Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Aσύρματη κάρτα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη alani1984
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή Aσύρματη κάρτα

    Παιδία γεια σας. Έχω μια ασύρματη κάρτα και θέλω να αυξήσω την ισχύ της κατά πολύ υπάρχει κεραία μεγαλύτερη από 5db?
    Αν δεν υπάρχει τη μπορώ να κάνω για να αυξήσω την ισχύ του σήματος μου? Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    THE INDUSTRIAL EVOLUTION WILL EVOLVE US AS A KIND OR SEND US ALL TO GRAVE. ??
    TECHNOLOGY IS A DILEMA AS IT IS THE ROAD OF GOOD AND EVILL .

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    για εσωτερικο χωρο μιλας?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη alani1984
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Οχι.Ειναι για εχωτερικο χωρο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    THE INDUSTRIAL EVOLUTION WILL EVOLVE US AS A KIND OR SEND US ALL TO GRAVE. ??
    TECHNOLOGY IS A DILEMA AS IT IS THE ROAD OF GOOD AND EVILL .

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    τι ακριβως θελεις να κανεις? δωσε περισοτερες πληροφοριες γιατι υπαρχουν αρκετες λυσεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη alani1984
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Έχω μια κάρτα δικτύου στον υπολογιστή μου (ασύρματη φυσικά) .Στην απέναντι πολυκατοικία μένει ένας φίλος μου ο οποίος είχε την καλοσύνη να μου παραχωρεί internet από ένα router που διαθέτει. Τώρα, εγώ θέλω να αυξήσω την ισχύ μου έτσι ώστε να τον πιάνω καλύτερα. Αυτήν την στιγμή έχω πάρει μια κεραία η οποία είναι 5db και ένα καλώδιο R-SMA έτσι ώστε να φτάνει στο μπαλκόνι μου για να είναι πιο καθαρό το σήμα λαμβάνω. Και ρωτώ τη μπορώ να κάνω <<ακόμα>> για να τον λαμβάνω καθαρότερο και δυνατότερο σήμα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    THE INDUSTRIAL EVOLUTION WILL EVOLVE US AS A KIND OR SEND US ALL TO GRAVE. ??
    TECHNOLOGY IS A DILEMA AS IT IS THE ROAD OF GOOD AND EVILL .

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    175

    Προεπιλογή

    Δεν αναφερεις τα χαρακτηριστικα της καρτας,πως μετρας το σημα,τι αποσταση εχεις απο το ρουτερ αν εχεις οπτικη επαφη τι κεραια εχεις κτλ

    Μπορεις να βαλεις εξωτερικη κεραια με μεγαλυτερη απολαβη πχ πιατο,grid, yagi, cantenna η panel sector.
    Aν πιανουν τα χερια σου μπορεις να την φτιαξεις μονος σου ψαξε για homemade 2,4ghz wifi antennas στο google.
    για αγορα:
    http://www.priveshop.gr/listin.php?code=4035
    προσωπικη μου προταση ειναι το πιατο με feeder στα 2,4ghz

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    η αποσταση ειναι πολυ μικρη για να σας δυσκολευει στην συνδεση, αν το router του φιλου σου ειναι πολυ μακρια απο το μπαλκονι του δυσχεραινει τα πραγματα... ομως ποσο μακρυ ειναι το καλωδιο με τον R-SMA συνδετηρα? μπορει οι απωλειες σου να ειναι πολυ μεγαλες και γιαυτο να μην εχετε καλη επικοινωνια... επισεις ενδεχεται να ειναι και πολυ εντονος ο θορυβος στην περιοχη σας απο αλλα δικτυακια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη alani1984
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Σύνδεση γίνεται αλλά με πολύ αδύνατο σήμα (μια συνδέεται και μια όχι), για αυτό ρωτώ τι μπορώ να κάνω παραπάνω για να το αυξήσω έστω και λίγο την ισχύ του σήματος. Η κάρτα που έχω είναι το μοντέλο LINKSYS WMP54G, οπτική επαφή δεν έχω, και η μέτρηση της ισχύος γίνεται με το πρόγραμμα που έχει η κάρτα. Τώρα,υπάρχει κάτι άλλο από το να βάλω κεραία (δηλαδή να κάνω τέτοια διαδικασία όπως ανέφερε thanos) ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    THE INDUSTRIAL EVOLUTION WILL EVOLVE US AS A KIND OR SEND US ALL TO GRAVE. ??
    TECHNOLOGY IS A DILEMA AS IT IS THE ROAD OF GOOD AND EVILL .

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    οταν λες οτι δεν εχετε οπτικη επαφη τι εννωεις? ξεκαθαρισε το.. υπαρχει καποιος τοιχος? ή εννωεις οτι επειδη το router του
    φιλου σου ειναι μεσα στο σπιτι του δεν υπαρχει επαφη?

    πριν μπουμε στην διαδικασια με τις κεραιες θα σου προτεινα να κατεβασεις το netstubler να κανεις ενα save απο το μενου ή print-screen τα αποτελεσματα και να τα ανεβασεις εδω... ετσι θα εχουμε μια πιο ξεκαθαρη εικονα, τι γινεται στην γειτονια σου απο αλλα δυκτια καθως και την σταθμες σηματος που πιανεις απο τον φιλο σου..αν και τα νουμερα που θα βγαλει το netstubler δεν ειναι απολυτα πιστευω θα βγαλουμε ακρη.

    το βρισκεις εδω:
    http://www.netstumbler.com/

    επισεις πεσμου τι καλωδιο χρησιμοποιεις για την κεραια σου και ποσα μετρα ειναι. Αν ειναι καποιο συγκεκριμενη κεραια με το καλωδιο της και υπαρχει στο ιντερνετ δωσε λινκ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη alani1984
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Από την μεριά μου είμαι καλά όσο αναφορά την οπτική επαφή γιατί όπως είπα και παραπάνω έχω βγάλει την κεραία έχω στο μπαλκόνι μου. Από την μεριά του το router το έχει μέσα στο δωμάτιο του, και το δωμάτιο του είναι από την αντίθετη μεριά από ότι εγώ. Όσο αναφορά για τα σήματα που υπάρχουν γύρο μου είναι πολλά περίπου στα 7 και μάλιστα έχουν μεγαλύτερη δύναμη από ότι του φίλου μου. Ερώτηση επηρεάζει αυτό καθόλου?
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!
    THE INDUSTRIAL EVOLUTION WILL EVOLVE US AS A KIND OR SEND US ALL TO GRAVE. ??
    TECHNOLOGY IS A DILEMA AS IT IS THE ROAD OF GOOD AND EVILL .

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ασύρματη κάμερα
    By elettronica in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-11, 17:48
  2. Ασύρματη μετάδοση ήχου
    By JimKarvo in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-10, 14:46
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-06, 08:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας