Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 32

Θέμα: Δυναμο αυτοκινητου

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη herctrap
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω / Πυλος
    Μηνύματα
    1.971

    Προεπιλογή

    δηλαδη το δυναμο δεν εχει μονιμους μαγνητες

    αλλα ηλεκτρομαγνητες

    οσο αυξανουν οι στροφες τοσο μειωνετε η ταση στους ηλετρομαγνητες για να διατηρητε σταθερη η ταση εξοδου αφου αυξανουν οι στροφες?

    γιατι τριφασικο?

    και τελος το d που ειναι η εξοδος για το στροφομετρο

    τι εξοδος ειναι ? συχνοτητας?


    και αν ναι σε τι ταση

    ειναι σταθερηη αλλαζει με τις στροφες?

    πως μπορουμε να την μετρησουμε σε λογικα κυκλωματα?


    αυτα τα λιγα μονο

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη CKarafas
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από herctrap Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη το δυναμο δεν εχει μονιμους μαγνητες

    αλλα ηλεκτρομαγνητες

    οσο αυξανουν οι στροφες τοσο μειωνετε η ταση στους ηλετρομαγνητες για να διατηρητε σταθερη η ταση εξοδου αφου αυξανουν οι στροφες?

    γιατι τριφασικο?

    και τελος το d που ειναι η εξοδος για το στροφομετρο

    τι εξοδος ειναι ? συχνοτητας?


    και αν ναι σε τι ταση

    ειναι σταθερηη αλλαζει με τις στροφες?

    πως μπορουμε να την μετρησουμε σε λογικα κυκλωματα?


    αυτα τα λιγα μονο

    Καλησπερα

    Λογω του επαγγελματος μου (ηλ/αυτοκινητων) μπορω να σας πω με σιγουρια οτι D+ οπως σωστα αναφερθηκε ειναι η διεγερση του δυναμο (μεσω λαμπας) Β+ ειναι το + της μπαταριας, Β- ειναι γειωση και W ειναι το σημα για το στροφομετρο.
    Το W δινει περιπου 2volt με συχνοτητα αναλογη των στροφων του δυναμο.
    Το ρευμα που παραγεται ειναι ενναλασομενο αλλα περνα απο μια διαταξη διοδων και γινεται συνεχες.
    Δεν εχει σταθερους μαγνητες.Τα στατικα πηνια του δυναμο ειναι αυτα που παραγουν το ρευμα.Ο ροτορας διμιουργει το μαγνητικο πεδιο,ρυθμιζομενος απο τον αυτοματο του δυναμο.
    Σε νεοτερα μοντελα η διεγερση γινετε κατευθειαν απο τον εγκεφαλο της μηχανης.
    Αυτα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη hlias
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Χρήστο αν κατασκευάσουμε μια ανεμογενήτρια με δυναμο, πιο νομίζεις ότι θα κάνει ¨¨δουλεια¨ ;πχ δυναμο απο δικυκλο ,απο αυτοκινητο με μικρη μηχανη ωστε να μην θελει πολλη δυναμη να γυρίσει;
    Καποιος φίλος που κατασκέυασε κάτι ανάλογο χρησιμοποίησε δυναμο απο ένα παλιο μοντέλο που ήταν κοινοπραξια citroen & fiat το pony.Η μικρή έκδοση αυτού του μοντέλου ήταν στα 600 κυβ. και όπως έλεγε αυτός ο φίλος ο δυναμός του ήθελε μόνο 300 στροφες για να αποδόσει τα μέγιστα.
    Για την ιστορία ο σχεδιαστής του pony οπώς και του πρώτου yaris είναι Έλληνας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη CKarafas
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hlias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρήστο αν κατασκευάσουμε μια ανεμογενήτρια με δυναμο, πιο νομίζεις ότι θα κάνει ¨¨δουλεια¨ ;πχ δυναμο απο δικυκλο ,απο αυτοκινητο με μικρη μηχανη ωστε να μην θελει πολλη δυναμη να γυρίσει;
    Καποιος φίλος που κατασκέυασε κάτι ανάλογο χρησιμοποίησε δυναμο απο ένα παλιο μοντέλο που ήταν κοινοπραξια citroen & fiat το pony.Η μικρή έκδοση αυτού του μοντέλου ήταν στα 600 κυβ. και όπως έλεγε αυτός ο φίλος ο δυναμός του ήθελε μόνο 300 στροφες για να αποδόσει τα μέγιστα.
    Για την ιστορία ο σχεδιαστής του pony οπώς και του πρώτου yaris είναι Έλληνας.
    Ηλια καλησπερα.Αυτο που με ρωτας δεν μπορω να στο απαντησω.Σιγουρα ενα μικροτερο δυναμο θα εχει λιγοτερη αντισταση στο γυρισμα του.Μικροτερο δυναμο ομως σημαινει λιγοτερα αμπερ.Βεβαια να ξερεις οτι η αντισταση του δυναμο ειναι αναλογη με τις αναγκες των μπαταριων που φορτιζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Παιδια να ρωτησω και γω με την σειρα μου...εχω ενα φιατ πουντο και εβγαλα το δυναμο εχτες απο πανω...τα συμπτωματα ηταν τα εξης...μερικες φορες ειχα ταση γυρω στα 13.5-8volt στην μπαταρια μετρημενα με βολτομετρο...αλλες φορες ειχα 12,3....στην ουσια απ οτι καταλαβαινω δεν φορτιζει σωστα...και με εχει αφησει κιολας απο ρευμα στην μπαταρια...το λαμπακι στο ταμπλο μια αναβει μια τρεμοπαιζει μια ειναι σβηστο..

    Βγαζοντας το σημερα ειδα οτι τα καρβουνακια ειναι στο οριο τους..η μπομπινα εχει μια πατουρα εκει στα καρβουνακια,που μαλλον την θεωρω φυσιολογικη...πιστευετε οτι μπορει απο τα καρβουνακια να υπαρχει προβλημα με την φορτωση του??

    Σκεφτηκα δηλαδη εαν δεν βρω καρβουνακια,να βαλω εναν αυτοματο και να τελειωσω..

    Επεισης ψανχω να βρω εαν υπαρχει μαγαζι εδω στην αθηνα που να του παω την μπομπινα και να μου περασει 2 καινουργια δαχτυλιδια χαλκου??το εχει ξανακανει καποιος??

    Ευχαριστω για τον χρονο σας...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Ποσα χρονια ειναι το δυναμο στο αμαξι; Συνηθως αλλαζουμε κατι οταν εχει προβληματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    Μαλλον απο της ψηκτρες θα εχεις το προβλημα αλλα καλου κακου λυσε το ολο και κανε τους εξης ελεγχους
    -δρομεας: κοιτα για τυχον διαρροη στα τυλιγματα του σωματος
    -στατης:κοιτα την περιεληξη του σωματος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και το φεγγάρι μόνο ουρλιάζει...

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Απ' οτι κατάλαβα ο δυναμός σου εχει εσωτερικό αυτόματο.Εφοσον το λαμπάκι στο καντραν μια σβηνει και μια αναβει εχεις προβλημα.Αυτό φαίνεται και απο την μη σταθερη τάση την οποία παρουσιάζει.Η τάση για να φορτίζει πρέπει να είναι σταθερη στα 14,4 volt.Εφόσον η τάση σου δεν είναι σταθερή το πρόβλημα βρίσκεται στον αυτόματο ο οποίος δεν μπορεί να εξισορροπήσει τις διαφορές.Στους δυναμούς με εσωτερικό αυτόματο τα καρβουνάκια είναι fix με τον αυτόματο.Οπότε αλλάζωντας τον αυτόματο αλλάζεις και τα καρβουνάκια.Οι αυόματοι ειναι σχετικα φθηνοί.Γύρω στα 20 ευρώ.Τώρα εφόσον εχουν φαγωθεί τα δαχτυλίδια του συλλέκτη καλό είναι να τα αλλάξεις και αυτά μιας και έχεις κατεβάσει τον δυναμό.Κι αυτά ειναι σχετικά φθηνά.Γύρω στα 4 με 5 ευρώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    ξερουμε καποιο μαγαι που μπορει να αλλαξει δαχτυλιδια??καποιο τηλεφωνο κατι??
    Καρβουνακια βρηκα,και αυριο θα τα αλλαξω...θα το παω βημα βημα,γιατι εχω υποψια οτι μαλλον δεν ειχαν καλο πατημα,με αποτελεσμα να μην εχω σωστη ενδειξη...1 ευρο κοστος δηλαδη..εαν εχω παλι τα ιδια..τοτε παω για αυτοματο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Να πω και εγω την μ@λ@κια μου!!!
    θελω να φτιαξω ανεμογενητρια με κατι δυναμο που εχω απο ενα παλιο ISUZU
    φυσικα το δυναμο θελει και διεγερση και αυτο ειναι που μου χαλαει την σουπα,
    εγω αυτο που θελω ειναι να μου δινει ρευμα οταν γυριζει χωρις να πρεπει να να τραβηξω και εξτρα καλωδιο για την διεγερση.
    υπαρχει κανενας τροπος?
    καθε σκεψη δεκτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. δυναμο ή αυτοματος?
    By gsxr_k7 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 13:32
  2. Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-12, 22:57
  3. Ρευμα από δυναμο αυτοκινητου
    By mpan1 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-11, 12:38
  4. ΑΝΤΛΗΣΗ ΡΕΥΜΑΤΟ ΑΠΟ ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
    By karmagos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-10, 19:09
  5. δυναμο
    By Λυκιδευς in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-10, 17:56

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας