Σελίδα 1 από 21 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 203

Θέμα: Αξιοπιστία Futurlec

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Επιστήμων
    Όνομα
    atmel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    450

    Προεπιλογή Αξιοπιστία Futurlec

    Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά !

    Θα ήθελα να μου πέι κάποιος κατά πόσο η συγκεκριμένη εταιρεία
    www.futurlec.com είναι αξιόπιστη . Δηλαδή :
    - οι τιμές είναι καλές ?
    - με τί τρόπο πληρώνεις ?
    - σε πόσο χρόνο φτάνουν τα εξαρτήματα ?
    - υπάρχουν έξοδα τελωνείου ?

    Ενδιαφέρομαι για μια παραγγελία της τάξεως τον 100Ε
    και ρωτάω αν αξίζει τον κόπο ή να τα παραγγείλω απο Θεσ/νίκη .

    Ευχαριστώ .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αν δεν μάθεις σε κάποιον να μιλάει , πως θα ακούσεις τι έχει να σου πεί . Σίμος . Τ.

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Λοιπον,εχω κανεις ηδη 2 παραγγελιες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Ερχονται σε ακριβως 7 μερες απο την ημερα που δοθηκαν τα χρηματα.Εγω πληρωνω μεσω χρεωστικης καρτας της τραπεζας κυπρου.

    Η futurlec εχει καποια πολυ φτηνα προιοντα αλλα δεν εχει μεγαλο αριθμο απο προιοντα.Επισης να θυμησω οτι ειναι σε δολλαρια που αυτο τα κανει ακομα πιο φτηνα αυτον τον καιρο.Τωρα για τελωνειο δεν ξερω.Εγω δεν ειχα καποιο προβλημα αλλα ειχα δωσει αν θυμαμαι καλα 99 δολλαρια μεγιστο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Μια παραγγελία έχω κάνει απο Futurlec.
    Είχαν περάσει καμιά 15 μέρες (και βιαζόμουν) και τα τσιπάκια πουθενά
    Κοιτάζω κατάσταση παραγγελίας και βλέπω οτι δεν την είχαν στειλει
    Τους στέλνω email και μου λένε οτι δεν έχουν το ένα εξάρτημα και αν θέλω να το αλλάξουν με ένα παρόμοιο (νεότερος μικροελεγκτής) τους λέω ναι οπότε τα στέλνουν και τα λαβαίνω μετά από 5-6 μέρες.
    Θεωρώ οτι έπρεπε να με έιχαν ενημερώσει οτι υπήρχε πρόβλημα με την παραγγελία και να μην με αφήνουν να περιμένω.
    Το κακό είναι οτι παρότι το εξαρτημα δεν το είχαν (μικροελεγκτής AT90S2313 συνέχισαν να το δείχνουν οτι το έχουν σε stock) τέλος παντων. Κατά τα άλλα μου επέστρεψαν την διαφορα χρημάτων αφού το νέο εξαρτημα που έστειλαν ήταν φθηνότερο.
    Για το θέμα του εκτελονισμού το πιθανότερο είναι οτι δεν θα έχεις προβλημα γιατί οι ανθρωποι (προς συμφέρον μας) είναι λιγακι απαταιώνες. Δηλαδή δεν γράφουν έξω στο φάκελο την αξία των εξαρτημάτων (κανονικά είναι υποχρεωμένοι). Βέβαια αν καθήσει σε κανέναν στραβή και ο εκτελονιστής ανοίξει το φάκελο (που έχει κάθε δικαιώμα και μου χει τύχει στο παρελθόν σε άλλη παραγγελία....αλλά εγώ είμαι πολύ γκαντέμης) θα βρεί την απόδειξη αγοράς που λέει το πραγματικό ποσό. Πάντως θεωρώ οτι είναι πολύ μικρή πιθανότητα να γίνει κάτι τέτοιο.
    Κατά τα άλλα τα 99 δολάρια είναι σαφώς φορολογίσιμη αξία. Ο νόμος αναφέρει όριο 22,5 ή 45 ευρώ. Τώρα πότε ο εκτελωνιστής επιλέγει τα 22,5 και πότε τα 45 δεν ξέρω. Μαλλον θα έχει σχέση ή με το συνολικό κόστος (αξία+μεταφορικα) ή με το μέγεθως (όγκος/βαρος) του δέματος μια και στο νόμο αναφέρει (αν θυμάμαι καλα) οτι αυτό το όριο ισχύει για μικροδέματα.
    Οι τιμές που έχει γενικά είναι καλές φυσικά βέβαια είναι σαν super market έχει 10 προιόντα σε καλές τιμές και σε χτυπά σε άλλα 3... οπότε πρέπει να το προσέχεις.
    Πολλά προιόντα (και μικροελεγκτές) μπορεί να τα βρίσκεις και σε ελλάδα (αλλά σε ποσότητα 10+ τεμαχίων) σε ίδιες ή καλυτερες τιμές. Σε άλλα είναι αχτύπητος. Πχ είχα δει το TDA7294 να έχει τιμή κάτω από την τιμή χονδρικής του διανομέα ευρώπης. Επίσης αν κρίνει κάποιος και από κάποια άλλα εξαρτήματα που έχει (πχ μνήμες 4116) που έχει σταματήσει η παραγωγή πριν 20+ χρόνια καταλήγει κανείς οτι κάποιο μέρος από τα εξαρτήματα που πουλάει είναι surplus (δηλαδή υπεραποθέματα) που τα πέταξαν "στα σκουπιδια" κάποιες βιομηχανίες. Φυσικά αυτό βάζει σε σκέψη και για την ποιότητα κάποιων εξαρτημάτων (στα surplus γενικά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος το πως τα απέριψε μια βιομηχανία). Αν με ρωτουσε κανεις βέβαια αν θα αγόραζα surplus (εν γνώση μου) φυσικά και θα αγόραζα.... Και φυσικά πολλές φορές από τα καταστήματα αγοράζουμε προιόντα surplus χωρις να το ξέρουμε... Απλά το αναφέρω γιατί δεν μ΄αρεσει να λέμε ο ένας είναι κλέφτης και ο άλλος έχει super τιμές... που το βλέπω όλο και πιο συχνά
    Με πιστωτική κάρτα πληρώνεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Επιστήμων
    Όνομα
    atmel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    450

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αν δεν μάθεις σε κάποιον να μιλάει , πως θα ακούσεις τι έχει να σου πεί . Σίμος . Τ.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Μηνύματα
    76

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με τον chip το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ αλλά σε καμιά περίπτωση δεν υπήρχε καν υπόνοια να μου φάνε τα λεφτά . όσο για το τελώνιο μπορείς να σπάσεις την παραγγελία σε δυο η και σε τρία τμήματα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Στο θέμα του να φάνε χρήματα θεωρώ οτι δεν υπάρχει περίπτωση... Είναι σίγουρα αξιόπιστοι σ' αυτό το θέμα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Επιστήμων
    Όνομα
    atmel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    450

    Προεπιλογή

    Ψάχνω για το Triac ΒΤΑ41-700 .

    Σήμερα έκανα μια ερώτηση Θεσ/νίκη και την χαμηλότερη
    τιμή την είχε ο Γεωργιάδης (5,5 Ε).
    Εν τω μεταξύ μέσα στη σελίδα της futurlec το χρεώνει 3,5 Ε.

    Είμαι σε δίλημμα του να μπώ στη διαδικασία να παραγγείλω απο
    futurlec ή απο Θεσ/νίκη . Εννοείται οτι η παραγγελία αφορά
    10 τεμάχια και όχι μόνο ένα .

    Ίσως τελικά να προτιμήσω τα "ελληνικά" προιόντα !

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αν δεν μάθεις σε κάποιον να μιλάει , πως θα ακούσεις τι έχει να σου πεί . Σίμος . Τ.

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Για οσους εχουν παραλαβει... Τελικα απο που τα στελνει? Δεν φαινεται στο φακελο/κουτι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Λοιπον,εννοειτε οτι σε συμφερει απο futurlec.Δεν ειναι 3,5 ευρω αλλα 3,5 δολλαρια.Ακομα,τα μεταφορικα ειναι μονο 4 δολλαρια ενω για να τα φερεις απο θεσσαλονικη θα σου παει νομιζω 5,5 ευρω.Αρκει να ειναι stock και σε 7 μερες θα σου ερθουν...Οπως τα υπολογισα ειναι λιγοτερα απο τα μισα λεφτα...

    Φιλε stom εδω λεει νομιζω καποια πραγματα:
    http://www.futurlec.com/OrderingInformation.shtml

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Τα εχω διαβασει αυτά. Δεν προκυπτει ομως οτι επειδη εχει γραφειο στο Uk-land τα στελνει και απο κει....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 21 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-15, 00:41
  2. Αξιοπιστία Step Up, step Down απο EBAY
    By cosecon in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-14, 20:41
  3. Παραγγελία απο futurlec
    By PiCBuRn3r in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-07, 21:38
  4. Παραγγελία Futurlec
    By Επιστήμων in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-07, 18:34
  5. Αξιοπιστία elektor
    By pet in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-07, 21:09

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας