Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: Μεταφορά δεδομένων μέσω καλωδίων 220V

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη typografos
    Όνομα
    Φάνης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Hary Dee Το θέμα είναι ενδιαφέρον και για εμένα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γαληνίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και δυο χρόνια όμως, παρουσιάστηκε σοβαρό πρόβλημα. Κάποιες από τις συσκευές παρουσιάζουν έντονο θόρυβο. Δεν πρόκειται για πρόβλημα των συσκευών, αλλά του δικτύου. Συγκεκριμένα το δίκτυο έχει θόρυβο, που δυσκολεύει σοβαρά και εμποδίζει τη συγκεκριμένη χρήση.
    Υποθέτω ότι η ΔΕΗ χρησιμοποιεί ήδη αυτή τη δυνατότητα για πάρτη της ή δεν μας αφήνει να το κάνουμε... Εκείνο που γνωρίζω (με επιφύλαξη) είναι ότι η ΔΕΗ χρησιμοποιεί το δίκτυο για μεταφορά δεδομένων που αφορούν το ίδιο το δίκτυο.

    Επίσης είχα ακούσει ότι η ΔΕΗ χρησιμοποιεί το δίκτυό της για μεταφορά data που εξυπηρετεί συμφέροντα παρόχου internet. Ισχύει ? Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα ας μας ενημερώσει.

    Θα ρωτήσω γνωστό μου ΔΕΗτζή για να μάθω αν είναι έτσι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ReliabilityConsistencyFeedback - NeverAchievable

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    η tellas ξεκίνησε αν θυμάμαι καλά από την ΔΕΗ και την Γερμανός (και τα ΕΛΤΑ ?)για να δώσει ιnternet μέσω δικτύου ΔΕΗ αλλά δεν προχώρησε το σχέδιο γιατί είχε δοκιμαστεί και απέτυχε, όπως και σε άλλες χώρες(κάτι τέτοιο θυμάμαι )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Πρόκειται για μια "βρώμικη" τεχνολογία για ευρυζωνική μετάδοση δεδομένων που μόνο προβλήματα δημιούργησε και συνάντησε στην υλοποίηση της.

    Σε όλες τις χώρες τους έχουν κράξει για τα προβλήματα που δημιουργεί στους χρήστες του ραδιοφάσματος όπως είπε και στο λίνκ του ο HFProject και δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που η συνέχεια τέτοιων θεμάτων είναι ...στα δικαστήρια εαν τυχαίνει να παραμβάλει κυρίως στο φάσμα των βραχέων.

    Στο εξωτερικό και δη στις ΗΠΑ χρησιμοποιούσαν σε κάποιες περιπτώσεις που θυμάμαι το φάσμα από 1.6-80ΜΗz με αποτέλεσμα να ταπώνεται οτιδήποτε ακούει σε αυτές τις συχνότητες...

    Προσωπικά σαν ραδιοερασιτέχνης είμαι εναντίον σε τέτοιες υλοποιήσεις που παρενοχλούν όχι μόνο τους χομπίστες αλλά και το στρατό αν και γνωρίζω πως υπάρχουν και τεχνικές που δεν εμφανίζουν το θόρυβο αυτό. Υπάρχουν δόξα το θεό οπτικές ίνες και άλλα μέσα μετάδοσης που δεν ενοχλούν.

    Oσο για τη ΔΕΗ πράγματι χρησιμοποιούν για σηματοδοσία τις γραμμές. Στο εξωτερικό πάλι έχουν ακόμα και δυνατότητα για απομακρυσμένη ανάγνωση ρολογιών μέτρησης κατανάλωσης, ανίχνευση απάτης σε χρήστες που "παίζουν" με το φ αλλά και network/load management σε υποσταθμούς.

    Περισσότερα εδώ .

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hary Dee Εμφάνιση μηνυμάτων

    @briko: Καλά, αυτές οι θορυβοβόρες συσκευές... στις συχνότητες του δικτύου μας βρήκαν να παριστούν;! Παρασιτούν σε όλο το φάσμα; Και αυτό το "Θυμάμαι σε άλλη εταιρία που δούλευα και είχαμε τέτοιες συσκευές ερχόταν επιστροφές συνέχεια χωρίς να έχουν κανένα πρόβλημα" δεν το έπιασα. Επιστροφές λόγω θορύβου ενώ οι συσκευές σας δεν είχαν πρόβλημα;
    Τι δεν μπορείς να καταλάβεις ?
    το ότι τα σποτ φωτισμού με ηλεκτρονικό Μ/Τ είναι ότι χειρότερο από πλευράς ηλεκτρονικού θορύβου
    η ότι όταν κάποιος πάει σε κάποιο ηλεκτρολογικό κατάστημα και αγοράζει ενδοσυνεννόηση και αυτή δουλεύει μέχρι να βάλει σποτ ιωδυνης η αυτός η ο γείτονας του και μετά δεν δουλεύει όποτε ως ανίδεος που είναι και αυτός και ο ηλεκτρολόγος και το μαγαζί που του τα πούλησε τα επιστρέφουν σε άθλια κατάσταση

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από briko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι δεν μπορείς να καταλάβεις ?
    το ότι τα σποτ φωτισμού με ηλεκτρονικό Μ/Τ είναι ότι χειρότερο από πλευράς ηλεκτρονικού θορύβου
    η ότι όταν κάποιος πάει σε κάποιο ηλεκτρολογικό κατάστημα και αγοράζει ενδοσυνεννόηση και αυτή δουλεύει μέχρι να βάλει σποτ ιωδυνης η αυτός η ο γείτονας του και μετά δεν δουλεύει όποτε ως ανίδεος που είναι και αυτός και ο ηλεκτρολόγος και το μαγαζί που του τα πούλησε τα επιστρέφουν σε άθλια κατάσταση
    Οκ, το έπιασα!...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Όμως ρε παιδιά να ρωτήσω και κάτι άλλο: Με όλες τις συχνότητες υπάρχει πρόβλημα; Και σε όποια ένταση και να παίξουμε δημιουργούμε υπολογίσιμα παράσιτα; Περίεργο μου φαίνεται...

    Βέβαια.. δεν έχω προλάβει να ξεκοκαλίσω όοολα τα liks επί του θέματος...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOHNY+
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Μέσα στο χάος.
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Το θεμα ακουγεται πολυ ενδιαφερων , θα μπορουσαμε να φτιαξουμε δικτυο μεταφορας σηματων μεσω του powerline και να γλιτοσουμε εγκατασταση επιπλεον καλωδιων για απλες εφαρμογες με εντολες και τετεια .

    Για τον θορυβο που αναφερθηκε προηγουμενος και για να μην σε επηρεαζει ο γειτονας απο παρασιττα της γραμμης , η να μην τον επηρεαζεις εσυ , οταν περνεται ρευμα απο την ιδια φαση λογικα πρεπει να υπαρχουν ειδικα φιλτρα που τοποθετουνται στον πινακα της ηλεκτρικης εγκαταστασης και αποσβενουν τον θορυβο και τα υψησυχνα σηματα. (διορθωστε με ανα κανω λαθος ).

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Οπως εχουν πεί και αρκετοί η μετάδοση δεδομένων μέσω δικτύου παροχής ηλεκτρικού ρεύματος παρουσιάζει αρκετά προβλήματα ακόμη και σε πιστοποιημένες συσκευές πρός χρήση.
    Σαφώς και πρέπει ο πομπός και ο δέκτης ή τα ζευγάρια RX-TX να βρίσκονται στην ίδια φάση.
    Επειδή το θέμα με απασχόλησε σε επαγγελματικό επίπεδο απο το 1989 έως και το 1994 σας αναφέρω πως για μεγάλα Bandwith αλλά και αποστάσεις δεν προτείνετε ακόμη και σήμερα.
    Για βιομηχανική ζώνη υψηλού θορύβου ούτε για αστεία.
    Οι συσκευές αυτές εχουν φίλτρα και μάλιστα σοβαρά σε αρκετές περιπτώσεις αλλά αφορούν μόνον την δική τους επεξεργασία πληροφοριών και όχι την "βρώμα" που παράγουν στο δίκτυο.
    Τώρα για προβλήματα στις ζώνες ερασιτεχνών έχει 2 όψεις το νόμισμα και σαφώς υπεύθυνες πλευρές.
    Κατοικώ σε ένα συγκρότημα κτιρίων όπου εχω εναν λεβέντη δίπλα που μου φέρνει ραδιοφάσμα μέσα στο ηλεκτρικό δίκτυο μου.
    Αποτέλεσμα τρελαίνετε το συχνόμετρο, η γεννήτρια πολλές φορές και τα ups που δοκιμάζω, αν και έχω "κόψει" τις υψηλές με φίλτρα δεν μπορώ στα καλώδια των συσκευών μου να κάνω το ίδιο κάθε φορά.
    Το πρόβλημα επίσης το έχω και στον "αέρα" πχ στα probe που έχω πρός μέτρηση.
    Η απάντηση του συνοδεύετε απο χαμόγελο είμαι αδειούχος και δεν κάνω κάτι κακό.
    Είμαι φίλος του και δεν θα του κάνω κακό γιατί ο πειραματισμός και η επικοινωνία είναι ενδείξεις ελευθερίας και εξέλιξης.
    Ομως στην περίπτωση πρίν 10 χρόνια που άκουγα κρατικό κανάλι στο δίκτυο του τηλεφώνου μου ειχα γίνει έξαλος!!!
    Η απάντηση του Π.Ο.Τ.Ε ήταν δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, η απάντηση της Ραδιοφωνίας ίδια...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Μεταφορά Δεδομένων
    By kleima in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-16, 21:47
  2. Μεταφορά δεδομένων απο παλιά ταινια σε cd/κασετα
    By johnpats in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-15, 22:50
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-15, 12:12
  4. Μεταφορά εικόνας μέσω wifi
    By spiroscfu in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-12, 16:30
  5. Μεταφορά σημάτων μέσω δικτύου
    By kx5 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-04, 15:10

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας