Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 39

Θέμα: ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Εχω την αίσθηση ότι η συχνότητα ήταν οι 1050 ΚΗΖ αλλά μπορεί να είμαι και λάθος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    O καιρός πέρασε, ίσως τώρα μπορούμε να λέμε ιστορικά ΑΛΗΘΙΝΑ γεγονότα

    Θα αναφερθώ στις παρεμβολές και στον τρόπο
    όπως γνωρίζετε υπήρξαν παρεμβολές στον σταθμό του πολυτεχνείου
    Γνωρίζω ακριβώς τα ονόματα και τον τρόπο , άλλα δεν ξέρω αν είναι σωστό να αναφερθούν τα ονόματα χωρίς την άδεια τους
    οι παρεμβολές από τα βόρεια προαστεια γινόταν από το Μενίδι και το γνωστό εργοστάσιο τηλ/νιας
    Ο πομπός παρεμβολής ήταν ενας BC-610 διασκευασμένος για αυτές τις συχνότητες ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΤΡΕΙΑ ΜΕΡΟΝΥΚΤΑ να τον μετατρέψουν 2 τεχνικοί και τον άνθρωπο των περιελίξεων Τις ήμερες δε των παρεμβολών τα άτομα αυτά ήταν φρουρουμενα
    Το τι άλλαζαν στον πομπό επίσης γνωρίζω ακριβώς και ισως κάποτε αναφέρω και τον τρόπο
    Δευτερο σημείο παρεμβολών ηταν το ΚΕΕΘΑ και τρίτο σημείο το KEA στο ανατολικό αεροδρόμιο ώστε να καλύπτουν πλήρως το λεκανοπέδιο
    Όμως δεν είχε καμμια επαφή ο ένας παρεμβολεας με τον άλλο, απλώς ο καθένας λειτουργούσε κατόπιν εντολών και περιφρούρησης


    Για τον BC-610 έχω μιλήσει εδώ


    Εαν δεν επιτρέπονται αυτά που αναφέρω να διαγράφουν ....τα ονόματα όλης της ιστορίας δεν ξέρω αν πρέπει να αναφερθούν

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Bard
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    O καιρός πέρασε, ίσως τώρα μπορούμε να λέμε ιστορικά ΑΛΗΘΙΝΑ γεγονότα

    Θα αναφερθώ στις παρεμβολές και στον τρόπο
    όπως γνωρίζετε υπήρξαν παρεμβολές στον σταθμό του πολυτεχνείου
    Γνωρίζω ακριβώς τα ονόματα και τον τρόπο , άλλα δεν ξέρω αν είναι σωστό να αναφερθούν τα ονόματα χωρίς την άδεια τους
    οι παρεμβολές από τα βόρεια προαστεια γινόταν από το Μενίδι και το γνωστό εργοστάσιο τηλ/νιας
    Ο πομπός παρεμβολής ήταν ενας BC-610 διασκευασμένος για αυτές τις συχνότητες ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΤΡΕΙΑ ΜΕΡΟΝΥΚΤΑ να τον μετατρέψουν 2 τεχνικοί και τον άνθρωπο των περιελίξεων Τις ήμερες δε των παρεμβολών τα άτομα αυτά ήταν φρουρουμενα
    Το τι άλλαζαν στον πομπό επίσης γνωρίζω ακριβώς και ισως κάποτε αναφέρω και τον τρόπο
    Δευτερο σημείο παρεμβολών ηταν το ΚΕΕΘΑ και τρίτο σημείο το KEA στο ανατολικό αεροδρόμιο ώστε να καλύπτουν πλήρως το λεκανοπέδιο
    Όμως δεν είχε καμμια επαφή ο ένας παρεμβολεας με τον άλλο, απλώς ο καθένας λειτουργούσε κατόπιν εντολών και περιφρούρησης


    Για τον BC-610 έχω μιλήσει εδώ


    Εαν δεν επιτρέπονται αυτά που αναφέρω να διαγράφουν ....τα ονόματα όλης της ιστορίας δεν ξέρω αν πρέπει να αναφερθούν

    O καιρός πέρασε, ίσως τώρα μπορούμε να λέμε ιστορικά ΑΛΗΘΙΝΑ γεγονότα...

    Πρεπει να αναφερθουν,,,,..........

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα παράσιτα γίνονταν από το χουντικό στρατό (το γνωστό σφύριγμα στην κλασσική ηχογράφηση). Εκείνη την εποχή ο στρατός της χούντας έκανε παρεμβολές και στην Deutche Welle που μετέδιδε πρόγραμμα στην ελληνική γλώσσα.
    Ευχαριστώ Παναγιώτη που επαλήθευσες τα γραφόμενά μου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    519

    Προεπιλογή

    και εγω αυτο πιστευω... οχι απαραιτητα να αναφερθουν ονοματα, αλλα ολα τα τεχνικα στοιχεια δεν βρισκω λογο να μην αναφερθουν...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Ιστοριας συναιχεια λοιπον

    θα πρεπει να αναφερθουν ,γιατι σημερα παραλιγο να με χανατε

    Εφιππος στην μηχανη με καμμια πενητραρια χιλιομετρα, αντιλαμβανομαι μπροστα μου μια γραμμη κοκκινη και αμεσως ενοιωσα στο λαιμο μου το σχοινι .Ηταν ενα ραμμα οικοδομικο ,που κρεμμοταν απο κολλωνα σε κολωνα
    Ευτυχως οτι ειχα για πρωτη φορα φετος ,χρησιμοποιησει το χειμωνιατικο μπουφαν (μουσαμας) που καλλυπτει μεχρι το σαγωνι Το σχοινι κοπηκε αφηνωντας εντονα σημαδια χαραγματιας , ακριβως ατο σημειο του λαιμου


    ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ

    Ο μικρος τοτε ΦΡΕ..... ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΟΣ εχοντας τρελα με το πειρατικα και τις ναυτικες επικοινωνιες ,ολο και καπου τον συλαμβανε ο δοιηκητης σε παρανομιες
    Οταν ειχαν αρχισει οι εκπομπες του σταθμου του πολυτεχνιου ,ηρθε διαταγη να φτειαχτει κατι που να τον παραμβαλει και γρηγορα Ο διοικητης ηξερε ποια πορτα θα χτυπησει

    Ετσι λοιπον οτι ειχε ονειρεφθει του ηρθε μπροστα του.Δηλ να κανει δοκιμες στον ελευθερα BC610 ,που τοτε αυτος τον επισκευαζε
    ο πομπος αυτος λειουργουσε απο τους 2-18 μηζ με αλλαγες βαθμιδων και πηνιων


    Η βαθμιδα ΤU -47 ,ειχε τα συντονισμενα κυκλωματα του ταλαντωτη ,διπλασιαστριας, οδηγησεως και αυτη επιλεχθηκε Ηταν για κανονικη λειτουργια 2-2.5 μηζ
    30-4-2006 1-50-50 πμ.jpg

    το πηνιο του ταλλαντωτη δεν αλλαχτηκε γιατι ξεκιναγε απο αυτες τις συχνοτητες και μετα γινοταν διπλασιασμος
    επρεπε να αλλαξει τα πηνια της dubler και της driver ,ωστε και αυτα να κατεβουν απο 2-2.5 στους 1-1.125

    Εδω αλλαχτηκαν τα δυο δεξια πηνια
    30-4-2006 1-51-29 πμ.jpg

    τα πηνια τα ανελαβε το τμημα περιελιξεων ο κυριος ΛΑΜΠ.... ΔΙΟΝΥΣΗΣ

    (οποτε του ελεγες θελω εναν μετασχηματιστη ταδε -ταδε -ταδε ,απο το εργαστηριο του στο σπιτι .........απαντουσε....... τωρα μου το λες μια βδομαδα πιο μπροστα δεν μπορουσες ..τωρα που ακριβιναν τα συρματα!!!!!!!)

    Για το πηνιο ανοδου το μονο που χρειαστηκε ,ηταν να χαλασουν ενα αλλο και να το προσθεσουν μισο -μισο στο πηνιο των 2-3.5 μηζ .Προσθεσαν και σπειρες στο επαγωγικο δευτερευον και αυτο πλεον δεν χωρουσε μεσα να περιστραφει πληρως...Αλλα η λεπτομερια αυτη δεν πειραζε

    το πηνιο εξοδου που εγινε αλλο τοσο ΣΕ ΜΗΚΟΣ

    30-4-2006 3-00-30 πμ.jpg


    Τον ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΟ βοηθουσε και ο μικροτερος ΧΑΤΖ..... ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ
    Τρεις μερες και νυκτες ,διηρκησε αυτο και φτειαξαν και συμπληρωματικα πηνια , για κατω απο τους 1000, και για πανω απο τους 1250 ,μην τυχον αλλαζε συχνοτητα Tα 400 w του BC-610 ηταν ετοιμα για παρενοχλησεις

    Οπως ειπα και προηγουμενως, δεν υπηρχε καμμια επαφη με τους αλλους παρεμβολεις .Ετσι στο Γουδη και στο Ελληνικο ,ποτε δεν μαθευτηκε τι σκαρωσαν


    Αργοτερα τροποποιηθηκαν πολλοι βασει αυτου,για την τοπικη ενημερωση και προπαγανδα ,σε νησια και απομακρες περιοχες στα μεσαια κυμματα

    Αυτα για την ιστορια


    Υ.Γ

    Αναλογιζομενος παντα τα οσα αναφερω, αποφασισα εστω λιγο αργα να μην εμφανιζονται πληρως τα ονοματα τους,Εξ αλλου αυτο δεν εχει τον πρωτο ρολο
    Θα ζητησω την εγκριση των δυο πρωταγωνιστων, για την αναρτηση του ονοματος τους

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 18-11-12 στις 08:20

  7. 11 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (23-11-12), andreas157 (18-11-12), andrewsweet4 (17-11-12), Bard (17-11-12), ChristosK (18-11-12), genesis (17-11-12), Marc (19-11-12), Neuraxia (18-11-12), Notios38 (18-11-12), PARKER (19-11-12), Spirtos (18-11-12)

  8. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    O καιρός πέρασε, ίσως τώρα μπορούμε να λέμε ιστορικά ΑΛΗΘΙΝΑ γεγονότα
    Καλα εισαι μεγαλος σε ολα!!!Πες μου οτι εκεινη την εποχη υπηρετουσες και τα γνωριζεις πρωτο χερι?Αυτες οι λεπτομερειες ειναι ανατριχιαστικες.Θυμασαι και την τελευταια λεπτομερια.....
    Το θεμα ειναι ομως αν πρεπει να κρατησουμε τα καλα και χρησιμα και να ξεχασουμε οτι 38 χρονια τωρα μας θυμιζει καταστασεις και εικονες ντροπης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον sakisr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (18-11-12)

  10. #28
    Μέλος
    Όνομα
    νικος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    Μην ξεχναμε οτι εκτος απο αυτα που αναφερει ο Παναγιωτης εγιναν παρεμβολες αλλα και αναμεταδωσεις απο αλλους ερασιτεχνες της εποχης.Ειχαν χωριστει σε δυο ομαδες αναλογα τα πιστευω τους προσπαθωντας οι μεν να ενισχυσουν την "φωνη του Πολυτεχνειου" και οι δε να μην αφησουν να ακουστει ειτε λογω ιδεολογιας ειτε προβλεποντας το τι θα επακολουθησει μιας και το τοτε ραδιοφωνικο τοπιο δεν ειχε φιλοξενησει εκπομπες πολιτικου περιεχομενου.Ετσι δυο η τρεις μερες μετα υπηρξε μια γενικη εξορμηση της ΚΥΠ,η οποια μας ειχε ολους ανεξαιρετως "φακελωμενους".Πηγαιναν μεχρι και σε σπιτια ανθρωπων που ειχαν καιρο να "ανοιξουν"και δεν ειχαν τιποτα στα σπιτια τους.Αρκουσε η υπαρξη της κεραιας.Και μετα για πολυ καιρο αν θυμαστε υπηρχε μια νεκρικη σιγη στην μπαντα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #29
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Ενώ τώρα που υπάρχουν τα αυτόματα συστήματα παρακολούθησης, είναι όλοι φακελωμένοι αυτόματα. Πάντως στο ραδιόφωνο και στην τηλεόραση πλέον ο πολιτικός λόγος που ακούγεται είναι σχεδόν πλήρως καπελωμένος και κατευθυνόμενος, ελέω νεοφιλελευθερισμού και σχολής του Σικάγο. Όσο για BC610 στα μεσαία, δεν ασχολήθηκε μόνο ο στρατός με τους πομπούς προπαγάνδας, υπήρχαν και ερασιτέχνες (αργότερα, βέβαια).

    1 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  12. #30
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΕΛΙΟΣ
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Η ιστορία πρέπει να καταγραφεί όπως και να έχει...μας αρέσει δεν μας αρέσει, υπήρξε και το άλλο κομμάτι του πομπού του Πολυτεχνείου...αυτό της παρεμβολής του.
    Και μόνο, η τεχνική και προσωπική περιγραφή του Παναγιώτη αξίζει για να γίνει ρεπορτάζ...στη" μηχανή του χρόνου" !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηχογρασφηση ραδιοφωνικου σταθμου
    By kostantinos19 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-17, 18:04
  2. ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ PLAYBOY ΣΤΟΥΣ 945 KHZ
    By radioamateur in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-15, 15:46
  3. ΑΔΕΙΟΔΟΤΗΣΗ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ
    By musicfm in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-06, 22:44
  4. ΚΟΣΤΟΣ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ
    By PARANOIA in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-06, 01:16

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας