Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλοι καλησπερα και χρονια σας πολλα .
θα ειμαι εντελως οφτοπικ σε αυτο το ποστ μου και γι'αυτο ζηταω συγνωμη εκ των προτερων...
φιλε nemmesis γραφεις: "επισης ειπες για το κοστος... ποσο εχει ενα plc και ποσο 3ρελε? επισης απο οσο ξερω και τον προγραμματισμο plc δεν τον εχουν και σε λογικες τιμες... αρα τι πραγματικα συμφερει τον πελατι? "
ενας εγκαταστατης δεν πουλαει ουτε plc ουτε 3 ρελαι φορτιου με καμοια 10αρια βοηθητικα τυπου λυγνιας. πουλαει ενα συνολο εγκαταστασης (τη μελετη ,τον πινακα,την εγκατασταση, τον ελεγχο,τη διορθωση και την υποστηριξη (ξερεις ποσες φορες εχουμε παει πισω και εχουμε χασει εργασιμες μερες λογω...αστοχιας υλικου ακομα και των πιο ακριβων υλικων?) και εν πασει περιπτωση την ευθυνη της καλης λειτουργιας της εγκαταστασης. στην αθηνα δεν εχω ασχοληθει με εγκατασταση λεβητοστασιων (ασχολουνται αποκλειστικα οι "καυστηρατζιδες")ομως ξερω να κανω τετοια διοτι ασχοληθικα σε επαρχιακη πολη.
νομιζεις θα στοιχισει πιο φθηνα μια συμβατικη εγκατασταση επειδη "τα ρελαι" ειναι πιο φθηνα απο 1 plc? σε μια τοσο εξειδεικευμενη εγκατασταση οπως η δικια σου το συμβατικο υλικο ειναι πιο φθηνο οντως αλλα το να κατασκευασει καποιος επαγγελματιας τον πινακα χρειαζεται μια μελετη η οποια χρειαζεται καποιον χρονο. κανεις λογικος επαγγελματιας πιστεψε με δεν κανει δωρο τον χρονο. 2-3 ρελαι φορτιου ειναι πιο ευκολο να κανει δωρο. απο την αλλη λες οτι ο προγραμματισμος plc δεν ειναι σε λογικη τιμη... πια ειναι η λογικη τιμη?10 ευρω ισως?μαλλον πρεπει να του δωσεις και κατι να φαει με τετοια τιμη. τωρα αν εσυ εχεις τις δυνατοτητες και μπορεις να πειραματιστεις με ρελαι και τελικα να καταφερεις να φτιαξεις το συστημα να δουλευει με συμβατικο αυτοματισμο στον ελευθερο χρονο σου ευγε και μπραβο ομως καποιος επαγγελματιας πρεπει να πληρωθει...

φιλικα Χρηστος.
γιατι αθλος ειναι και παιζεται αν θα το καταφερει καποιος?


ποιος μιλησε για 10ευρω? αλλα για τετοιες περιπτωσεις οπου δλδ ενας απλος πινακας αληθειας ειναι αρκετος χωρις τπτ δυσκολο ειναι λογικο να χρεωνοντε 150-200ευρω για 5ωρες προγραμματισμου? αν ειναι να ασχοληθει παραπανο τοτε μαλλον κατι δεν παει καλα...
και επισης δεν μπορω να καταλαβω πως βλεπετε τοσο περιπλοκο ενα κυκλωμα θερμασεις... μιλατε για ωρες σχεδιασμου καλλωδιοσεων κλπ κλπ.... δλδ τι θελετε? ενα πρωινο δεν φτανει για φτιαξεις ενα τετοιο κυκλωμα με συμβατικα υλικα? για κατι τετοιο σαν του φιλου μας που θεωρειται και πατεντα απο πολους ποσο θα ζητουσαν? 200ευρω και χωρια τα υλικα.. σωστα? τοσες καινουργιες οικοδομες εχει στην περιοχη μου και δεν ειδα καμια να εχει plc.. οπου ειχουν και χωρια θερμιδομετρητες ηλεκτροβανες πετρελαιο-τηλεθερμανση κλπ κλπ... αλλα ξεφηγαμε απο το θεμα μας... απο overkill σε κοστος εργασιας φτασαμε...
κατι ακουστηκε για "Μια και σνομπάρεις τα PLC, προς πληροφόρηση σου, εαν ασχοληθείς με ψυκτικά, θα σου χρειαστούν, ειδικά σε μεγάλες μονάδες." ναι στο εργοστασιο του ΣΕΛΙ στις μοναδες αφυγρανσης του αερα στους αεροσυμπιεστες εχει... αλλα εκει δυστηχως αν χτυπησει plc το ιδιο το εργοστασιο δεν δεχεται να το παιδεψει καποιος αλλα προτιμαει να παρει καινουργιο και "εγγυημενο" απο την εταιρια... οποτε το μονο που μενει ειναι απλα να μπαινει καθε καλωδιο στην θεση του... προσφατα σε μια κεντρηκη καφετερια της πολης μου εγινε συνδεση με την τηλεθερμασνη και επιση τα ¨στοιχεια" μπηκαν σε εξωτερικο χορο επρεπε να μπουν ασφαλιστηκα για τον παγετο... ρωτοντας με αν μπορω να τα κανω εγω τους ειπα να πουν καναν ηλεκτρολογο που ασχολειται με τετοια πραγματα... μετα απο 3μερες με ρωτησαν ποσα θελω για να το φτιαξω (ειχαν ηδη ρωτησει εναν plcakia και εναν που ασχολειται με pic...) τι τιμη μπορει να τους ειπαν και να δεχτηκαν αμεσως οταν εγω τους ειπα 300ευρω θελοντας να με απορηψουν?????? η δουλεια μου πειρε 2μερες γεματες και μπηκε μεχρι και ρωομετρο για να ελενχει αν οντος δουλευει ο κυκλωφοριτης αν οχι αδειαζουν τα νερα...και επισης τα 3στοιχεια ειναι ξεχωριστα ασφαλισμενα με διπλα αισθητηρια θερμοκρασιας... και το κοστος ηταν κατο απο 150ευρα...