Για σε όλους.

Αποφάσισα να αναβαθμίσω τον υπολογιστή μου και έχω πολλά προβλήματα:
1. Οταν τον ανοίγω (συνήθως όταν πριν δεν ήταν συνδεμένος με το ρεύμα) ανοίγει και μετά από 1-3 δευτερόλεπτα κλείνει και μετά από άλλα τόσα ξανανοίγει, αυτό γίνετε από μια μέχρι πολλές φορές μέχρι να ξεκινήσει και συνήθως δε ξαναγίνεται αν δεν αποσυνδεθεί από το ρεύμα όταν είναι κλειστός. Αυτό γίνεται ακόμα και αν έχω αφήσει μόνο CPU, MOBO και τροφοδοτικό πάνω.
2. Οταν πάω να κάνω boot τα windows xp 32bit custom (ήδη εγκατεστημένα από πριν) κάνει reset πριν καν δείξει το logo των windows xp. Μετά μου βγάζει την οθόνη του safe mode αλλά ότι και να πατήσω πάλι reset κάνει. Αυτό συμβαίνει πάντα και ακόμα και με xp σε άλλο σκληρό που έχω και ούτε με κάτι linux ξεκινάει.

Η καινούργια σύνθεση μου είναι αυτή:
Mobo: MSI Neo F v2
CPU: core 2 duo 2ghz Ε4400
RAM: 4x1gb 667mhz micron (δοκιμασμένες και μια μια οπότε δουλεύουν)
ψύξη: hyper tx 2 (δε υπάρχει θέμα υπερθέρμανσης πάντως)
Graphics card: 2600pro conect3d PCI-e
τροφοδοτικό: OCZ 450watt (πραγματικά, με 550watt peak, λειτουργεί άψογα με τη προηγούμενη σύνθεσή μου, δε νομίζω να θέλει παραπάνω watt)

Η mobo πήγε για αντικατάσταση στο ESHOP και μετά από 24 μέρες (καλό εεε?) μου είπαν ότι επισκευάστηκε αλλά και πάλι ακριβώς τα ίδια κάνει.

Εχει κανείς ιδέα για το πρόβλημα αυτό?
Πιστεύω πως και πάλι mobo είναι μιας και την ίδια μου επιστρέψαν από ότι κατάλαβα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

ΥΓ. μου είπαν πρόσφατα ότι πρέπει να περάσω από την αρχή τα windows για να λειτουργήσουν (επειδή ήταν ήδη εγκατεστημένα από προηγούμενο μηχάνημα), αυτό θα το δοκιμάσω το συντομότερο αλλά μήπως γνωρίζει κανείς για το πρώτο πρόβλημα τουλάχιστον? θέμα ασυμβατότητας της μητρικής μήπως?