμη εκ των προτερων...
    φιλε nemmesis γραφεις: "επισης ειπες για το κοστος... ποσο εχει ενα plc και ποσο 3ρελε? επισης απο οσο ξερω και τον προγραμματισμο plc δεν τον εχουν και σε λογικες τιμες... αρα τι πραγματικα συμφερει τον πελατι? "
    ενας εγκαταστατης δεν πουλαει ουτε plc ουτε 3 ρελαι φορτιου με καμοια 10αρια βοηθητικα τυπου λυγνιας. πουλαει ενα συνολο εγκαταστασης (τη μελετη ,τον πινακα,την εγκατασταση, τον ελεγχο,τη διορθωση και την υποστηριξη (ξερεις ποσες φορες εχουμε παει πισω και εχουμε χασει εργασιμες μερες λογω...αστοχιας υλικου ακομα και των πιο ακριβων υλικων?) και εν πασει περιπτωση την ευθυνη της καλης λειτουργιας της εγκαταστασης. στην αθηνα δεν εχω ασχοληθει με εγκατασταση λεβητοστασιων (ασχολουνται αποκλειστικα οι "καυστηρατζιδες")ομως ξερω να κανω τετοια διοτι ασχοληθικα σε επαρχιακη πολη.
    νομιζεις θα στοιχισει πιο φθηνα μια συμβατικη εγκατασταση επειδη "τα ρελαι" ειναι πιο φθηνα απο 1 plc? σε μια τοσο εξειδεικευμενη εγκατασταση οπως η δικια σου το συμβατικο υλικο ειναι πιο φθηνο οντως αλλα το να κατασκευασει καποιος επαγγελματιας τον πινακα χρειαζεται μια μελετη η οποια χρειαζεται καποιον χρονο. κανεις λογικος επαγγελματιας πιστεψε με δεν κανει δωρο τον χρονο. 2-3 ρελαι φορτιου ειναι πιο ευκολο να κανει δωρο. απο την αλλη λες οτι ο προγραμματισμος plc δεν ειναι σε λογικη τιμη... πια ειναι η λογικη τιμη?10 ευρω ισως?μαλλον πρεπει να του δωσεις και κατι να φαει με τετοια τιμη. τωρα αν εσυ εχεις τις δυνατοτητες και μπορεις να πειραματιστεις με ρελαι και τελικα να καταφερεις να φτιαξεις το συστημα να δουλευει με συμβατικο αυτοματισμο στον ελευθερο χρονο σου ευγε και μπραβο ομως καποιος επαγγελματιας πρεπει να πληρωθει...

    φιλικα Χρηστος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    καλησπέρα και χρονια πολλά !!!
    δυστυχώς fpolitis δεν έχω ιδέα απο προγραμματισμο PLC με του pic τώρα (στα γεράματα) προσπαθώ να καταλάβω πως παίζουν αλλά να φτιάξω την εγκατάστασή μου σε πρόγραμμα μου φαίνεται τελείως βουνό. Ακομα και με πύλες πρέπει να γίνεται αλλά είναι πολλά τα χρόνια....
    για να βοηθήσω στην έρευνα επισυνάπτω ένα τελειως πρόχειρο σχέδιο που έκανα στο visio. οπότε έχουμε μια βάση για να γινόμαστε κατανοητοί και να μην παρεξηγούμεθα.
    Καλή χρονιά σε όλους με υγεία πρίν απο όλα. !
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τα πάντα έχουν την τάση να πέφτουν υπό ορθή γωνία... ειδικά τα εύθραυστα

    SY8PEO

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον colt3003 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    dimmer (13-03-14)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Volume Control με Arduino και ρελέδες
    By CLOCKMAN in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-17, 11:11
  2. Πίνακας Αυτονομίας
    By Δημητρης81 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-16, 00:51
  3. Πρόβλημα με ρελέδες σε BMW E30
    By limas in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-15, 23:08
  4. Καίγεται ο Πίνακας
    By Prezonautis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-14, 23:37
  5. Πίνακας!!
    By AlexMaster in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-11, 14:15

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας