Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 39

Θέμα: ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

  1. #11
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή Πέθανε ο Easy Rider;

    Βρήκα αυτό το άρθρο στο Διαδίκτυο σχετικά με το Γιώργο Κυρλάκη, τον θρυλικό Easy Rider που κατασκεύασε τον ιστορικό ραδιοφωνικό σταθμό του Πολυτεχνείου το 1973. Γράφεται ότι δεν ζει πια. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό;

    "Φορος τιμης στο Πολυτεχνειο

    ΠΕΡΑΣΑΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΕΟΙ ΞΕΚΗΝΙΣΑΝ ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟΝ ΡΟΥ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ. ΚΑΙ ΗΤΑΝ Η ΒΑΣΙΚΗ ΑΙΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Η ΧΟΥΝΤΑ!!!
    ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΠΑΡΑΞΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΚΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΠΑΡΕΛΘΟΝ. ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΑΠΟΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΑ ΝΕΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕ Ο ΞΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ΚΥΡΛΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΟΥ ΕΦΤΑΞΕ ΤΟΝ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΔΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΩΡΑ. ΕΧΩ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ!!!"

    http://www-nea-gi-gr.pblogs.gr/2007/...ghrwthhke.html
    http://www.acrobase.gr/showthread.php?t=13428

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    καλο και απο τους ανθρώπους μέσα στα πραγματα πλησιάζει και η επαίτειος τώρα αλλα είναι πανηγυρι πια η κατάσταση τελος παντον

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Ανεβάζω μια ιστορική φωτογραφία από το ραδιοφωνικό σταθμό του Πολυτεχνείου αμοντάριστη. Συνήθως σε εφημερίδες εμφανιζόταν ο Easy Rider μπροστά από τη γεννήτρια-συχνόμετρο της General Radio να ελέγχει το σήμα του σταθμού αλλά είχε περικοπεί η ταμπέλα που βλέπετε δεξιά στο τραπέζι. Η ταμπέλα γράφει "Συνάδελφοι μια παράκληση μην καταστρέφετε τα όργανα και έπιπλα" και η επιγραφή συνήθως δεν φαίνεται σε δημοσιεύσεις της πασίγνωστης φωτογραφίας στις εφημερίδες. Με τις καταστροφές που έγιναν πρόσφατα, η φωτογραφία μπορεί να είναι και πάλι λίγο επίκαιρη. Η φωτογραφία υπάρχει στην έκθεση για τα 70 χρόνια της ελληνικής ραδιοφωνίας στο Ζάππειο μαζί με άλλα πολλά ενδιαφέροντα....
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τρελός Επιστήμονας : 13-12-08 στις 21:41

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πέτροs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με δυσκολια και εν μεσω πολλων παρασιτων περναγε στην Α Αττικη, σαν ονειρο θυμαμαι τιs ακροασειs αυτεs, πρεπει να ηταν
    σχετικα μικρο μηχανημα, αλλα, τα καταφερε μια χαρα!!!...

    Στην περιοχή μεταξύ Γαλατσίου και Άνω Κυψέλης ακουγόταν άνετα και καθαρά, σε μικρό τρανζιστοράκι χωρίς κεραία. (Εννοείται με το volume πολύ χαμηλά):



    ΤΟ ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ

    Γέμισε φως
    το σκοτεινό μου δωμάτιο,

    σαν άκουσα τυχαία
    τη δροσερή σας φωνή

    να μας καλεί
    απ' το μικρό τρανζίστορ,

    που τόχα σιγά
    μην ακουστεί απ' έξω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Να συμπληρώσω και εγω κατι,αν και ετεροχρονισμενα τωρα ειδα το post .
    Στην φωτο που εδειξε ο φιλος radioamateur δεξια διακρινονται 2 μεταβλητοι πυκνωτες ,ενας μετασχηματιστης πιο περα ,και τερμα δεξια ξαπλωμενη μια λυχνια 807 (ο Θρυλλος των AM) και το μαυρο αντικειμενο δεξια μπροστα ειναι ηλεκτρολυτικος πυκωτης ελαίου.
    Και αριστερα διακρινεται το πηνιο συντονισμου της κεραιας ,γιατι για τους 1050 KHZ σιγουρα η κεραια δεν θα ηταν στο αυτο μηκος κυματος.
    Τι θυμαμαι αν βλεπω Doublex ενισχυτες by Douvlidis Nεα Φιλαδέλφεια city

    Τα υπολοιπα τα ειπατε εσεις παιδια

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη weather1967 : 10-03-09 στις 15:56

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Τι θυμαμαι αν βλεπω Doublex ενισχυτες by Douvlidis Nεα Φιλαδέλφεια city
    ο οποίος υπάρχει ακόμα, φυσικά χωρίς τα εργαστήριά του. Ούτε το γωνιακό ούτε το άλλο το μεγάλο. Έχει βρει ένα υπόγειο και χαίρεται όταν κάποιος πηγαίνει μέχρι εκεί και του ζητάει να του φτιάξει ένα τροφοδοτικό ή έναν ενισχυτή!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    ο οποίος υπάρχει ακόμα, φυσικά χωρίς τα εργαστήριά του. Ούτε το γωνιακό ούτε το άλλο το μεγάλο. Έχει βρει ένα υπόγειο και χαίρεται όταν κάποιος πηγαίνει μέχρι εκεί και του ζητάει να του φτιάξει ένα τροφοδοτικό ή έναν ενισχυτή!
    Αυτο ειναι ευχαριστω νεο,γιατι περναγα απο εκει και δεν τα ειχα δει να υφιστανται ακομα ,και νομιζα οτι ο ανθρωπος βγηκε στην συνταξη και τα παρατησε,(αν και φανταζομαι οτι ειναι ηδη συνταξιουχος γιατι απο τοτε ηταν μεγαλος ανθρωπος),αλλα τελικα το μερακι αν το εχει καποιος μεσα του δεν το αφηνει ευκολα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ… ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ…



    Χούντα δεν θυμάμαι, μα ούτε ελευθερία, της Μεταπολίτευσης καημένη γενιά…
    Θυμάμαι, όμως, παιδάκι τη μάνα μου να κλαίει «για τα παιδιά που σκοτώσανε», θυμάμαι σʼ άλλη μια εικόνα τον πατέρα μου, την επόμενη χρονιά να ντύνεται για να φύγει για την Κύπρο, «μπαμπά, θα με πάρεις μαζί σου;»…
    Όχι, χούντα δεν θυμάμαι. Θυμάμαι, όμως, όσα διάβασα μετά, στο νου μου, στα αφτιά και στην καρδιά μου έρχονται φωνές, κλάματα, κλαγγές, τραγούδια και νότες από ηχητικά ντοκουμέντα.

    Ο ραδιοφωνικός σταθμός, τα γεγονότα

    H λειτουργία του ραδιοφωνικού σταθμού που έστησαν οι φοιτητές μέσα στο Πολυτεχνείο, την Πέμπτη 15 Νοεμβρίου, δίνει νέα ποιότητα στην εξέγερση και τη μετατρέπει από φοιτητική σε παλλαϊκή. Χάρη στον ισχυρό πομπό του, όλη σχεδόν η πρωτεύουσα ακούει για πρώτη φορά - ύστερα από 6½ χρόνια - τη φωνή των Ελεύθερων Πολιορκημένων. Ακούει λόγο για Δημοκρατία, Ανεξαρτησία, Λαϊκή Κυριαρχία, Κοινωνική Δικαιοσύνη. Η Μαρία Δαμανάκη και ο Δημήτρης Παπαχρήστος είναι οι γνωστοί στο ευρύ κοινό εκφωνητές του Πολυτεχνείου. Ωστόσο, καθοριστικός ήταν ο ρόλος του «τρίτου» του σταθμού, του σκηνοθέτη Λάμπρου Παπαδημητράκη. Πλήθη λαού συρρέουν έξω από το Πολυτεχνείο. Καταλαμβάνουν τα πεζοδρόμια και σιγά-σιγά ξεχύνονται στο οδόστρωμα. H χούντα ανησυχεί, αλλά τα έχει χαμένα. Διστάζει να επιτεθεί και να καταστρέψει την «πολιτική της βιτρίνα». Την Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 1973, η εξέγερση φτάνει στο αποκορύφωμά της. H Συντονιστική Επιτροπή του Πολυτεχνείου καλεί από τον ραδιοσταθμό της τους εργαζομένους και τον λαό να συσπειρωθούν γύρω από τους φοιτητές και διακηρύσσει την απαίτηση του ελληνικού λαού για: «άμεση παύση του τυραννικού καθεστώτος της χούντας και παράλληλη εγκαθίδρυση της λαϊκής κυριαρχίας και της εθνικής ανεξαρτησίας». Ο χώρος γύρω από το Πολυτεχνείο καταλαμβάνεται από χιλιάδες λαού. H κυκλοφορία των αυτοκινήτων στην οδό Πατησίων και στους γύρω δρόμους διακόπτεται οριστικά. Αρχίζουν συγκρούσεις με την Αστυνομία. Οι διαδηλωτές στήνουν οδοφράγματα στους γύρω δρόμους και ανάβουν φωτιές. H Αστυνομία πυροβολεί στο ψαχνό από διάφορα περιφερειακά σημεία. Εδώ Πολυτεχνείο. Εδώ Πολυτεχνείο. Την ίδια ημέρα γίνεται κατάληψη της Πολυτεχνικής Σχολής Θεσσαλονίκης. Ακολουθούν κι εκεί συγκρούσεις με την Αστυνομία.
    Η χούντα έχει τρομοκρατηθεί από τη λαϊκή υποστήριξη και τη μαχητικότητα της εξέγερσης. Ο δικτάτορας Παπαδόπουλος δίνει εντολή στον αρχηγό των Ενόπλων Δυνάμεων Δ. Ζαγοριανάκο να επέμβει ο στρατός. Στις 12 τα μεσάνυχτα από το Γουδί και τον Διόνυσο ξεκινούν τα τανκ. Στις 03.03 του Σαββάτου 17 Νοεμβρίου 1973 το τανκ ρίχνει την κεντρική πύλη του Πολυτεχνείου, καταπλακώνοντας τους διαδηλωτές που ήταν σκαρφαλωμένοι πάνω της και τραγουδούσαν τον Εθνικό Ύμνο.

    Εδώ Πολυτεχνείο. Εδώ Πολυτεχνείο.

    Μιλάει ένα κορίτσι κι ένα αγόρι
    εκπέμπουνε τραγούδι μοιρολόι
    χίλιες πενήντα αντένες η λαχτάρα
    σε στόματα μανάδων η κατάρα…

    Στρατός και Αστυνομία εισβάλλουν στο Μετσόβιο χτυπώντας και συλλαμβάνοντας όποιον έβλεπαν μπροστά τους. Σʼ έστησαν σε μια γωνιά και σημαδεύαν την καρδιά σου, Αχ χελιδόνι μου. Το ίδιο γίνεται και στη Θεσσαλονίκη στις 4 π.μ., Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί. Στρατός και Αστυνομία έριξαν πάνω από 326.000 σφαίρες, διότι «δεν συνεμορφώθην προς τας υποδείξεις». Διέπραξαν 24 φόνους και 128 απόπειρες ανθρωποκτονίας. Τραυματίστηκαν 1.103 πολίτες και 61 αστυνομικοί. Συνελήφθησαν 2.000 άνθρωποι, που ξυλοκοπήθηκαν και βασανίστηκαν. Τα παιδιά που χάθηκαν τα πιάσαν οι φρουρές…

    Της εξέγερσης τα τραγούδια

    Ο Διονύσης Σαββόπουλος θυμάται «χρονιές με αίμα και φωτιές/ και χούντας κι ιουλιανές» («Εμείς του '60»), ο δρόμος είχε τη δική του ιστορία για τον Μάνο. Όταν σφίγγουν το χέρι οι Θεοδωράκης και Μπιθικώτσης, οι πρώτοι νεκροί στην Επιφάνεια με τη φωνή του Σεφέρη. Μην ξεχνάς τον Ωρωπό, Το γελαστό παιδί, Ο στρατιώτης, Παλικάρι στα Σφακιά, ο Τσε, Φίλοι και αδέλφια, Αγρίμια κι αγριμάκια μου, Στη συγκέντρωση της ΕΦΕΕ. Ένα το χελιδόνι Της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ, Πότε θα κάμει ξαστεριά, σώπα, όπου να ʽναι θα σημάνουν οι καμπάνες. Διαφορετικοί τίτλοι που μια φτιάχνουν προτάσεις. Μια ιστορία. Την ιστορία την ίδια.

    «Η πλατεία ήταν γεμάτη/ με το νόημα που 'χει κάτι/ απ' τις φωτιές/ στις γωνίες και τους δρόμους/ από συντρόφους οικοδόμους/ φοιτητές/ και συ έφεγγες στη μέση όλου του κόσμου/ κι ήσουν φως μου/ κατακόκκινη νιφάδα σε γιορτή/ σε γιορτή που δεν ξανάδα/ στη ζωή μου τη σκυφτή (...)» («Στη συγκέντρωση της ΕΦΕΕ»)

    Το 1974 κυκλοφορούν από τον Μίκη «Τα τραγούδια του αγώνα», «Στην Ανατολή» (κύκλος τραγουδιών αφιερωμένος στην εξέγερση του Πολυτεχνείου), «Αρκαδία 6 - Αρκαδία 8», «Προδομένος λαός», «Νύχτα θανάτου», «Τα τραγούδια της Ζάτουνας», «Της εξορίας» κ.ά. Ο Θάνος Μικρούτσικος εμφανίζεται στη δισκογραφία με τα «Πολιτικά τραγούδια» (1975) σε ποίηση Χικμέτ και Μπίρμαν και λίγο αργότερα καταθέτει την «Καντάτα για τη Μακρόνησο» σε ποίηση Γιάννη Ρίτσου (1976). Ο Γιάννης Μαρκόπουλος, με σημαντική παρουσία στα χρόνια της χούντας, καταθέτει μεταξύ άλλων τα έργα «Θεσσαλικός κύκλος» (1974), «Μετανάστες» (1974), «Ελεύθεροι πολιορκημένοι» (εμπνευσμένο από την αντιδικτατορική πάλη, 1977). Ο Μάνος Λοΐζος το «Καλημέρα ήλιε» (1974), «Τα τραγούδια του δρόμου» (1974), που ήταν πρώτες ηχογραφήσεις απαγορευμένων του τραγουδιών, όπως και «Τα νέγρικα» (1975). Ο Χρήστος Λεοντής γράφει το «Καπνισμένο τσουκάλι» (1975) σε ποίηση Γιάννη Ρίτσου, ο Νίκος Μαμαγκάκης το «Σκλάβοι πολιορκημένοι» (1974), ο Δήμος Μούτσης τις «Μαρτυρίες» (1974) και την «Εργατική συμφωνία» (1976), ο Θωμάς Μπακαλάκος «Τα αγροτικά» (1975), ο Πάνος Τζαβέλλας, εξόριστος στα χρόνια της χούντας, παρουσιάζει σειρά δίσκων με αντάρτικα τραγούδια και δικά του. Ο Διονύσης Σαββόπουλος, μετά «Το περιβόλι του τρελού», τον «Μπάλο» και το «Βρώμικο ψωμί», επανέρχεται με τα «Δέκα χρόνια κομμάτια» (1975).

    Ποιοι άλλοι δεν ξέχασαν το Πολυτεχνείο;

    Οι Κατσιμιχαίοι εκπλήρωσαν την υπόσχεσή τους, με τρόπο υπαινικτικό: στο «Σήματα μορς» (1987) αναπολούν την παιδική τους ηλικία στο Μπραχάμι της δεκαετίας του '60 σε «ασπρόμαυρες, σκληρές φωτογραφίες». «Ξημέρωμα φριχτό, σαν πιστολιά /Ανοίγω αργά τα μάτια μου/ απ' τη λιποθυμιά. Κύλησαν γρήγορα τα χρόνια/ πέρασε ο καιρός αργά».
    «Πέφτει το κόκκινο αστέρι/ κάνω ευχή για να μου φέρει γροθιά του ʽ60 στο ένα χέρι/ και στο άλλο δίκοπο μαχαίρι/ να έρθει η αγάπη μου η πρώτη/ να μαχαιρώσει τον προδότη/ το φιλελεύθερο ιππότη/ το γιάπη τον Ισκαριώτη», ερμηνεύει ο Τζιμάκος στο «17 Νοέμβρη απόγευμα».

    Ο Μάνος Χατζιδάκις χαιρέτισε άλλο ένα τραγούδι ως παραγωγός του δίσκου «Η παρέλαση» (1989), το παρθενικό άλμπουμ του Φοίβου Δεληβοριά στον «Σείριο». Ο Φοίβος ήταν μόλις 16 ετών και ξυπνάνε μέσα του τα ευαίσθητα σε μια επέτειο, όχι από το ίδιο το Πολυτεχνείο, αλλ' από την απογοήτευση του πατέρα του εξαιτίας της διάψευσης των προσδοκιών του: «Είναι σήμερα τρελή Πρωτομαγιά/ κι η τηλεόραση να λέει για τη χούντα/ κι ο πατέρας μου κοιτά και με λόγια σιγανά/ μουρμουρίζει, πώς χάθηκαν ολ' αυτά…».

    Δυο χρόνια μετά, το 1991, στο «Νοέμβρης '91 (17 χρόνια μετά) από το άλμπουμ «Αλήτης καιρός», ο Διονύσης Τσακνής διαλέγει έναν άλλο τρόπο να τραγουδήσει, μαζί με το Γιώργο Νταλάρα, για το Πολυτεχνείο. Μια… ερωτική μεταφορά:
    «…Μα έχει ο καιρός γυρίσματα μεγάλωσε κι αυτή κι εγώ/ μεγάλωσαν κι φίλοι μου εκεί γύρω στα σαράντα/ στα κόμματα γαντζώθηκαν και γω δεν ξέρω τι να πω/ και άλλοι στο σπιτάκι τους για πάντα. Κρατάω το στόμα μου κλειστό τα χείλη μου ματώσανε/ κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν/ κουφάλες δεν ξοφλήσαμε αυτό έχω μόνο να τους πω/ τα όνειρα των εραστών δεν σβήνουν».

    Τώρα, περιμένουμε τους νέους τραγουδοποιούς να γράψουν καινούρια. Και όχι, μάλλον δεν θα είναι κάποιος νικητής από κάποιο τηλεριάλιτι. Θα υπάρξει κάποιος άλλος; Τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις. Οι πρωταγωνιστές του Πολυτεχνείου τι έγιναν; «Στη φοιτητριούλα που σ' έχει ερωτευτεί/ θα σε καταγγείλω, πονηρέ πολιτευτή».

    Το Πολυτεχνείο είναι όλα αυτά που ήδη γνωρίζουμε, Μάνα μου Ελλάς. Αρκεί να μην το ξεχάσουμε ποτέ, γιʼ αυτό που ήταν και είναι. Εγώ, είπαμε, δεν έζησα Πολυτεχνείο, δυο δυνατές θύμησες έχω, Μη με ρωτάς, δε θυμάμαι, Ποιος τη ζωή μου, ποιος την κυνηγά να την ξεμοναχιάσει μεσ' τη νύχτα. Υπάρχει λόγος σοβαρός, που ήμουν νέος χλιαρός.

    Προσθέστε στα σχόλια τα «δικά» σας, ατελείωτα τραγούδια που σας φέρνουν στο μυαλό το Πολυτεχνείο, τις «δικές» σας νότες του αγώνα, της εξέγερσης, της πάλης ξεκίνημα νέοι αγώνες, για τα αδέρφια που χάθηκαν νωρίς.

    Στο Πολυτεχνείο έλα να σε δω, έχω δυο κουβέντες πάλι να σου πω…

    πηγή: http://www.e-tetradio.gr/ar1935el_ed...lytexneio.html


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη radioamateur : 26-10-12 στις 23:01
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  9. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον radioamateur για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FOTIS 1525 (26-10-12), lepouras (26-10-12), Τρελός Επιστήμονας (27-10-12), pl4tonas (31-10-17)

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή ΡΑΔΙΟΣΤΑΘΜΟΣ "ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ"

    Ένας από τους ιστορικούς ραδιοπειρατές είναι και ο Γιώργος Κυρλάκης, που λειτουργούσε με το ψευδώνυμο Easy Rider (Ελεύθερος Καβαλάρης) και που είναι ο δημιουργός του «ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ» κατασκευάζοντας έναν πρόχειρο αλλά κατάλληλο ραδιοπομπό μεσαίων κυμάτων στους 963 χιλιοκύκλους, που ήταν η φωνή της ηρωικής εξέγερσης του Πολυτεχνείου το Νοέμβριο του 1973 στην Αθήνα.

    Το ‘ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ’ είναι ένα Ραδιοφωνικό Μετέωρο στην ιστορία της Ελληνικής Ραδιοφωνίας και ίσως παγκόσμια πρωτοτυπία που μια εξέγερση σπουδάζουσας και εργαζόμενης νεολαίας ενάντια στη δικτατορία της 21 Απριλίου είχε το δικό της Ραδιοσταθμό. Ο Γιώργος Κυρλάκης, μετέπειτα τεχνικός της ΕΡΤ, μιλάει πάντα για το "δικό του Πολυτεχνείο". Είναι ο ηλεκτρονικός ραδιοπειρατής EASY RIDER, που έφτιαξε σε χρόνο ρεκόρ λίγων ωρών, το πομπό του ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ μέσα στα εργαστήρια της Σχολής Ηλεκτρολόγων Μηχανολόγων.

    Ώσπου να ακουστεί καλά το "ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ" με (4) λυχνίες 807 στην έξοδο και με πρόβλεψη για μια ενδεχόμενη ισχύος 813 χρειάστηκε να γίνουν ηρωϊκές τεχνικές προσπάθειες. ΄Αριστος ραδιοτεχνίτης ο Γιώργος Κυρλάκης πραγματοποίησε την ιδέα να αποκτήσουν οι ‘’ελεύθεροι πολιορκημένοι’’ του Πολυτεχνείου τη δική τους ραδιοφωνική κραυγή και να ξεσηκώσουν με τα ερτζιανά κύματα ολόκληρο τον Αθηναϊκό λαό και όχι μόνο, να τρέξει για να βοηθήσει. Σε λίγη ώρα το "ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ" το άκουγε όλη η Αθήνα, γιατί τον έπιαναν και τον αναμετάδιναν και άλλοι Ραδιοπειρατές σ’ όλη την Αττική, κι ακόμα τον μετάδιναν και ξένοι Ραδιοσταθμοί, το BBC Λονδίνου, το Παρίσι, η Ντόϋτσε Βέλε Γερμανίας, σ’ όλο το κόσμο.

    Πρώτος εκφωνητής που έδωσε και το όνομα του Σταθμού ήταν ο μεταλλειολόγος Μίλτος Χαραλαμπίδης, ύστερα ο Δημήτρης Παπαχρήστου και τελευταία η Μαρία Δαμανάκη. Ο Γιώργος Κυρλάκης ‘’ο Ραδιοπειρατής των εξεγερμένων’’ ήταν άγρυπνος πάνω απ’ το πομπό για να Ακούγεται η Φωνή της Ελευθερίας ... ‘’ ΄Ελληνες φαντάροι είμαστε αδέλφια, δεν θα μας χτυπήσετε, δε θα αφήσετε να χυθεί αδελφικό αίμα...’’ Τελικά με την είσοδο του τανκ, πριν τη σιγή του Σταθμού, ο Δημήτρης Παπαχρήστου σαν τέλος του προγράμματος θα απαγγείλει με σπάνιο σθένος και τραγικό ύφος τον Εθνικό ΄Υμνο

    πηγή:
    http://to-paliatzidiko.blogspot.gr/2...post_7489.html


    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  11. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον radioamateur για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Τρελός Επιστήμονας (27-10-12), pl4tonas (31-10-17), Spirtos (18-11-12), SV1EDG (28-10-12)

  12. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    519

    Προεπιλογή

    Για ακομη μια φορα "ξεθαβω" αυτο το θεμα με αφορμη τη σημερινη επαιτειο για τα 39 χρονια απο την εισοδο του τανκ στο πολυτεχνειο. Μηπως υπαρχουν αλλες πληροφοριες για τα ιστορικα μηχανηματα που χρησιμοποιηθηκαν? Και τι απεγινε η "τεχνικη ομαδα" του ιστορικου πομπου? Τελικα ο Easy Rider δεν βρισκεται στη ζωη πλεον?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηχογρασφηση ραδιοφωνικου σταθμου
    By kostantinos19 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-17, 18:04
  2. ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ PLAYBOY ΣΤΟΥΣ 945 KHZ
    By radioamateur in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-15, 15:46
  3. ΑΔΕΙΟΔΟΤΗΣΗ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ
    By musicfm in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-06, 22:44
  4. ΚΟΣΤΟΣ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ
    By PARANOIA in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-06, 01:16

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας