Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Προσαρμογή εξόδου εγγραφής σε ενισχυτή κιθάρας;

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Προσαρμογή εξόδου εγγραφής σε ενισχυτή κιθάρας;

    Έχω έναν ενισχυτή κιθάρας (combo) Roland Cube 30. O ενισχυτής βγάζει 30W και το ηχείο του είναι 3Ω.
    Θέλω παράλληλα με το ηχείο να συνδέσω ένα βύσμα jack 1/4" από το οποίο να μπορώ να παίρνω έξοδο για ηχογράφηση, χωρίς όμως να διακόπτεται ο ήχος από το ηχείο του ενισχυτή.

    Σημειώνω οτι ο ενισχυτής έχει "καθαρό" και "βρώμικο" κανάλι και επιλέγεις με μεταγωγέα ποιο κανάλι θέλεις να χρησιμοποιήσεις. Επίσης έχει κάποια εφέ που λειτουργούν ανεξάρτητα από το ποιο κανάλι χρησιμοποιείς. Τέλος, διαθέτει έξοδο ακουστικών, αλλά το βύσμα είναι με διακόπτη (κόβει το ρεύμα από το ηχείο όταν είναι συνδεδεμένα ακουστικά).

    Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει ανεπιτυχώς:
    1. Να πάρω παράλληλα από την έξοδο προς το ηχείο του ενισχυτή. Αν ήταν συνδεδεμένα ακουστικά στην έξοδο, ήταν όλα μια χαρά. Αν έβαζα την κονσόλα είχα πολύ μεγάλη παραμόρφωση. Και στο ηχείο και στην ηχογράφηση. Βασικά σπασίματα στον ήχο και καμιά φορά το ηχείο έκανε σαν τρελό. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω... Δοκίμασα ανεπιτυχώς επίσης να παρεμβάλλω παράλληλα ή σε σειρά αντιστάσεις.
    2. Να πάρω από εκεί που δίνει στο βύσμα των ακουστικών. Τα ίδια αποτελέσματα με παραπάνω. Όσο αύξανα την αντίσταση του κυκλώματος κάπως έφτιαχνε αλλά δεν κατάφερα να πάρω ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Για τις αντιστάσεις ξεκίνησα από 10KΩ και έφτασα μέχρι 20MΩ άρα κάτι δεν πάει καλά σίγουρα...
    3. Να πάρω από (το ένα από τα δύο τουλάχιστον) ποτενσιόμετρο έντασης (αυτό του καθαρού καναλιού). Δεν ξέρω αν έκανα καλά τη σύνδεση αλλά όταν συνέδεα τα ακουστικά δεν έπαιζε τίποτα ή έπαιζε μόνο το ηχείο.

    Σημειώνω επίσης οτι δεν έχω σχεδόν καθόλου εμπειρία με το χώρο, οπότε δείξτε λίγη κατανόηση.

    Θα μπορούσε κάποιος να ρίξει καμιά ιδέα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη pit21
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    538

    Προεπιλογή

    κατσε οταν λες οτι πηρες την εξοδο απο τα ακουστικα δν λειτουργησε?τι εκανε?
    παντως ενας συνηθησμενος λογος που παραμορφωνεται ο ηχος ειναι η μεγαλη ενταση απο την πηγη!δοκιμασε να παρεις την εξοδο απο τα ακουστικα κ απλα χαμηλωσε την ενταση απ'την κιθαρα κ τον ενισχυτη σταδιακα εως οτου ο μικτης κατεβει στα κιτρινα.

    Φανταζομαι οτι θα δουλεψει.κ αν χρειαζεσαι οποσδηποτε κατι να ακους τον ηχο βαλε ενα "ταυ" στα ακουστικα κ "μοιρασε" το.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Έγινε ό,τι έγινε και όταν προσπάθησα να πάρω ανάμεσα από τον ενισχυτή και το ηχείο. Τα ίδια ακριβώς χάλια, σπασίματα, παραμόρφωση κτλ.

    Τονίζω επίσης οτι οι παραμορφώσεις ακούγονταν και από το ηχείο και στην ηχογράφηση.

    Αυτό για το μοίρασμα ήταν το πρώτο που σκέφτηκα αλλά το θέμα είναι οτι προσπαθώ να γλιτώσω τα monitor...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Μερικές φωτογραφίες στο περίπου μπας και καταφέρετε να βοηθήσετε (δυστυχώς το site δεν με αφήνει να ανεβάσω φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης...). Έβγαλα μόνο τη μια όψη κάθε πλακέτας αλλά στο περίπου πιστεύω θα δώσει μια εικόνα... Ο ενισχυτής χωρίζεται σε δυο βασικές πλακέτες. Η μια (η πάνω) έχει με τη σειρά, από αριστερά:
    1. Βύσμα input
    2. Ποτενσιόμετρο volume του καθαρού καναλιού
    3. Μεταγωγέα επιλογής καναλιού (καθαρό/βρώμικο)
    4. Gain του βρώμικου καναλιού
    5. Volume του βρώμικου καναλιού
    6. Βύσμα για πετάλι επιλογής καναλιού (προαιρετικό, δεν μας ενδιαφέρει)

    Κάτω από το βύσμα input βρίσκεται ένα μικρό καλωδιάκι που στέλνει το σήμα στην κάτω πλακέτα. Όλα τα άλλα επικοινωνούν μέσω της μεγάλης καλωδιοταινίας που φαίνεται με την κάτω πλακέτα.


    Στη δεύτερη φωτογραφία φαίνεται η μισή (αριστερά) κάτω πλακέτα ενώ στην τρίτη η άλλη μισή (δεξιά).
    Το βύσμα για τα ακουστικά είναι το τελευταίο βύσμα πάνω από το μεγάλο πηνίο. Αριστερά του το auxiliary in. Απο ποτενσιόμετρα, εξ αριστερών, τα τρια πρώτα είναι equalizer, και τα άλλα δυο εφέ. Η έξοδος για το ηχείο είναι το κόκκινο και το μαύρο καλώδιο πάνω από το πηνίο.




    Θα μπορούσε κάποιος να μου πει που περίπου βρίσκεται το στάδιο της προενίσχυσης και πού της τελικής ενίσχυσης; Έχω απελπιστεί...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη pit21
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    538

    Προεπιλογή

    Φιλε makisH

    με τις λιγες γνωσεις που εχω θα σε συμβουλευα να μην σκαληξεις(η τουλαχιστον οχι ακομα)την πλακετα μια κ τπτ δν ειναι σιγουρο κ μπορει να καταληξεις με ενα χαλασμενο ενισχυτη.
    αν δν εχεις παραπονο απο την αποδοση του οταν παιζεις κ απλα το ακους πιστευω οτι το να σκαληξεις την πλακετα του πρεπει να ειναι η τελευταια λυση

    Πιστευω οτι η λυση στο προβλημα ειναι στο πως παιρνεις τον ηχο για να κανεις την ηχογραφηση.το να μην σβηνει το ηχειο του ενισχυτη οταν βαζεις ακουστικα ειναι ευκολο αλλα δν ειναι η λυση στο να εχεις καλη ηχογραφηση κ να ακους ταυτοχρονα.
    Πρεπει να βρεις πρωτα τον τροπο να ηχογραφεις με σωστο ηχο κ μετα να κοιταξεις το πως θα το ακους ταυτοχρονα.

    1)Την ηχογραφηση που την κανεις(στο pc?)κ με τι μηχανηματα?(το περνας απο ενισχυτη μικτη κτλ?)
    2)οταν πηρες σαν πηγη ηχογραφησης το βισμα των ακουστικων δοκιμασες γραψεις αφου χαμηλωσεις το master volume στον ενισχυτη?(επιμενω στα ακουστικα γιατι ειναι σχεδον εγγυημενο το αποτελεσμα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    175

    Προεπιλογή

    Δε μπορεις να παρεις κατευθειαν απο το ηχειο εκτος της παραμορφωσης υπαρχει κινδυνος να καψεις τη καρτα ηχου ή την κονσολα σου.Οπως ρωτησε και ο pit21 πρεπει να διευκρινησεις που κανεις την ηχογραφηση.Θυμαμαι παλιοτερα οταν εκανα ηχογραφηση με το Cool Edit στο pc (απο ακουστικα σε line-in) ακουγα τον ηχο μεσα απο τα ηχεια του υπολογιστη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Αυτά που μπορείς να κάνεις είναι:
    1)Αυτό που λέει ο thanos

    2)Να φτιάξεις αυτό που θα το συνδέσεις στη έξοδο του ενισχυτή σου και στο line in της κονσόλας σου (θα χάσεις λίγο στην ποιότητα)

    3)Αυτό που λέει ο thanos αλλά με μία τροποποίηση αφού θες να ακούς και το ηχείο του ενισχυτή σου αλλά και να έχεις συνδέμένη την κονσόλα στην έξοδο των ακουστικών.
    Πάνω στον ενισχυτή σου και συγγεκριμένα πάνω στο βίσμα των ακουστικών, υπάρχουν κάποιες επαφές. 3 είναι για τον ήχο και 1 ή 2 έχει για το διακοπτάκι που έχει μέσα για να κόβει τον ήχο όταν εισάγεις τα ακουστικά. Δες σε τί κατάσταση βρίσκεται ο διακόπτης όταν έχεις συνδεμένα τα ακουστικά και κάνε αυτή την κατάσταση μόνημη. Δηλαδή, αν όταν συνδέεις τα ακουστικά ο διακόπτης ανοίγει(δεν έχεις 0Ω) τότε πρέπει να γεφυρώσεις τον διακόπτη στην πλακέτα με ένα καλωδιάκι.

    Κάθε επιλογή θέλει την δική της προσοχή.

    Το ασφαλέστερο για σ'ένα θα ήταν να κάνεις το 1.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    @pit21: Με την ποιότητα στο να παίζω στο έτσι δεν έχω κανένα πρόβλημα. Όταν τον συνδέω για να κάνω ηχογράφηση (με την πατέντα) έχω, ενώ όταν τον συνδέω από τη "νόμιμη" οδό χάνω τον ήχο από το ηχείο του ενισχυτή.

    Η λύση για τη σωστή ηχογράφηση βασικά είναι μία: μικρόφωνο. Όλα τα άλλα είναι "οικονομικές λύσεις" και αυτό προσπαθώ να κάνω...

    Την ηχογράφηση την κάνω σε PC (κάρτα ήχου M-Audio 2496) μέσω μίκτη (Behringer UB1202)
    Όσο για το όταν πήρα από το βύσμα των ακουστικών, όταν ανέβασα αρκετά την αντίσταση (4MΩ) κάτι ψευτογινόταν σε χαμηλές εντάσεις αλλά και πάλι όχι αρκετά ικανοποιητικό... Για παραπάνω αντίσταση, έφτασα μέχρι 20ΜΩ αλλά δεν κατάλαβα διαφορά. Και αφού έτσι κι αλλιώς είχα φτάσει σε εξωφρενικά (φαντάζομαι) νούμερα, εγκατέλειψα την ιδέα καθώς φάνηκε οτι δεν ήταν ο σωστός δρόμος...

    @thanos: Το να ακούω από τα ηχεία του pc είναι ένας φτηνός τρόπος σίγουρα αλλά άμα παίζει και ο ντράμερ δεν ακούγονται με τίποτα...

    @PCMan: Η λύση νο2 δεν έχει νόημα αφού έχω έτοιμη έξοδο ακουστικών και άμα το βάλω αυτό πάλι θα κόψω τον ήχο από το ηχείο... Εκτός αν δεν έχω καταλάβει κάτι...
    Με το 3 δεν είμαι σίγουρος οτι κατάλαβα τι λες αλλά μου 'δωσες ιδέα. Ίσως να είναι και το ίδιο με αυτό που είχα ήδη κάνει βασικά... Αν έπαιρνα κανονικά από το βύσμα των ακουστικών αλλά γεφύρωνα τα pins που παίρνουν το σήμα με τα pins που το στέλνουν στα ηχεία; Αλλά θα πρέπει να είναι μόνιμα το καλώδιο στο βύσμα αλλιώς θα βραχυκυκλώνει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή Η ΑΠΛΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ ΛΥΣΗ !!!!!!!!!!!!!!!!!

    ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΚΟΣΤΟΣ !!!!!

    ειναι ενα απο αυτα που λεμε DI BOX !!!!!! παιρνει σημα απο την εξοδο του ενισχυτη σου κατ ευθειαν απο το σημειο του παραλληλου ηχειου εχει αναλογο εξασθενητη και μαλιστα στην εξοδο εχεις και σημα balance που παει κατευθειαν σε εισοδο μικροφονου στην κονσολα σου .......φυσικα εχει την αναλογη σταθμη και φυσικα διατηρει ολα τα χαρκτηριστικα ποιοτητας που εχει ο ενισχυτης σου .....

    ειναι ενα απλο και σωστο κολπακι χωρις πατεντες και μαλιστα οταν εχουμε εγκαταστασεις pa οπου ο κιθαριστας θελει να δωσει σημα στην κονσολα χωρις μικροφωνο και δεδομενο οτι ο ενισχυτης του δεν εχει αλλη εξοδο αυτη ειναι η πεπατημενη

    εαν θελεις επισης μπορω να σου πω που θα βρεις τετοιο πραγματακι στην εξευτελιστικη τιμηυ των 11 ευρω και μαλιστα να παιζει καταπληκτικα

    τελος αυτο θα σε βοηθησει στην πορεια αν παιξεις σε καποιο set up χωρις τον ενισχυτη σου να μπορεις να κουμπωσεις πανω στην οιποια κονσολα σε εισοδο μικροφωνου με καταλληλη σταθμη και το κυριοτερο χωρις βομβους !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Και από πού θα πάρω; Από τα καλωδιάκια που στέλνει στο ηχείο;

    11€; Νόμιζα οτι για DI έπρεπε να δώσεις γύρω στο 100ρι τουλάχιστον...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-17, 07:25
  2. Τάση εξόδου ενισχυτή
    By China in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-14, 11:26
  3. Eπισκευή Ενισχυτή κιθάρας.
    By Fotai in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-14, 10:48
  4. μέτρηση εξόδου ενισχυτή
    By snapster in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-12, 21:31
  5. Κόστος λαμπάτου ενισχυτή κιθάρας ?
    By thymorrison in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-11, 12:59

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας