Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 51

Θέμα: Πομπός smartkit 1001 ή 1009 στους 109 έως 115 ΜΗΖ. Γίνεται?

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη dikos
    Όνομα
    Δήμος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    319

    Προεπιλογή

    Τι μου θημήσατε τώρα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    ηταν το 1991-92 δυο κοπελες στην γειτονια και οταν επλεναν το αμαξι του πατερα τους βαζανε ενα πειρατικο σταθμο παντα που μεσουρανουσε τοτε και επαιζε σκυλαδικα. ανοιγα πανω τους και ακουγαν την δικη μου μουσικη.
    itta-vitta εγω οταν ανοιγα το δικο μου αυτοταλαντωτο τα βουλωνα ολα στην TV. τι πηνια ειχα αλλαξει τι φιλτρο εβαλα στην εξοδο τιποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Τα 115ΜHz είναι ακριβώς κάτα από την μπάντα της πολιτικής Αεροπορίας (σωστα?) και υποθέτω οτι το συγκεκριμένο πομπουδάκι έχει 2Ν2219 οπότε θεωρητικά με 24+V θα πλησιάσει τα 2W. Μήπως δεν είναι καλή ιδέα η εκπομπή σ αυτές τις συχνότητες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip
    Τα 115ΜHz είναι ακριβώς κάτα από την μπάντα της πολιτικής Αεροπορίας (σωστα?) και υποθέτω οτι το συγκεκριμένο πομπουδάκι έχει 2Ν2219 οπότε θεωρητικά με 24+V θα πλησιάσει τα 2W. Μήπως δεν είναι καλή ιδέα η εκπομπή σ αυτές τις συχνότητες?
    Kαι 2 watts να παει αν για κεραία έχεις ενα μικρό σύρμα που να ακουστεί στους ουρανούς;;Η ισχύς του είναι παιδική ακόμα και κανονικό δίπολο να του βάλεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas
    ηταν το 1991-92 δυο κοπελες στην γειτονια και οταν επλεναν το αμαξι του πατερα τους βαζανε ενα πειρατικο σταθμο παντα που μεσουρανουσε τοτε και επαιζε σκυλαδικα. ανοιγα πανω τους και ακουγαν την δικη μου μουσικη.
    itta-vitta εγω οταν ανοιγα το δικο μου αυτοταλαντωτο τα βουλωνα ολα στην TV. τι πηνια ειχα αλλαξει τι φιλτρο εβαλα στην εξοδο τιποτα.
    Αυτό το πομπουδάκι του είχα "αλλάξει τα φώτα". Το κύκλωμα το ξέρω πολύ καλά. Βέβαια είναι κάτι απλό. Είχαν ξεκολλήσει οι λωρίδες του χαλκού από τα πολλά πειράματα από τη θερμότητα του κολλητηριού και στο τέλος ένωνα τα εξαρτήματα με χάλκινο σύρμα κάτω από την πλακέτα. Βέβαια το μηχανηματάκι αυτό δεν είναι ότι καλύτερο γιατί παρουσιάζει τσουλήματα, όταν τροφοδοτείται με μπαταρία. Το πρόβλημα λύνεται κάπως αν τροφοδοτηθεί με σταθεροποιημένο τροφοδοτικό και γείωση. Αν μπει και στο κουτάκι του διπόλου έχει καλύτερα αποτελέσματα. (δηλ είχε όταν η μπάντα των φμ ήταν πιο άδεια). Αν η αντίσταση της πόλωσης του εκπομπού γίνει 56ω έχει καλύτερα αποτελέσματα. Ακόμη, αν αλλαχτεί το τρ και μπει ένα μπι-ντι139 και του δώσεις 18 βολτ ακόμη καλύτερα. Επίσης αν αντικατασταθεί το πηνίο με 8 σπ σύρμα 0,75 χιλ 6χιλ διαμ με το + στην 4η σπ και από την 8η φύγει η κεραία είναι ακόμη καλύτερα και δεν τσουλάει τόσο. Αν αντικατασταθεί και ο μεταβλητός από ένα βαρελάκι 4-20 το σήμα έχει εύρος λυχνίας. Με κεραία απλό καλώδιο 75 εκ κολλημένο στο τζάμι του παραθύρου με σελοτέιπ και το μηχανηματάκι να κρέμεται, το σήμα πήγαινε αρκετά μακρυά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Η αεροπορική μπάντα αρχίζει από τους 110MHz. Μέχρι τους 118 εκπέμπουν τα VOR-DME (ραδιοβοηθήματα) και από 118-138 MHZ περίπου είναι οι ασύρματες επικοινωνίες. Δεν θα σας συμβούλευα να κάνετε δοκιμές σε αυτές τις συχνότητες γιατί οι παρεμβολές είναι πολύ επιζήμιες.
    Και τώρα αναμνήσεις από την παιδική μου ηλικία: Το 1977-8 ένας συμμαθητής μου με ένα πομπό FM παρέμβαλε το κανάλι 5 της τότε ΥΕΝΕΔ μια μέρα που μετέδιδε ποδοσφαιρικό αγώνα. Η παρεμβολή μάλλον προερχόταν από τη 2η αρμονική. Ήταν καλοκαίρι και είχαν βγάλει τις τηλεοράσεις στα μπαλκόνια των πολυκατοικιών. Φαντάζεστε λοιπόν το θέαμα όλοι μαζί σε μία πολυκατοικία να προσπαθούν να φτιάξουν την τηλεόρασή τους στο μπαλκόνι που έδειχνε "χιόνια"! Το τι σφαλιάρες έτρωγαν οι τηλεοράσεις δεν περιγράφεται!
    Άλλη μια φορά έδινα εισαγωγικές εξετάσεις (μάλλον από Γυμνάσιο για Λύκειο) και ο ένοικος του κάτω διαμερίσματος με ενοχλούσε γιατί άκουγε στη διαπασών τον αμερικάνικο σταθμό στα μεσαία. Μετά από άπειρες παρατηρήσεις εξακολουθούσε ακάθεκτος (μάλλον επίτηδες το έκανε γιατί με θεωρούσε "σπασίκλα"). Τα ηχεία ήταν πάνω στη βιβλιοθήκη του, ακριβώς κάτω από το κρεββάτι μου. Τι έκανε ο τρελός επιστήμων; Έφτιαξε ένα ταλαντωτή 1W με μια ECC83 με τα 2 τμήματα παράλληλα και το συντόνισε στο σταθμό με 1KHz διαφορά συχνότητας. Ο τύπος σε λίγο άλλαξε σταθμό αλλά η παρεμβολή τον ακολουθούσε! (υπήρχαν ακόμη μεταβλητοί πυκνωτές στο εμπόριο για να μπορείς να συντονίζεις τον ταλαντωτή σου όπου θέλεις). Μετά από αυτό ο τύπος δεν ξανατόλμησε να ανοίξει μουσική!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από itta-vitta
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas
    ηταν το 1991-92 δυο κοπελες στην γειτονια και οταν επλεναν το αμαξι του πατερα τους βαζανε ενα πειρατικο σταθμο παντα που μεσουρανουσε τοτε και επαιζε σκυλαδικα. ανοιγα πανω τους και ακουγαν την δικη μου μουσικη.
    itta-vitta εγω οταν ανοιγα το δικο μου αυτοταλαντωτο τα βουλωνα ολα στην TV. τι πηνια ειχα αλλαξει τι φιλτρο εβαλα στην εξοδο τιποτα.
    Αυτό το πομπουδάκι του είχα "αλλάξει τα φώτα". Το κύκλωμα το ξέρω πολύ καλά. Βέβαια είναι κάτι απλό. Είχαν ξεκολλήσει οι λωρίδες του χαλκού από τα πολλά πειράματα από τη θερμότητα του κολλητηριού και στο τέλος ένωνα τα εξαρτήματα με χάλκινο σύρμα κάτω από την πλακέτα. Βέβαια το μηχανηματάκι αυτό δεν είναι ότι καλύτερο γιατί παρουσιάζει τσουλήματα, όταν τροφοδοτείται με μπαταρία. Το πρόβλημα λύνεται κάπως αν τροφοδοτηθεί με σταθεροποιημένο τροφοδοτικό και γείωση. Αν μπει και στο κουτάκι του διπόλου έχει καλύτερα αποτελέσματα. (δηλ είχε όταν η μπάντα των φμ ήταν πιο άδεια). Αν η αντίσταση της πόλωσης του εκπομπού γίνει 56ω έχει καλύτερα αποτελέσματα. Ακόμη, αν αλλαχτεί το τρ και μπει ένα μπι-ντι139 και του δώσεις 18 βολτ ακόμη καλύτερα. Επίσης αν αντικατασταθεί το πηνίο με 8 σπ σύρμα 0,75 χιλ 6χιλ διαμ με το + στην 4η σπ και από την 8η φύγει η κεραία είναι ακόμη καλύτερα και δεν τσουλάει τόσο. Αν αντικατασταθεί και ο μεταβλητός από ένα βαρελάκι 4-20 το σήμα έχει εύρος λυχνίας. Με κεραία απλό καλώδιο 75 εκ κολλημένο στο τζάμι του παραθύρου με σελοτέιπ και το μηχανηματάκι να κρέμεται, το σήμα πήγαινε αρκετά μακρυά.

    κοινως itta-vitta φτιαχνεις αλλο πομπο με τοσες αλλαγες

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από itta-vitta
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas
    ηταν το 1991-92 δυο κοπελες στην γειτονια και οταν επλεναν το αμαξι του πατερα τους βαζανε ενα πειρατικο σταθμο παντα που μεσουρανουσε τοτε και επαιζε σκυλαδικα. ανοιγα πανω τους και ακουγαν την δικη μου μουσικη.
    itta-vitta εγω οταν ανοιγα το δικο μου αυτοταλαντωτο τα βουλωνα ολα στην TV. τι πηνια ειχα αλλαξει τι φιλτρο εβαλα στην εξοδο τιποτα.
    Αυτό το πομπουδάκι του είχα "αλλάξει τα φώτα". Το κύκλωμα το ξέρω πολύ καλά. Βέβαια είναι κάτι απλό. Είχαν ξεκολλήσει οι λωρίδες του χαλκού από τα πολλά πειράματα από τη θερμότητα του κολλητηριού και στο τέλος ένωνα τα εξαρτήματα με χάλκινο σύρμα κάτω από την πλακέτα. Βέβαια το μηχανηματάκι αυτό δεν είναι ότι καλύτερο γιατί παρουσιάζει τσουλήματα, όταν τροφοδοτείται με μπαταρία. Το πρόβλημα λύνεται κάπως αν τροφοδοτηθεί με σταθεροποιημένο τροφοδοτικό και γείωση. Αν μπει και στο κουτάκι του διπόλου έχει καλύτερα αποτελέσματα. (δηλ είχε όταν η μπάντα των φμ ήταν πιο άδεια). Αν η αντίσταση της πόλωσης του εκπομπού γίνει 56ω έχει καλύτερα αποτελέσματα. Ακόμη, αν αλλαχτεί το τρ και μπει ένα μπι-ντι139 και του δώσεις 18 βολτ ακόμη καλύτερα. Επίσης αν αντικατασταθεί το πηνίο με 8 σπ σύρμα 0,75 χιλ 6χιλ διαμ με το + στην 4η σπ και από την 8η φύγει η κεραία είναι ακόμη καλύτερα και δεν τσουλάει τόσο. Αν αντικατασταθεί και ο μεταβλητός από ένα βαρελάκι 4-20 το σήμα έχει εύρος λυχνίας. Με κεραία απλό καλώδιο 75 εκ κολλημένο στο τζάμι του παραθύρου με σελοτέιπ και το μηχανηματάκι να κρέμεται, το σήμα πήγαινε αρκετά μακρυά.
    Περίπου. Στο ίδιο τυπωμένο. Άλλη αλλαγή γι αυτούς που ενδιαφέρονται: Η πόλωση της βάσης με αντιστάσεις 10κω και πυκνωτές 470πικο. Νομίζω ότι πολώνεται με 10κω και 1000 πικο.


    κοινως itta-vitta φτιαχνεις αλλο πομπο με τοσες αλλαγες

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή Re: 1009 SMARTKIT

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radioamateur
    Έκανες και τέτοια φίλε Ηλία;
    Για να ανέβει αυτό πομπουδάκι ψηλότερα πρέπει να μεταβάλλεις την τιμή ενός σταθερού κεραμικού πυκνωτή σε pf που κολλάς απευθείας στην πλακέττα που βρίσκεται στο μέσον της μια πλευράς τυπωμένου & όχι του μοναδικού μεταβλητού που υπάρχει.Θα το βρεις εύκολα.


    Ευχαριστώ πολύ σε όλους! radioamateur αν είναι εύκολο τι τιμή θα πρέπει να έχει ο πυκνωτής που πρέπει να αλλάξω και να μην χρειστεί να αγοράσω όλους τους πυκνωτές που υπάρχουν με διάφορες τιμές?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Πρέπει να αγοράσεις μικρότερης τιμής κεραμικούς πυκνωτές από αυτούς που εμπεριέχονται στο kit και να πειραματιστείς.Μπορεις να βάλεις δύο pin με κλέμενς στις οπές του τυπωμένου για τον πυκνωτή ουτως ώστε να τους αλλάζεις χωρις να κολλάς καταστρέψεις το τυπωμένο.Σε κάθε περίπτωση το kit αυτο προορίζεται για εκπαιδευτικούς & μόνο σκοπούς όπως και κάθε υψίσυχνη κατασκευή που κυκλοφορεί στο εμπόριο αλλά με την κατάλλη τροφοδοσία και ισχυρή ψύξη ακούγεται όσο μικροσκοπικό και αν είναι πχ για ενδοσυννενόηση εντός οικείας για να ακούς το μωρό που κλαίει.Όσον αφορά τη σταθερότητα όντως τσουλάει αρκετά.Μπορεί να ενοχλεί και την τηλεόραση & σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται να ενοχλούμε χωρίς λόγο κανένα.Αλλωστε η ελληνική νομοθεσία απαγορεύει ρητά τη όποια εκπομπή στις αεροπορικές συχνότητες & στα FM άνεϋ αδείας.Δεν σημαίνει ότι ό,τι πωλείται λειτουργει και σωστά...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πομπός fm smart kit 0,2 watt - 1001
    By kostas197180s in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-12, 13:13
  2. Καινούργια(?!) ελεύθερη μπάντα στους 860 ΜΗΖ
    By aeonios in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-11, 10:15
  3. πομπός fm smartkit 0,2 watt (1001)
    By kostas197180s in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-10, 02:24
  4. εκπομπη στα fm. smartkit (1009)
    By KALODIAKIAS in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-09, 03:45
  5. πομπος smartkit no.1009
    By gio_7 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-07, 18:00

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας