Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15

Θέμα: βοηθεια με πολωση τρανζιστορ!

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    pit21 μιας και εχεις ασχοληθει λιγακι... υποθετω οτι γνωριζεις τι ειναι PNP και NPN καθως επισεις (C) συλλεκτης, (Β) βαση, (Ε) εκπομπος ετσι?

    λοιπον ροη ρευματος εχουμε μεταξυ συλλεκτη-εκπομπου οταν υπαρχει ροη μεταξυ βασης-εκπομπου.

    Το ρευμα που ρεει τον συλλεκτη-εκπομπο ειναι ισο με το ρευμα που ρεει μεταξυ βασης-εκπομου επι το HFe
    που ειναι ο βαθμος ενισχυσης ενως τρανζιστορ (συνηθος 200-300) το ακριβες HFe μπορεις να το δεις στο
    datasheet ή ακομα καλυτερα με ενα πολυμετρο που μετραει τρανζιστορ.

    Bias ειναι η πολωση ενως τρανζιστορ, δηλαδη η ροη ρευματος μεταξυ βασης-εκπομπου που επιτρεπει
    στο τρανζιστορ να ανοιξει...

    Υποθετω επισεις οτι γνωριζεις τι ειναι γενικα διαιρετης τασης... χρησιμοποιουμε λοιπον τον διαιρετη προκειμενου
    να κανουμε την πολωση στο τρανζιστορ.
    Ενα τρανζιστορ πολωμενο στα 0,7V λεγεται "ανοικτο" και επιτρεπει ροη ρευματος απο συλλεκτη-εκπομπο.

    Αν δεν γνωριζεις ακριβως τον διαιρετη... φαντασου οτι εχεις 2 αντιστασεις οπως και στην φωτογραφια



    με τον τυπο που βλεπεις μπορεις να υπολογισεις την ταση του Vout.

    κατεβασε επισεις απο αυτο το site την Java εφαρμογη που θα σου δειξει απιστευτα πραγματα! καθως
    επισεις θα μπορεσεις να πειραματιστης και με τον διαιρετη τασης που σε ενδιαφερει.

    http://www.falstad.com/circuit/

    αυτα τα γενικα για αρχη ελπιζω να μην εχω κανει καποιο λαθος σε αυτα που σου ειπα καθως και εγω νεος στα ηλεκτρονικα ... (ας με διορθωσουν τα παιδια...)

    οτι απορια δεν καλυψεις και μπορουμε να απαντησουμε.. εδω ειμαστε!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη pit21
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    538

    Προεπιλογή

    Λοιπον το link ειναι παρα πολυ καλο! μεχρι στιγμης οσα εχεις πει τα ξερω με μια μικρη απορια.
    το HFe ειναι το β στα ελληνικα βιβλια ετσι?κ κατι ακομα. σε ενα πολωμενο τρανζιστορ το Vbe πρεπει να ειναι Vbe>=0.7 η Vbe<=0.7?
    Αυτα ομως ειναι λεπτομεριες!

    Πρακτικα εχουμε ενα τρανζιστορ κ θες να το πολωσεις με Vcc=12V τι κανεις?
    Υπαρχουν πολλοι τροποι να πολωσεις ενα τρανζιστορ?Δλδ αν το πολωσεις με διαιρετη τασης υπαρχουν πολλοι συνδιασμοι αντιστασεων που μπορεις να βαλεις η υπαρχει ενας μονο "χρυσος" συνδιασμος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pit21
    το HFe ειναι το β στα ελληνικα βιβλια ετσι??
    ναι το hFE ειναι ειναι το β (beta) βεβαια δεν εχω παει σε σχολη ηλεκτρονικης και δεν
    εχω δει πως να γραφουν ομως λεγεται και ετσι...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pit21
    κ κατι ακομα. σε ενα πολωμενο τρανζιστορ το Vbe πρεπει να ειναι Vbe>=0.7 η Vbe<=0.7?
    Αυτα ομως ειναι λεπτομεριες!
    ενα τρανζιστορ οπως το BC547 θεωρειται ανοικτο στα 0.7V ομως τα τρανζιστορ γερμανιου ανοιγουν
    απο πιο χαμηλα 0,15V... φυσικα αγουν και λιγο πιο πανω και λιγο πιο κατω...



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pit21
    Πρακτικα εχουμε ενα τρανζιστορ κ θες να το πολωσεις με Vcc=12V τι κανεις??
    Υπαρχουν πολλοι τροποι να πολωσεις ενα τρανζιστορ?Δλδ αν το πολωσεις με διαιρετη τασης υπαρχουν πολλοι συνδιασμοι αντιστασεων που μπορεις να βαλεις η υπαρχει ενας μονο "χρυσος" συνδιασμος?

    ναι υπαρχουν και αλλοι τροποι για να πολωσης ενας τρανζιστορ καποιοι απο αυτους ειναι λιγοτερο
    αποδοτικοι...

    αν αλλαξεις τις τιμες στον διαιρετη τασης στην java εφαρμογη θα σου λυθει η απορια
    απλα σβησε ορισμενα μερη του για να κανεις το κυκλωμα οσο απλο ειναι και παραπανω στην φωτογραφια...
    μετα κανε edit με δεξι κλικ τις αντιστασεις και πειραματισου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη pit21
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    538

    Προεπιλογή

    καλα μη φανταστεις οτι εχω παει εγω σε σχολη...απλα το εχω δει γραμμενο κ μου το εχουν αναφερει...Καταληγοντας σε κατι εφαρμοσιμο. θελω να πολωσω το 2Ν2219 με Vcc=12V.Πως κανω τους υπολογισμους για να βρω τον πλεον αποδοτικοτερες τιμες για τις αντιστασεις?
    Φανταζομαι πως πρεπει να υπαρχει καποια μεθοδος η γινεται πειραματικα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pit21
    καλα μη φανταστεις οτι εχω παει εγω σε σχολη...απλα το εχω δει γραμμενο κ μου το εχουν αναφερει...Καταληγοντας σε κατι εφαρμοσιμο. θελω να πολωσω το 2Ν2219 με Vcc=12V.Πως κανω τους υπολογισμους για να βρω τον πλεον αποδοτικοτερες τιμες για τις αντιστασεις?
    Φανταζομαι πως πρεπει να υπαρχει καποια μεθοδος η γινεται πειραματικα?
    Ας επιλεξουμε την R1=47K and R2=10K και ας υποθεσουμε οτι εχουμε μια πηγη οπως ειπες Vin=12v η R1 και η R2 βασει του τυπου που βλεπεις παραπανω θα μας δωσει περιπου 2.0v στην βαση του τρανζιστορ, ο εκπομπος λοιπον θα λειτουργει στα 2.0v - 0.7v (που ειναι η πτωση τασης βασης-εκπομπου) = 1.3v

    με τον τυπο R=E/I μπορεις να υπολογισεις τις τιμες των αντιστασεων που θελεις για να περιορισεις το ρευμα στις επιθυμητες τιμες για τον συλλεκτη-εκπομπο...

    δεν ξερω αν τα εκανα κατανοητα! ηταν αρκετα δυσκολο και για μενα μιας και ειμαι newbie οπως ειπα και παραπανω...
    ριξε και εσυ λιγο διαβασμα.. και ολλα θα αρχισουν να ξεκαθαριζουν σιγα σιγα...

    παρε και αυτο τα καταπληκτικο e-book και ξεκινα απο τα πολυ βασικα ωστε να καλυψεις απο μονος σου οσα πιο πολλα κενα μπορεις και να εχεις μετα πιο συγκεκριμενες ερωτησεις.. καλο διαβασμα!

    http://www.bcae1.com/

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. χρονικο με τρανζιστορ βοηθεια..
    By gourtz in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-15, 15:05
  2. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-14, 08:10
  3. ερωτηση για πολωση τρανζιστορ
    By johny7 in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-12, 23:52
  4. βοηθεια για τρανζιστορ DF45
    By STAMATIS 1978 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-12, 18:49
  5. μικρη βοηθεια για τρανζιστορ
    By stratos77 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-05, 20:51

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας