Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 41

Θέμα: Ασυρματη συνδεση και αργοτερα AWMN

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή Ασυρματη συνδεση και αργοτερα AWMN

    Με ενα φιλαρακι θελουμε να συνδεθουμε μεταξυ μας...

    διαθετουμε και οι δυο ασυρματες καρτες Dlink DWL-G520 η εναερια αποστασια ειναι περιπου 350μ, ο υπολογιστης μου θα απεχει απο την κεραια περιπου 25μ. και ο υπολογιστης του φιλου μου θα απεχει απο την κεραια του περιπου 15μ. Λογω του οτι η αποστασεις της κεραιας με τους υπολογιστες ειναι μεγαλες και ιδιατερα σε εμενα! Σκευτομαστε για καλωδιο το LMR400 για οσο το δυνατον μικροτερες απωλειες, για κεραια σκευτομαστε 60cm δορυφορικα πιατα (απο αυτα που βαζουν για την δορυφορικη τηλεοραση) και καποιο feeder το οποιο δεν εχουμε ακομα καταληξει...

    Αν οι υπολογισμοι μας ειναι σωστοι μονο απο το καλωδιο εγω θα χασω περιπου 5db και ο φιλος μου περιπου 3dB, απο το pigtail και τους Ν type connectors λεγεται οτι χανεις περιπου 2dB, εφοσον οι καρτες δυκτιου βγαζουν 15dBm (+/-2) τοτε λογικα εγω εχω στην κεραια μου 8dbm περιπου και ο φιλος μου 10dbm, ενα δορυφορικο πιατο με το feeder του δεν εχω καταλαβει ακριβως ποση απολαβη εχει... αν υποθετικα βαλουμε μια πολυ μικρη απολαβη 9dbi, τοτε εγω εκπεμπω με ισχυ 17dbm και ο φιλος μου 19dBm.

    Η ΕΕΤΤ αν δεν κανω λαθος λεει οτι απαγορευεται η εκπομπη ανω των 20dbm οποτε συγουρα και οι δυο βρισκομαστε κοντα
    στα ανωτερα ορια εκπομπης...ασχετος αν τα καλωδια που χρησιμοποιουμε ειναι αρκετα μεγαλα. Οι δε αποσταση των
    σπιτιων μας δεν νομιζω να θεωρειται πολυ μεγαλη, αν και δεν εχω καταλαβει ποιοι παραγοντες επιρεαζουν το σημα ωστε να υπολογισω σωστα το χασημο λογω αποστασης, εντουτις μου βγενει περιπου -90dB νομιζω οτι η συνδεση ειναι εφικτη με το συγκεκριμενο setup που περιγραφω!

    κανω λαθος?

    δευτερο θεμα που με απασχολει ειναι η συνδεση με το AWMN που εχω στο μυαλο μου για αργοτερα! απο το forum του AWMN παρατηρησα οτι τις καρτεw Dlink δεν τα συμπαθουν ιδιαιτερα λογω του οτι δεν ρυθμιζεται η ισχυς τους και λογω του οτι δεν εχουν καλη ευαισθησια στο σημα... συγκεκριμενα διαβαζω οτι "ΔΕΝ κανουν για το AWMN" !

    πανω σε αυτο εχω αντιρρηση διοτι νομιζω η ισχυς τους ρυθμιζεται καθως επισεις και η ευαισθησια τους ειναι στα -105db και για οσα δεν ειναι, υπαρχει αναβαθμιση firmware!

    επικοινωνισα προσφατα με καποιο κομβο του AWMN και μου ειπε οτι για τις καρτες δυκτιου δεν ξερει τι παιζει ομως για την αποσταση της κεραιας με τον υπολογιστη υπαρχει προβλημα! (η αποσταση με τον κομβο ειναι 950μ)

    Ευχαριστω παιδια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    175

    Προεπιλογή

    To παν ειναι η οπτικη επαφη...Απο κει kαι περα ολα ειναι εφικτα.Η πρεπει να χρησιμοποιησεις μικρου μηκους καλωδιο(καλης ποιοτητας RG213 και πανω)1ον γιατι ειναι πανακριβο και
    2ον για να μην εχεις απωλειες.Τα μικροκυματα ειναι ευαισθητα σ αυτα τα πραγματα.Το πιατο αν θυμαμαι καλα εχει απολαβη 24dbi..H αποσταση με τον κομβο ειναι μεγαλη για την Αθηνα με τα κτιρια και το συνοστισμο στα 2,4γιγα. Στο φορουμ του awmn βοηθηθεις καλυτερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas30
    Όνομα
    kostas
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    2000 radio
    Μηνύματα
    887

    Προεπιλογή

    Το RG213 είναι απαγορευτικό για αυτές τις συχνότητες μόνο airflex η aircom

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Βόλος/Τρίπολη
    Μηνύματα
    493

    Προεπιλογή

    Θα περάσεις 25 μέτρα RF καλώδιο?!?! Αυτοκτονία!

    Πάρε κανά access point που να κατεβάζει ισχύ, αν παίζει σε client mode και βάλτο με 50cm καλώδιο aircom+ κάτω από κάθε πιάτο. Κατέβασε καλώδιο lan που δεν έχει απώλειες και είσαι κομπλέ... Μέσα από το lan πέρνα και το ρεύμα (PoE, power over ethenet, χαμηλή τάση, όχι 220) και είσαι άρχοντας...
    Στο awmn έχω παρατηρήσει ότι προτείνουν τα ovislink, αν και δε τα συμπαθώ...

    Με τόσο καλώδιο θα ανέβουν κάποια dbm στην εκπομπή... Στην λήψη όμως τι γίνεται ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή

    Οπως τα λεει και ο φιλος ο PiCBuRn3r παρτε δυο access point κατα προτιμηση Linksys WRT54G (μακρια απο Firmware v7 v και με καλωδιο ethernet στελνεις και ταση στην ταρατσα (Power over Ethernet)για να δουλευουν και εισαι κομπλε με 50cm LMR.
    Ασε που θα σου παει και πιο φθηνα ετσι .

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παιδια αντιλαμβανομαι απολυτα τα θετικα του AP στην ταρατσα... και εγω τα ιδια με εσας θα προτεινα!
    ομως δεν μπορω να το κανω ετσι...οι καρτες υπαρχουν ηδη! το να παρω ενα καλο
    AP μαζι με PoE θα μου παει πολυ περισοτερο απο οσο το κοστος 25μ LMR400... (~70Ε)
    ενα τυπικο AP κανει 60Ε επισεις ενα AP με PοE παει 200+ ευρω!!! δεν μπορω να τα δωσω!

    οι υπολογισμοι που εχω κανει παραπανω ειναι λαθος? δεν βγενει επικοινωνια με αυτο το setup??



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos
    To παν ειναι η οπτικη επαφη...Απο κει kαι περα ολα ειναι εφικτα
    λεγεται οτι ως 300μ γινεται συνδεση ασχετα αν δεν υπαρχει οπτικη επαφη, δεν ειναι σωστο αυτο?



    P.S επισεις κατι αλλο...το πιατο 60cm απλης δορυφορικης τηλεορασης κανει για αυτην την χρηση?
    η ο βραχιωνας ειναι σε διαφορετικη αποσταση για τα 2.4GHz?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    175

    Προεπιλογή

    Μπορεις να βαλεις τις καρτες σε ενα παλιο pc και να το βαλεις στην ταρατσα και να δοuλευει σαν ρουτερ.(δεν ξερω πως ακριβως...)
    Δε χρειαζεται να βαλεις ΡοΕ για να δουλεψουν τα ρουτερακια(εγω εχω ενα ovislink και εχει αποδειχτει σκυλι για την τιμη του) φτιαξε ενα τροφοδοτικο 12ν 1,5Α και στειλτα στην ταρατσα μεσω του lan ή με ξεχωριστο καλωδιο.
    Οσο για τα πιατα ειναι ιδια με τα δορυφορικα μονο τα feeder αλλαζουν.
    Αυτο για τα 300μ ειναι σχετικο... γινεται μεσω ανακλασεων θα εχεις κακο λινκ και θα ενοχλεις και τους αλλους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos
    Μπορεις να βαλεις τις καρτες σε ενα παλιο pc και να το βαλεις στην ταρατσα και να δοuλευει σαν ρουτερ.
    δεν μπορω να χρησιμοποιησω ταρατσοPC ή γινεται οπως τα εχουμε υπολογισει η δεν γινεται καθολου προς το παρον!

    απο μαθηματικης αποψης...βγενει δυκτιο? πως το βλεπετε? εχω κανει καποιο λαθος στους υπολογισμους μου?? και μαλιστα αν το πιατο
    εχει απωλαβη 24dBi και οχι 9 που ειχα γραψει παραπανω... τοτε τα αποτελεσματα θα πρεπει να ειναι πολυ καλυτερα!
    το πιατο πρεπει να ειναι και περισοτερο κατευθυντικο απο τις κεραιες Grid οποτε ουτε ιδαιτερος θορυβος και παρεμβολες θα υπαρχουν...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    αν το κανεις με access points π.χ (Linksys) και με το καταλληλο firmware (ddwrt) για να μπορεις να ρυθμισεις την ισχυ εκπομπης και να εισαι μεσα στα επιτρεπτα ορια τα 200 + 300 μετρα δεν ειναι τπτ!
    μπορεις να το κανεις και με πανελ ακομη αντι για κεραιες , επειδη ειναι σχετικα κοντινη αποσταση αν και θα προτινα με καποια grid κεραια (equinox,stella , κλπ)

    απο το access point με ethernet το στελνεις και μεχρι τον οροφο που θελεις και υπαρχει το POE για να μην τραβας τροφοδοσια και ρευμα στην ταρατσα!
    απο εκει και περα διαβασε λιγο ακομη στα φορουμς του awmn , twmn κλπ για να παρεις ιδεες για τον ε(κσ)οπλισμο!
    και στα wiki του twmn και το Plugmein του awmn

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Βόλος/Τρίπολη
    Μηνύματα
    493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Whiz
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos
    Μπορεις να βαλεις τις καρτες σε ενα παλιο pc και να το βαλεις στην ταρατσα και να δοuλευει σαν ρουτερ.
    δεν μπορω να χρησιμοποιησω ταρατσοPC ή γινεται οπως τα εχουμε υπολογισει η δεν γινεται καθολου προς το παρον!

    απο μαθηματικης αποψης...βγενει δυκτιο? πως το βλεπετε? εχω κανει καποιο λαθος στους υπολογισμους μου?? και μαλιστα αν το πιατο
    εχει απωλαβη 24dBi και οχι 9 που ειχα γραψει παραπανω... τοτε τα αποτελεσματα θα πρεπει να ειναι πολυ καλυτερα!
    το πιατο πρεπει να ειναι και περισοτερο κατευθυντικο απο τις κεραιες Grid οποτε ουτε ιδαιτερος θορυβος και παρεμβολες θα υπαρχουν...
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ταρατσοπισί... Μπες στο forum του awmn και ψάξε... Θα βρεις πολύ υλικό...
    Αν έχεις οπτική επαφή θα βγει το link...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-12, 03:42
  2. Tί είναι το AWMN ?
    By blueriver in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-10, 00:32
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-09, 01:49
  4. ΑΣΥΡΜΑΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ-MODEM
    By ΠΕΤΡΟΣ Κ. in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-05, 16:17
  5. #hlektronika on AWMN
    By gRooV in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-04, 06:59

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας