Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: Δυναμο αυτοκινητου

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή Δυναμο αυτοκινητου

    Καλησπερα παιδια.Εβγαλα απο ενα αυτοκινητο ενα δυναμο.Το bosch el14v.Απο οτι εχω καταλαβει εχει 4 καλωδια.2 πολυ χοντρα και 2 κανονικα.

    Το γυρναω με το χερι και το εχω συνδεδεμενο με ενα αμπερομετρο αλλα δεν κουνιεται καθολου.

    Σε ποια καλωδια πρεπει να το βαλω?Γενικα μπορειτε να μου δωσετε πληροφοριες για τα δυναμο?Γιατι εχει 4 καλωδια?

    ΥΣ.Εχω φαει τον κοσμο να βρω την αναζητηση και δεν την βρισκω.Ξερω θα ειναι μπορστα στη μυτη μου αλλα δεν την βρισκω.Που ειναι ρε παιδια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη DT200
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΜΕΓΑΡΑ
    Μηνύματα
    1.245

    Προεπιλογή Re: Δυναμο αυτοκινητου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NUKE
    ΥΣ.Εχω φαει τον κοσμο να βρω την αναζητηση και δεν την βρισκω.Ξερω θα ειναι μπορστα στη μυτη μου αλλα δεν την βρισκω.Που ειναι ρε παιδια?
    ποια είναι η αναζήτηση ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NUKE
    Το γυρναω με το χερι και το εχω συνδεδεμενο με ενα αμπερομετρο αλλα δεν κουνιεται καθολο
    το "δυναμό" του αυτοκινήτου λειτουργεί σωστά μετά τις 700 RPM και εσύ με το χέρι σίγουρα δίνεις λιγότερες ,
    το σημαντικότερο δε είναι, ότι για να λειτουργήσει μία γεννήτρια θέλει διέγερση η οποία
    προέρχεται στην προκειμένη περίπτωση από το λαμπάκι που έχουν στο καντράν τα αυτοκίνητα (το λαμπάκι της μπαταρίας)
    δηλαδή, το λαμπάκι είναι συνδεδεμένο στο + της μπαταρίας και το άλλο άκρο του σε κάποιο φις του δυναμό που το τροφοδοτεί με ρεύμα
    κατά τις πρώτες στιγμές της λειτουργίας του.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NUKE
    Σε ποια καλωδια πρεπει να το βαλω?
    χωρείς να είμαι ηλεκτρολόγος πιστεύω ότι θέλει να βάλεις το αμπερόμετρο σε σείρα με μία μεγάλη 12V λάμπα σε ένα από τα δύο
    χοντρά καλώδια και στο σώμα του δυναμό.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NUKE
    Γιατι εχει 4 καλωδια
    τι γράφουν πάνω ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasos987
    Όνομα
    Αναστασης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Εβρος
    Μηνύματα
    255

    Προεπιλογή

    Το πιο πιθανο ειναι στο πλαστικο καλυμα στο πισω μερος του δυναμο να γραφει στο τι αντοιστοιχει το καθε καλωδιο.
    Το Β+ ειναι η διεγερση που σου περιγραφει ο φιλος DT200 πιο πανω και την δινεις απο μια μπαταρια 12V παρεμβαλοντας το λαμπακι απο ενα φακο, το D+ ειναι το σημα που παιρνεις για στροφομετρο και το ενα χοντρο ειναι το ρευμα που παραγεται.Για το αλλο χοντρο δεν ξερω με βεβαιοτητα αν ειναι το σωμα γιατι το εχω δει μονο σε πολυ μεγαλυτερα alternators (καικια γεννητριες κλπ).Ενα πολυμετρο θα σου λυσει την απορια.Για να την λειτουργησεις βαλτην σε μεγγενη και απο την βιδα της τροχαλιας με ενα δραπανο δoσε τουλαχιστον 1200rpm

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το λακονίζειν εστί φιλοσοφείν...

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή Re: Δυναμο αυτοκινητου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NUKE
    Καλησπερα παιδια.Εβγαλα απο ενα αυτοκινητο ενα δυναμο.Το bosch el14v.Απο οτι εχω καταλαβει εχει 4 καλωδια.2 πολυ χοντρα και 2 κανονικα.

    Το γυρναω με το χερι και το εχω συνδεδεμενο με ενα αμπερομετρο αλλα δεν κουνιεται καθολου.

    Σε ποια καλωδια πρεπει να το βαλω?Γενικα μπορειτε να μου δωσετε πληροφοριες για τα δυναμο?Γιατι εχει 4 καλωδια?

    ΥΣ.Εχω φαει τον κοσμο να βρω την αναζητηση και δεν την βρισκω.Ξερω θα ειναι μπορστα στη μυτη μου αλλα δεν την βρισκω.Που ειναι ρε παιδια?
    Τα δυναμό των σύγχρονων αυτοκινήτων δεν είναι απλές γεννήτριες συνεχούς ρεύματος, αλλά τριφασικές γεννήτριες (φυσικά εναλλασσομένου ρεύματος), και μετά με την βοήθεια διόδων ισχύος η τάση εξόδου ανορθώνεται και μας δίνει την απαιτούμενη συνεχή τάση των 14VDC περίπου. Η τάση εξόδου της γεννήτριας εξαρτάται από τις στροφές της και την τάση διέγερσης, η οποία δίνεται από την μπαταρία του αυτοκινήτου. Αν δεν υπάρχει μπαταρία συνδεμένη πάνω στην γεννήτρια, μην περιμένεις να βγάλει τάση, όσο και να την γυρίσεις. Αυτό γινόταν στους παλιούς δυναμούς, οι οποίοι ήταν συνεχούς ρεύματος και η διέγερση δημιουργούνταν από μόνιμους μαγνήτες που υπήρχαν πάνω του. Για τον λόγο αυτό έχει και τα επιπλέον καλώδια επάνω. Είναι για την διέγερση και για το λαμπάκι σαν ενδεικτικό ότι η γεννήτρια βγάζει την σωστή τάση.
    Επειδή η γεννήτρια στο αυτοκίνητο δεν έχει ποτέ σταθερές στροφές, η τάση για να παραμείνει σταθερή, ρυθμίζεται από κάποια διάταξη, η οποία στην αργκό των ηλεκτρολόγων αυτοκινήτων λέγεται "αυτόματος δυναμού" και είναι μια ηλεκτρονική διάταξη η οποία σκοπό έχει να ελέγχει την τάση εξόδου και να ρυθμίζει την τάση διέγερσης, ώστε η τάση εξόδου της δεννήτριας να είναι πάντα σταθερή και ίση με περίπου 14VDC, ανεξάρτητα αν ο κινητήρας του αυτοκινήτου περιστρέφεται με 700 ή 7000 στροφές ανά λεπτό. Αυτή η διάταξη κατά κανόνα βρίσκεται πάνω στον δυναμό σαν module στην αντίθετη πλευρά από την πλευρά που είναι η τροχαλία. Πάνω στην διάταξη αυτή βρίσκονται και τα καρβουνάκια που δίνουν την τάση διέγερσης στον ρότορα του δυναμού, ενώ η τάση εξόδου λαμβάνεται από τον στάτορα και πηγαίνει στο ίδιο module, το οποίο είναι και τριφασικός ανορθωτής.
    Πιστεύω να σε κάλυψα κάπως για το πως λειτουργεί ο δυναμός.

    Υ.Γ. Αν εννοείς την αναζήτηση στην σελίδα του hlektronika.gr, στο κάτω δεξιά μέρος κάθε σελίδας. Συγγνώμη αν δεν κατάλαβα καλά τα περί αναζήτησης

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babisko Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή η γεννήτρια στο αυτοκίνητο δεν έχει ποτέ σταθερές στροφές, η τάση για να παραμείνει σταθερή, ρυθμίζεται από κάποια διάταξη, η οποία στην αργκό των ηλεκτρολόγων αυτοκινήτων λέγεται "αυτόματος δυναμού" και είναι μια ηλεκτρονική διάταξη η οποία σκοπό έχει να ελέγχει την τάση εξόδου και να ρυθμίζει την τάση διέγερσης, ώστε η τάση εξόδου της δεννήτριας να είναι πάντα σταθερή και ίση με περίπου 14vdc, ανεξάρτητα αν ο κινητήρας του αυτοκινήτου περιστρέφεται με 700 ή 7000 στροφές ανά λεπτό. αυτή η διάταξη κατά κανόνα βρίσκεται πάνω στον δυναμό σαν module στην αντίθετη πλευρά από την πλευρά που είναι η τροχαλία.
    τι ειναι αυτη η διαταξη? καποια ζενερ ισχυος? καποιο σταθεροποιητικο?

    εμενα το αμαξι ενιωτε μου καιει τις λαμπες στα φωτα! απο τοτε που
    το εχω παρει πρεπει να εχω αλλαξει 6-7 (h4)

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Λευτέρη, εδώ υπάρχουν αρκετά στοιχεία για το πώς λειτουργούν τα δυναμό των αυτοκινήτων, καθώς επίσης και οι διατάξεις σταθεροποίησης της τάσης εξόδου.
    Τώρα το ότι σου καίγονται συχνά οι λάμπες, πιθανόν να οφείλεται στο ότι η τάση του δυναμό είναι μεγαλύτερη από ότι πρέπει, ή υπάρχει κάποια χαλαρή σύνδεση στο κύκλωμα τροφοδοσίας της λάμπας. Κάτι άλλο, μόνο η λάμπα του ίδιου φαναριού καίγεται τακτικά ή και των δυο φαναριών;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    και των δυο... μια η αριστερη κα μια η δεξια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Laser 100.8 KRHTH
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Μοιρες
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Whiz Εμφάνιση μηνυμάτων
    και των δυο... μια η αριστερη κα μια η δεξια.

    φιλε μου να σοου πω και γω ενα αλλο ενδεχομενο....... πολυ πιθανον να τις πιανεις με το χερι και να τις βαζεις... και γι αυτο να καιγονται
    καποιες λαμπες δεν πρεπει νατις πιανεις απτο γυαλι τους!
    ετσι την ειχα παθει και γω και αλλαζα λαμπες καθε βδομαδα σχεδον μια η αριστερη μια η δεξια μια το προβολακι μια η πισω!!και τελικα μου ανοιξε τα ματια μια πολιτρια και μου ειπε '''προσεξτε κυριε μην πιασετε απτο γυαλι ενταξει??΄''''

    και ειναι 3 χρονια τωρα και εχω τις ιδιες λαμπες στ αμαξι μου! ενα σιτροεν σε2 τοχα παρει και καινουργιο!

    μακαρι να σε βοηθησα λιγο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Βασικά ό Μπάμπης έχει απόλυτο δίκιο. Εγώ του είχα βγάλει τα πηνία του στάτορα κάποτε από ένα παλιό που είχα και του είχα κολλήσει μόνιμους μαγνήτες. Πραγματικά έδινε τάση στα άκρα του...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Λοιπον παιδια με βοηθησατε πολυ.

    Για την αναζητηση αυτη εψαχνα που λες φιλε μπαμπη.

    Οσο για το δυναμο,καταλαβα τι παιζει.Παντως περιμενα οτι εχει μαγνητες για αυτο δεν καταλαβαινα τι τα θελει ολα αυτα.

    Το ενα χοντρο καλωδιο ειναι το - γιατι ενωνεται με το σασι.Το αλλο ειναι μαλλον το +.

    Τα λεπτα οντως γραφουν Β+ και D+ οπως λεει ο φιλος τασος οποτε βρηκα τη λυση.


    Απλα εχω μια μηχανη απο ραβδιστικο στην Κρητη και λεω να φτιαξω μια γεννητρια ρευματιος 0,5 KW.Για αυτο σας παιδευω...

    Ευχαριστω!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. δυναμο ή αυτοματος?
    By gsxr_k7 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 13:32
  2. Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-12, 22:57
  3. Ρευμα από δυναμο αυτοκινητου
    By mpan1 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-11, 12:38
  4. ΑΝΤΛΗΣΗ ΡΕΥΜΑΤΟ ΑΠΟ ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
    By karmagos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-10, 19:09
  5. δυναμο
    By Λυκιδευς in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-10, 17:56

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας