Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: radio fm στο πανεπιστημιο πατρων

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη billos1989
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    απο ταρατσα σε ταρατσα!
    Μηνύματα
    435

    Προεπιλογή radio fm στο πανεπιστημιο πατρων

    αν υπαρχουν καποια παιδια απο πατρα (πανεπιστημιο) με καποιες γνωσεις περι πομπων και κεραιων και θελουν ασ κανουν ενα reply για τη διμιουργια ραδιοσταθμου στο πανεπιστημιο.εχω ακουσει απο αλλους φοιτητες οτι κατι παιζει στην πρυτανεια αλλα κανεις δεν ξερει περισσοτερα..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Να ναι καλα ο ηλιος και η ενεργεια που προσφερει...photovoltaic rulez!!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    billos1989 σπουδαζεις πατρα? εκει εχει συχνοτητες αδειες? και εδω Θεσσαλονικη θελαμε να βγουμε και στα φμ , εχουμε και λινεαρ του cdm+pll 600 watt +διπολο yagi ικη μας κατασκευης αλλα ποτε περα απο 2 δοκιμαστικα δε το βγαλαμε στον αερα λογω αντιδρασεων απο το πανεπιστημιο για την ακρινοβολια και λογω του φοβου μη μας κελισουν. ετσι αρκεστηκαμε μονο στο μηχανημα που βγαινουμε στα ΑΜ. ασε που εδω δεν εχει συχνοτητες. Πατρα λογικα καποιο κενο θα υπαρχει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη billos1989
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    απο ταρατσα σε ταρατσα!
    Μηνύματα
    435

    Προεπιλογή

    ναι φιλε σπουδαζω πατρα.βασικα εχει μια δυο που εχω σταμπαρει κενες,ελπιζω να τις προλαβουμε πριν τις καβατζωσουν.στα am τι ισχυ εχετε??γιατι πατρα εχω δοκιμασει πολλες φορες και δεν ακουω...βαλτε καμια 6αρια 813 να γινει χαμος!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Να ναι καλα ο ηλιος και η ενεργεια που προσφερει...photovoltaic rulez!!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη lordi
    Όνομα
    Đorđe
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Cache
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    billos ti spoudazeis patra?!Eimai stous ilektrologous mipws se xerw!?!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη billos1989
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    απο ταρατσα σε ταρατσα!
    Μηνύματα
    435

    Προεπιλογή

    οχι φιλε ειμαι επιστημη υλικων αλλα εχω απιστευτη τρελα με ραδιοσταθμους...αν ενδιαφερεσαι και βρεις κ αλλα ατομα πες μου....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Να ναι καλα ο ηλιος και η ενεργεια που προσφερει...photovoltaic rulez!!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    175

    Προεπιλογή

    Αν θυμαμαι καλα το πανεπιστημιο εξεπεμπε παλιοτερα μεσω συχνοτητας της ΕΡΑ δεν ξερω αν εχει σταματησει παντως ηταν πολυ καλη ιδεα.
    Επειδη ειμαι απο εκει κοντα ξερω οτι δεν υπαρχουν και πολλα κενα για να εκπεμψει κανεις ερασιτεχνικα- γιατι ο καθε γυφτος λαμογιο που θελει να κονομησει στηνει και απο ενα σταθμο αρκει να τα εχει καλα με τα υπολοιπα λαμογια.
    Παντος χωρις να θελω να σε απαγοητευσω αν και το ασυλο δινει περιθωρια... καλυτερα να πιασετε κανα κολητηλικι με τον πρυτανη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη billos1989
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    απο ταρατσα σε ταρατσα!
    Μηνύματα
    435

    Προεπιλογή

    φιλε μου ξερεις τπτ περισσοτερο επι του θέματος???γιατι να πιασω κολλητο τον πρυτανη??(αν και ο πρυτανης ειναι ο προεδρος του τμηματος μου και ο γιος του συμφοιτητης μου,ελπιζω να αρκει).αλλα εγω τουλαχιστον το φανταζομουν καπως αλλιως οχι με γλυψηματα και μπαρμπαδες στη κορωνη.οπως π.χ του Ηρακλειου..αρκει να βρεθουν ατομα που να ενδιαφερονται πραγματικα..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Να ναι καλα ο ηλιος και η ενεργεια που προσφερει...photovoltaic rulez!!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    175

    Προεπιλογή

    Οπως γνωριζεις η εκπομπη στη συγκεκριμενη περιοχη του ραδιοφαματος χωρις αδεια απαγορευεται...Θελω να πω πως αν δεν θα ειχες την προστασια του ασυλου το πολυ μετα απο κανα μηνα εκπομπης θα σε μαζευανε...Φυσικα παντα μετα απο καρφωμα των αλλων ιδιοκτητων ''σταθμων'' που δε πολυγουσταρουνε καινουργιους στα ''λημερια'' τους ειδικα αν αυτοι ειναι ανιδιοτελεις ερασιτεχνες και δεν ανηκουν στην κλικα τους...

    Παντως η περιοχη του πανεπιστημιου δεν προσφερεται για εκπομπη στα FM γιατι ειναι αρκετα χαμηλα και δεν εχει καλη οπτικη με την Πατρα..Οποτε καλυτερα να το ριξεις και εσυ στα AM που δεν υπαρχει και τοσος ανταγωνισμος.Τωρα για το προτζεκτακι μεσω της ερα (κατα πασα πιθανοτητα) δε γνωριζω και πολλα εχουν περασει αρκετα χρονια και δεν πολυασχολουμαι πλεον με το ραδιοφωνο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billos1989
    ναι φιλε σπουδαζω πατρα.βασικα εχει μια δυο που εχω σταμπαρει κενες,ελπιζω να τις προλαβουμε πριν τις καβατζωσουν.στα am τι ισχυ εχετε??γιατι πατρα εχω δοκιμασει πολλες φορες και δεν ακουω...βαλτε καμια 6αρια 813 να γινει χαμος!!!
    που να ακουσεις. με μια 813 στα 1400 βολτακια dc απο Θεσσαλονικη βγαινουμε στους 1431 KHz. το βραδυ μονο μεσα Θεσσαλονικη ακουγομαστε γιατι βγαινει ο ρωσικος με 500kw και ο αραβικος απο Ντουμπαι με 600kw.Ημερα κτυπαμε και μεχρι λιγο πριν απο τα Τεμπη. Γενικα κανει;ς δε μας ενοχλησε, μονο ο κοσμητορας μας επριζε τα συκωτια και εβαζε ατομα να κοβουν την κεραια, αλλα ειχα προσαρμοσει αυτοσχεδιο συστημα μολις εκοβαν την κεραια να κλεινει και το ρευμα του πομπου για να μην καει η έξοδος. Τωρα τα παιδια που συνεχιζουν εκει (σ.σ εχω αποχψρησει απο την ομαδα αλλα επιδιορθωνω τον πομπο μολις χαλαει ) ζητησαν απο ενα καθηγητη των ηλεκτρολογων να καει μετρησεις και βρηκε οτι η ακινοβολια κυμενεται απο 50 εως μερικες χιλιαδες φορες κατω απο τα επιτρεπτα ορια(μιλαμε για τις θερμικες επιπτωσεις της ακτινοβολιας) και απο τοτε δεν τους ενοχλει κανεις. Το θεμα ειναι να μην παιζεις με μεγαλη ισχυ, να εχεις καλη κεραια για να μην σε ενοχλουνε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    και οι δυο εκπομπες fm am ειναι ωραιες αναλογα με τα γουστα του ερασιτεχνη.Εγω ας πουμε εχω ψωρα με την πιστοτητα του ηχου και το fm stereo οποτε προς το παρων μενω στα fm ΑΛΛΑ με καποιες υποχωρησεις , δηλαδη : εχω δεχτει οτι για να ακουστω μακρυα θελω πολλα βαττ η βουνο οποτε για αυτο φροντισα να εχω φιλο εναν ιδιοκτητη νομιμου ραδιοφωνικου σταθμου που τον βοηθαω τεχνικα οσο μπορω (ρυθμιση ηχου κομπρεσορα , στερεογεννητριας) κανω εκπομπη στο σταθμο του όποτε μπορω και εχω την αναγκη να μιλησω , να ακουστω μακρυα και να επικοινωνησω με τους ακροατες.Τωρα για να ικανοποιησω την ψωρα μου σε προσωπικο επιπεδο εχω ενα pll με λινεαρ 25 watt και κανω εκπομπη στον εαυτο μου αφου για να μην ενοχλω εχω το λινεαρ κλειστο , και αν μου τη δωσει το βραδυ το ανοιγω και κανω την βολτα μου με το αυτοκινητο να με ακουσω.
    Ακουγεται λιγο ανοητο αλλα ειπαμε οπως τη βρισκει ο καθενας.
    φιλε bilos "μοναχος σου χορευε και οσο θελεις πηδα" λεει μια παροιμια.
    Θελω να πω οτι αν προσπαθησει καποιος που πραγματικα αγαπαει την ΕΚΠΟΜΠΗ να κανει κατι συλλογικο θα καταληξει νεροκουβαλητης στους εξυπνους της παρεας που μονο για την εκπομπη δεν θα ενδιαφερονται αλλα για την προσωπικη τους προβολη.
    Γι αυτο αν με το καλο καταφερεις να το κανεις να διαλεξεις σωστους συνεργατες γιατι συνηθως μετα απο λιγο ο καθενας τραβαει το δρομο του και γινεται αστα να πανε.
    Σας κουρασα, σταματαω εδω,αν και θα ηθελα να σας πω και προσωπικες εμπειριες αλλα καποια αλλη φορα.
    Καλη εξεταστική.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-16, 02:44
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-15, 20:40
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-11, 02:54
  4. Radio cd Αυτοκινητου -στο σπιτι!
    By gcreator in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-10, 20:59
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-08, 20:10

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας