Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Wide vs normal για οθόνη γενικής χρήσης:

Ψήφισαν
154. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Wide

    82 53,25%
  • Normal

    72 46,75%
Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Wide screen vs normal...

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή Wide screen vs normal...

    Λοιπόν είμαι στα πρόθυμα αγοράς μια νέας οθόνης LCD (μπορεί τελικός να μην την πάρω ποτε) αλλά δεν ξέρω αν θα πρέπει να επιλέξω wide screen ή normal. Δεν παίζω καθόλου παιχνίδια (οπότε μην βιάζεστε να μου πείτε το πρώτο προτέρημα) αλλά την χρησιμοποιώ για εργασίες, internet, προγράμματα σχετικά με ηλεκτρονικά (προγραμματισμός, σχεδιασμός κυκλωμάτων, εξομοίωση κτλ) και μερικές φορές την χρησιμοποιώ για καμία ταινία. Τι θα επιλέγατε; ;; Μην μου πείτε απλά wide ή normal, θα ήθελα και αιτιολογία…


    PS:
    Προστέθηκε και ένα δημοψήφισμα έτσι ώστε να δούμε γενικός την τάση που επικρατεί, οπότε εκτός από το ερώτημά μου μπορείτε να αναφερθείτε και γενικότερα για το τι θα επιλέγατε από τελείως άλλη οπτική γωνία…

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Aθήνα
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.155607

    Otan blepw kati tetoies othones mono 200 Euros... trelenomai!!
    Edw prin 2 hronia agorasa mia EIZO, 17" sta 330..

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη DT200
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΜΕΓΑΡΑ
    Μηνύματα
    1.245

    Προεπιλογή

    Φίλε Λύκε εγώ δουλεύω και τις δύο και θα σου πω αντικειμενικά ,
    Οι wide screen χωράνε μεγαλύτερο κύκλωμα στην οθόνη (PCB)
    και δύο μεγαλύτερα παράθυρα προγραμμάτων ταυτόχρονα , άρα οι wide screen είναι μονόδρομος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Φίλε DT200, αυτό ακριβός σκέφτηκα και εγώ. Πως ουσιαστικά με μια wide έχουμε μεγαλύτερο χώρο για εργασία ειδικά αν αυτήν η οθόνη είναι και λίγο μεγάλη (όπως αυτήν που σκοπεύω να πάρω, που από τις 17” normal που έχω θα πάω στις 20” wide). Εξάλλου από την δομή και μόνο του ματιού θα μπορούμε να έχουμε καλύτερη εποπτεία της οθόνης αφού όπως ξέρουμε το μάτι βλέπει σε πολύ μεγαλύτερες μοίρες στον οριζόντιο παρά στον κάθετο.

    PS:
    όπως είδα έχουν ψηφίσει στην δημοσκόπηση μερικά άτομα αλλά βλέπω σχόλια μόνο από δύο. Κάντε και ένα post που δικαιολογείτε την άποψη σας!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη robotakias
    Όνομα
    Λάμπρος
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή

    ψήφισα normal διότι:
    1) εμένα προσωπικά με έχει βολέψει μέχρι στιγμής..
    2) αν και πιστεύω οτι οι wide μπορεί να είναι προτιμότερες επειδή όμως δεν τις έχω δουλέψει δεν μπορώ να εκφέρω σίγουρη άποψη
    3) είναι και το θέμα του χώρου, έτσι όπως έχω διαμορφώσει το χώρο μου δεν νομίζω οτι θα χώραγε άνετα μια wide.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Αν και στα έχω πεί κι απο κοντά...
    Εγώ είμαι 3 προς 4 κανονική δηλαδή γιατί είναι πιο τετράγωνη και έτσι κερδίζουμε το ύψος της οθόνης που συνήθως το τρώνε τα διάφορα toolbar απο τα προγράμματα και τα windows, και βλέπεις περισσότερα, πχ σε μια σελίδα word ή σε μια ιστοσελίδα
    Άν θέλεις περισσότερη οθόνη εγώ θα έπαιρνα μια δεύτερη οθόνη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    wide και γω ...ειδικα αφου βλεπεις και ταινιες στο pc ειναι οτι καλυτερο .
    η επομενη οθονη μου θα ειναι σιγουρα wide ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Aθήνα
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Kαι οι ταινίες για αυτό το σκοπό είναι πλέον σε μορφή 16:9.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsmaster
    Άν θέλεις περισσότερη οθόνη εγώ θα έπαιρνα μια δεύτερη οθόνη.
    Αυτήν ήταν η αρχική μου σκέψη, να πάρω μια δεύτερη οθόνη.

    Μέσο ενός προγράμματος που χρησιμοποίησα μπορούσα μέσο Ethernet να στέλνω εικόνα σε ένα δεύτερο υπολογιστή (στην δικιά μου περίπτωση ένας φορητός) και έτσι έκανα επέκταση του desktop. Τα αποτελέσματα είναι πραγματικά εκπληκτικά αλλά η όλη υπόθεση έχει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ! Ναι μεν μπορείς να έχεις ένα πολύ μεγάλο χώρο εργασίας αλλά οι οθόνες θα πρέπει να είναι ακριβός οι ίδιες (και μιλάω για ακριβός την ίδια μάρκα και μοντέλο). Αν οι οθόνες δεν είναι ίδιες τότε κάνεις τα μάτια σου να δουλεύουν υπερορίες!!! Δεν το καταλαβαίνεις αμέσως αλλά αν κάτσεις καμιά ώρα πάνω στον υπολογιστή (πράγμα καθημερινό για μένα) έχεις γίνει λιώμα! Το μάτι σου προσπαθεί να προσαρμοστεί στην φωτεινότητα και τα χρώματα της μιας οθόνης και ξαφνικά σε dt χρόνο κοιτάς την άλλη που ναι μεν έχει ίδια χαρακτηριστικά αλλά λόγο άλλου κατασκευαστή έχει κάποιες μικροδιαφορές οπότε και το μάτι ξαναρχίζει να προσαρμόζετε και πάει λέγοντας…
    Το αποτέλεσμα είναι στο τέλος τα μάτια σου να κάνουν συνεχόμενα focus για να μπορέσεις να ξεχωρίσεις τα γράμματα στην οθόνη και φυσικά πρόωρη κούραση (κάτι που δεν συνέβαινε τουλάχιστον σε εμένα μετά από 2.5 ώρες συνεχόμενης χρήσης).

    Αυτό που τελικός έκανα ήταν να ψάξω μια οθόνη σαν αυτήν που έχω αλλά δυστηχώς τίποτα…

    PS:
    Αν προσέξατε όσοι έχουν δύο οθόνες αυτές είναι πάντα ίδιες (κατασκευαστής και μοντέλο) και όχι διαφορετικές αλλά με τα ίδια χαρακτηριστικά (τουλάχιστον στο 90% των περιπτώσεων).

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Καλησπερα,

    Λοιπον εγω, ψηφισα NORMAL αλλα μονο διοτι η ψηφοφορια λεει "ΟΘΟΝΗ ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ". Για γενικη χρηση λοιπον μια χαρα ειναι οι 4:3 αλλα οι 16:9 ειναι η σωστη αναλογια που θα επρεπε να εχουν οι οθονες εδω και χρονια, οπως πολυ σωστα ειπε και ο Lykos1986 "Εξάλλου από την δομή και μόνο του ματιού θα μπορούμε να έχουμε καλύτερη εποπτεία της οθόνης αφού όπως ξέρουμε το μάτι βλέπει σε πολύ μεγαλύτερες μοίρες στον οριζόντιο παρά στον κάθετο.",αλλα λογω των τεχνικων δυσκολιων που αντιμετωπιζαν οι κατασκευαστες με τις CRT στο να τις κανουν 16:9, υπηρχαν στην αγορα (σχεδον) μονο 4:3 τοσα χρονια.

    Εγω εχω μια LG L204WT black (20'') στο "καλο" μου PC εδω και μηνες και εχω βρει την υγεια μου. Πριν απο αυτην ειχα μπολικες CRT 15,17,19 και TFT 15,17,19 αλλα ολες τους ηταν 4:3. Συνεχιζω να δουλευω σε 4:3 στα αλλα μου pc και στο γραφειο χωρις να παραπονιεμαι αλλα για ταινιες, photoshop, Coredraw, 3D rendering, PCB design κ.λπ δεν διανοουμαι να το κανω τωρα πια σε 4:3! Ειδικα οι ταινιες ειναι...ΑΠΟΛΑΥΣΗ.

    Οι δυο οθονες ειναι μια λυση γενικα αλλα να προσεξετε την εξης λεπτομερεια: Το κενο που θα εχουν στην μεση τα πλαισια των οθονων ειναι ιδιαιτερα ενοχλητικο! εχω δουλεψει μονταζ σε Mac με 2χ20'' Cinema Display(16:9) και το (ελαχιστο) αυτο κενο που ειχα στην εικονα με κουραζε πολυ. Φανταστειτε να βλεπετε και ταινια, χαλια θα ειναι. Ασε που πρεπει οπωσδηποτε να ειναι 100% ομοια μοντελα για να μην πω οτι πρεπει να αγοραστουν και μαζι απο το ιδιο καταστημα ωστε να ειναι της ιδιας παρτιδας (κατι σαν το ταιριασμα των τρανζιστορς στους ενισχυτες χεχε).
    Το προβλημα δεν υφισταται οταν εχετε εντελως διαφορετικα προγραμματα στην μια οθονη σε σχεση με την αλλη, ή ακομη και διαφορετικα PC.

    Για αυτους τους λογους λοιπον προτεινω μια μονο μεγαλη TFT WIDE οπως ας πουμε την LG 22'' LCD L222WS-BN, παμφθηνη, απιστευτη εγγυηση, αριστα χαρακτηριστικα(για την τιμη της) οτι πρεπει δηλαδη για ιδιωτη χομπιστα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Screen inverter
    By thabibikas in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-15, 20:34
  2. car pc screen
    By bill.lask in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-12, 16:33
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-11, 03:17
  4. χρήση touch screen
    By haris_216 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-10, 16:58
  5. Ανάλυση 21'' wide
    By Mr.Linatsa69 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-08, 19:37

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας