Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27

Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΛΥΧΝΙΑ 811 ΣΕ ΤΕΛΙΚΟ 2x811 ΓΙΑ ΠΟΜΠΟ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΛΥΧΝΙΑ 811 ΣΕ ΤΕΛΙΚΟ 2x811 ΓΙΑ ΠΟΜΠΟ

    ΕχΩ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΣΤΑ ΜΕΣΑΙΑ ΜΕ ΜΙΑ 813 ΣΤΑ 1400 ΒΟΛΤ. Εχω το εξης προβλημα με τις λυχνιες 811Α στον τελικο ενισχυτη με 2 811 με τον οποιο διαμορφωνω τον πομπο. καθε περιπου 2-3 μηνες μετα απο ανοιγμα του διακοπτη υψηλης τασης των 811 καιγεται μια 811. την στιγμη που σηκωνω τον διακοπτη πεταει φωτια μεταξυ μαλλον ανοδου και καθοδου (arc) και αμεσως καιγεται και η ασφαλεια. στιγμιαια το μιλλιαμπερομετρο ανοδου καρφωνει τερμα και μετα καθε φορα που αλλαζω ασφαλεια την ξανακαιει πετωντας φωτια στην λυχνια. μετα τα νηματα της λαμπας συνεχιζουν να δουλευουν κανονικα και οπτικως δε φαινεται να εχει κατι η λυχνια. να πω εδω οτι ο πομπος και ο τελικος δουλευουν 24 ωρες/24ωρο και ο τελικος δουλευει με 1150 βολτ dc ανοδων των 811.(η 813 με 1400). απο οτι βλεπω στα data του κατασκευαστη η 811 για συνεχομενη λειτουργεια δινεται εως 1250 βολτ. μαζι οι 2 811 τραβουν 100-110 mA δηλαδη τις δουλευω χαλαρα. Πηγαινωντας στον 741 να παρω νεα λαμπα μιλησα με δυο ατομα εκει και μου ειπαν οτι μπορει να φταινε ειτε τα καπελακια προσελανης που εχουν λιγο σκουριασει και ισως δεν κανουν επαφη σωστα, ειτε μπορει να κανει αναδραση ο τελικος. μου προτειναν το 1 ποδι νηματων απο καθε λυχνια να το γειωσω χρησιμοποιωντας κοντο καλωδιο (εγω τα γειωνα χρησιμοποιωντας 10-15 εκατοστα καλωδιο σε μια βιδα που ηταν πιο μακρυα) και επισης στο αλλο ποδι των νηματων να βαλω απο 1 πυκνωτη σε καθε λαμπα που το αλλο ακρο να γειωνει). τα καπελακια τα αντικατεστησα με συρμα (σε μορφη σπειρων). επισης μου ειπαν οταν δινω υψηλη ταση στις 811 να μην εχω ανοικτο τον προενισχυτη η να μην παιζω μουσικη.

    ποια η αποψη σας για το προβλημα αυτο? εχετε να προτεινετε κατι??

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    MAKHS
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    305

    Προεπιλογή Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΛΥΧΝΙΑ 811 ΣΕ ΤΕΛΙΚΟ 2x811 ΓΙΑ ΠΟΜΠΟ

    Καλησπερα.Οι φιλοι ραδιοπειραματιστες (φανταζομαι) σου τα ειπανε πολυ καλα.Χρειαζονται κοντες καλωδιωσεις,πυκνωτες για φιλτραρισμα και κυριως οταν ανοιγεις τον τελικο να μην εχεις διαμορφωση γιατι η λυχνια τραβαει μεγαλυτερα ρευματα αφου μπαινει αμμεσως σε αποδοση.Εγω θα σου προτεινα να ριξεις λιγο ακομη τη ταση(δεν πειραζει) γιατι πριν απο μερες που ακουγα τον σταθμο εν κινηση απο τα τεμπη και μετα προς Αν Μακεδονια η διαμορφωση καλυπτε κανονικα το σημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ***PLEON MEGALVSAME ME THN RF***

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    καλησπερα φιλε ΜΑΚΗ. λοιπον εχω ριξει την ταση ηδη στα 600 μετασχηματιστου (840 βολτ dc) αλλα μου παραμορφωνει καπως τον ηχο. ενω με τα 1150 dc ειναι αρκετα καθαρη. μαλλον σε αυτην την ταση δεν προσαρμοζει ο διαμορφωτης. επισης με την χαμηλοτερη ταση τραβαει λιγο παραπανω κορυφες δηλαδη απο 100 ma πηγε στα 120 ma.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Θα σου πω και εγώ μια γνώμη από μια παλιά μου κατασκευή για ένα φίλο που ήταν ένας τελικός 4Χ 807 push-pull zero bias modulator 240W (από το βιβλίο της RCA). Παρουσιαζόταν αυτοταλάντωση και κοκκίνιζαν οι λυχνίες περιστασιακά. Το πρόβλημα προερχόταν από υψίσυχνη αυτοταλάντωση και λύθηκε με κοντές καλωδιώσεις και αποπνικτικά πηνία 10 σπειρών παράλληλα με αντιστάσεις άνθρακα 100Ω/2W σε σειρά με τις ανόδους (όπως ακριβώς στις λυχνίες εκπομπής). Κάνε και εσύ το ίδιο και, αν θέλεις, σύνδεσε από μια αντίσταση stopper 10Ω/2W σε σειρά με το οδηγό πλέγμα της κάθε λυχνίας. Σε καμιά περίπτωση δεν επιτρέπεται να έχεις μεγάλο μήκος καλωδίου από το μετασχηματιστή οδήγησης προς τα οδηγά πλέγματα, από τις ανόδους των λυχνιών προς το μετασχηματιστή εξόδου και από τη μεσαία λήψη νημάτων προς τη γη διότι μπορούν να συμβούν ανεπιθύμητες αναδράσεις. Κράτα την τάση τροφοδοσίας των 811 ψηλά, γύρω στα 1200V ώστε να μειώνονται οι παραμορφώσεις. Η 811 έχει μεγάλο συντελεστή ενίσχυσης σχετικά με άλλες τριόδους και θέλει λίγο προσοχή στην κατασκευή για να εργάζεται σταθερά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    οι αποστασεις των καλωδιων απο τον ντραιβερ ειναι περι τα 15 εκατοστα εκαστο. οι καλωδιωσεις απο τις ανοδους εως τον διαμορφωτη ειναι 1 μετρο γιατι ο διαμορφωτης ειναι σε αλλο κουτι.
    θα μπορουσαν οι τυχον αναδρασεις να προκαλεσουν κατα το ανοιγμα της υψηλης arc μεσα στην λυχνια? και αν ναι για πιο λογο? για να γινει το arc αυτο θα πρεπει να διμηουργηθει μια υπερταση πολυ μεγαλυτερη απο την αντοχη της λυχνιας η οποια ειναι 1500 βολτ συνεχες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    ΚΑΝΕΙς??????????????????????????????????

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Για να κάνει τόξο θα έχει τάση πολύ πάνω από 1500 βολτ…αυτό μπορεί να γίνει εύκολα αν αυτοταλαντώσει…
    Το ένα μέτρο που έχεις δημιουργεί το πρόβλημα για μένα… η αυτεπαγωγή που έχει το καλώδιο μαζί με την χωρητικότητα της 811 κάνει ένα παράλληλο κύκλωμα συντονισμού σε κάποια συχνότητα…
    Αν είναι έτσι , βάλε μια αντίσταση σε σειρά με κάθε άνοδο 50 – 100Ω π.χ σκέτη χωρίς πηνία… αν βρεις σύρμα χρωμονικελίνης που να έχει τέτοια αντίσταση σε ένα μέτρο μήκος βάλε τέτοιο.

    Ξαναβάλε τα καπελάκια..είναι πιό όμορφα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Καλύτερα θα ήταν να έβαζες το μετασχηματιστή με τις 811 στο ίδιο κουτί και να χρησιμοποιήσεις τα μακριά καλώδια για να φέρεις τη διαμορφωμένη τάση στην 813. Συμφωνώ με τις αντιστάσεις του φίλου Refa, αν εξακολουθεί η αυτοταλάντωση, μετάτρτεψέ τες σε αποπνικτικά πηνία με τις αντιστάσεις παράλληλα. Να θυμάσαι ότι η 811 έχει μεγάλο συντελεστή ενίσχυσης και θέλει λίγο προσοχή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    καλυτερα να τυλιξω δηλαδη πηνιο γυρω απο αντισταση 100Ω/2W ανθρακος 10 σπειρες η να βαλω σκετες αντιστασεις 50 – 100Ω?αν ειναι σκετες ποσα βατ να ειναι η καθεμια? να βαλω και αντιστασεις stopper 10Ω/2W . ΟΙ αντιστασεις παντα να ειναι ανθρακος η τουβλακια?
    πως θα καταλαβω αν κανει αυτοταλαντωση?
    υπαρχει περιπτωση η υψηλη ταση που βραχυκυκλωνει τις λαμπες να προερχεται απο το τροφοδοτικο κατα το ανοιγμα του πομπου? επισης να πω οτι μετα το arc εν υπαρχει βραχυκυκλωμα εσωτερικα στη λαμπα μα βαση αυτα που δειχνει το πολυμετρο
    Refas τα καπελακιια δε μπορει να δημιουργουν προβλημα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Δεν γνωρίζω τι ακριβώς συμβαίνει, φίλε "Τζίτζικα", μόνο υπόθεση μπορώ να κάνω από μακριά και με βάση την πείρα. Όλα μπορεί να προκαλέσουν πρόβλημα αν δεν δουλεύουν σωστά, ακόμη και τα καπελάκια, αλλά μου φαίνεται λίγο απίθανο. Καλύτερα να βάλεις το μετασχηματιστή κοντά στις 811 όπως σου είπα προηγουμένως και μετά, αν σου ξαναπαρουσιαστεί το ίδιο πρόβλημα, βλέπουμε... Ακολούθησε πρώτα τη συμβουλή του Refa και μετά τη δική μου. Οι αντιστάσεις πρέπει να είναι άνθρακος ή, αν δεν βρεις, carbon film, που είναι πιο συνηθισμένες (οι λευκές ή κόκκινες στα 2 W). Αν χρειαστούν τα αποπνικτικά (που δεν το πιστεύω) θα τα τυλίξεις γύρω από τις αντιστάσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με τελικο ενισχυτη SLAUDIO-1100
    By covaman in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-13, 07:58
  2. Προβλημα με τελικο Nad s200
    By djparanoid in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-08, 17:20
  3. PLL σε πομπο με λυχνια
    By joke in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-07, 23:00
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΟΜΠΟ ΑΜ
    By KILOBATIKOS in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-06, 23:12
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΠΟΜΠΟ ΑΜ.ΕΠΕΙΓΟΝ
    By tzitzikas in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-06, 17:00

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας