Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 32

Θέμα: Δυναμο αυτοκινητου

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babisko Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή η γεννήτρια στο αυτοκίνητο δεν έχει ποτέ σταθερές στροφές, η τάση για να παραμείνει σταθερή, ρυθμίζεται από κάποια διάταξη, η οποία στην αργκό των ηλεκτρολόγων αυτοκινήτων λέγεται "αυτόματος δυναμού" και είναι μια ηλεκτρονική διάταξη η οποία σκοπό έχει να ελέγχει την τάση εξόδου και να ρυθμίζει την τάση διέγερσης, ώστε η τάση εξόδου της δεννήτριας να είναι πάντα σταθερή και ίση με περίπου 14vdc, ανεξάρτητα αν ο κινητήρας του αυτοκινήτου περιστρέφεται με 700 ή 7000 στροφές ανά λεπτό. αυτή η διάταξη κατά κανόνα βρίσκεται πάνω στον δυναμό σαν module στην αντίθετη πλευρά από την πλευρά που είναι η τροχαλία.
    τι ειναι αυτη η διαταξη? καποια ζενερ ισχυος? καποιο σταθεροποιητικο?

    εμενα το αμαξι ενιωτε μου καιει τις λαμπες στα φωτα! απο τοτε που
    το εχω παρει πρεπει να εχω αλλαξει 6-7 (h4)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Λευτέρη, εδώ υπάρχουν αρκετά στοιχεία για το πώς λειτουργούν τα δυναμό των αυτοκινήτων, καθώς επίσης και οι διατάξεις σταθεροποίησης της τάσης εξόδου.
    Τώρα το ότι σου καίγονται συχνά οι λάμπες, πιθανόν να οφείλεται στο ότι η τάση του δυναμό είναι μεγαλύτερη από ότι πρέπει, ή υπάρχει κάποια χαλαρή σύνδεση στο κύκλωμα τροφοδοσίας της λάμπας. Κάτι άλλο, μόνο η λάμπα του ίδιου φαναριού καίγεται τακτικά ή και των δυο φαναριών;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    και των δυο... μια η αριστερη κα μια η δεξια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Laser 100.8 KRHTH
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Μοιρες
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Whiz Εμφάνιση μηνυμάτων
    και των δυο... μια η αριστερη κα μια η δεξια.

    φιλε μου να σοου πω και γω ενα αλλο ενδεχομενο....... πολυ πιθανον να τις πιανεις με το χερι και να τις βαζεις... και γι αυτο να καιγονται
    καποιες λαμπες δεν πρεπει νατις πιανεις απτο γυαλι τους!
    ετσι την ειχα παθει και γω και αλλαζα λαμπες καθε βδομαδα σχεδον μια η αριστερη μια η δεξια μια το προβολακι μια η πισω!!και τελικα μου ανοιξε τα ματια μια πολιτρια και μου ειπε '''προσεξτε κυριε μην πιασετε απτο γυαλι ενταξει??΄''''

    και ειναι 3 χρονια τωρα και εχω τις ιδιες λαμπες στ αμαξι μου! ενα σιτροεν σε2 τοχα παρει και καινουργιο!

    μακαρι να σε βοηθησα λιγο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    σε ευχαριστω πολυ φιλε... ειναι βεβαια λιγο παλιο το θεμα και εχει βρεθει και λυση!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LASER1008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου να σοου πω και γω ενα αλλο ενδεχομενο....... πολυ πιθανον να τις πιανεις με το χερι και να τις βαζεις... και γι αυτο να καιγονται
    καποιες λαμπες δεν πρεπει νατις πιανεις απτο γυαλι τους!
    ετσι την ειχα παθει και γω και αλλαζα λαμπες καθε βδομαδα σχεδον μια η αριστερη μια η δεξια μια το προβολακι μια η πισω!!και τελικα μου ανοιξε τα ματια μια πολιτρια και μου ειπε '''προσεξτε κυριε μην πιασετε απτο γυαλι ενταξει??΄''''

    και ειναι 3 χρονια τωρα και εχω τις ιδιες λαμπες στ αμαξι μου! ενα σιτροεν σε2 τοχα παρει και καινουργιο!

    μακαρι να σε βοηθησα λιγο!
    Αν πιάσεις τις λάμπες αλογόνου με τα χέρια, δεν καίγονται, αλλά το λίπος (αποτυπώματα) από τα χέρια μένει πάνω στην λάμπα, με την πολύ μεγάλη θερμοκρασία που δημιουργείται κατά την λειτουργία της λάμπας, εξαχνώνεται και επικάθεται στον καθρέφτη του προβολέα, με αποτέλεσμα αυτός να θαμπώνει και να μειώνεται η αποτελεσματικότητά του. Για τον λόγο αυτό πρέπει να τις πιάνεις από την μεταλλική βάση τους. Αν τις πιάσεις από το γυαλί με τα χέρια, τότε πρέπει να τις καθαρίσεις με καθαρό οινόπνευμα πριν τις τοποθετήσεις στο φανάρι. Αλλά δεν καίγονται για τον λόγο αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babisko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πιάσεις τις λάμπες αλογόνου με τα χέρια, δεν καίγονται, αλλά το λίπος (αποτυπώματα) από τα χέρια μένει πάνω στην λάμπα, με την πολύ μεγάλη θερμοκρασία που δημιουργείται κατά την λειτουργία της λάμπας, εξαχνώνεται και επικάθεται στον καθρέφτη του προβολέα, με αποτέλεσμα αυτός να θαμπώνει και να μειώνεται η αποτελεσματικότητά του. Για τον λόγο αυτό πρέπει να τις πιάνεις από την μεταλλική βάση τους. Αν τις πιάσεις από το γυαλί με τα χέρια, τότε πρέπει να τις καθαρίσεις με καθαρό οινόπνευμα πριν τις τοποθετήσεις στο φανάρι. Αλλά δεν καίγονται για τον λόγο αυτό.
    και οταν καιγοντα τα "δακτυλικα αποτυποματα" βγαζουν κατι σαν καπνα που καθετε μετα στον καθρεπτη απο τον προβολεα... αλλα εχω ακουσει κατι παιζει και με την απαγογη θερμοτητας που τελικα καει την λαμπα... επισης εχω δει σε προβολεα οχι αυτοκινητου να σπαει λαμπα 1500w μετα απο 1ωρα λειτουργιας επειδη την πιασαμε με το χερι... βεβαια το χερι ηταν λιγο ποιο βρωμικο απο το κανονικο (βλεπε υποληματα απο λαδια μηχανης)

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    γιωργοσ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    κωσ
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή δυναμοσ 24 v

    gia sas tha ei8ela na rotiso kati exo ena dynamo 24 v ta kalodia pou pan sto dynamo einai to d+ d- kai df ayta eina se mia fisa pou kataligei ston aytomato ri8misti i fisa ston aytomato pou koumponei exei d+ d- df kai 61 to oxima de fortizei tha ei8ela na rotiso pos paei i diataksi ton kalodion apo ton dynamo ston aytomato ksero oti to d+ einai i diagersi d- giosei to df kai 61 ti einai ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος SV2DXJ
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    365

    Προεπιλογή

    Παιδιά αν μου επιτρέπετε συμπληρώσω δεν είναι μόνο ότι τα υπολείμματα λίπους και βρομιάς που εξατμίζονται και πάνε στον καθρέπτη , αλά επηρεάζουν και την ομοιόμορφη συστολή και διαστολή της λαμπάς οπότε σπάει η καίγετε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jeronimo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά αν μου επιτρέπετε συμπληρώσω δεν είναι μόνο ότι τα υπολείμματα λίπους και βρομιάς που εξατμίζονται και πάνε στον καθρέπτη , αλά επηρεάζουν και την ομοιόμορφη συστολή και διαστολή της λαμπάς οπότε σπάει η καίγετε.
    κατι τετοιο σκεφτομουν και εγω οταν ειπα για την απαγογη θερμοτητας οπου δλδ εχουμε διαφορετικη θερμοκρασια αρα και γινεται αυτο που λες. το εθεσες καλητερα..

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. δυναμο ή αυτοματος?
    By gsxr_k7 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 13:32
  2. Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-12, 22:57
  3. Ρευμα από δυναμο αυτοκινητου
    By mpan1 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-11, 12:38
  4. ΑΝΤΛΗΣΗ ΡΕΥΜΑΤΟ ΑΠΟ ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
    By karmagos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-10, 19:09
  5. δυναμο
    By Λυκιδευς in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-10, 17:56

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας