Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: προβληματα με καινούργιο pc

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή προβληματα με καινούργιο pc

    Για σε όλους.

    Αποφάσισα να αναβαθμίσω τον υπολογιστή μου και έχω πολλά προβλήματα:
    1. Οταν τον ανοίγω (συνήθως όταν πριν δεν ήταν συνδεμένος με το ρεύμα) ανοίγει και μετά από 1-3 δευτερόλεπτα κλείνει και μετά από άλλα τόσα ξανανοίγει, αυτό γίνετε από μια μέχρι πολλές φορές μέχρι να ξεκινήσει και συνήθως δε ξαναγίνεται αν δεν αποσυνδεθεί από το ρεύμα όταν είναι κλειστός. Αυτό γίνεται ακόμα και αν έχω αφήσει μόνο CPU, MOBO και τροφοδοτικό πάνω.
    2. Οταν πάω να κάνω boot τα windows xp 32bit custom (ήδη εγκατεστημένα από πριν) κάνει reset πριν καν δείξει το logo των windows xp. Μετά μου βγάζει την οθόνη του safe mode αλλά ότι και να πατήσω πάλι reset κάνει. Αυτό συμβαίνει πάντα και ακόμα και με xp σε άλλο σκληρό που έχω και ούτε με κάτι linux ξεκινάει.

    Η καινούργια σύνθεση μου είναι αυτή:
    Mobo: MSI Neo F v2
    CPU: core 2 duo 2ghz Ε4400
    RAM: 4x1gb 667mhz micron (δοκιμασμένες και μια μια οπότε δουλεύουν)
    ψύξη: hyper tx 2 (δε υπάρχει θέμα υπερθέρμανσης πάντως)
    Graphics card: 2600pro conect3d PCI-e
    τροφοδοτικό: OCZ 450watt (πραγματικά, με 550watt peak, λειτουργεί άψογα με τη προηγούμενη σύνθεσή μου, δε νομίζω να θέλει παραπάνω watt)

    Η mobo πήγε για αντικατάσταση στο ESHOP και μετά από 24 μέρες (καλό εεε?) μου είπαν ότι επισκευάστηκε αλλά και πάλι ακριβώς τα ίδια κάνει.

    Εχει κανείς ιδέα για το πρόβλημα αυτό?
    Πιστεύω πως και πάλι mobo είναι μιας και την ίδια μου επιστρέψαν από ότι κατάλαβα.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.

    ΥΓ. μου είπαν πρόσφατα ότι πρέπει να περάσω από την αρχή τα windows για να λειτουργήσουν (επειδή ήταν ήδη εγκατεστημένα από προηγούμενο μηχάνημα), αυτό θα το δοκιμάσω το συντομότερο αλλά μήπως γνωρίζει κανείς για το πρώτο πρόβλημα τουλάχιστον? θέμα ασυμβατότητας της μητρικής μήπως?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Το να ανοίγει και να κλείνει μόνο του αλλά και το να κάνει αυτόματα reset χωρίς κανένα λόγο μου θυμίζει πρόβλημα τροφοδοτικού και όχι mobo. Αν μπορείς κάνε ενα κόπο να δοκιμάσεις το σύστημα σου με ένα άλλο τροφοδοτικό.

    Φυσικά τα windows καλό θα ήταν να τα περάσεις ξανά από την αρχή έτσι ώστε να δουν κανονικά το hardware του νέου PC σου.

    PS:
    Σου είπαν ότι την επισκεύασαν την mobo!!!! Καλό και αυτό!!! Ίσως το e-shop είναι το πρώτο service μητρικών στην Ελλάδα!!! Κοίτα να δεις… και έχω στο σπίτι μερικές χαλασμένες!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς είναι δύσκολο να βρω άλλο τροφοδοτικό για να δοκιμάσω.
    Το θέμα είναι ότι το τροφοδοτικό λειτουργεί άψογα στο προηγούμενο υπολογιστή μου, αυτόν δηλαδή που χρησιμοποιώ τώρα για να ποστάρω αυτό. Και αυτά τα reset δε τα κάνει όποτε του έρθει αλλά μόνο όπως και όταν, έγραψα παραπάνω.

    Το e-shop μου μετά από 15 λεπτά ψάξιμο μου είπαν ότι η μητρική ήρθε από αντιπροσωπεία και ότι η αντιπροσωπία είπε ότι το επισκεύασε αλλά το mobo είναι το ίδιο μου είπε, δε μου φέραν δηλαδή καινούργιο. Μάλλον για να με ξεφορτωθούν είπαν ότι το επισκεύασε, ξέρω καλά ότι αυτό δε γίνετε. Αχχ τι να πω πια μαυτούς, τους έχω σκάσει 600€ περίπου και πάλι @#@#@#@ κάνουν. Τέσπα, φεύγω από το θέμα και δεν είναι σωστό.

    Πάντως εγώ ακόμα πιστεύω ότι η μητρική ή είναι χαλασμένη ή υπάρχει κάποιο θέμα ασυμβατότητας με τη μητρική, θα κάνω format και install windows να δω μήπως γλιτώσω από το ένα πρόβλημα και βλέπουμε..
    Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας δώσει το φως του

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Μηνύματα
    76

    Προεπιλογή

    Δύστυχος η motherboard πρέπει να τα έφτυσε.
    Όσο για το eshop να μην πω καλυτέρα οτι εμένα μου έλεγαν ότι τα chip μνήμης ddr2 μου τα επισκεύασαν και αναγκάστηκα να τα στείλω 2 φορές μέχρι να μου τα αλλάξουν

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Πιστεύω ότι είναι πρόβλημα μητρικής κάρτας γιατί το έχω παρατηρήσει σε υπολογιστές στο χώρο εργασίας μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Τελικά το πρόβλημα 2, με τα windows λύθηκε, έκανα επανεγκατάσταση και όλα είναι οκ μέχρι τώρα. Το πρόβλημα 1 όμως ακόμα υπάρχει, αν και δεν είναι τόσο σημαντικό αν λύνεται κάπως ή υπάρχει κάποια πληροφορία για αυτό θα καλά θα ήταν.
    Ευχαριστώ για τη βοήθεια που μου δώσατε

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Όπως είπαν και οι παραπάνω φίλοι πιο ένοχη φαίνεται να είναι η μητρική ωστόσο και το τροφοδοτικό ίσως να έχει μέρος ευθύνης.Μπορεί όπως λες στο παλιό σου σύστημα να δουλεύει άψογα όμως στο νέο έχουμε να κάνουμε με μια σύνθεση σαφώς πιο ενεργοβόρα.Αλήθεια πόσα βατ είναι το τροφοδοτικό σου;Πάντως για να σου φύγει εντελώς η απορία να ευθύνεται αποκλειστικά και μόνο η μητρική,θα πρέπει να δοκιμάσεις με ένα τροφοδοτικό τουλάχιστον της τάξης των 450 βατ και άνω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron
    Αλήθεια πόσα βατ είναι το τροφοδοτικό σου;Πάντως για να σου φύγει εντελώς η απορία να ευθύνεται αποκλειστικά και μόνο η μητρική,θα πρέπει να δοκιμάσεις με ένα τροφοδοτικό τουλάχιστον της τάξης των 450 βατ και άνω.
    τροφοδοτικό: OCZ 450watt (πραγματικά, με 550watt peak, λειτουργεί άψογα με τη προηγούμενη σύνθεσή μου, δε νομίζω να θέλει παραπάνω watt)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Οπως λέει babisko είναι το τροφοδοτικό μου .
    450 watt πραγματικά με 550watt peak, δηλαδή μπορεί να λειτουργήσει για μερικά λεπτά ή δευτερόλεπτα σε 550watt πριν κλείσει για προστασία. 550watt δεν νομίζω να μην είναι αρκετά αφού αργότερα για ώρες λειτουργεί εντάξει με τα 450watt.

    Αν μπορέσω να βρώ μεγαλύτερο ή διαφορετικό τροφοδοτικό θα δοκιμάσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. linux προβληματα .
    By vasilllis in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-16, 01:14
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-14, 22:01
  3. Μετατροπή En σε El σε καινούργιο pc
    By Σταύρος Απο in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 23:03

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας