Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30

Θέμα: Πίνακας με ρελέδες

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή Πίνακας με ρελέδες

    Χαιρετώ την παρέα
    πολεμάω τις τελευταίες μέρες να εγκαταστήσω μια κεντρική θέρμανση στο σπίτι μου (μη μας φάνε και τα κρύα) αλλά με τις τιμές που έχουν τα χάλκινα και μπρούτζινα εξαρτήματα έχω βελάξει (οικονομικά) κια ώς εκ τούτου προσπαθώ να κάνω οικονομία όπου μπορώ. Μου είπε λοιπον ο υδραυλικός για έναν πίνακα που θα παίρνει εντολές απο το θερμοστάτη χώρου και τους θερμοστάτες που είναι πάνω στο λέβητα και αντίστοιχα θα ξεκινάει η θα σταματάει τους κυκλοφορητές. Αυτό το πράμα λέει γίνετια με ρελέδες και πάει περίπου 100 ευρά. Υπάρχει περίπτωση να το κατέχει κανείς το θέμα και να έχει κανένα σχέδιο ?? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τα πάντα έχουν την τάση να πέφτουν υπό ορθή γωνία... ειδικά τα εύθραυστα

    SY8PEO

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη djsadim
    Όνομα
    ΘΑΝΑΣΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
    Μηνύματα
    146

    Προεπιλογή

    Αυτός ο πίνακας είναι όταν έχεις πάνω από 1 διαμερίσματα ή ορόφους (αυτονομίας) για να ελέγχεις τους χώρους διαμέρισμα ,ορόφους ανεξάρτητα. Προϋπόθεση να έχεις ανεξάρτητες υδραυλικές εγκαταστάσεις με κάθε εγκατάσταση να έχει την δική του ηλεκτροβάνα. Αν έχεις έναν θερμοστάτη χώρου και έχεις ενιαία εγκατάσταση δεν χιάζεσαι πίνακα αυτονομίας .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Radiometer
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.038

    Προεπιλογή

    Μιας που διάβασα αυτό το θέμα, έχω πρόβλημα με τον συγκεκριμένο πινάκα από τον λέβητα που ελέγχει 3 βάνες,
    είπα να βάλω σε λειτουργία τον λέβητα για πρώτη φορά μετά το καλοκαίρι αλλά δεν μπόρεσα.
    Οταν δώσει εντολή ο θερμοστάτης ο πινάκας που έχει πάνω τους μετρητές κάνει έναν περίεργο θόρυβο σαν να είναι "ξεχαρβαλωμένο" και με αποτέλεσμα να μην δίνη εντολή στον καυστήρα για να ανάψει, και επίσης μου έχει ρίξει κάνα 2 φορές την ασφάλεια του πινάκα

    καμιά ιδέα για το τι μπορεί να είναι , που να δω, δεν έχω ιδεα (έχουν αρχίσει και τα κρύα)

    0 Not allowed! Not allowed!
    A light-year is equal to exactly 9,460,730,472,580.8 km http://www.hlektronika.gr/forum/images/misc/logo.gif
    Μηνύματα γραμμένα με greeklish θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    @ djsadim: Θανάση ακριβώς αυτή είναι η δουλειά του απλά εγώ αντί να έχω 3 ορόφους έχω σπάσει το σπίτι σε 3 ζώνες προκειμένου να μη θερμαίνω χώρους που δεν επισκέπτομαι, οπότε πάλι καταλήγω στην ανάγκη χρήσης του πίνακα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τα πάντα έχουν την τάση να πέφτουν υπό ορθή γωνία... ειδικά τα εύθραυστα

    SY8PEO

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη NIKPAPAZOGLOU
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Γιαννη δες αν εχεις πρωτα χαλαρες συνδεσεις.το ρελε που βουιζει ισως να θελει καθαρισμα(σκονες στον πυρηνα του).δεν εχεις καλο ουδετερο....μετρα τις τασεις σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη NIKPAPAZOGLOU
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Σπυρο ειπες οτι εχεις 3 ζωνες,εχεις και 3 θερμοστατες?αν οχι τοτε γιατι να το βαλεις? κλεισε τις βανες απο τα σωματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Radiometer Εμφάνιση μηνυμάτων
    και επίσης μου έχει ρίξει κάνα 2 φορές την ασφάλεια του πινάκα

    καμιά ιδέα για το τι μπορεί να είναι , που να δω, δεν έχω ιδεα (έχουν αρχίσει και τα κρύα)
    Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ειναι βραχυκυκλωμενη καποια διοδος,ελεγξε τες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Radiometer
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.038

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ειναι βραχυκυκλωμενη καποια διοδος,ελεγξε τες.
    τελικά ο μετασχηματιστής στον καυστήρα έγινε κομμάτια, έσπασε

    0 Not allowed! Not allowed!
    A light-year is equal to exactly 9,460,730,472,580.8 km http://www.hlektronika.gr/forum/images/misc/logo.gif
    Μηνύματα γραμμένα με greeklish θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη mike_gr
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Λιβαδεια
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Σπυρο οπως σου λεει και ο Θανασης αν εχεις ηλεκτροβανες δεν χρειαζεσαι το πινακα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Καλησπέρες και χρόνια πολλά
    τελικά την αγορά του πίνακα δεν τη γλίτωσα... και πάλι αυτό που θέλω δεν το πετυχαίνω στο 100% και αυτό γιατί δεν βρέθηκε πίνακας που να καλύπτει ακριβώς την περίπτωσή μου αλλά τυποποιημένη λύση. Τι εννοώ:
    στο σπίτι υπάρχουν τα εξής:
    1. λέβητας και καυστήρας πετρελαίου (η κλασσική λύση που έχει η πλειοψηφία των σπιτιών)
    2. τζάκι με ενσωματωμένους αυλούς που κυκλοφορεί νερό με δικό του θερμοστάτη που δίνει μια εντολή όταν το νερό φτάσει σε επιθυμητή θερμοκρασία
    3. δυο θερμοστάτες για 2 διαφορετικές ζώνες οι οποίες αποτελούνται απο 3 και 5 σώματα αντίστοιχα.
    4. δυο κυκλοφορητές
    5, μια τρίοδη βάνα ανάμιξης

    τα ζητούμενα ήταν:
    α) δίνοντας εντολή σε οποιονδήποτε απο τους δυο θερμοστάτες (ή και στους 2 ταυτόχρονα) να κυκλοφορεί ζεστο νερό που να προέρχεται είτε απο τον λέβητα του πετρελαίου είτε απο ο τζάκι
    β) το νερό απο το τζακι να κάνει προθέρμανση το νερό που βρίσκεται μέσα στον λέβητα.
    γ) σε περίπτωση που δίνεται εντολή για τον λέβητα αυτό το νερό να μην περνάει απο το τζακι και να χάνει θερμότητα τσάμπα (όταν π.χ. δεν είναι αναμμενο).

    τελικά το μόνο που δεν πέτυχα είναι να δίνω εντολή σε όποια απο τις 2 ζώνες θέλω, απο το τζάκι παρα μόνο σε μία συνεχόμενα και με δεύτερη εντολή να παίρνει και η δευτερη ζώνη ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ να μπορώ να σταματήσω την πρώτη.

    Το γιατί δεν το πολυθυμάμαι καθώς έχουν περάσει και 2 χρόνια αλλά είχε να κάνει με αδυναμία του πίνακα να δεχτεί 2 ανεξάρτητες εντολές απο 3 θερμοστάτες. το μόνο σίγουρο είναι ότι ο θερμοστάτης που ελέγχει τη θερμοκρασία στο νερό που βρίσκεται στο τζάκι δίνει την εντολή στην ηλεκτροβάνα να περάσει την επιστροφή του νερού απο τον λέβητα πρίν ξαναμπεί στο τζάκι για να ξαναζεσταθεί ...
    μύλος ε ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τα πάντα έχουν την τάση να πέφτουν υπό ορθή γωνία... ειδικά τα εύθραυστα

    SY8PEO

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Volume Control με Arduino και ρελέδες
    By CLOCKMAN in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-17, 10:11
  2. Πίνακας Αυτονομίας
    By Δημητρης81 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-16, 23:51
  3. Πρόβλημα με ρελέδες σε BMW E30
    By limas in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-15, 22:08
  4. Καίγεται ο Πίνακας
    By Prezonautis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-14, 22:37
  5. Πίνακας!!
    By AlexMaster in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-11, 13:15

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας