Σελίδα 11 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 13 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 130

Θέμα: Αποχαλκωση με περυντρολ

  1. #101
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kalarakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη λεκάνη .... την καθαρίζει.
    Όχι στην λεκάνη!!! Το καθαρό περινδρόλ την καθαρίζει αλλά αυτό που έχει χρησιμοποιηθεί για αποχάλκωση περιέχει βαρέα μέταλλα και επίσης με τον καιρό αποχαλκώνει και τυχόν μεταλλικές επαφές στην αποχέτευση.

    Το μαζεύουμε σε 5λιτρη συσκευασία( ή ότι μπορούμε να βρούμε) και το πηγαίνουμε σε μέρος συλλογής αποβλήτων. Στην δική μου περίπτωση ένα εργοστάσιο χημικών όπου το παίρνουν τζάμπα χωρίς να δώσω τίποτα.

    Αν το καπακώσεις και το αφήσεις μέρες μαζεύει αέρα και όταν το ανοίξεις δημιουργεί πίεση οπότε καλύτερα σε δοχείο χωρίς καπάκι μέχρι την τελική μεταφορά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #102
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasdriver
    Όνομα
    ΘΩΜΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    Μπορώ να μάθω ποιά είναι τα βαρέα μέταλλα ...γιατί απο το σχολείο θυμάμαι ότι ..HCL+Cu=CuCl+H++. και απ' ότι θυμάμαι ο χαλκός δεν είναι βαρύ μέταλλο.
    Εκτός αν λόγω ηλικίας τα έχω ξεχάσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #103
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomasdriver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορώ να μάθω ποιά είναι τα βαρέα μέταλλα ...γιατί απο το σχολείο θυμάμαι ότι ..HCL+Cu=CuCl+H++. και απ' ότι θυμάμαι ο χαλκός δεν είναι βαρύ μέταλλο.
    Εκτός αν λόγω ηλικίας τα έχω ξεχάσει.
    Ο χαλκός συμπεριλαμβάνεται και αυτός στα βαρέα μέταλλα και θεωρείται τοξικός εάν μολύνει τον υδροφόρο ορίζοντα. Λόγω αυτής την ιδιότητάς του, προϊόντα από κράματα χαλκού (πόμολα, σωλήνες, χειρολαβές) θεωρούνται πως έχουν αντιμικροβιακές ιδιότητες επειδή δεν επιτρέπουν την μετάδοση λοιμωδών νόσων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  4. #104
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasdriver
    Όνομα
    ΘΩΜΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    Οπότε εγώ που χρησιμοποιώ εδώ και κάτι 10ετίες θειικό χαλκό για τα ζαρζαβατικά μου λογικά πρέπει να είμαι πεθαμένος.Αλλά και το χώμα που τρώει τόσα χρόνια αυτό το δηλητήριο δεν πρέπει να φυτρώνει τίποτα πλέον..........παιδιά κάτι δεν μου λέτε καλά και με μπερδεύετε γέρο ανθρωπο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #105
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Χημικός δεν είμαι και όλα αυτά που λέω μου τα είπαν στο χημείο του κράτους(υποκατάστημα Βόλου).

    Το όριο χαλκού στον υδροφόρο ορίζοντα παλιά το είχα ψάξει και αν θυμάμαι καλά ήταν νομίζω 2mg ανά τετραγωνικό.Δείτε ποστ 87...
    Όποιος ξέρει τι να πατήσει στο Google για να το βρεί ας το κάνει.
    Δεν μπορώ να βρώ την πηγή πιά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #106
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Στον βολο το βρηκες το εργοστασιο εδω στην αθηνα που να το παω;;;

    Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #107
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The_Control_Theory Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χημικός δεν είμαι και όλα αυτά που λέω μου τα είπαν στο χημείο του κράτους(υποκατάστημα Βόλου).

    Το όριο χαλκού στον υδροφόρο ορίζοντα παλιά το είχα ψάξει και αν θυμάμαι καλά ήταν νομίζω 2mg ανά τετραγωνικό.Δείτε ποστ 87...
    Όποιος ξέρει τι να πατήσει στο Google για να το βρεί ας το κάνει.
    Δεν μπορώ να βρώ την πηγή πιά.

    • Κ.Υ.Α Υ2/2600/2001 (ΦΕΚ 892/Β`/11.7.2001) Ποιότητα του νερού ανθρώπινης κατανάλωσης, σε συμμόρφωση προς την οδηγία 98/83/ΕΚ του Συμβουλίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης της 3ης Νοεμβρίου 1998

    2mg/L ειναι το όριο του χαλκού για νερό ανθρώπινης καταναλωσης. Κατα Ζανάκη και Standard methods for the examination of Water οι μετρήσεις χαλκού πρεπει να λαμβανονται με το εξεταζόμενο νερό σε ηρεμία για 12 ώρες (οποτε αν μιλαμε για αντλιοστασια αυτο θα πρεπει να σταματησει για 12 ωρες). Το ενδεικτικό επίπεδο συγκέντρωσης χαλκού για το πόσιμο νερο ειναι 100μg/L.
    Ο χαλκός εκτος απο τοξικοτητα όταν ειναι διαλυμένος στο νερό εχει και απολυμαντικες ιδιοτητες και μαλιστα σημαντικές σε βακτηρια οπως το e-coli τον εντεροκοκκο αλλα και σε μικροοργανισμους οπως η πολυομυελύτιδα.

    Παμε τωρα σε αυτο που μας ενδιαφέρει γιατι τιθενται ορια και στα αποβλητα εκτος απο τα ποσιμα νερα. Κατα Την οδηγία της ΕΕ και την ελληνική ΚΥΑ (Ζανακη Κ, Ελεγχος ποιοτητας νερου) οποιοδηποτε αποβλητο νερό αποβάλλεται σε επιφανειακα ή θαλασσινα νερα δεν θα πρεπει να εχει συγκέντρωση χαλκου άνω του 1.5mg/L. Οποτε αν αραιωνουμε το αποβλητο μας σε συγκεντρωσεις χαλκου κατω του 1.5mg/L ειναι νομιμο (και ηθικο???) να το πεταξουμε οπου θελουμε.
    Βεβαια για να μπορεσουμε να προσδιορισουμε με ακριβεια τον στοιχειακο χαλκο στο νερο που θελουμε να πετάξουμε απαιτείται ενας φασματογράφος ατομικης απορρόφησης που κανει περι τις 500000 ευρω.
    Μπορούμε ομως προσεγγιστικα βλεποντας περιπου την επιφανεια της πλακέτας που αποχαλκωσαμε να υπολογισουμε τη συγκεντωση σε χαλκό του αποβλήτου μας, και να το αραιωσουμε καταλληλως πριν το πεταξουμε.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 03-04-16 στις 23:54

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον eleCtroAsxetos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kioan (03-04-16), The_Control_Theory (04-04-16)

  9. #108
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomasdriver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε εγώ που χρησιμοποιώ εδώ και κάτι 10ετίες θειικό χαλκό για τα ζαρζαβατικά μου λογικά πρέπει να είμαι πεθαμένος.Αλλά και το χώμα που τρώει τόσα χρόνια αυτό το δηλητήριο δεν πρέπει να φυτρώνει τίποτα πλέον..........παιδιά κάτι δεν μου λέτε καλά και με μπερδεύετε γέρο ανθρωπο.
    Χαχαχαχαχα Θεος!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #109
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgiokl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον βολο το βρηκες το εργοστασιο εδω στην αθηνα που να το παω;;;

    Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Η Αθήνα πιο πολλά από Βόλο εργοστάσια έχει.
    Πήγα χτύπησα πόρτα σε τυχαίο εργοστάσιο( στον πορτιέρη-secourity ) και ρώτησα κανονικά αν μπορώ να δίνω χημικά που δεν ξέρω πως να εξουδετερώσω.
    Με πήγαν στον υπεύθυνο και μου πε φιλικά πέρνα και να μας τα αφήνεις κανένα πρόβλημα.
    Το ίδιο το εργοστάσιο τα δίνει τα χημικά μαζί με άλλα αλλού. Προφανώς σε εταιρεία περισυλλογής αποβλήτων(επι πληρωμή από το εργοστάσιο )

    Η δική μου ποσότητα 1λίτρο το τρίμηνο είναι αμελητέα ποσότητα γι αυτούς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #110
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο χαλκός συμπεριλαμβάνεται και αυτός στα βαρέα μέταλλα και θεωρείται τοξικός εάν μολύνει τον υδροφόρο ορίζοντα. Λόγω αυτής την ιδιότητάς του, προϊόντα από κράματα χαλκού (πόμολα, σωλήνες, χειρολαβές) θεωρούνται πως έχουν αντιμικροβιακές ιδιότητες επειδή δεν επιτρέπουν την μετάδοση λοιμωδών νόσων.



    Το ότι σκοτώνει και τα Νεφελιμ
    που το βάζεις;

    Καμιά σοβαρή αναφορά πέρα από τα διάφορα απίθανα sites και blogs(με αγιουβερδες , ομοιοπαθητικές μασαζοκαλσον αρνητικές και θετικές ενέργειες) που αναπαράγει το ένα το άλλο υπάρχει;

    Η να πάρω το Άστρα και Όραμα;

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 11 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 13 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αποχαλκωση με ξυδι , h202 και αλατι
    By cloud_constructor in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-14, 21:59
  2. πως βγαινει ο λεκες απο αποχαλκωτικο?
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-14, 18:12
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-11, 15:01
  4. αποχαλκωση
    By commander_gr in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 246
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-08, 22:23
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-08, 22:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας