Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 37

Θέμα: LED indicator για 6V (4x1.5volt) pack μπαταρια. Καμια ιδεα?

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αθηναίος (δυστυχώς) αλλα σπουδαζω και μενω Πατρα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή LED indicator για 6V (4x1.5volt) pack μπαταρια. Καμια ιδεα?

    Θελω να φτιάξω εναν indicator όπως αναφερω στο θεμα (παραλληλα σε pack 4x1.5V AA αλκαλικες μπαταριες εμποριου). Πρεπει να ειναι οσο πιο μικρος σε διαστασεις και με 3 LED: πρασσινο οταν ειναι full κιτρινο οταν ειναι στη μεση και κοκκινο οταν θελουν αλλαγη. Απλα δεν ξερω σε τι ευρος voltage θεωρειται ενα τετοιο pack ως full, medium και low voltage. Καμια ιδεα για υλοποιηση? Ξερετε τρεχω σε αγωνες με 1/10 θερμικο RC αμαξακι και η εταιρια το πουλαει 30 ευρω!!! Εγω δεν τα δινω! ΧΑΧΑ Υπαρχουν αληθεια LED με συγκεκριμενο ευρος voltage? Δηλαδη να λειτοθργουν πχ. το ενα απο 6V μεχρι 5V, το αλλο απο 5V μεχρι 4.5V κτλπ??? Ξερω οτι αυτο σαν κατασκευη ειναι παναπλη με resistors αλλα οπως προανεφερα θελω να ειναι οσο πιο μικρο γινεται και με τη λιγοτερη δυνατη καταναλωση! Διαφωτιστε με ρε τσακαλια!!! Ευχαριστω εκ των προτερων.

    ΥΓ) Το ονομα μου ειναι Γιαννης και σπουδαζω Ηλεκτρολογος μηχανικος στον τομεα ΣΑΕ. Οποιος θελει βοηθεια σε PLC, κλασικο αυτοματισμο, χειρισμο μεσω Labview και Matlab μπορς το κατα δυναμιν.

    ΥΓ2)Πρωτο post! Καλως σας βρηκα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη DT200
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΜΕΓΑΡΑ
    Μηνύματα
    1.245

    Προεπιλογή

    Φίλε Gynaika καλός ήρθες .
    Η κατασκευή πού ζητάς ακούγεται εύκολη αλλά με απασχόλησε αρκετά ,
    Το εμπόδιο είναι ο μικρός όγκος , η ελάχιστη κατανάλωση ρεύματος και φυσικά
    Η αξιοπιστία , όλα αυτά νομίζω ότι θα τα βρεις σε ένα 8πινο μ/ε όπου θα μετρά την τάση και
    Θα αποφασίζει ποίο led να ενεργοποιήσει και μάλιστα να το κάνει φλας για ακόμα μικρότερη κατανάλωση .
    Το κόστος του μ/ε είναι 2,5 με 3,5 ευρώ και αν δεν ξέρεις προγραμματισμό θα στον κάνω εγώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.965

    Προεπιλογή

    καλώς ήλθες στην παρέα μας.
    Δες το LM3914 ολοκληρωμένο.
    Βέβαια κάτι ανάλογο μπορεί να γίνει πάμφθηνα, (κάνοντας κάποιους συμβιβασμούς) με ένα LM324 που περιέχει 4 τελεστικόυς ενισχυτές.... (υποθέτω θα έχεις κάποια έστω και μικρή γνώση απο θεωρεία τελεστικών)
    Δυστυχώς σε ποιες τάσεις θεωρούνται φορτισμένες οι μπαταρίες και σε ποιές όχι δεν το ξέρω αλλα πιστεύω με λίγο ψαξιμο στο google θα το βρεις εύκολα
    Αν το κύκλωμα απλά ελέγχει μπαταρίες θυμήσου να βάλεις κάποια αντίσταση στην είσοδο του μετρητή που θα φτιάξεις γιατι η σωστή μέτρηση γίνεται υπό φορτίο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Φίλε Gynaika, την έχω αυτή τη συσκευούλα. Είναι ένα ολοκληρωμένο στο οποίο σε κάποια από τα pins του είναι συνδεμένα led νομίζω οκτώ στον αριθμό, ένα σε κάθε pin, δείχνοντάς σου τη "ποσότητα " του φορτίου της μπαταρίας. Όλα πάντα είναι ενδεικτικά και ποτέ για 100% εμπιστοσύνη. (Βέβαια δεν έχεις πρόβλημα γιατί είσαι στο έδαφος). Μόλις μπορέσω θα δω ποιο ολοκληρωμένο είναι και θα ποστάρω.
    Μια απορία, γιατί χρησιμοποιείς απλές αλκαλικές μπαταρίες?

    Φίλε DT200 αν το κάνεις, θα με ενδιέφερε να διαβάσω το πρόγραμμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αθηναίος (δυστυχώς) αλλα σπουδαζω και μενω Πατρα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή Χρησιμοποιω αλκαλικες γιατι...

    ...4 cells μου δινουν 6V ενω πχ ΝιΜΗ μου δινουν 4.8-5V max. Τα 6V ειναι απαραιτητα για τα high speed-high torque servo που χρησιμοποιω και χαριν βάρους προτιμω να τα βγαλω απο 4cell alkaline παρα απο 4cell επαναφορτιζομενες. Ειλικρινα μπορει καποιος να μου πει απο ποσα Volt και κατω αρχιζει να τα "φτυνει" το pack? Βασικα τι μεγεθος εχουν τα ολοκληρωμενα που αναφερετε? Δεν μπορει να γινει με LED που εχουν Von και Voff (αν υπαρχουν στο εμποριο)?

    Βασικα ειδα το LM3914 και ειναι φινο αλλα θελω 0-6V input ενω αυτο παει μεχρι 5. Ξερω οτι με μια R πεφτω στα 5 μια χαρα αλλα θα εχω καταναλωση στην αντισταση(κακο!!!).... Επίσης θελω ουσιαστικα απο 4-6V μετρηση, οχι απο 0-5 το τποιο συνεπαγεται λιγοτερα LED(καλο!!!)

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.965

    Προεπιλογή

    Η αντίσταση στην είσοδο η πίο σωστά οι 2 αντιστάσεις (γιατί θα είναι διαιρέτης) θα είναι στην περιοχή των KΩ οπότε η κατανάλωση θα είναι ασύμαντη. παρ όλα αυτά θα ήταν λάθος επιλογή να βάλεις διαιρέτη τάσης
    Αυτό που πρέπει να κάνεις είνα να πειράξεις την τάση REF ADJ πειράζοντας λίγο τις τιμές των R1, R2 ή το ποιο εύκολο βάζοντας ένα τρίμμερ 5KΩ οπότε θα ρυθμίσεις ακριβώς σε πόσα βολτ θα αντιστοιχεί το άναμα του κάθε LED.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή Re: Χρησιμοποιω αλκαλικες γιατι...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gynaikas
    ...4 cells μου δινουν 6V ενω πχ ΝιΜΗ μου δινουν 4.8-5V max. Τα 6V ειναι απαραιτητα για τα high speed-high torque servo που χρησιμοποιω και χαριν βάρους προτιμω να τα βγαλω απο 4cell alkaline παρα απο 4cell επαναφορτιζομενες. Ειλικρινα μπορει καποιος να μου πει απο ποσα Volt και κατω αρχιζει να τα "φτυνει" το pack? Βασικα τι μεγεθος εχουν τα ολοκληρωμενα που αναφερετε? Δεν μπορει να γινει με LED που εχουν Von και Voff (αν υπαρχουν στο εμποριο)?

    Βασικα ειδα το LM3914 και ειναι φινο αλλα θελω 0-6V input ενω αυτο παει μεχρι 5. Ξερω οτι με μια R πεφτω στα 5 μια χαρα αλλα θα εχω καταναλωση στην αντισταση(κακο!!!).... Επίσης θελω ουσιαστικα απο 4-6V μετρηση, οχι απο 0-5 το τποιο συνεπαγεται λιγοτερα LED(καλο!!!)
    φιλε ξερεις καποια πραγματα αλλα τα εχεις καπως μπερδεμενα στο μυαλο σου... για να κανεις πτωση τασης με μια αντισταση πρεπει να ξερεις ποσα ρευμα θελεις να τραβιξει η συσκευη εκτος αν εννοεις να συνδεσεις παραλληλα την αντισταση στη μπαβταρια πραγμα που ειναι λαθος... το LM3914 δουλευει απο 3 μεχρι 15 ολτ απο οτι ξερω... επισης πρεπει να ξερεις οτι η μπαταριες αν ξεφορτιζονται δεν πρεφτει γραμμικα και η ταση τους... αυτο γινεται μονο οταν εχεις καποιο φορτιο στην μπαταρια... δλδ οταν μια μπαραρια ειναι "πεσμενει" οταν την μετρας χωρις φορτιο μπορει να δειχνει 1,4v αλλα μολις βαλεις φορτιο θα πεσει κατακορυφα στο 0,5 (αυτες οι τιμες που αναφερω ειναι απλα ενδεικτικες...) το καλητερο που πιστευω εχεις να κανεις ειναι εναν απλο διαιρετη τασης που οταν πεφτει η ταση κατω απο ενα οριο (νομιζω 4.5v ειναι καλα) θα αναβει ενα λεντακι... θα εχεις και ελαχιστη καταναλωσει οταν οι μπαταριες ειναι γεματες (κανα 2-3 mA) αφου δεν θα αναβει το λεντ και θα αναβει το λεντ μονο οταν η μπαταριες ξεφορτιστουν τοσο ωστε οταν δουλευει καποιο απο τα σερβο η ταση να πεφτει κατο απο το οριο που εχεις βαλει εσυ... αλλα ολο αυτο νομιζω οτι ειναι αχρηστο εκτος αν παιρνεις μερος σε αγωνες... επειδη εχω και εγω θερμικο rc ξερω οτι οταν πεισουν οι μπαταριες αρκετα η οταν χασει το σημα απο τον πομπο τα σερβο περνουν μια θεση οπου το καρμπιλατερ ειναι τερμα κλειστο και οι ροδες τερμα αριστερα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αθηναίος (δυστυχώς) αλλα σπουδαζω και μενω Πατρα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή Δεν αντιλεγω σε τιποτα...

    ...η αντισταση υπολογιζεται ΑΝΕΤΑ αν κανω DC simulation σε EWB. Βασικά τρεχω σε αγωνες HPI club racng και open κατηγοριες (φοραω μοτερ .18 μοντιφαρισμενο, σκετος χαρος αλλα απαγορευεται σε ΕΛΜΕ και EFRA αγώνες ). Οσο για τις μπαταριες εχεις απολυτο δικιο! Ο καλυτερος τροπος λοιπον ειναι να εχς "κοτσαρισμενο" ενα πολυμετρο και να μετρησω, δηλαδη πειραμα! Μετα ολα ειναι καπως πιο ευκολα ε? Εκτιμω πολυ τη βοηθεια ολων σας και αναμενω περισσοτερες ιδεες αν σας επιτρεπει ο χρονος σας και θελησετε ασχοληθειτε με το θεμα μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αθηναίος (δυστυχώς) αλλα σπουδαζω και μενω Πατρα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip
    Η αντίσταση στην είσοδο η πίο σωστά οι 2 αντιστάσεις (γιατί θα είναι διαιρέτης) θα είναι στην περιοχή των KΩ οπότε η κατανάλωση θα είναι ασύμαντη. παρ όλα αυτά θα ήταν λάθος επιλογή να βάλεις διαιρέτη τάσης
    Αυτό που πρέπει να κάνεις είνα να πειράξεις την τάση REF ADJ πειράζοντας λίγο τις τιμές των R1, R2 ή το ποιο εύκολο βάζοντας ένα τρίμμερ 5KΩ οπότε θα ρυθμίσεις ακριβώς σε πόσα βολτ θα αντιστοιχεί το άναμα του κάθε LED.
    Χμμμμ....βασικα ειναι καλη ιδεα αλλα θα βγει μεγαλουτσικο ετσι δεν ειναι..?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε κατι όσο πιο καλά μπορείς...αλλιώς μην το κανεις καθόλου...

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    παιδια μαλλον το νομιζετε πολυ ποιο ευκολο το να δουλεψει απλα ενας διαρετης τασης... δλδ ενταξη να κανετε ενα λεντα να ανοιβει σε κακοια ταση... αλλα για να ειναι και ακριβες αυτο που θες να κανεις πρεπει εχεις μια σταθερη ταση με την οποια να να συγκρινεις την ταση απο τον διαιρετη τασης και ετσι θα αναβει η οχι το λεντ... αν το οδηγεις το REF ADJ με απλα εναν διαιρετη τασης μην περιμενεις και ακριβεια... γιατι ο διαιρετης τασης θα αλλαζει την εξοδο του αναλογα με την εισοδο του οποτε θα εχεις σφαλμα... αν αντιθετος το REF ADJ το ρυθμισης πχ στα 3.3v με μια ζενερ τον θα ειχες παντα μια σταθερη ταση για να κανεις συγκριση... και ξαναλεω οτι το καλητερο ειναι να κανει το λεντ να αναβει ΜΟΝΟ οταν θελουν αλαγη οι μπαταριες γιατι ετσι θα εχεις της ελαχιστη δυνατη κατανωλοση... και το μικροτερο μεγεθος αφου μιλαμε για ενα 8πιν lm741 μια ζενερ και 3-4 αντιστασεις... βεβαια εσυ αποφασιζεις τι θελεις να κανεις...
    και μια ασχετη ερωτ... το μοτερ σου πως το κανεις calibration?

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. kvm με displayport καμια ιδεα?
    By nick1974 in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-16, 20:00
  2. Καμια ιδεα?
    By thanasis 1 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-12, 11:37
  3. Telephone Ring LED Indicator
    By xmaze in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-11, 11:41
  4. ΠΟΜΠΟΣ 1w ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ
    By iosifidisgiorgos in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-06, 19:03
  5. Καμια ιδεα?? (βλάβη σε PLL)
    By AKIS in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-05, 10:49

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας